Mide Kanseri

Midenin en fazla rastlanan urları mide epitel hücrelerinde ortayaçıkan kanserdir. Dahaçok orta yaşlılarla yaşlıları etkileyen bu hastalık erkeklerde yaygındır.Çocuklarda ve gençlerde az görülen bir hastalıktır.

Mide kanseri olaylarının coğrafi dağılımı ilginç farklılıklar göstermektedir. Bu hastalık Japonya'da, Finlandiya'da, İzlanda’da ve Şili'de son derece yaygındır. Dağılımdaki bu farklılık bazıçevresel etkenlerinönemli rol oynadığını akla getirmekteyse, de, bunların ne olabileceği konusunda fazla bilgi yoktur. Aşırı alkol alınması, topraktaki organik maddelerinçeşitliliği,çok kızgın yağda pişmiş yiyecekler, dumanda kurutulmuş alabalığın aşırı miktarlarda yenmesi hastalığın İzlanda’daki yaygınlığına neden olarak gösterilen etkenlerdir.

Mide kanserinin bazı türlerinde kimi bünyesel etkenlerin de rol oynadığı bilinmektedir. Bunlar, aşırı kansızlık, süreğen mideülseri gibi hastalıklardır. Ancak bu hastalıklar mide kanseri olaylarınınçok azıüzerinde etkili olmaktadır. Ayrıca mide kanserine, kan grubu A olan insanlarda, 0 grubundan olan insanlara göre dahaçok rastlandığı dikkatiçekmekteyse de, kan grubu ile mide karoseri arasında bir ilişki olup olmadığı henüz açıklığa kavuşmuş değildir. Bugün enönemli konu buöldürücü hastalığa yo! açan etkenlerin saptanmasıdır. Bu konuda gerekli bilgi edinilmedikçe etkiliönleyici tedbirlerin alınması olanaksızdır.

Midenin herhangi bir bölümü kanserden etkilenebilir. Bununla birlikte mide kapısı kanserin en fazla görüldüğü yerdir. Mukozada beliren basit bir yumru ya daülser olarak başlayan ur, mideçeperinden lenf damarlarıylaçevredeki lenf düğümlerine ve kan dolaşımıyla karaciğere ve vücudunöbür organlarına yayılır.

Mide kanserinin belirtileriüç kategoride toplanır. Bunlardan birincisi urun sebep olduğu belirtiler olup, hafif rahatsızlıklardan,ülsere benzeyen belirgin ağrılara kadar değişen sindirim bozukluklarıdır. Mide kapısında ya da mide kapısına yakın yerlerdeki urlar mideçıkışını tıkadıkları için kusmaya, mide ağzında beliren urlar ise yutma güçlüklerine sebep olurlar, ikinci gruba giren belirtiler bünyesel olup bunların başlıcaları kansızlık, kilo kaybı, iştahsızlıktır.Üçüncü gruptaki belirtiler de karaciğerde ya da başka bir yerde toplanan ikincil birikimlerin oluşturduğu belirtilerdir. Bu belirtiler muayene İle anlaşılmayabilir. Buna karşılık bazı durumlarda ur ya da urun ikincil birikimleri karın bölgesine dokunulduğunda hemen hissedilebilir. Ayrıca kilo kaybı ve kansızlık gibi açık belirtiler de olabilir.

  Mide Kanseri ile ilgili düşüncenizi paylaşın
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr'nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com'daki profilini ilgilendirmektedir.
  BU SAYFAYI PAYLAŞFacebook'ta paylaş

  SAĞLIK HABERLERİTüm HaberlerSağlık Haberleri Rss
  Bağışıklık sistemini güçlendiriyor
  Sık tuvalete gidiyorsanız dikkat!
  Kansere kalkan oluyor
  Protein deposu tam buğday kilo düşmanı
  Ebola hastalığından korunma yöntemi
  Konsantrasyon eksiliğine birebir
  Bütün hastalıkların ana nedeni
  Renklendirici ürünler tehlike saçıyor
  Kulak ağrısı dindirmenin yolları
  Küçük göğüslü kadınlar mutsuz
  Kemiklerin erimesini engelliyor

   

  [Hata Bildir]

   

   

   

  TWITTER'DA
  TAKİP ET
  twitter.com/Hastanecomtr