Hamilelik Sürecinde Duygular Değişebilir!

Hamilelik Sürecinde Duygular Değişebilir!

Annelik, bebek sağlığı, gelişimi ve psikolojisi ile ilgili güvenilir kaynaklardan bilgiler edinebilir. Bu bilgi edinme süreci bebek doğduktan sonra annenin işini oldukça kolaylaştırmaktadır.

Bu dönemde duygular ve davranışlar  hızla  değişen hormonlara bağlı  olarak  farklılaşır ve kadının hassaslığı artar. 

Geçen her ay bebeğinin sağlığı ile ilgili endişeleri  yükselir  ve   bu endişelere bağlı olarak oluşan   sinirlilik çevresindeki kişiler tarafından sıklıkla gözlemlenir.  Değişen duygusal değişimler karşısında çevrenin desteği ve anlayışı  çok önemidir.   Bu dönemde anne adayı da hem kendisi hem de bebeğinin sağlığı için  bazı  çabalar göstermelidir.

Hamile olduğunu ilk öğrendiği andan itibaren bu duygunun  keyfini çıkarmalıdır. Bebeği ile konuşmaya başlayabilir,  yaşadığı güzel duyguları eşi  ve yakın çevresi ile paylaşabilir . Her paylaşımı bu duyguyu daha yoğun hissetmesine neden olacaktır.

İlk haftadan itibaren yaşamında stres yaratabilecek kişilere ve olaylara karşı kendisini korumaya almalıdır.  İlerleyen aylarda onu üzebilecek  kişi ve olaylardan uzak kalmayı başarabilmeli sadece yaşamına ve bebeğine odaklanmalıdır. Bu konularda yaşanabilecek  endişeleri eşi ile paylaşabilir gerekirse dışarıdan bir uzman yardımı  alabilir.

Hamilelik süresince doktoru ile yakın bir iletişim içinde olmalı ve ona  güvenmelidir.  Bebeğin sağlığı ile ilgili endişelerini öncelikle  doktoru ile paylaşmalıdır.

Gün içerisinde uygulayabileceği bir yşam planı  oluşturabilir. 

Günlük planını  listeleyerek  görünür bir alana asabilir .

Böylece hamileliği için bir motivasyon oluşturarak olumsuz süreçleri yaşamından daha kolay çıkartabilmeyi başarabilir. Planında nasıl beslenmesi gerektiği, öğünlerinin içeriği, doktorunun önerileri, kitap- dergi  okuma saatleri, doktorunun önerdiği spor aktiviteleri ve  keyifli buluşmalar listelenebilir.

Ne zaman  ne yapması gerektiğini bilen bir anne endişelenmez, kendine güvenir ve böylece daha az yorulur.

Anne adayının hamilelik süresinde kendisine ayırdığı her güzel an psikolojisi  ve sağlıklı bir hamilelik süreci için çok önemlidir.   Mutlu bir anne adayı bebeğinin ay ay sağlıklı gelişimine büyük  katkılar sağlayacak ve evliliğinin de bu süreçte zarar  görmemesi için gerekli zemini hazırlayacaktır.

Zorlu bir hamilelik süreci evlilikler için de  riskli  olabiliyor. Eşlerin birbirine vereceği her türlü moral, destek önemlidir. Birlikte  yapılacak keyifli sohbetler ve aktivitelere özellikle dikkat edilmelidir.

Anne ve baba adayının  günün belli saatlerinde bebekle yapacağı sohbetler unutulmamalıdır. Bu sohbetler  bebek kadar annenin psikolojisini de olumlu etkileyecektir.

Anne adayı; değişen duygularını fark etmeye özen göstermeli, gerginliğinin arttığını hissettiği dönemlerde kendisine  daha fazla zaman ayırmalıdır.

Diğer anne adayları ile başarılı ve olumlu annelik öykülerini içeren sohbetler düzenleyebilir. Olumsuz örnekleri dinlememeye özen göstermeli, bu konuda karşılaştığı haberler ve televizyon programlarından uzak durmalıdır.  Bu durum  anne adayının endişelerini ortaya çıkarabilir veya arttırabilir.

Titiz bir kişilik yapısına sahipse yani evinin düzenine ve temizliğine  fazlasıyla önem veriyorsa   hamileliği süresince buna bir ara vermesi gerektiğini  hatırlamalıdır. Öncelikle kendisine zaman ayırması gerektiğini bilmeli, kendisini yormayacak düzeyde bir gün geçirmeye özen göstermelidir.

Psikolog Eda Gökduman

25.02.2011 - 5594Siz de Görüşünüzü Yazın
Bu kısma sadece yorumlar yazılabilir.Soru sormak istiyorsanız buraya tıklayın.
Adınız Soyadınız:          Email Adresiniz:
Yorumunuz:
 
Resim kontrol
İlgili Diğer Yazılar
Sosyal medya paranoyak yapıyor
Sosyal medya paranoyak yapıyor
Rüyalar hakkında bilinmeyenler
Rüyalar hakkında bilinmeyenler
Ruhsal bozukluğu önemseyin
Ruhsal bozukluğu önemseyin
Öfke hasta ediyor
Öfke hasta ediyor
Soğuk havada bile terliyorum diyorsanız
Soğuk havada bile terliyorum diyorsanız
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞFacebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİTüm HaberlerSağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİTüm Foto Galeriler
Dereotunun Mucize Faydaları
Dereotunun Mucize Faydaları
Kadınları tahrik eden 4 nokta!
Kadınları tahrik eden 4 nokta!
Şifa saçan besinler
Şifa saçan besinler
Günde 2 Bardak Libidoyu Artırıyor!
Günde 2 Bardak Libidoyu Artırıyor!

SAĞLIK VİDEOLARITüm Videolar
Sağlık VideoKepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun ZamanKepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun ZamanSağlık VideoKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz GerekenlerKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık VideoHipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!Hipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!Sağlık VideoDiş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?

 

[Hata Bildir]

 

 

 

TWITTER'DA
TAKİP ET
twitter.com/Hastanecomtr