Gebelikte Ortaya Çıkan Karın Ağrılarına Dikkat!

Gebelikte Ortaya Çıkan Karın Ağrılarına Dikkat!

Gebelikte cerrahiye neden olan akut karın vakalarının başında yer alan Akut apandisit, pek çok sebebe bağlı olarak gelişebilir.

Gebelikte ortaya çıkan akut apandisitin tehlikelerinden ve tedavi yöntemlerinden bahseden Erdem Hastahanesi Tüp Bebek Klinik Sorumlusu Doç. Dr. Serap Yaltı,“ Akut Apandisit gebelikte cerrahiye neden olan akut vakalarının başında yer alır. Klasik  olarak  gebeliklerin  1/1500- 1/ 6000 inde görülür.

Vakaların 1/3’i  gebeliklerin ilk 3 ayında, 1/4 i ise  son 3 ay içinde  rastlanır. Hastalıkta patofizyolojik olarak apandiks lümeni tıkanır, gerilir, gecikilen olgularda ise apandiks patlar. Muhteviyat batına yayılır, ki bu ölümcül olabilir. Gebe olmayan  akut apandisit  olgularında  göbek çevresinde başlayan karın ağrısı bulantı, kusma, iştahsızlıkla beraber olabilir. Karın ağrısı giderek artan tarzda, bazen kramp şeklindedir.

Ağrı daha sonra giderek sağ kasık bölgesinde daha çok hissedilir ve sonra bütün karna yayılır. Gebelikte ise  büyüyen rahimden dolayı  apandiks yer değiştirir. Özellikle 2.ve son 3 aylık dönemde ağrı sağda, ama yukarılarda hissedilir.

Gebeliğin normal sayılacak ilk aylarındaki bulantı, kusma şikayetleri kafa karıştırabilir. Bununla beraber sonraki aylarda karın ağrısı ile beraber bulantı, kusma şüphe uyandırmalıdır. Hastaların fizik muayenelerinde tamamına yakın bir kısmında karında hassasiyet mevcuttur. Ateş 38 derece civarında olabilir. Kan sayımında ise gebeliğin normal seyrinde de akyuvarlarda artış olduğundan, sadece nötrofil denen komponentin artışı daha anlamlı olur.

Akut apandisit dış gebelik, yumurtalık kisti, safra kesesi hastalığı, basit gastroenterit, plasentanın erken ayrılması, böbrek taşı, barsak kanseri, pankreatit, barsak tıkanıklığı, endometriosis ve bunun gibi pekçok hastalıkla karışıklık yaratabilir. Tanı çok zorlaşabilir. Akut apandisit sanılarak ameliyata alınan vakaların% 25 inde neden olarak  başka bir sorun ortaya  çıkabilmektedir. Tek tedavi seçeneği cerrahidir.

Genellikle açık cerrahi uygulanır. Son yıllarda gebelerde de  kapalı cerrahi ( laporoskopik cerrahi ) ile başarılı sonuçlar bildirilmiştir. Tedavinin geciktiği vakalarda iltihabın yayılmasına bağlı ciddi tablolar gelişebilir. Geç kalınmayan olgularda fetal kayıp% 3-5 iken, geç kalınan vakalarda bu oran% 35 lere çıkmaktadır. Gecikilen vakalarda perforasyon oluşmuşsa anne ölümü% 4 civarında olabilmektedir. Akut apandisitte geç kalmak felakete neden olabileceğinden agresif yaklaşmak daha akıllıca bir yoldur.” dedi.
Cerrahide anne ve bebek birlikte düşünülmelidir.

Gebelikte akut apandisitin tedavi yollarından da bahseden Doç. Dr. Yaltı,“Tedavi çoğunlukla cerrahi olmakla beraber, bazı vakalarda tamamen medikal tedaviye yönlenmek gerekir. Gebelerde tüm organ sistemlerinde meydana gelen değişikliklerden dolayı teşhis zor olabilir.

Bazı tanı yöntemleri teratojenik olabileceğinden gebeye tatbik edilemez. Tanı ve tedavi anne ve bebek beraberce düşünülerek yapılmak zorundadır.” dedi.

18.12.2010 - 3793Siz de Görüşünüzü Yazın
Bu kısma sadece yorumlar yazılabilir.Soru sormak istiyorsanız buraya tıklayın.
Adınız Soyadınız:          Email Adresiniz:
Yorumunuz:
 
Resim kontrol
İlgili Diğer Yazılar
Hamilelikte Diş Sağlığı
Hamilelikte Diş Sağlığı
Elektroşok Bebek Getirdi
Elektroşok Bebek Getirdi
Vücudunuz Anne Olmaya Hazır Mı?
Vücudunuz Anne Olmaya Hazır Mı?
Genital Siğiller, Cinsel Organ Siğilleri, Kondiloma Aküminata
Genital Siğiller, Cinsel Organ Siğilleri, Kondiloma Aküminata
Sınav ve Tatil İçin Adeti Ertelemek Stres Yaratabilir
Sınav ve Tatil İçin Adeti Ertelemek Stres Yaratabilir
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞFacebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİTüm HaberlerSağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİTüm Foto Galeriler
Su İçmemenin Yol Açtığı 11 Rahatsızlık
Su İçmemenin Yol Açtığı 11 Rahatsızlık
Bağımlılık Yapan Gıdalar
Bağımlılık Yapan Gıdalar
Sizi Yorgun Düşüren 5 Şey
Sizi Yorgun Düşüren 5 Şey
Üşengeçler İçin Cilt Bakımı
Üşengeçler İçin Cilt Bakımı

SAĞLIK VİDEOLARITüm Videolar
Kepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun ZamanKepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun ZamanKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz GerekenlerKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Hipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!Hipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?

 

[Hata Bildir]

 

 

 

TWITTER'DA
TAKİP ET
twitter.com/Hastanecomtr