Da Vinci Robotik Cerrahi İçin Amerika'dan Geldi!

Da Vinci Robotik Cerrahi İçin Amerika'dan Geldi!

Amerika Birleşik Devletleri'nin Connecticut eyaletinde yaşayan 69 yaşındaki Raşit Gürün, da Vinci robotik cerrahi ile ameliyat olmak için tam 8 bin 500 kilometre yol katederek Memorial Antalya Hastanesi'nde sağlığına kavuştu.

Amerika’da altın standart olarak kabul edilen robotik cerrahi uygulamalarının ülkesinde de yapıldığını öğrendiğinde ameliyatını Antalya’da olmaya karar verdiğini belirten Gürün,“ Benim prostat ameliyatında açık cerrahiyi tercih eden birçok tanıdığım var. Ameliyat sonrasında 10-15 gün sıkıntıyla yattıklarını biliyordum. da Vinci robotla ameliyat olma kararımı da bu yüzden verdim. Bugün ameliyatımın ikinci günü ve hiçbir ağrı hissetmiyorum. Kendimi de gayet iyi hissediyorum. Gerçekten doktorumun dediği gibi çok hızlı bir iyileşme süreci var” dedi.

Memorial Antalya Hastanesi da Vinci Robotik Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr.Tibet Erdoğru,  Amerika’da artık altın standart olarak kabul edilen robotik yöntemle, prostat kanseri vakalarının yaklaşık yüzde 80'nın ameliyat edildiğini vurguladı. Türkiye'de de hastaların özellikle prostat ameliyatında artık da Vinci'yi tercih ettiğini dile getiren Prof. Dr. Tibet Erdoğru"Robotik cerrahi uygulamasında daha az kesi, daha az kan kaybı, ameliyat sonrası daha az ağrı hissedilmesinin avantajları vardır.

Robotik cerrahinin özellikle kan kaybı üzerinde gösterilmiş bir üstünlüğü var. İleri teknoloji ürünü cerrahi robotun katkıları ve tecrübeli bir cerrah prostat kanserinin cerrahi tedavisinde en fazla katkıyı sağlayacaktır" dedi.
Prof. Erdoğru, da Vinci robot sayesinde ameliyat yapılan alanda dokuların büyütülerek üç boyutlu görüş alanı sağladığını ve sinirlerin zarar görmediğini belirterek, hastalar bu yüzden cinsel fonksiyonu kaybedebileceklerini endişesi ile tedaviyi bile erteleyebiliyorlar dedi.  Özellikle genç yaşta tespit edildiği halde bu yüzden tedaviyi erteleten ve hayatını kaybeden hastaların olduğunu belirten Erdoğru,"Her şeyden önemlisi sağlıklı olmaktır. Önce kanserden kurtulma sonra da yaşam kalitesini eskisi gibi sürdürebilmek en temel ilkedir" ifadesini kullandı.

Prostat kanserinin hiçbir belirti vermeden ilerleyebildiğini kaydeden Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op.Dr. Murat Akand da, başka nedenlerle kendilerine başvuran hastalarda yapılan muayenede prostat kanserine sıklıkla rastladıklarını vurguladı. 


Operasyonun ardından bilgi veren Op. Dr. Akand,“Yapılan rutin tetkiklerinde PSA değeri yüksek bulunan hastaya Amerika’da prostat iğne biyopsisi yapılmış. Prostat kanseri teşhisiyle bize başvuran hastamıza, da Vinci robotik cerrahi yöntemiyle radikal prostatektomi ameliyatı yapıldı. Hasta, ilk gecesinde yürümeye başladı. Ertesi günde yemek yemeye başlayan hastamızı ameliyatının üçüncü gününde taburcu ettik ve operasyonun beşinci gününde de sondasını çıkarttık. Açık cerrahide yaklaşık 3 hafta süreyle kullanılan sonda, da Vinci’de 5-7 gün sonra alınmaktadır.

Bizler, sağlıklı herkese 50 yaşından itibaren her yıl düzenli kontrol yapılmasını tavsiye ediyoruz. Baba, amca, kardeş gibi yakın akrabalarda prostat kanseri hastası varsa 40 yaşından itibaren bu kontrolleri başlatıyoruz. Çünkü ailede prostat kanseri varsa diğer erkeklerde bu risk 2 ila 5 misli artmaktadır” dedi.

 

30.11.2010 - 3096Siz de Görüşünüzü Yazın
Bu kısma sadece yorumlar yazılabilir.Soru sormak istiyorsanız buraya tıklayın.
Adınız Soyadınız:          Email Adresiniz:
Yorumunuz:
 
Resim kontrol
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞFacebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİTüm HaberlerSağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİTüm Foto Galeriler
Dereotunun Mucize Faydaları
Dereotunun Mucize Faydaları
Kadınları tahrik eden 4 nokta!
Kadınları tahrik eden 4 nokta!
Şifa saçan besinler
Şifa saçan besinler
Günde 2 Bardak Libidoyu Artırıyor!
Günde 2 Bardak Libidoyu Artırıyor!

SAĞLIK VİDEOLARITüm Videolar
Sağlık VideoKepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun ZamanKepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun ZamanSağlık VideoKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz GerekenlerKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık VideoHipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!Hipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!Sağlık VideoDiş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?

 

[Hata Bildir]

 

 

 

TWITTER'DA
TAKİP ET
twitter.com/Hastanecomtr