Baş Ağrınızın Sebebi Çene Eklemi Rahatsızlığından Kaynaklanabilir

Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, çene eklemi rahatsızlığı çeken birçok kişinin, hangi doktora başvuracağını bilmediğini, bu rahatsızlık için KBB uzmanları, çene cerrahları hatta nöroloji uzmanlarının kapısını çalan hastalar olduğunu söyledi. Kışlaoğlu, çene eklemi rahatsızlığının semptomları, teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Baş Ağrınızın Sebebi Çene Eklemi Rahatsızlığından Kaynaklanabilir

Çene ekleminde senelerce ağrı, ses, tıkırtı ve sabah baş ağrısı çeken pek çok kişinin, bu konuda hangi doktora başvuracağını bilemediğini belirten Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, bu rahatsızlık için KBB uzmanları, çene cerrahları hatta nöroloji uzmanlarının kapısını çalan hastalar olduğunu vurguladı. Oysa çene rahatsızlığı konusunun, eklem uzmanı diş hekimlerinin branşı olduğunu belirten Kışlaoğlu, doğru teşhis sonrasında sorunun, çeşitli tedavi yöntemleriyle çözülebildiğini ifade etti.

Çağdaş Kışlaoğlu, çene eklemi rahatsızlığının hangi semptomlarla kendini gösterdiği, nasıl bir tedavi yöntemi izlenmesi gerektiği konusunda merak edilen soruları yanıtladı. 

Çene eklemi rahatsızlığının, çene eklemlerinin “tam açılmama”, “hiç açılmama” yahut “çene açıldıkça yerinden çıkma” gibi fonksiyon bozukluklarını kapsayan bir rahatsızlık olduğunu belirten Kışlaoğlu, bu rahatsızlığın daha çok genç ve orta yaşlarda görüldüğüne dikkat çekti.

Diş Hekimi Kışlaoğlu, bu rahatsızlığın; baş, kulak, çene-yüz ağrıları, kulak çınlaması, çene ekleminden ses gelmesi, ağız açmada kısıtlılık, ağrı veya kaymalar şeklinde semptomlarla kendini gösterdiğini belirtti. Kışlaoğlu, kimi kez klinik belirti vermeden yıllarca devam eden, kimi kez de insanları adeta canından bezdiren bir rahatsızlık olarak süren çene eklemi rahatsızlığının nedenlerini kısaca şöyle anlattı: “Çene eklemi rahatsızlığının oluşmasında birçok neden vardır. Farkında olmadan çene ekleminize ve yüz kaslarınıza aşırı yüklenmeye sebep olabilecek şekilde dişlerinizi sıkıyor veya gıcırdatıyor olabilirsiniz. Çene eklemi rahatsızlığına sebep olabilecek fizyolojik olmayan bir diş kapanışına sahip olabilir veya daha önceleri çene yüz bölgesinde bir travmaya maruz kalmış olabilirsiniz.”

Çağdaş Kışlaoğlu, aşağıdaki sorulara cevap vererek çene eklemi rahatsızlığını test edebileceğinizi belirtti.

Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, aşağıdaki soruların üç veya daha fazlasına evet diyorsanız çene eklemi sorununuz olabileceğini ve böyle bir durumda mutlaka bir diş hekimine başvurmanızı tavsiye etti.

  • Ağzınızı açtığınızda çene eklemlerinizden ses geliyor mu?
  • Ağzınızı açıp kapamada, yemek yemede veya esnemede zorluk çekiyor musunuz?
  • Bazen çenenizin kilitlendiğini hissediyor musunuz?
  • Sabahları uyandığınızda çene-yüz kaslarında ağrı hissediyor musunuz?
  • Ağzınızı kapattığınızda dişleriniz birbirine temas ediyor mu?
  • Eksik dişleriniz fazla mı?
  • Zaman zaman kapanışınızın değiştiğini hissediyor musunuz?
  • Çiğneme sırasında zorluk çekiyor musunuz?

Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, çene eklemi rahatsızlığınız olduğu teşhis edildikten sonra nasıl bir tedavi yöntemi uygulanması gerektiği konusuna da değindi. Kışlaoğlu, çene eklemi rahatsızlığının nedenlerin anlaşılmasına yardım eden diş hekimi muayenesinin, tedavinin ilk aşamasını oluşturduğunu söyledi.

“Diş hekimi tarafından yapılan detaylı muayeneniz, sadece çene eklemi rahatsızlığıyla ilgili değil bütün genel sağlığınızla ilgilidir” diyen Kışlaoğlu, bu muayenede, stres altında olup olmadığınız, dişlerinizi sıkıp sıkmadığınız, dişlerinizi gıcırdatıp gıcırdatmadığınız, ailenizde çene eklemiyle ilgili şikâyetlerinizin olup olmadığına dair sorular sorulduğunu anlattı.

Alınan cevaplar ve muayene sonuçlarıyla rahatsızlığın nedenlerinin anlaşılmaya çalışıldığını söyleyen Diş Hekimi Kışlaoğlu şöyle devam etti: “Yine muayene sırasında kaslarınızı etkileyecek sinir sistemi veya ortopedik bir bozukluk olup olmadığı, çene-yüz ve boyun kaslarınızın uyum içinde çalışıp çalışmadığı anlaşılmaya çalışılır.

Doktorunuz çene eklemlerinizi çene yüz kaslarınızı parmak uçlarıyla palpe ederek ağrı olup olmadığını, ağzınızı açıp kapatarak çene eklemlerinizde ağrı olup olmadığını ve çene eklemlerinizden ses gelip gelmediğini ve alt çenenizi açıp kapatma sırasında kayma yapıp yapmadığını ve maksimum ağız açıklığınızı ölçerek muayenenizi tamamlar.”

“Çene ekleminizdeki problemlerin düzeltilmesi için tek bir tedavi şekli yoktur.” diyen Çağdaş Kışlaoğlu, çene-yüz kaslarındaki spazmın azaltılması, optimum bir kapanışın sağlanması veya çene eklemlerinin aşırı yüklerden kurtulması gibi çeşitli tedavi şekilleriyle çene-yüz bölgesinde uyum sağlanabildiğini ifade etti. Okluzyon uyumu (kapanış) tam olmayan dolgu, protez ve kuron köprülerin de ayrıca gözden geçirileceğini kaydeden Kışlaoğlu, kapanış hattını dengelemek ve aşırı çiğneme basınçlarını önlemek için özel bir aparat olan gece plağı yapılabileceğini de belirtti.

 
Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu

 

11.08.2010 - 1845

Baş Ağrınızın Sebebi Çene Eklemi Rahatsızlığından Kaynaklanabilir Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Yeliz Tunç dedi ki;
Hocam merhaba, sağ çenemde aşırı derecede ağrılar var ağzımı açıp kapatırken ya da bişey çiğneyeceğim zaman çok canım yanıyor.Aynı zamanda yemek yerken sürekli çenemden sesler geliyor bu durumdan çok rahatsızım ne yapmam gerekir. Şimdiden teşekkürler...
12.01.2011

Özlem Özbirten dedi ki;
dr.bey iyi günler,ben kulak ağrısı şikayeti ile kbb uzmanına göründüm film çekildi bazı kan tetkikleri yapıldı kulakta bir problem çıkmadı. doktorumun muayenesine göre çenede sinir sıkışmasından şüphelendi. bunun nasıl bir tedavi şeklş vardır ne yapmam gerekir. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
30.12.2010

Ünal Öztürk dedi ki;
Hocam cenemi acarkene ses vardi şimdide cene fazla acılmıyor ve agrılar var bir şey yerken sıkıntı oluyor yardımınıza ıhtıyacım var
19.11.2010

Birgül Yılmaz dedi ki;
merhaba dr bey sorduğunuz soruların nerdeyse hepsine evet cevabı verdim. bunların yanı sıra bende kulak çınlaması ve baş dönmesi var.gitmediğim ssk hastanesi kalmadı kullanmadığım ağrı kesici ilaç kalmadı.benim acil yardıma ihtiyacım var. ağrılara dayanamıyorum artık lütfen bana güvenilir bir kurum yada kuruluş konusunda yardımcı olun lütfen.şimdiden teşekkür ederim .
04.11.2010

Seyhan Bozmaoglu dedi ki;
merabadr bey benm sorunum cenemi acp kapatıken ses geliyo vedışlerm tam kapanmıyo yanak kemıklermde agrı var neypmalıym bana cevap verrsenz memnun olurum cok tesekurler
03.11.2010

Gülşen Yıldız dedi ki;
sayın dr bey benim sorunu çenemin eklem yerinde ses var ağrım yok ağzımı kolay açıp kapatıyorum bir sorunum yok ama ses beni rahatsız ediyor beni bilgilendirir ve nerelere başvurmam konusunda aydınlatırsanız cok sevinecem şimdiden cok tşk ediyorum saygılarımla
26.10.2010

Merve Beşiroğlu dedi ki;
mrhaba hocam. yaklaşık 3-4 senedir çenemde bir sorun var ilk başların da çenemden tıkırtı ve takılma vardı bunun için dr a gittğim de alakası olmayan bir çok şey söylediler bir çok ilaç kullandım ama fayda vermedi ve bende ilgilenmedim, daha sonra çenemdeki bu tıkırtılar ve takılmalar ilerledi ağrı ve ağzmı tam açamama durumu ortaya çıktı. sorularınızın 2 tnesine hayır dedim gerisi bende mevcut sorunlar. lütfen yardımcı olun artık bu problemin çözülmesini istiyorum.
11.10.2010

Hülya Kamış dedi ki;
hocam merhaba; sordugunuz tum sorulara neredyse evet cevabını verdim diyebilirim yaklaşık 2 senedir bu durumdayım inanılmaz derecede ağrılar da cekıyorum size nasıl ulaşabilirim özel bir klinik veya hastnede çalışıyorsanız lütfen bana ulaşırmısınız artık çarem kalmadı ssk bu duruma hiç bir çözüm bulamıyor çok sıkıldım şimdiden çok teşekkürler...
03.10.2010

Aysegul Klaraca dedi ki;
sag cenem de uysma var o taraf alt cenem de1 dıs eksık etkıler mı acaba
14.08.2010

İlgili Diğer Yazılar
Sıcak Havada Soğuk İçecekler Dişlerinizi Sızlatıyor Mu?
Sıcak Havada Soğuk İçecekler Dişlerinizi Sızlatıyor Mu?
Lamina Tedavisiyle Doğal Bir Gülüşe Sahip Olun
Lamina Tedavisiyle Doğal Bir Gülüşe Sahip Olun
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
Kansere Karşı Durma
Kansere Karşı Durma 'Koş'
Zika virüsünden kurtulmanın 10 yolu
Zika virüsünden kurtulmanın 10 yolu
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]