İshal Durumunda Çocuğun Beslenmesi

Çocukluk döneminde beslenme hataları, ek besinlere erken veya çok geç başlanması, yanlış mama seçimi, aşırı beslenme, besin zehirlenmeleri, uzun süre antibiyotik kullanımı ve enfeksiyonlar ishalin başlıca sebeplerini oluşturur.

İshal Durumunda Çocuğun Beslenmesi

Çocuklarda İshal

İshal, çocukluk döneminde ağır seyreden ve uygun tedavi yöntemleri uygulanmadığında çocuğun büyümesi ve gelişmesini ciddi şekilde etkileyen bir hastalıktır. Çocukluk döneminde beslenme hataları, ek besinlere erken veya çok geç başlanması, yanlış mama seçimi, aşırı beslenme, besin zehirlenmeleri, uzun süre antibiyotik kullanımı ve enfeksiyonlar ishalin başlıca sebeplerini oluşturur.

Enfeksiyona bağlı görülen ishaller oldukça yaygındır. Çocukluk döneminde en çok ishale neden olan etmen rotavirüstür. Rotavirüsün neden olduğu ishal 7–10 gün arasında devam edebilir. Kusma, iştahsızlık ve ateş gözlenebilir. Genellikle bu ishal etmenine kış mevsiminde rastlanır.

İshal çocuğun yaşam kalitesini düşüren ve sağlığını oldukça olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Ailenin yanlış beslenme davranışları da bu duruma ilave olunca çocuğun hastalık süresi uzayabilir ve hastalığı daha ağır geçirebilir.

İshal olan çocuğun dışkısı sulu ve çok sayıdadır. İshale yakalanma etmenine göre bulantı, kusma, karın ağrısı, ateş, iştahsızlık gibi bulgular da gözlenebilir. Besin tüketiminin azalması çocuğun kilo vermesine ve besin yetersizliklerine yol açabilir. İshalli çocuğa su verilmez, ishalli çocuk anne sütü almaz gibi yanlış inanışlar çocuğun vücut sıvısının azalmasına ve buna bağlı sağlık sorunlarına neden olur.

İshalli çocuk mutlaka ağızdan beslenmeye ve sıvı almaya devam etmelidir. Eğer anne sütü alıyorsa, bebek sık sık emzirilmelidir.

İshalli çocuklara mutlaka AST (Ağızdan Sıvı Tedavisi) sıvısı verilmelidir. AST poşetleri sağlık ocaklarından ücretsiz olarak temin edilebilir veya bu karışım evde hijyenik şartlarda hazırlanabilir.

Evde Şeker-Tuz Karışımı Hazırlama

  • 1 litre kaynatılmış ılıtılmış su,
  • 1 çay kaşığı yemeklik karbonat,
  • 1 çay kaşığı tuz,
  • 8 tatlı kaşığı şeker,

Karıştırılır. Eğer AST poşeti temin edildiyse hazırlama talimatlarına göre hazırlanmalıdır.

İki yaşından küçük çocuklara her dışkılamadan sonra 1 çay bardağı, iki yaşından büyük çocuklaraysa her dışkılamadan sonra bir su bardağı AST sıvısı içirilmelidir.

Nasıl Beslenmeliyiz?

İshal olan çocuk bol sıvı almalıdır. Su, açık çay, taze sıkılmış meyve suyu, ayran ideal içeceklerdir. İshal olan çocuğa asidi geçirilmiş asitli içeceklerin verilmesi ise yanlış bir inanıştır. Çünkü asitli içecekler kafeinden zengindir ve kafeinden zengin içecekler barsak hareketlerini hızlandırır.

Yiyecek olarak ilk tercih edilmesi gereken besin yoğurttur. Probiyotik ürünlerinde ishal süresini ve şiddetini azalttığı bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir. Yoğurt, yoğurt çorbası ve ayran olarak çocuğun beslenme programında yer alabilir.

Pirinç suyu, pirinç çorbası, yağsız pirinç pilavı ishalin süresini ve dışkılama sıklığını azaltır. Çünkü pirinç içerdiği öğeler ile su tutucu özelliğe sahiptir. Ancak pirinç karbonhidrat kaynağıdır, tek başına verilmesi yerine proteinden zengin bir kaynak (örneğin yoğurt) ile birlikte verilmesi tercih edilmelidir. Pirinç gibi patateste su tutucu özelliğe sahiptir ayrıca ishal sırasında vücuttan kaybedilen potasyum ihtiyacının karşılanması açısından da önemlidir. Haşlanmış patates yoğurt ile birlikte verilebilir.

Elma, şeftali ve muz ishal sırasında tercih edilebilecek meyvelerdir. Fakat elma ve şeftalinin kabukları ile tüketilmemesi gerekir. Eğer çocuk halsiz ise taze sıkılmış meyve suyu veya meyve püre şeklinde de verilebilir. Portakal gibi asit içeriği yüksek meyveler ise ishal döneminde tercih edilmemelidir.

Şeker, barsak hareketleri üzerinde olumsuz etki yapacağından ötürü AST sıvısı içerisinde yer alan şeker dışında çocuğa şeker verilmemelidir. Yüksek yağlı besinler de şeker ile aynı sonucu vererek ishal süresinin uzamasına neden olur. İshal süresince çocuğa çiğ sebze-meyve, kuru baklagil ve kepekli tahıllar verilmemesi daha uygun olacaktır.

Çocuğunuzla geçireceğiniz mutlu günler dilerim. "Beslenme programınız parmak iziniz gibidir, sadece SİZE özeldir. "

Diyetisyen Gizem TUTAR

Taksim Alpha Tıp Merkezi

www.e-diyetisyen.com

18.02.2009 - 861

Diyetisyen Gizem Tutar
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İshal Durumunda Çocuğun Beslenmesi Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Koray Deniz Soysüren dedi ki;
İshal diyetinde önerilen ve uzak durulması gereken yiyecek ve içecekler aşağıda özetlenmiştir. İlgilenenlerin dikkatine sunulur... Dr. Koray D. Soysüren. Not: Bu diyetin küçük çocuklara ve bebeklere yönelik yazılmadığı, yetişkinlere yönelik hazırlandığı, size fikir vermesi için burada yayınlandığını da önemle belirtmek isterim. İSHAL DİYETİ ÖNERİLEN YİYECEKLER : • BOL SU !!! • Haşlanmış patates ( yağsız ) • Haşlanmış pirinç ( yağsız ) • Haşlanmış makarna ( yağsız ) • Yağsız ızgara et, balık veya tavuk • Yoğurt, yağsız peynir, tuzlu ayran • Kepeksiz ekmek • Elma, ayva, şeftali, muz • Taze hazırlanmış meyve suyu • Şekersiz açık çay • Bekletilerek asidi giderilmiş maden suyu, kola ÖNERİLMEYEN YİYECEKLER: • Yağlı yiyecekler ve kızartmalar • Şekerli yiyecekler ve tatlılar • Hamurişi yiyecekler • Patates ve havuç hariç tüm sebzeler • Elma ayva şeftali ve muz hariç tüm meyveler • Kuru baklagiller • Çerezler • Baharatlı yiyecekler • Hazır meyve suları • Asitli içecekler • Alkol ve sigara
15.06.2010

Seylan dedi ki;
iyi gunler gizem hanim 2 yasinda bi oglum var 5 gun evel geceleyin kusmaya basladi sonra kusmak durdu hisalbasladi hemen doktora goturdum AST posetini her bes dakikada bir ver dedi verdim kusmak hisal durdu ama cok halsizdi yurumek istiyo yuruyemiyo sonra hastaneye tekrara goturdum serum verdiler su anda iyi ama hic yemiyo cok istahsiz surekli su istiyo siz ne oneririsiniz bide o ast posetinden yapiyorum suyu icmiyo ictigi zamanda kusuyo onu bilgilendirirseniz sevinirim ben KOSOVA PRIZRENDEN YAZIYORUM TESEKURLER
18.07.2009

İlgili Diğer Yazılar
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
Suyun Mucizevi Sırları
Suyun Mucizevi Sırları
Omega-3 Her Derde Deva
Omega-3 Her Derde Deva
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Akciğeri Temizleyen Gıdalar
Akciğeri Temizleyen Gıdalar
Kanser Köpeğin Uyutulmadan Önce Yaşadığı Mükemmel Son Gün
Kanser Köpeğin Uyutulmadan Önce Yaşadığı Mükemmel Son Gün
Evlilik Korkusunun Nedenleri
Evlilik Korkusunun Nedenleri
Çok Acayip Organ Nakilleri
Çok Acayip Organ Nakilleri

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]