Aft Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Aftlar, ağız içi yaralar, uçuklar toplumun %18-20 lik kısmında sürekli olarak tekrar eden bir biçimde görülür. Çoğu zaman tek bir noktada oluşsa da bazen ağzın belirli bölgelerinde birden çok alanda çıkabilir. Ağız içi yaralar gündelik yaşamı olumsuz bir biçimde etkiler.

Aft Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Aft Nedir?

Aft ağız içerisinde oluşan dil yüzeyi, iç yanak kısımları ve diş etleri üzerinde görülen ağrılı genellikle solgun beyaz, gri renklerde, çevresinde yoğun kızarıklar olan ağrılı oluşumlardır. 

Aftlar, ağız içi yaralar, uçuklar toplumun %18-20 lik kısmında sürekli olarak tekrar eden bir biçimde görülür. Çoğu zaman tek bir noktada oluşsa da bazen ağzın belirli bölgelerinde birden çok alanda çıkabilir. Ağız içi yaralar gündelik yaşamı olumsuz bir biçimde etkiler.

Aft ve ağız içi yaralarının oluşum nedenlerini belirlemek için bir çok çalışma yapılmıştır. Ağız içi oluşumları hızlandıran olumsuz bir çok faktör belirlenmiş olsa da aftın asıl oluşum nedeni tam olarak saptanamamaktadır. 

Aft Oluşumunu etkileyen Olumsuz Faktörler Nelerdir?

Aşırı Tuzlu ve Baharatlı Yiyecekler

Bu tarz yiyecekler ağız içerisinde aft oluşumunu hızlandıran en önemli nedenlerdendir. Ağız içerisinde bulunan mukoza dokusunu tahriş ederek aft ve ağız içi yaraları için uygun bir zemin hazırlarlar.

Stres

Stres bir çok hastalığın ana nedeni olarak belirlenmiş olmasına karşın, küçük gibi görülen bir çok propleminde ana kaynağıdır. Adet öncesi dönemler, duygusal sorunlar, aşırı stresli ve gergin çalışma koşulları aft oluşumlarını hızlandırabilir.

Diş ve Çene Yapısında Bozukluklar

Dişlerin kapanma konumlarının ve çene yapısıyla olan durumlarının çarpık ve düzensiz olması sonucu ağız ve yana içerisinde sürtünme ve ısırmalar meydana gelmektedir. Dişler doğru bir biçimde fırçalanamadığında ve ağız içerisinde yeterli hijyen sağlanmadığı durumlarda, tahrip olan ağız içi dokusu aft oluşumuna açık olacaktır.

Diş Macunu

Diş macunlarının içeriğinde bulunan bazı kimyasallar ağız içi dokusunun mukoza yapısıyla uyumsuzdur. Diş macunlarının temizleme etkisini arttırkmak için kullanılan köpük yapıcı kimyasallar, ağız içerisinde bulunan hücre duvarını tahrip ederek bakterilere ve aftlara uygun bir ortam oluşturmaktadır. Bu nedenle diş macunu seçimlerinde  "sodyum lauryl sulhate " SLS adı verilen bir maddenin oranının en düşük olmasına dikkat eden markalar kullanılmalıdır.

Dermatolojik Hastalıklar

Bir çok dermatolojik ve bulaşıcı hastalığa neden olan bir bakteri aft oluşumunuzu hızlandırıyor olabilir. Bu durumda genital siğiller, cinsel yolla bulaşan cilt hastalıkları, döküntü, iyileşmeyen yaralar ve kuruluk oluşumlarında detaylı olarak dermatolojik muayenelerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

Vitamin Eksikliği

Bazı vitaminlerin eksikliğinde vücudumuz bizim çoğu zaman fark etmediğimiz tepkiler vermektedir. Aft oluşumunu hızlandıran önemli bir neden olan faktörlerden birisi de B12 Vitamini ve demir eksikliğidir. Bu vitaminlerin noksanlığında ağız içi yaralarının iyileşme sürelerinin geciktiği tespit edilmiştir.

Aft Tedavisi Nasıldır?

Aftlar herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan 7 ila 10 gün arasında kendiliğinden iyileşmektedirler. Aft sorunu yaşayan insanların ağrıyı hafifletmek için başvurdukları bir çok yöntem bulunmaktadır Bunlar;

Aft ağrılarını en aza indirgemek için sıcak ve aşırı baharatlı acı ve ekşi yiyeceklerden kaçının.

Steril edilmiş su ile sulandırılmış alkol pamuk ile ağız içerisinde bulunan ağrılı bölgeye uygulanabilir.

Su ve karbonat karışımı ile ağız çalkalanabilir.

Yarım bardak suya 2 tatlı kaşığı tuz ilave edilerek 2 saatte bir gargara yapılabilir.

Ağrının çok rahatsız edici olduğu durumlarda eczanelerde satılan solüsyon ve ağız içi gargaraları kullanılabilir.

Ağız içerisinde oluşun aft ların kesin tedavisinin bir doktor tarafından belirlenebileceğini unutmayın. Kesinlikle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın!

Foto Galeri İçin Tıklayın

Aft ve Uçuk Arasındaki Fark Nedir?

Aft ve uçuk ağız içerisinde ki oluşumları nedeniyle aynı belirtileri gösterebilirler. Bu yüzden aft ve uçuk sorunları sürekli olarak birbiriyle karıştırılabilir.

Aft ve uçuk arasındaki temel farklılıklar şunlardır;

Aft

Yalnızca ağız içerisinde oluşmaktadır. Bulaşı ve yayılıcı değildir. Aft oluşumuna neden olan belirlenmiş bir virüs yoktur.

Uçuk

Ağız içerisinde küçük, beyaz ve içi sıvı dolu kabarcıklar halinde meydana gelir. Nadiren ağız içerisinde görülür. Genellikle dudak ve yanak çevresinde oluşan kaşıntılı ve akıntılı oluşumlardır. Bulaşıcıdır. Virüs tarafından oluşur.

Uçuk Belirtileri Nelerdir?

Uçuk çıkmadan önce oluşacağı bölgeyi uyarır. Bu bölgede kaşıntı ve yanma hissi görülür. Bu sürecin ardından içerisinde su dolu kabarcıklar olan noktacıklar oluşur. Bu dönem çok hassasdır. Bu kabarcıkların kaşınması, koparılması yayılmaya neden olur. Geç iyileşen bu oluşumlar iyileşme döneminde yaraya dönüşür.

Uçuk Nasıl Bulaşır?

Uçuk her şeyden önce açık bir yara olarak değerlendirilmelidir. Uçuk sorunu yaşayan kişilerin temasda bulundukları bütün özel eşyalar, başka kişilerin kullanımından ayrılmalıdır. (Havlu, bardak, yastık kılıfı, kaşık, tabak)

Uçuğun başlangıç evresinde fark edilmeyen küçük kızarıklıklar uçuğun en bulaşıcı olduğu dönemdir. Uçuğa neden olan Herpes Simpleks adlı virüs insan vücuduna çok küçük yaşlarda yerleşir.

Hassas ve aşırı reaksiyonlar gösteren kişilerde iyileşme süreci oldukça ağrılı ve uzun olabilir. Uçuklar gerekli hijyen koşullarında tedavi edilmezse diş etleri, yanaklar ve dudaklar enfeksiyona açık hale gelir.

Uçuk Sorunu Yaşayan Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Kurallar;         

  • Uçuğa hiçbir biçimde elle temas edilmemelidir.
  • Bayanlar kullandıkları kozmetiklerin hijyenine çok dikkat etmelilerdir. Kesinlikle göz makyajında kullanılan kozmetiğin ellerle veya uçuklu bölgeyle temas etmiş olmaması çok önemlidir.
  • Çocuk ve bebeklere dokunurken dikkatli olunmalıdır. Asla öpülmemelidir.
  • Yemek yerken yenilen malzemelerin tamamı kişiye özel kullanılmalıdır.
  • Uçuk üzerinde oluşan kabuk ve yaraların elle koparılmaması ve yüzün başka bölgelerine dokunulmaması gerekmektedir.

26.04.2010 - 1056

Aft Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Ramazan Karakuş dedi ki;
arkadaşlar aynı hastalıktan bende muzdaribim. ve 7 seneden beri çekiyorum. denemediğim ilaç kalmadı. yok faydası. en son 20 çeşit bitkisel karışım kullandım yine olmadı.Allah hepimize acil şifalar versin. imtihanımız çok zor. facebook da aft mağdurları diye bir grup kurdum sizleride bekiyorum.
05.05.2011

Hollandali dedi ki;
arkadaslar ben hollandada yasiyorum, burada doktora gittim aft icin, sadece agrisi icin agiz ici krem verdi ve bunun surekli tekrarlayacagini soyledi.3-4 yildir cekiyorum bu illeti. her ay yada her iki haftada bir yada 1-2 yerden cikiyordu.gecen yil turkiyede doktora gittim bagisiklik sisteminin zayifligindan bahsetti ilaclar verdi ama ben kullanmadim. Bir aktara gittim durumu anlattim bana bir cay verdi kullandim ve cay bitene kadar agzimda aft falan cikmadi. cayin ismini hatirlamiyorum. Ama eger aft cikarsa mate cayla gargara yapiyorum iyi geliyor. bir iki gunde geciyor
13.04.2011

Adem Atalay dedi ki;
slm öncelikle herkese geçmiş olsun aynı sorunu bende yaşıyorum ama aftın kesin bir çözümü yok ki bu sanki kişilerde bağışıklık kazanmış gibi tekrarı çok kötü ben genelde strese bağlıyorum bunu arkadaşlar stres yaptığımda çok çabuk oluşuyor
10.04.2011

İbrahim Kocabıyık dedi ki;
bende aftı yaklaşık 6-7 senedir çekiyorum, kaç doktor dolaştım, ege üniversitesinde profesöre çıktım, bir ilaç verdiler, sürekli kullan kullan diye,colchium-dispert ilacın ismi... ilacı biraktığım zaman belirli bir süre sonra aft tekrar çıkmaya başlıyor, biraz daha inat edip kullanmazsam bu sefer aftlarda bana inat eski hallerine geri dönüyor, 5-6tane birden çıkıp dünyayı zehir ediyor... aktarlarda nöbet şekeri diye satıyorlar, bir şeker var, aynı ilacın etkisini gösteriyor, ama onda sürekli kullanmıyorum, doktor tavsiyesi yok, ama ilaçtan daha etkili olduğundan eminim arkadaşlar, Allah hepimize şifa versin...
19.02.2011

Efa dedi ki;
ben kenacort a denilen merhemi sürüyorum. 1-2 saat içinde acısını azaltıyor....gerçi bende 2-3 ayda bir çıkıyor ama çıkınca da 1 hafta süreyle acı veriyor. şu anda da var. 2 tane birden :( birazdan eczaneden kenacort alacağım. başka çözüm bulamadım...herkse sağlıklı günler diliyorum.
26.01.2011

Pınar Akgül dedi ki;
arkadaşlar aft yarası bende çok sık olan bişey ve senelerdir herşeyi denedim kesin çözümü yok karbonat ve tuzla olan gargaralar çok ağrılı oluyor ben ağzımda aft çıkacağını bile ilk günden hemen anlayabiliyorum neyse kısaca biberiye otunu kaynatın ve gargara yapın ama soğumadan ama çokta sıcak olmadan gerçekten iyi geliyor tavsiye ederim ben artık sürekli bunu yapıyorum ama sadece aftrlarda...
25.01.2011

Ceren dedi ki;
benimde ağzımda aft var her ay çıkıyor.. şuandada var ağrısına dayanamıyorum eczaneden aldığım gargara ile hergün ağzımı çarkalıyorum. HERKESE GEÇMİŞ OLSUN..
25.01.2011

Erol Özdemir dedi ki;
arkadaşlar,tüm yorumları okudum,bende bu belayla uğraşıyorum.bazı arkadaşlar 15 yıldır çekiyorum diyolar valla açık konuşmam gerekse tırstım.bendeki aftlar önceleri yılda bir iki defa çıkardı 2 yıldır hemen hemen her ay çıkıyo hemde 6,7 yerde birden çıkıyo.ben şuna eminimki bu illet bana sigarayı bıraktıktan sonra dadandı bunu test ettim sigara içince kökü kesiliyo.ama herşeye rağmen sigara içmiycem.denemediğim yöntem kalmadı olmuyo doktorlar çare bulamadı tuzlu suyla gargara dut reçeli ağız spreyleri hiçbiri fayda vermiyo tek denemediğim bi arkadaşın sülük tavsiyesi enson onu deneyecem bi çözüm bulan varsa ahber verin lütfen.Allah herkese şifa versin
29.12.2010

Caner dedi ki;
öncelikle kolay gelsın benımde sol diş üstünde bi sarı sıvı gibi sey var baya şişmiş ama ben farkında bıle deyıldım hiç acımıyordu yanma sızlama olmadı dilime deyınce anladım ne dır acaba cevabınızı beklıyorum şimdiden tşkler
28.12.2010

Şeyma dedi ki;
artık bende cıldırıcam ve bende acayıp bi gergınlık stres yapıyo... lutfen bi care:(((
24.12.2010

Ali Sağdıç dedi ki;
uzun süredir bende agız içi aft yani yaralarla yaşıyorum doktarlar hep aynı ilaçları tavsiye ediyolar ama ayda en az 2 kere çıkıyor bence sıkıntı yogun çalışma ilaçlar bazen agrıyı bi süre geçırıyor ama tekrarlıyor benim çözümüm agız saglıgına dıkkat etmekten geçıyo düzenlı fırçalamak asitli tuzlu baharatlı yemeklerden uzak durmak okudugunuz için tşk ederım
19.12.2010

Cansu Kaplan dedi ki;
ben yazılanların tümünü okudum we ilaçlarıda denenen bitkisel yöntemleride biliyorum artık bıktım gerçekten... merk ettiğim nokta bu aft hastalığı olanlarda genetik önmli bi hastalığı olan warmı????
18.12.2010

Hakan Kartal dedi ki;
allah daha büyük dert vermesin :( şuan ağzımın içinde en az 4 tane var bu illetten.kendimi bildim bileli de çekiyorum bu derdi.yılda 3-5 kez tekrarlıyor.tedavisini bilemem ama oluşmasının en büyük nedeni uykusuzluk ve stres bence.düzenli uykuyla ve stresten uzak yaşamak en aza indirir...
26.11.2010

Yakup Serin dedi ki;
Aft mı çeken bilir.Ben aklım erdi ereli çekerim. 61 yıllık ömrüm Aft acısı çekmekle geçti çare bulamadım. günde 6 adet siğara içerek çıkmasını önleyorum. Yurt dışından iğne getirttim olmadı kullanmadığım ilaç denemediğim bitki kalmadı. çaresi yok. 70 li yıllarda dudağıma sülük yapıştırdım iki yıl çıkmadı şimdi ise cesaret edemeyorum. çekenlere sabır ve şifalar dileyorum.Çaresini bilen varsa yazsın bizde faydalanalım.
25.11.2010

Mehmet dedi ki;
Yaklaşık 3 yıldır bu hastalık bende sürekli oluşmakta.. Aldığım tüm ilaçları ezberledim artık doktor falan fayda etmiyor malesef ama faydası olacak birşey söyleyeyim agrısını yemek yerken bir nebze hafifletsin.. Piraldyne diye bir ilacı var herkes kullanmıştır.. Acıyı hissetmenizi engelliyor çünkü o acıtıyor. Neyse onun etkisiyle o bölge adeta local anestezi yapılmış gibi oluyor. Yemek yerken yemeğin acısı tatlısı tuzlusu falan hissedilmiyor en azından besinlerden olmayın. Ayrıca suyu ılık içmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Soğuk içtiğiniz takdirde orası yumusuyor diş değdiğinde yara büyüyor.. pamuk veya kremi ile diş temasını kesmek gerek o da yetmiyor malesef :( ama yapacak başka birşey bulamadım ben
21.11.2010

Mehmet dedi ki;
arkadaşlar bu aft denilen hastalık kesinlikle strese baglı bi durum bence ne zaman sınava hazırlansam bi stres olsa hemen cıkıyor bir haftada geciyor tavsiyem dert sıkıntı yapmayın kendinize
18.11.2010

Burcu Çelik dedi ki;
bende tam 4 yıldır bu lanet şeyle uğraşıyorum tüm arkadaşlarada geçmiş olsun çeken bilir diyorum başka bişey demiyorum bu hastalığın tek sorumlusu stres stres stres herkes bundan emin olsun hayatınızda stres varsa bu yaralarda sizinle beraber gider üzgünüm ama öyle çekmekten başka çaremiz yok.
24.10.2010

İsmail Onay dedi ki;
msn nin adı bile aft ile başlıyor belki 15 yıldır çekiyorum sadece yediklerinize dikkat ederseniz mesela turşular baharatlılar ekşi sirkeliler hemen çıkarır diş temizliği akşam mutlaka fırçalamalı birde sabah kalkınca kalın bağırsaktaki bağışıklık sistemini düzenleyen bir organın tembelliğinden ileri geliyor bu perhizleri mutlaka yapın 9 eylül üniversitesi prof dr Oktay AVCI da bir yıl tedavi gördüm faydası oldu benin ağzımın içi ful yara idi
15.10.2010

Marziye dedi ki;
bende haftada 4 gun çıkıypr kullanmadıgım ilaç kalmadı aklınıza geleni yaptım en son bitkisel otlara falan başvurdum hala aynııııı ne yapayım dahaaaaaaaa
13.10.2010

Aslan Yılmaz dedi ki;
Bu Aft denilen illeti 25 yıldır çekiyorum.3 Yıl önce sigarayı bıraktım,sigara içerken iki-üç ayda bir kez ve bir tane çıkar beni fazla rahatsız etmeden bir haftada iyileşirdi.Ancak,sigarayı bıraktıktan sonra her ay ve en az iki,bazan da üç tane birden çıkmaya başladı.İyileşme süreleri uzadı.Daha şiddetli ağrı ve yanma yapmaya başladı.PROTEFİX ve KENACORT dnedim ama istediğim sonucu alamadım.en son bulduğum ilaç ise; "ORALMEDIC" isimli bir ilaç.Hepisinden daha etkili,bir çok eczanede bulunmuyor,bir kutuda 3 tane var ve piyasa fiyatı 20 TL. İLAÇLAR VE DOKTORLAR ARACI,ŞİFÂ ALLAH'DAN...
09.10.2010

Asya Bebeğim dedi ki;
kızımın 7 aylık bende karbonatlı siterlli bezle silmekte buldum ayrıca karadut pekmezi diyorum
08.10.2010

Yüksel Havuçcu dedi ki;
Benim de ağzımın içerisinde değişik yerlerinde aft çıkar ben çözümünü buldum bir iki kere kullanmada geçiyor doğal katkısız (Kara Dut) pekmezi aft çıkan yere ilaç gibi sür ağrıyı ve sızıyı hemen alıyor bir kaçgün içerisinde iyileştiriyor. Tavsiye ederim.
05.10.2010

Cemre dedi ki;
uçuk için önerim yeni çıkıyorsa sarımsak sürülmesi,kabuklanmış ve yayılmışsa maden suyu ile ile yıkanması.çok çabuk iyileştirir. Aftların çok sık tekrar eden Selda hanım bence bir cildiyeye gitmelisin.( Behçet hastalığı olabilir).Umarım değildir.
08.09.2010

Gülçim Sedef Demiroğlu dedi ki;
ağız içi aftlarda bana göre tek ve doğal çözüm eczane ve baharatçılarda satılan dut şurubu.iki kere sürüyorum pufff bitiyor.
13.08.2010

Selda Danacı dedi ki;
yaklaşık 2 senedir ağız içi yaralarını çekiyorum, iyileşip çokıyor, ama yara olmadığı zamanlar kısaldı, kime gitmeliyim, net çözümü yokmu bunun, yaşantım alt üst oldu. :(((((((((((((
11.08.2010

Ersin Köroğlu dedi ki;
bende yaz aylarında sürekli çıkıyor. bir çok ilaç denedim kenacort daha etkili ama ilk günlerde kulanılırsa.en son PROTEFİX deniyorum oda sadece yarayı kurutmadan yemek yememi kolaylaştırıyor. bol karpuz yiyorum ve solçasız yemekler DİKKAT edin domates ve patlıcandan uzak durun
03.08.2010

Mustafa Yavuz dedi ki;
Bu aft deilen nalet şey bnm tam dilim ucunda çıktı çokkk yanıyorrrr yardım edinnnn
31.07.2010

Orkun Aykut dedi ki;
Öncelikle geçmiş olsun. Aft bende birkaç yılda tekrarlayan, iyileşmesi ortalama 1.5 ay süren berbat bi deneyim. Sadece aft sorunu yaşayanların anlayabileceği ağrıyla karışık garip bir acısı var. Çok fazla doktor gezdim hatta ağız içinden parça bile aldırdım. Birşey çıkmadı. Tükürük bezleri ile alakalıdır diye göz doktoruna bile sevk ettiler. Birşey çıkmadı. Çözüme gelince; Yaraya tuz bastım. Gargaradan bahsetmiyorum. Direk tuz bastım. çok acı veriyor hatta beyaz kısmın etrafındaki pembe yerler şişti. Yine de tuz basmaya devam ettim. 2 gün tekrarladım. Sonra yara değişik bir hal alıyor. Aynen normal bi yara şekline dönüşüyor. Sonra kenakort sürdüm 1 gecede iyileşti. Bana göre tek çözümü var TUZ TUZ TUZ. Tabi ki vitamin olayını unutmamak lazım. Yaranın çabuk iyileşmesi için limon sıkıp içtim. Limon suyu da dağladı yarayı. Son olarak ben bi doktor değilim. Belki yaraya tuz basmak kötü sonuçlar doğurabilir. Bilmiyorum ama çaresilikten yaptım. 5 sene önce de limon tuzu koymuştum yaranın üstüne. o da çok ii gelmişti. Herkese geçmiş olsun, acil şifalar.
29.07.2010

Burak Şen dedi ki;
agsımmısdaki son vermek için ne yapmalıyıs
06.07.2010

Sunflower dedi ki;
ağız içi herpesler kokuya neden olur mu koku için ne yapmalı ve dermatoloğa mı gitmeliyim
02.06.2010

İlgili Diğer Yazılar
El Morarması Raynaud Hastalığının Habercisi Olabilir
El Morarması Raynaud Hastalığının Habercisi Olabilir
Bu Cilt Hastalığı Öldürüyor!
Bu Cilt Hastalığı Öldürüyor!
Güneşin Cildime Zarar Verdiğini Nasıl Anlarım?
Güneşin Cildime Zarar Verdiğini Nasıl Anlarım?
Vücudunuzdaki Benlere Dikkatli Bakın!
Vücudunuzdaki Benlere Dikkatli Bakın!
Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?
Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Akciğeri Temizleyen Gıdalar
Akciğeri Temizleyen Gıdalar
Kanser Köpeğin Uyutulmadan Önce Yaşadığı Mükemmel Son Gün
Kanser Köpeğin Uyutulmadan Önce Yaşadığı Mükemmel Son Gün
Evlilik Korkusunun Nedenleri
Evlilik Korkusunun Nedenleri
Çok Acayip Organ Nakilleri
Çok Acayip Organ Nakilleri

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]