Çocuklarda Görülen Büyüme Ağrılarına Dikkat!

Çocuklarda kol ve bacaklarda hissedilen, daha çok akşam üstü ve geceleri ortaya çıkan, bazen uykudan uyandıran, çoğunlukla yarım saat veya bir kaç saat sürebilen geçici, dönemsel ağrılar görülebileceği belirtildi.

Çocuklarda Görülen Büyüme Ağrılarına Dikkat!

Uzmanlar, iyi huylu olan bu tür ağrıların büyüme dönemlerindeki çocuklarda görüldüğünü, normal kabul edildiğini, masajla ve basit ağrı kesicilerle geçebildiğini söyledi.

Türkiye Romatizma Araştırma ve Savaş Derneği Başkanı ve Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Ramatoloji Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Ataman, yaptığı açıklamada, daha çok 3-12 yaşlarındaki çocukların kalça ve bacaklarında gece uykudan uyandırabilecek düzeyde ağrılar görülebildiğini söyledi.

Çocukların büyüme döneminde görüldüğü için bu ağrıların halk arasında ''büyüme ağrısı'' olarak bilindiğini ifade eden Ataman, ''Bu yaş grubundaki çocukların yüzde 25-40;ında ağrılar görülebilmekte, artmış fiziksel aktivitelerle ilişkili olabilmekte ve 12-13 yaşlarına kadar devam edebilmektedir. Görülme sıklığı, cinsiyete göre farklılık göstermemektedir'' dedi.

Prof. Ataman, büyüme ağrılarının tamamen iyi huylu ve geçici olduğunu belirterek, ''Nedeni genetik ve eklem-kaslarla ilgili yapısal özelliklerle açıklanmaya çalışılsa da kesin olarak bilinmemektedir'' diye konuştu.

Bacak ağrıları şikayeti olan çocuklarda büyüme ağrısı tanısının, ağrıya neden olabilecek lösemi, kemik tümörleri, kemik, eklem, kas dokusu iltihabi olayları gibi diğer tüm hastalıklar açısından incelendikten sonra konulabileceğini vurgulayan Ataman, kesin tanı için ağrıların şekli, sıklığı, şiddeti, süresi hakkında ayrıntılı bilgi alınması gerektiğini bildirdi.

Ataman, büyüme ağrılarında ağrıyan bölgede şişlik, kızarıklık, ısı artışı ya da eklem hareketlerinde kısıtlılık olmadığını anlatarak, şunları kaydetti;

''Ağrılar kramp şeklinde, derin, rahatsız edici bir tarzda hissedilir. Bacaklar, baldırlar, bacağın ön tarafı ağrının en çok hissedildiği bölgelerdir. Her iki bacakta da hissedilir.

Kalça, bel ve üst taraflarda nadiren görülürler. Ağrılar, aşırı fiziksel aktivite ile artar, masaj ve dinlenmekle azalır. Akşamları ve geceleri artar, uykuyu engelleyecek kadar şiddetli olabilir. Bazı çocuklarda bütün gece boyu sürebilir. Bu hastalarda topallama, eklemlerde şekil bozuklukları, fiziksel aktivite kaybı olmaz. Ağrılar sabahları tamamen geçer.''

Kesin teşhis için belli bir kriter olmadığını ifade eden Ataman, ''Çocukluk çağı fibromiyalji sendromu (yaygın kas ağrıları ve hassas noktalar), hipermobilite sendromu(eklemlerin normalden fazla harekete izin vermesi) ve miyofosial ağrılar (bölgesel kas ağrıları) gibi daha çok kas yapılarını etkileyen hastalıklardan ayırt edilmelidir.

Metabolik ve romatizmal hastalıklar yönünden takibe alınmalıdır'' dedi.

Ataman, büyüme ağrılarında ağrı kesicilerle masaj şeklindeki programının iyi bir tedavi programı olduğunu, ayrıca ''tedavi amaçlı 12 yaşından küçük çocuklara Reye sendromuna neden olabileceği için aspirin verilmemesi gerektiği'' uyarısında bulundu.

23.02.2011 - 5476Çocuklarda Görülen Büyüme Ağrılarına Dikkat! Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Burcu Kandemir dedi ki;
oğlum beş yaşında geceleri uykudan uyanıp dizlerinin ağrıdığını söylüyordu geliştiği için olduğunu düşündük hastaneyede götürdük içimiz rahat etsin diye kan testleri yapıldı ve akdeniz anemisi taşıyıcısı olduğun öğrendik
24.02.2011

İlgili Diğer Yazılar
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebeğinizi Kalça Çıkığına Karşı Muayene Ettirin"
Bebeğinizi Kalça Çıkığına Karşı Muayene Ettirin"
İleride Tüm Çocuklar Tüp Bebek mi Olacak?
İleride Tüm Çocuklar Tüp Bebek mi Olacak?
Bebeklere 9 Aydan Önce Bunları Vermeyin
Bebeklere 9 Aydan Önce Bunları Vermeyin
Çocuğunuz bazı sesleri çıkartmakta zorluk mu çekiyor?
Çocuğunuz bazı sesleri çıkartmakta zorluk mu çekiyor?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Şekere İyi Gelen Besinler
Şekere İyi Gelen Besinler
Kuru Meyvelerin Faydaları
Kuru Meyvelerin Faydaları
Mucize Sabun
Mucize Sabun 'Bıttım'
Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler
Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir? Grip Nasıl Tedavi Edilir? Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır? Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir? Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir? Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur? Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]