Gül Hastalığı

Gül Hastalığı, dahaçok ruhsal sıkıntılar, stres sebebiyle ortayaçıkan, sık görülen bir deri hastalığıdır.

Kırmızı yuvarlak güle benzeyenüzeri hafif beyaz kabuklu döküntülerle seyreder. Bazen tek büyük bir lezyonla başlar. Bu;öncü, haberci plaka madalyon denir,hastalık bazen“madalyon hastalığı“ olarak da anılır.

Döküntüler ençok gövde, sırtta ve kollarda görülür. Sırttaçam ağacının dallarını andıran bir görünüm oluşur; bu görünüme“noelçamı deseni” denir.

Gençlerde dahaçok olmakla birlikte her yaşta görülebilir. Bahar aylarında sık rastlanır. Virüslere karşı(HHV-7) alerjik bir reaksiyon olduğuüzerinde durulmaktadır.

Hastalık genellikle kalıcı bir iz bırakmaz; fakat esmer kişilerde zaman içinde gerileyen kahve renkli lekeler kalabilir.

Herkes hayatında bir kere ya da daha fazla gül hastalığı geçirebilir; ancak hastalık kronik değildir. Hastalığın seyrinde kaşıntı görülebilir. Hastalık bazen tek bir madalyonla seyredebildiği gibi; bazençok şiddetli bir seyirle vücudun%80’ini tutabilir.

Tanı ve tedavisi:

Hastalık bulaşıcı değildir. Tanı, dermatolojik muayene ile konulur. Pitriasis rosea genellikle sırtı, boynu, göğsü, karnı ve kol ve bacaklarınüst bölümünü etkiler.
Döküntü herkeste farklı seyredebileceği için tanıda bazen zorlukçekilebilir. Döküntünün sayısı ve boyutları kişiden kişiye değişir, ara sıra döküntü vücudun farklı alanlarında,örneğin vücudun alt kısmı ve yüzde görülebilir. Gövdedeki mantar enfeksiyonu, sedef hastalığı ile karışabilir. Bazı ilaç reaksiyonlarında görülen döküntüler de“pitriasis rosea”ya benzeyebilir. Bu durumlarda dermatoloji uzmanı tarafından alınan deri biyopsisi ile tanı konulabilir.

Tedavide; döküntüleri ve kaşıntıyı gidermek için ağızdan alınan veya sürülebilen bir takım ilaçlar kullanılabilir. Nemlendirici losyonlar,antihistaminikler ve kortizonlu kremler sık kullanılan ilaçlardır.

Uz. Dr. Ayfer Aydın
Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü


 

  Gül Hastalığı ile ilgili düşüncenizi paylaşın
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr'nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com'daki profilini ilgilendirmektedir.
  BU SAYFAYI PAYLAŞFacebook'ta paylaş

  SAĞLIK HABERLERİTüm HaberlerSağlık Haberleri Rss
  Osmancık'ta Yangın Korkuttu
  Ergenlerin Yüzde 5'inde Yeme Bozukluğu Var
  Organik Beslenmeye Dair Bilmedikleriniz
  Baharın İnsan Davranışları Üzerindeki Etkileri
  9. Avrupa Aşı Haftası
  Ebeler Hayata Küsmesin
  Kalp Hastalarını Yaşama Döndüren Tedavi
  Gıda Ürünlerinde Taklit ve Tağşiş Yapan Şirketler Açıklandı
  Yeşil Çay, Kalbe Pozitif Etki Ediyor
  Anneler Hep Genç Kalır
  Uzman Gözü ile Refleksoloji Nedir?

   

  [Hata Bildir]

   

   

   

  TWITTER'DA
  TAKİP ET
  twitter.com/Hastanecomtr