Erken Boşalma Tedavisi

Erken boşalmanın nedenleri? Erken Boşalmayı Önleyen Tedavi Teknikleri

Erken Boşalma Tedavisi

Erken Boşalma Nedir?

Boşalmanın (Ejakulasyon) penis vajinaya girdikten sonra cinsel tepkileri normal olan bir eşi tatmin edemeden olması veya kişinin isteğinden önce olmasına Erken Boşalma (Prematüre Ejaculation) denir.

Erken Boşalmanın Nedenleri Nelerdir?

Erken Boşalmanın birinci sebebi biyolojiktir.

Erkekte normal fizyolojik boşalma ve orgazm penis vajene girdikten 2-3 dakika sonra olmaktadır.

Kadınlarda normal fizyolojik orgazm ve doruğa ulaşma penis vajene girdikten yaklaşık 12-14 dakika sonra olmaktadır. Ancak çoğu kadın sadece penisin vajene girmesi ile orgazma ulaşamaz diğer cinsel uyarılara da gereksinim duyarlar. Kadınların yaklaşık % 10 u ise cinsel uyarılara rağmen hiçbir şekilde orgazm olamamaktadır.

Diğer sebepler arasında ise günah işleme veya suçluluk duygusu, hastalık kapma, gebe bırakma, başkası tarafından mahrem yerlerinin keşfedilme korkusu; aşırı isteğin verdiği gerginlik gibi psikolojik faktörler önemli rol oynamaktadır.

Bazen prostat iltihapları veya sinirsel yolları etkileyen hastalıklarda rol oynamaktadır.

Tedavi

Sebebin açığa çıkarılması, endişelerin giderilmesi, sık cinsel ilişkide bulunarak cinsel gerilimin azaltılması bazen işe yarayabilir.

Erken Boşalmayı Önleyen Tedavi Teknikleri

Sıkıştırma Tekniği:

Masters ve Johnson tarafından geliştirilen bu metotda kadın erkeğin penisini boşalma yaklaşana kadar uyarır. Boşalma oluşacağı anda kadın erkeğin penisini ereksiyonun bir kısmı kayboluncaya dek sıkar.

Bu teknikle amaçlanan orgazm öncesi hissedilenleri ve geciktirmeyi erkeğe öğretmektir. Elle uyararak hareketsiz bir ilişki ile başlayan bu teknik daha sonra kaydırıcı bir krem kullanarak, kadının üstte olduğu pozisyonda hareketsiz olarak, kadının üstte olduğu pozisyonda hareketli olarak sürdürülür. Master ve Jhonsons bu tekniği öğrenerek uygulayanların %98 inde erken boşalma sorununun ortadan kalktığını bildirmiştir.

Dur - Başla Tekniği:

Bu teknikte kadın erkeğin penisini 3 kez ardı ardına boşalma olasıya kadar uyarır, ancak boşalma olmadan önce uyarıyı keser. Dördüncü denemede ise boşalmaya izin verilir.

Hafta da 3 kez erkek boşalmasını kontrol edebilene kadar tekrar edilir. Boşalmanın kontrol edildiğinden emin olunduğunda bu işlem kayganlaştırıcı bir kremle denenir. Daha sonraki aşamalarda kadının üstte olduğu pozisyonda hareketsiz olarak, kadının üstte olduğu pozisyonda hareketli olarak ve son olarak yan yana pozisyonda dur-başla tekniği uygulanır. Bu teknikle erkek uyarılma sona erdirilmediği takdirde boşalacağı zamanı öğrenir. Bu tekniği uygulayanların % 90-95 inde boşalmanın 10-15 dakikalara uzayabildiği bildirilmiştir.

Psikoterapi ve Depresyon Tedavisi:

Bazı vakalarda erken boşalma derinlerdeki bir ruhsal çatışmadan veya depresyondan kaynaklanıyor olabilir. Bunların açığa çıkarılması, psikoterapi uygulanması veya depresyonun tedavisi erken boşalmayı da engelleyebilmektedir.

Erken Boşalma Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sebebin açığa çıkarılması.
 • Endişelerin giderilmesi.
 • Sık cinsel ilişkide bulunarak cinsel gerilimin azaltılması.
 • Cinsel birliktelikte birden fazla ilişki sayısı.
 • İlişki öncesi mastürbasyon yapılması.
 • Erkeklerin boşalma olmaksızın en az bir saat süreyle sevişmeye motive edildiği yöntemler.
 • Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması.
 • Soluk almanın kontrol edilmesi esasına dayanan pranayama tekniği.
 • Lokal anestezikli kremlerin penis başına sürülmesi bazen işe yarayabilir. 

Erken Boşalma Sorunu Yaşayanlar İçin Cinsel İlişki Kalitesini Arttırmanın Yolları

 • Partnerinizle birbirinize önce cinsel olmayan beden masajı yapın. Daha sonra cinsel masaj yapın.
 • Ön sevişme, cinsel birleşme yada kendi kendini uyarma gibi istediğiniz cinsel aktiviteyi yapmakla başlayın.
 • Ön sevişmeyi uzun tutun.
 • Cinselliğin bir başlangıcı, ortası veya sonu olduğu düşüncesinden uzak durun.
 • Yavaşça soluk alıp verin.
 • Ruhunuzu kemiren "telaş" duygusunu tamamıyla dağıtın.
 • Öpüşme ve sevişme gibi cinsel aktivitelerin ve hareketlerinizin yavaş olmasına çok dikkat edin.
 • Düşük uyarım ve heyecan düzeyinde cinsel aktiviteye devam edin.
 • Aşırı heyecanlandığında kontrolünü yitirmemek için gerektiğinde sakinleşene kadar bekleyin ya da yavaşlayın.
 • Yavaşladığınızda veya durduğunuzda derin soluklar alın, gevşeyin, sakinleşene kadar bekleyin.
 • Rahatlayıp gevşedikten ve sakinleştikten sonra, daha fazla yavaş olmaya özen göstererek yeniden cinsel aktiviteye başlayın.
 • Bedeninizi partnerinizle uyum içinde hareket ettirmeye çalışın.
 • Şimdiye yoğunlaşın ve o anı duyumsayın.
 • Duyumsadığınız cinsel heyecanın tamamıyla kontrolünüz altında olduğuna eminseniz, hızınızı kademeli olarak yavaşça arttırın.
 • Eğer yeniden çok fazla heyecanlandığınızı hissederseniz, tereddüt etmeden durun.
 • Hiç durmanızı gerektirmeyecek bir hız yakalamaya çalışın. Ama dönüşü olmayan boşalma noktasına yaklaştığınızı hissettiğiniz anda durmaktan kaçınmayın.
 • Cinsel heyecanı arttırıp azaltma becerisini kazanıp, istemeden doruğa ulaşılan o noktadan uzak durmayı öğrenin.
 • Boşalmayı kontrol etmeyi öğrenirken "sabırsız" olmayın. Çünkü zamanla sezgilerinizle bunu otomatik olarak yapmaya başlayacaksınız. Örneğin futbol maçında her atakta bir gol atılsa, bu durum, ne denli eğlenceli ve heyecan verici olurdu ki? Benzer bir şekilde cinsel deneyimlerimizi de kusursuz bir şekilde kontrol edebilseydik, cinsellik, var olan bütün doğallığını ve heyecanını yitirirdi. Kontrol hiçbir zaman kusursuz olmayacaktır. Unutmayın cinsel heyecanı kontrol etme becerisi bir sanattır.
 • Boşalmayı kontrol etmeyi değil, boşalmanın istem dışı bir şekilde gerçekleştiği kaçınılmazlık noktasına ulaşmamak için heyecan düzeyimizi kontrol etmeyi öğrenmeliyiz.
 • Uygulama becerisini ise; duygularınızı bastırarak, engelleyerek veya göz ardı ederek değil, tam tersine duygularınızın farkına vararak kazanacaksınız. Çünkü duygularınızı göz ardı etmek veya fethetmeye kalkışmak, insanın kendini kontrol etme yeteneğini ve özgürlüğünü yok edebilir. Aksine cinsel aktivitelerin ortaya çıkardığı güzel duyguları ve cinsel hazzı ne denli içimizde hissedersek, kendimizi o denli kontrol edebiliriz. Ne zaman yavaşlayıp ne zaman da hızlanacağımızı daha iyi anlarız.

Erken Boşalmayı Engelleyen Cinsel Pozisyonlar

Çin Tekniği

Eski çağda Çinli erkekler tarafından bulunan bir yöntemdir. Erkek boşalacağını anladığı zaman sol elin baş ve orta parmaklarıyla, testis ve anüs arasında kalan bölgeye derince bastırır. Bu arada nefesini ona kadar sayarak tutar ve verir. Bir iki kez tekrarlandığında bu yöntemle boşalma ertelenebilmektedir.

Düşünceleri Kontrol Etme

Zamansız bir boşalmayı engellemek için o an başka şeyler düşünmeye çalışılmasıdır. Örneğin ona kadar sayın, o gün kahvaltıda ne yediğinizi düşünün ya da günlerden hangisi olduğunu hatırlamaya çalışın. Fakat şunu da eklemek doğru olur: Boşalmayı geciktirmek için düşünceleri başka konulara yöneltmek ve tamamıyla önemsiz şeylerle yormak, erkeğin cinsel gücü üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğinden pek tavsiye edilmez. Çünkü cinsel ilişki sırasında başka şeyler düşünmek, gerektiği anda boşalmanın oluşmasını da engelleyebilir ve zamanla iktidarsızlık da ortaya çıkabilir.

 

29.12.2009 - 1004

Erken Boşalma Tedavisi Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Ahmet dedi ki;
ben cok erken boşalıyorum yaptıgım seksten hic tat almıyorum beni bu dertten kurtaracak bi CARE CARE
18.10.2010

Dost dedi ki;
arkadaşlar sorunları okudum bende erken boşaldıgımı zannediyordum ama erkeklerde erken boşalma zaten 2 3 daka içinde oluyormuş.bayanlarda bu bu sure 14 dakaya kadar uzuyormuş. bu durumda her erkek erken boşalır.ben eşimle bu sorunu geciktirici spreyle cözdüm. ben boşalana kadar eşim iki hatda üç kez boşalıyor yanı süper bir gece oluyor.tek yapmanız geciktiri spreyi deneyin.kullanımı da basit ilişkiden önce en 5 10 daka önce kullanmanız. bu süre uzarsa daha uzun sekx oluyor.başlangıcta his olmuyor ama sonra devam etdikce sizde hissediyorsunuz. ve doruk noktası normalden daha güzel geciyor. arkadaşların bir cogunun sorunu bu cözecektir.başka bir şey denemeye gerek yok. not. kullanmaya başladıkdan sonra sekx ten daha fazla zevk aldın. hem ben hemde eşim .
17.10.2010

Havalı Cocuk dedi ki;
selam arkadaşlar erken boşalmanın tek nedeni kendinizi sıkmanızdır kendinizi hiç sıkmayın bazı arkadaşlar masturbasyon yaparken kendini kasıyorlar hemen bitsin diye ama öyle deil masturbasyonu uzun tutun bir kaç defa deneyin ve 10 15 dk belki de daha uzun olur o size bağlı olan bir şey ne kadar uzun tutarsan o kadar keyif alırsın seks ten ve son olarak ta kendinizi o kadar havalıymış gibi görün ki mesela bir dünya starı gibi herkes herkes sizinle sex yapmak istiyormuş gbi dafranın kendinize çok güvenin
23.09.2010

Mehmet Ateş dedi ki;
hocam merhaba bende de aynı sorun var ilişkiye girdikten sonra on onbeş saniye içinde boşalıyorum bide benim ufaklık 12 cm uzatabilirmiyim yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim şimdiden kolay gelsin
23.09.2010

Yusuf Kara dedi ki;
hocam bendede erken bosalma ve sertlesme sorunu var 33 yasındayım.herzaman ıstedıgım sertlıge ulasmıyor.doktora gıttım.renklı rongten cektırdım sorun yok dedı doktor.ne yapmam gerekıyor
13.08.2010

Kemal Ploter dedi ki;
bende erken boşalma var nasıl bir tedaviye girebilirim tavsiyeniz nedir? bazen ilişkiye girmeden bazen girdikten bir kaç saniyede boşalma oluyor yardımcı olabılırmısınız?
12.08.2010

İsa Kerimoğlu dedi ki;
Sayın hocam; Bende yukarıdaki arkadaşlardan çok farlı değilim. 45 Yaşındayım bazen farkında olmadan ya da aşırı rahat olduğumda cinselliğim normal pluyo. Ama çoğunlukla birleşme olur olmaz boşalma oluyo. Hatta bazı durumlarda birleşme olmadan boşalma bile oluyor. Bana da yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.
05.08.2010

Asilevlat dedi ki;
Zevk suyu gelmeden birleşme yapmayın, önce zevk suyu gelmesini bekleyin, Zevk suyu gelmeden birleşme yapıldğında erken boşalma zevk suyu geldikten bisüre sonra birleşme yapanlara göre daha azdır..
03.08.2010

Metin Oktay dedi ki;
Beyler, 1.Öncelikle eşle birlikte olma konusunu abartmayın ve sıradan bir iş gibi hafife alınız. 2.Cinsel konuları hayatınızın en önemsiz konuları gibi karar alın, inanın daha ciddi işlere kafa yorunuz. Cinsel konularla ilgili, video, kitap ve görsel uygulamalara değer vermeyiniz. 3. Hayata daha az ciddi bakacak şekilde tavır alınız. 4. Psikiyatri veya Nerolog uzmandan sakinleştirici (Lustrall, Cipralex, vb) ilacı alınız. Göreceksiniz ki, sonuç %100 olumlu olacak.
31.07.2010

Saim Kalaycıoğlu dedi ki;
hertürlü taktiği uyguladım fakat hiç biri işe yaramadı bana yardımcı olmanızı rica ediyorum saygılar
17.07.2010

Cemal dedi ki;
erken boşalma diyorsunuz hep suçu kendinizde arıyorsunuz ya karşınızdakinde hiç mi suç yok bu bana saçma geliyor bence kadın istedikten sonra bu sorunu ortadan kaldırır nerde nasıl davrana cagına bildikten sonra sorun ortadan otomatik olarak kalkıyor zaten. bunu şöyle düşünün araba kullanıyorsunuz ve trafik kurallarına uymadıgınız zaman arabaya deviriyorsunuz. ya kurallarına göre kullanırsanız ne olur. trafikten altın bir kural vardır bunu herkes bilmez gözün gördügü kadar hız degil dura bilcegin kadar hız yapmalısın buna yatakta yapabildikten sonra sorun zaten çözülüyor. deneyin faydasını görün bazen ben bu işi saatlerce yapıyorum uzum lafın kısası kurallara uyun hayatınıza yaşayın
14.07.2010

Bir Dost dedi ki;
arkadaslar hepinize gecmis olsun.Hemen eczaneden bir adet Anestol Pomad yani melhem alıyorsunuz.2-3 lira fiyatı.iliskiden 30-45 dakika önce penis inikken pomadı penise sürün.fazla abartmayın.ince bir şekilde iyice yedirin.sonra peniste hissizlik olmaya başlayacak korkmayın işlevde bir sorun olmayacak.Sonrası size kalmış haydi kolay gelsin.eskiye nazaran 4-7 dk daha gec boşalacaksınız.unutmadan eger kondom kullanıyorsanız pomadı çok az sürün çünkü kondom zaten boşalmayı geciktiriyor birde pomad olunca his biter boşalamazsınız.haydi kolay gelsin..
13.07.2010

Şerif Bozkurt dedi ki;
slm yaş 38 erken boşalmaya bi türlü son vermek istiyonm yardım edin
13.07.2010

Ahmet Sarıbaş dedi ki;
ben 37 yenı yasıdayım benım sorunum erkene boşma ve istekısızlık ve setlesem sorunu var hıç doktura gıt medım ve neler yapımam gerkıyoru
02.07.2010

Ümit dedi ki;
buradan kimseye cevap yok anlaşılan
28.06.2010

Azer Azeri dedi ki;
slm bende bunları hepsini denedim ama hala erken boşalma devam ediyor başka neyapabilim yardımcı olursanız sevinirim şu an bütün piskolpji alt üst olmuş durumda tşkler
28.06.2010

Mustafa Erdem dedi ki;
merhaba 12 yılık evlıyım doktora gıttıyım halde hala erken bosalıyorum lutfen bı care soyleyebılırmısınız doktara gıtgımde bıhap verıp gonderıyolar ılgınız ıcın tesekkur
27.06.2010

Hakan Karabay dedi ki;
merhaba hocam ben istanbuldan 38 yaşında bir beyim benim sorunum benim için gerçekten çok acı, penisim en büyük hali 10cm kadar kalkık hali tabi bunun yanında ince, dahası çok ama çok erken boşalıyorum bu beni kahrediyor,bildiğiniz gibi toplum olarak utangaç milletiz ben de bunlaran biriyim, hocam ben napabilirim nereye baş vurabilirim bana yardımcı olursanız size hayat boyu minnettar olurum
24.06.2010

Mustafa Çalcalı dedi ki;
ben ilk içeri girdiğimded boşalıyorum bu 1 veya 2 dk sürmüyor ne yapmalıyım
18.06.2010

Fikri Çokgüler dedi ki;
30 yıldır evliyim. erken boşalıyorum. nasıl geciktiririm.
14.06.2010

Önder dedi ki;
merhaba bende 10 senedir evliyim butun bu uygulamalari yaptik denedik olmadi ne yapsak erken boşalmaya çözüm yok gibi duruyor nerde yanlış yapıyoruz yada ne yapmalıyız bu gidiş evliliği zedelemektedir ne yapmalıyız ?
09.06.2010

Dicle Sayin dedi ki;
efendim biz 15 senedir evliyiz butun bu uygulamalari yaptik denedik olmadi ancak iliski sirasinda uc veya dort defa yapilacakki 2,3 dakika sursun ama tabiki bu arada istekte kalmiyor. buyuzden bende iliskiden sogudum sadece kendisi tatmin olsun diye yapiliyor ama bu bir gercekki evliligi cok etkiliyor ve ayrilma noktasina kadarda goturuyor diyebilirim. bu konuda ne yapabilirim?
07.06.2010

Mehmet Ali Acul dedi ki;
merhaba yaklaşık 21 yıldır evliyim fakat bu sorun ilk günden beri yaşıyorum hertürlü uygulamayı yaptım fakat hic bir sonuc alamadım yardımcı olursanız sevinirim
02.06.2010

İlgili Diğer Yazılar
Prostata Dolmalık Biber!
Prostata Dolmalık Biber!
Böbreklerin Dostu: Bakla
Böbreklerin Dostu: Bakla
İktidarsızlığa Karşı Bunları Yapmalısınız
İktidarsızlığa Karşı Bunları Yapmalısınız
Prostat kanserinden koruyor
Prostat kanserinden koruyor
Varikosel Nedir?
Varikosel Nedir?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]