Gebelikte Ortaya Çıkan Karın Ağrılarına Dikkat!

Gebelikte cerrahiye neden olan akut karın vakalarının başında yer alan Akut apandisit, pek çok sebebe bağlı olarak gelişebilir.

Gebelikte Ortaya Çıkan Karın Ağrılarına Dikkat!

Gebelikte ortaya çıkan akut apandisitin tehlikelerinden ve tedavi yöntemlerinden bahseden Erdem Hastahanesi Tüp Bebek Klinik Sorumlusu Doç. Dr. Serap Yaltı, “ Akut Apandisit gebelikte cerrahiye neden olan akut vakalarının başında yer alır. Klasik  olarak  gebeliklerin  1/1500- 1/ 6000 inde görülür.

Vakaların 1/3’i  gebeliklerin ilk 3 ayında, 1/4 i ise  son 3 ay içinde  rastlanır. Hastalıkta patofizyolojik olarak apandiks lümeni tıkanır, gerilir, gecikilen olgularda ise apandiks patlar. Muhteviyat batına yayılır, ki bu ölümcül olabilir. Gebe olmayan  akut apandisit  olgularında  göbek çevresinde başlayan karın ağrısı bulantı, kusma, iştahsızlıkla beraber olabilir. Karın ağrısı giderek artan tarzda, bazen kramp şeklindedir.

Ağrı daha sonra giderek sağ kasık bölgesinde daha çok hissedilir ve sonra bütün karna yayılır. Gebelikte ise  büyüyen rahimden dolayı  apandiks yer değiştirir. Özellikle 2.ve son 3 aylık dönemde ağrı sağda , ama yukarılarda hissedilir.

Gebeliğin normal sayılacak ilk aylarındaki bulantı, kusma şikayetleri kafa karıştırabilir. Bununla beraber sonraki aylarda karın ağrısı ile beraber bulantı, kusma şüphe uyandırmalıdır. Hastaların fizik muayenelerinde tamamına yakın bir kısmında karında hassasiyet mevcuttur. Ateş 38 derece civarında olabilir. Kan sayımında ise gebeliğin normal seyrinde de akyuvarlarda artış olduğundan, sadece nötrofil denen komponentin artışı daha anlamlı olur.

Akut apandisit dış gebelik, yumurtalık kisti, safra kesesi hastalığı, basit gastroenterit , plasentanın erken ayrılması, böbrek taşı , barsak kanseri , pankreatit , barsak tıkanıklığı , endometriosis ve bunun gibi pekçok hastalıkla karışıklık yaratabilir. Tanı çok zorlaşabilir. Akut apandisit sanılarak ameliyata alınan vakaların % 25 inde neden olarak  başka bir sorun ortaya  çıkabilmektedir. Tek tedavi seçeneği cerrahidir.

Genellikle açık cerrahi uygulanır. Son yıllarda gebelerde de  kapalı cerrahi ( laporoskopik cerrahi ) ile başarılı sonuçlar bildirilmiştir. Tedavinin geciktiği vakalarda iltihabın yayılmasına bağlı ciddi tablolar gelişebilir. Geç kalınmayan olgularda fetal kayıp % 3-5 iken , geç kalınan vakalarda bu oran % 35 lere çıkmaktadır. Gecikilen vakalarda perforasyon oluşmuşsa anne ölümü % 4 civarında olabilmektedir. Akut apandisitte geç kalmak felakete neden olabileceğinden agresif yaklaşmak daha akıllıca bir yoldur.” dedi.
Cerrahide anne ve bebek birlikte düşünülmelidir.

Gebelikte akut apandisitin tedavi yollarından da bahseden Doç. Dr. Yaltı, “Tedavi çoğunlukla cerrahi olmakla beraber, bazı vakalarda tamamen medikal tedaviye yönlenmek gerekir. Gebelerde tüm organ sistemlerinde meydana gelen değişikliklerden dolayı teşhis zor olabilir.

Bazı tanı yöntemleri teratojenik olabileceğinden gebeye tatbik edilemez. Tanı ve tedavi anne ve bebek beraberce düşünülerek yapılmak zorundadır.” dedi.

18.12.2010 - 3793İlgili Diğer Yazılar
51 Yaşındaki Kadın, Torununu Doğurdu!
51 Yaşındaki Kadın, Torununu Doğurdu!
Öğretmen ve Öğrenci Gözüyle Gebelikte Yoga
Öğretmen ve Öğrenci Gözüyle Gebelikte Yoga
Doğum kontrol hapı kullanımına dikkat!
Doğum kontrol hapı kullanımına dikkat!
Hamile Kalmayı Kolaylaştırmanın yolları Neler?
Hamile Kalmayı Kolaylaştırmanın yolları Neler?
Tüp Bebek Tedavisinin Tarihçesi
Tüp Bebek Tedavisinin Tarihçesi
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Akciğeri Temizleyen Gıdalar
Akciğeri Temizleyen Gıdalar
Kanser Köpeğin Uyutulmadan Önce Yaşadığı Mükemmel Son Gün
Kanser Köpeğin Uyutulmadan Önce Yaşadığı Mükemmel Son Gün
Evlilik Korkusunun Nedenleri
Evlilik Korkusunun Nedenleri
Çok Acayip Organ Nakilleri
Çok Acayip Organ Nakilleri

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Akdeniz Anemisi Nedir? Akdeniz Anemisi Nedir? Sağlık Video Anemi (Kansızlık) Nedir? Anemi (Kansızlık) Nedir?
Sağlık Video Anemi (Kansızlık) Tanısı Nasıl Konur? Anemi (Kansızlık) Tanısı Nasıl Konur? Sağlık Video Gribin Belirtileri Nelerdir? Gribin Belirtileri Nelerdir?

 

[Hata Bildir]