Çölyak Nedir?

Çölyak Nedir?

Çölyak kısaca, 'sindirim sistemi alerjisi' diyebileceğimiz bir hastalıktır. "Çölyak hastaları, bazı yiyeceklerden sakınırsa, herkes gibi kaliteli bir hayat sürdürebilir." Ama, bu "bazı yiyecekler"in içine neredeyse piyasadaki hazır gıdaların tamamıdır. Çölyak hastası yiyeceği her şeyi sorgulamak zorundadır. Kısaca çölyak hastalığının diyeti, sıradan bir diyet değil, toplumun beslenme alışkanlıklarından tamamen farklı olan zor bir hayat biçimidir.

Piyasa Bulunan Hemen Hemen Bütün Gıdalar Gluten İçermektedir!

Ülkemizde market ürünlerinin hangisinin glutensiz olduğunu tespit etmek neredeyse imkansızdır. Etiketlerde yeterli bilgi olmadığı gibi, çoğunlukla ‘Gluten içermez veya içerir’ uyarısı da bulunmamaktadır. Ülkemizin çölyak hastaları için daha kolay ve mutlu yaşanabilir olabilmesi, gıda sektörüyle ilgili çeşitli zorlukların aşılmasını, bilimsel, teknolojik ve bürokratik alanlarda ciddi düzenlemelerin yapılmasını gerektirmektedir.

Glutenin hastalığın oluşumundaki rolü anlaşıldığı günden itibaren çölyak hastalığı tedavisinde glutensiz diyet tedavinin en önemli kısmını oluşturmuştur. Glutensiz diyette buğday, arpa, çavdar ve yulaf unu içeren her türlü besin maddesinin yenilmesi yasaktır. Mısır ve pirinç toksik olmayıp diğerlerinin yerlerine kullanılabilir. Tedavide gluten içeren tüm ürünlerin diyetten çıkarılması gerekir. Glutenin diyetten çıkarılması ile hastalığın belirtilerinde kısa süre içinde gerileme gözlenir.Gluten birçok üründe kullanılan bir maddedir. Hazır yiyeceklerin hemen hemen hepsinde gluten maddesi kullanılır.

Kuralına uygun bir diyet normal sürede ve sağlıklı bir yaşam sağlamaktadır.

Glutensiz Diyet Nasıl Yapılmalı?

Hasta ilk olarak gluten içeren  buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi ürünlerden ve bu ürünleri içeren gıdalar tüketmeyi kesmelidir.

Çölyak hastası tahıl grubundan mercimek, mısır, pirinç, patates, soya fasulyesi gibi ürünleri tüketebilir.

Tüketilecek gıdaların içerik etiketleri çok iyi okunmalıdır sürekli gıda firmalarıyla iletişime geçilmelidir.

İlaçlar doktora, veya ilacı üreten ilaç üreticisine danışılmadan kullanılmamalıdır (bir çok ilaç gluten içermektedir).

Hastalık teşhisinde 3 ay kadar süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir. Daha sonra bunlar tek tek denenerek diyete dahil alınabilir . Keçi sütü ve ürünlerinde bir sakınca yoktur hatta faydası (anne sütüne benzerliğinden ötürü) olabilir.

Şalgam suyu bulgur içerdiğinden gluten maddesi ihtiva eder bu ürünü tüketemezsiniz.

Bira, şarap, viski, likör ve brendi gibi içecekler tüketilmemelidir bir çok alkollü içeçek arpa suyu veya arpa özü içeriyor.

Amerika ve Avrupa’da günde 50-60 gr yulaf diyete eklenmeye başlanmıştır . Henüz araştırma aşamasında olan bu uygulama kesin olmamak şartıyla bu miktar çölyaklar için tehlikesiz olduğu düşünülmektedir.

Konserve, hazır çorba, soslar, tuzot, tavuk sosları nar ekşisi gibi gıdalarda gluten katkı maddesi olarak kullanıldığından, bunlar tüketilmemeli.

Sakız, çikolata, sirke, mayonez, ketçap, dondurma, şeker gibi gıdaların bazılarında gluten bulunabilmektedir. Bunlar tüketilmeden önce üreticisine sorulmalı.

Glutensiz diyetin en etkili olanı fabrikasyon ürünlerden mümkün mertebe uzak durmak olacaktır , yani evde ve dışarıda sağlıklı seçimler yapmamız gerekiyor yani doğaya dönüş söz konusu. Hayat tarzı bu esasa göre uygulanırsa çok sağlıklı bir yaşam elde edilebilir.

19.04.2010 - 1053Çölyak Nedir? Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Sevgi Gülle dedi ki;
14yaşındayım bende bir diyabet hastasıyım vede çölyak hastasıyım bana ne önerir siniz teşekkürler allah herkese şifa versin içindede bana
30.01.2011

İbrahim Akkaya dedi ki;
çölyak ömür boyu bir hastalıktır hiç bozulmaması gerekir yukarıdaki konuların hepsi dogru ama bu çölyaklılara bir bugdayın arpanın çavdarın yulafın fırının özellikle böle yerlerden uzak kalması gerekir.... ben fırıncıyım beni bırak tırmıyorlar
27.08.2010

Siz de Görüşünüzü Yazın
Bu kısma sadece yorumlar yazılabilir. Soru sormak istiyorsanız buraya tıklayın.
Adınız Soyadınız:
Yorumunuz:
İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Kalp Sağlığınız İçin Nar Suyu İçin
Kalp Sağlığınız İçin Nar Suyu İçin
Kuruyemişlerin Bilinmeyen Faydaları
Kuruyemişlerin Bilinmeyen Faydaları
Patates Şişmanlatmıyor Aksine Zayıflatıyor
Patates Şişmanlatmıyor Aksine Zayıflatıyor
Gribe Karşı Bir Başka Çözüm
Gribe Karşı Bir Başka Çözüm
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Beyni Öldüren Gıdalar
Beyni Öldüren Gıdalar
Uzun Yaşamın Sırrı Kefirde
Uzun Yaşamın Sırrı Kefirde
Siyah Çayın Faydalarına İnanamayacaksınız
Siyah Çayın Faydalarına İnanamayacaksınız
Havuç Cinsel Gücü Artırıyor
Havuç Cinsel Gücü Artırıyor

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir? Grip Nasıl Tedavi Edilir? Sağlık Video Kepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun Zaman Kepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun Zaman
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Sağlık Video Hipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler! Hipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!

 

[Hata Bildir]