Karın Şişkinliği Ve Gazın Nedenleri

Pek çok insan normal miktarda gazları olmasına rağmen karınlarında gaz veya şişkinlik hissederler.

Karın Şişkinliği Ve Gazın Nedenleri

Çoğu insan günde ortalama 14 kez gaz çıkarır. Karındaki gazı genelde kokusuz olan, karbondioksit, oksijen, nitrojen, hidrojen ve bazen de metan gazları oluşturur. Gazın hoş olmayan kokusunu ise kalın bağırsaktaki bakterilerin oluşturduğu sülfür içeren az miktardaki gazlar oluşturur. Bağırsaklardaki gazın %1'den azı kokuyu oluşturan gazlardır, bunlar uçucu kısa zincir yağ asitleri, amonyak, hidrojen sülfür ve değişik uçucu amino asitlerdir.

Yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaklardan oluşan sindirim sistemimizdeki gazın iki kaynağı vardır.

1. Kalın Bağırsakta Normalde Bulunan Zararsız Bakterilerin Bazı Sindirilmemiş Gıdalarda Bozulma Yapması İle Oluşan Gaz

Hava yutma (aerofaji) mide gazının en sık sebebidir. Her insan yerken veya içerken bir miktar hava yutar. Hızlı yiyip içen, sakız çiğneyen, sigara içen ve uygun olmayan ( gevşek ) takma diş kullananlarda ise normalden fazla hava yutulur. Midedeki gazın önemli bir kısmı geğirme ile çıkartılır, geride kalan kısım ince bağırsaklara geçer ve burada kısmen emilir, az bir miktarı ise kalın bağırsaklara geçer ve makat yolu ile atılır. Mide kendisi de mide asidinin bikarbonatla karışması sonucu karbondioksit gazı oluşturur ancak bu gazın önemli bir kısmı ince bağırsaklarda emilir ve kalın bağırsağa kadar ulaşmaz.

2. Sindirilmemiş Gıdanın Bozulması

İnsan vücudu bazı karbonhidratları ( şeker, nişasta ) ve pek çok gıdada bulunan lifleri ince bağırsaklardaki enzimlerin yetersizliği ya da yokluğu nedeni ile sindiremez. Bu sindirilmemiş gıda ince bağırsaklardan kalın bağırsağa geçtiğinde, kalın bağırsaktaki normal flora dediğimiz zararsız bakterilerce bozulmaya uğrar ve hidrojen, karbondioksit, insanların üçte birinde de metan gazı oluşur. Sonuçta bu gazlar anüs yoluyla dışarı atılırlar. Metan gazı oluşan insanların gaitaları su içinde yüzer. Araştırmalar neden bazı insanlarda metan gazı oluşup bazılarında oluşmadığını açıklayamamıştır.

Bir kişide gaz oluşturan gıdalar başka bir kişide gaz oluşturmayabilir. Kalın bağırsaktaki bazı bakteriler diğer bakterilerin oluşturduğu hidrojeni yıkabilirler. Bu iki tip bakteri oranı da bazı kişilerde daha çok gaz oluşunu açıklayabilir.

Hangi Gıdalar Gaz Yapar?

Karbonhidrat içeren gıdaların pek çoğu gaz yapar, buna karşılık yağlar ve proteinler daha az gaz yapan gıdalardır. Şekerler; gaz oluşturan şekerler raffinoz, laktoz, fruktoz ve sarbitoldur.

Raffinoz:

Fasulye bu kompleks şekeri çok miktarda içeren bir besindir. Daha az oranda lahana, brüksel lahanası, karnı bahar, kuşkonmaz, diğer sebzeler ve tüm hububatlarda bulunur.

Laktoz:

Laktoz sütteki tabi şekerdir. Peynir, dondurma gibi ürünlerde de bulunur. Ekmek, tahıl, mayonezde de bulunur. Özellikle Afrika ve Asya kökenli ırklarda laktozu sindirmeyi sağlayan laktuloz enzimi düzeyi düşüktür, kişi yaşlandıkça da enzim düzeyi düşer. Bunun sonucu olarak kişiler yaşlandıkça laktoz içeren gıdalar yeme sonucu oluşan gaz şikâyeti giderek artacaktır.

Fruktoz:

Fruktoz normalde soğan, enginar, armut ve buğdayda bulunur. Ayrıca bazı içecek ve meyve sularında tatlandırıcı olarak kullanılır.

Sorbital:

Sorbital meyvelerde doğal olarak bulunan bir şekerdir. Elma, armut, şeftali ve erikte çok vardır. Ayrıca birçok diyet gıdalarında, tatlandırıcılarda ve sakızlarda bulunur.

Nişasta:

Patates, mısır, bazı tatlılar, pastalar ve buğdayda bulunan nişastanın bir kısmı kalın bağırsağı geçip orada bakterilerce yıkılarak gaz oluşturur. Pirinç gaz oluşturmayan tek nişasta çeşididir.

Lif:

Pek çok gıda eriyebilen ve erimeyen lifler içerir. Eriyebilen lifler suda kolayca çözünür ve bağırsaklarda jel kıvamında bir yapı oluşturur. Bunlar, yulaf, fasulye, bezelye ve pek çok meyvede bulunurlar. Eriyebilen lifler kalın bağırsağa kadar sindirilmeden gelip, burada gaz oluşumuna yol açarlar. Erimeyen lifler ise bağırsaklardan hiç değişmeden geçer ve çok az gaz oluştururlar. Buğday, kepek ve bazı sebzeler bu tür lifleri içerirler.

Gaza Bağlı Semptomlar ve Problemler Nelerdir?

En sık görülen semptomlar geğirme, çok gaz çıkartma, karında şişkinlik ve karın ağrısıdır. Bu bulgular herkeste oluşmayabilir. Burada en belirleyici faktörler vücudun ne kadar gaz ürettiği, bağırsakların ne kadar yağ asidi absorbe ettiği ve kişideki kalın bağırsağın gaz gerginliğine olan hassasiyetidir.

Geğirti: Yemek sonrası mide dolu iken ara sıra oluşan geğirme normaldir. Sık geğirtisi olan bazı kişiler ise yemek yerken aşırı hava yutarlar ve bu hava mideye inmeden geri gelip geğirti oluşabilir.

Sık geğirtisi olan kişilerde ise reflü hastalığı, mide fıtığı, gastrit, ülser gibi üst sindirim sistemi rahatsızlıkları olabilir.

Geğirti yapan iki nadir görülen kronik gaz sendromu vardır. Bunlar meganblase sendromu ve gaz-bloat sendromudur. Meganblase sendromu özellikle ağır yemek yeme sonrası, yemek esnasında aşırı hava yutmaya ve bunun midede aşırı şişkinlik yapmasına bağlıdır. Bunun sonucu aşırı şişkinlik, tıkanma hissi ve nefes darlığı oluşabilir ve bu durum kalp krizini taklit edebilir.

Gaz-bloat sendromu ise reflü hastalığı ameliyatları sonrası oluşabilir. Bu ameliyatta yemek borusu ile mide arasında oluşturulan yeni yapı gıda ve havanın mideye geçmesine izin verir ancak normal geğirme ve kusma eylemini engelleyebilir. Özellikle çok hava yutanlarda bu durum ciddi bir sorun haline gelebilir.

Soğan, domates ve biberli gıdalar geğirmeyi arttırır. Sürekli geğirme ise bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Bunlar safra kesesi taşları, ülser hastalığı ve reflü hastalığıdır. Ankisiyete yani aşırı endişe hallerinde de çok hava yutup devamlı geğirme alışkanlık haline gelebilir.

Çok Gaz Çıkartma

Fazla sayıda gaz çıkartma çok sık dile getirilen bir yakınmadır. Ancak kişiler günde 10-25 kez, ortalama 14 kez gaz çıkartırlar ve bu da normaldir. Bazen çok fazla gaz çıkartmanın sebebi ağır karbonhidrat sindirim bozukluğu veya kalın bağırsaklarda aşırı bakteri üremesi olabilir.

Karında Distansiyon (aşırı şişkinlik)

Çoğu insan karında şişkinlik hissinin çok fazla gaz oluşmasına bağlı olduğunu düşünür. Aslında çoğunlukla gaz miktarı normaldir ancak bazı rahatsızlıklara bağlı kişi çok gaz varmış gibi algılar çünkü gaza karşı hassasiyeti artmıştır.

Aşırı karın şişkinliği genellikle bağırsak çalışma bozukluklarına bağlıdır. En sık olarak irritabl bağırsak sendromu veya spastik kolon denilen durumlarda oluşur. Bu kişilerde bağırsak çalışması bozulmuş ve bağırsak adelelerinde kasılmalar oluşmuştur. Kalın bağırsağın splenik fleksura denilen dalak bölgesindeki kısmında gaz sıkışması olabilir. Bu duruma splenik fleksura sendromu denir ve karın üst kısımlarında, özellikle sol üst kısımda rahatsızlık, adale spazmı, şişkinlik, ağrı ile kendini gösterir.

Bağırsaklarda iltihaba, bunun sonucu da daralma ve tıkanıklıklara yol açan divertikülit, kron hastalığı gibi durumlarda ve bağırsak kanserlerinde de karında şişkinlik oluşur. Daha önce karın ameliyatı geçirmiş kişilerde oluşabilecek bağırsak yapışıklıkları da karında şişkinlik yapabilir.

Ayrıca çok yağlı gıda yendiğinde de mide boşalması gecikir ve kişiler fazla gaz oluşması olmadan da şişkinlik ve rahatsızlık hissi duyabilirler.

Karın Ağrısı ve Huzursuzluğu

Bazı kişiler bağırsaklarda gaz olduğunda karın ağrısı duyabilirler. Gaz kalın bağırsağın sol tarafında toplandığında kalp sıkışması hissi ile kalp rahatsızlığı ile karışabilir. Kalın bağırsağın sağ tarafında aşırı gaz olduğunda ise safra kesesi ve apandisitte duyulan ağrılara benzer ağrılar oluşabilir.

Tanı Metodları

Gaz yakınması bazı ciddi hastalıklarda da oluşabileceği için kişiye tanı konup bu hastalıklar ekarte edilmelidir. Kişinin yeme alışkanlıkları ve yakınmalarının birbiri ile ilgisini belirlemek önemlidir. Hangi gıdaların daha çok gaz yaptığı araştırılır.

Eğer laktoz yetersizliğinden şüphelenilirse bir müddet için süt ve sütlü gıdalar yasaklanarak durum takip edilebilir. Laktoz intoleransını belirlemek için kan ve nefes testleri yapılabilir. Karında aşırı şişkinlik olanlarda karında su toplanıp toplanmadığı, bağırsaklarda iltihabi hastalık olup olmadığı incelenmelidir.

Karında şişkinlik ve gaz yakınmaları olan 50 yaşın üzerindeki kişilerde kalın bağırsak kanseri olasılığı dikkate alınmalıdır.

Özellikle ailesinde bağırsak kanseri olan kişilerde bu durum daha önemlidir. Bu durumda bağırsakların ışıklı kamera ile incelenmesi anlamına gelen kolonoskopi yapılmalıdır. Özellikle açıklanamayan kilo kaybı, ishal veya gaitasında kan olan kişilerde bu olasılık çok dikkatle araştırılmalıdır.

Gaz Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilir?

Belirli bir hastalık sonucu oluşmadığı gösterilen gaza bağlı rahatsızlıkları geçirmek için diyet değişikliği, gerektiğinde ilaç kullanılır ve hava yutmayı azaltmak gereklidir. Doktorların azaltmalarını veya kesmelerini önereceği gıdalar maalesef genellikle meyve, sebze, hububat ve süt ürünleri gibi sağlıklı gıdalardır.

Ayrıca şişkinlik ve hazımsızlık hissini azaltmak için yağsız gıdalar yenmelidir. Böylelikle mide daha hızlı boşalır ve gaz bağırsaklara daha hızlı geçip ileriye doğru gider.

Her bir gıdanın gaz yapıp yapmayacağı ve eğer gaz yaparsa ne kadar gaz yapacağı kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için her bir bireyle ayrı ayrı konuşup ona göre diyet düzenlemesi yapılmalıdır.

Gaz yakınmaları diyet düzenlemesi ile geçmiyor ise antiasitler, sindirim enzimleri, karbon preperatları, bağırsak çalıştırıcı ilaçlar kullanılabilir.

Yutulan havayı azaltmak için sakız çiğnememek, sert şekerleme yememek, yemekleri küçük lokmalar halinde ve yavaş yavaş yemek gereklidir. Eğer takma diş kullanılıyorsa bu mutlaka çeneye oturan bir protez olmalıdır.

Sonuç olarak, görüldüğü gibi gaz ve şişkinlik yakınmaları basit hazımsızlık şeklinde olabileceği gibi, bazı enzim eksiklikleri, iltihaplanmalar, yapışıklık, kanser gibi değişik birçok rahatsızlıktan da meydana gelebilir. Bu nedenle bu tip yakınması olanlar, eğer yakınmaları süreklilik kazanıyorsa mutlaka bir doktora başvurmalı, tanı ve tedavilerinin doğru bir şekilde yapılması sağlanmalıdır.

29.10.2008 - 789

Karın Şişkinliği Ve Gazın Nedenleri Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Rerna Yalçınkaya dedi ki;
hocam benim sol karın yanında özellikle gaz sıkışması sonucu meydana gelen cok şiddetli sancı beni cok huzursuz ediyor bastırıp ovalarsan ağrı yoğunlaşıyo bastırdığım yerde sabun büyüklükte sertlık var doktora gittim debridat diye ilaç verdi 3 ay kullanmam gerekti kullandım geçmedi ayrıca kabızım nolur bana yardımcı olursanız sevinirim simdiden teşekkürler
25.02.2011

Büşra Kayan dedi ki;
merhaba 18 yaşnda bi genç kızım gaz prblmim var karnım şiş gren hamile sanıyo apandst amlyatı oldum 5 ay önce o zamnda braz daha şişti ndn szce yardımmm ednnn :((((
17.02.2011

Sevil Gulenç dedi ki;
merhaba hocam cok sıkıntım var mıgde yanması şişkinlik nefes daralması doktora gittim reflü var dedi fakat 15 gunden beri cekıyorum nefesım daralıyor bogulacakmısım gıbı oluyor ilac kullanıyorum fakat gecmıyo bir turlu yalvarırım bana yardm edın lutfennnnnnnn=(((
09.02.2011

Olcay Özkan dedi ki;
benim yaklaşık 1 yıldır midemde aşırı gaz şişkinlik oluyor. bunun akabinde kalbimde sıkışma nefesimde daralma ve sırtımda yanma ve ağrı oluyor gitmediğim mide doktoru kalmadı her türlü ilacı denedim ama malesef bir çözüm olmadı .su bile içseem 1 saat gaz çıakrtıorum çok kötü bir durumdayım bütün hayatımı etkiledi dışarı çıkamz oldum bilgilendirirseniz sevinirim
01.02.2011

Ceyda dedi ki;
Uzun zamandır surekli gaz ve bağırsak hareketlerinden rahatsızdım, farenjite iyi gelen "adaçayı"nı demleyip içince çözüldüğünü farkettim. Bağırsaklarımda hep gaz vardı gaz çıkarıyor gibi oluyordum surekli rahatsızdım. İbs tehşisi konulmuştu. Kaynar suyu bardağa döküp içine bir tutam adaçayı koyup beklettim (adaçayını kaynatmadım) 10-15 dakika sonra ılınıca içtim. Anında çözüldü çok şükür bağırsaklarım o kadar sakin ki . şimdi gunde 2 bardak içiyorum. Devamlı kullanmamak lazımmıs. Deneyin, ama hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız içmeyin- tansiyonu yüksek olanlar da dikkat etsin tansiyonu yükseltiyormuş. Farenjit ve bademcik bogaz sorunları icin de harika bir bitki.
25.01.2011

Özlem Duran dedi ki;
hocam yemek yedikten sonra karnımda şişkinlik oluyor ayrıca iki göğsümün alt kısmında çöküntü var karnım şiştiği zaman 6 aylık hamile karnı kadar oluyor ne yapmam lazım beni bilgilendirirseniz sevinirim.
20.01.2011

Rezzan Özcanlı dedi ki;
benim de derdim yukarıdakı hastalarla aynı.gaziantep araştırma hastahanesinde hem endoskopi hem kolonoskopi yapıldı.midemde ülser ve reflü cıktı.48 yasındayım.apandist ameliyatından sonra bu sorunlar başladı.günde 6 tane bekunis alsamda tuv.e cıkamıyorum.nefes alamıyorum.çok şişim.yardımınız için tşkler
16.01.2011

Özlem Canpalat dedi ki;
mrb ben 8 gün önce apandist ameliyatı oldum karnım çok şiş idrara çok az çıkıyorum ve büyük tuvaletimi yapamıyorum önereceğiniz birşey varmı laman da yaptık fayda etmiyor. şimdiden teşekkür ederim
14.12.2010

Yılmaz Çiçek dedi ki;
hocam, bende çok sık gaz çıkarıyorum.yukarıda bazı arkadaşlar yazmış günde 15-20 kez olur diye. ama bende lütfen gülmeyin ama en aşağı 200 defa oluyor. midem de hiçbir ağrı olmamasına rağmen çok sık oluyor. acıyı çok sevdiğim için çok yiyorum. acaba midemde yada bağırsaklarımda bir sorun mu var? açıkçası çok gaz çıkartmaktan başka hiçbir rahatsızlığım yok.bunun nedeni nedir? acaba kötü bir hastalığın habercisi mi? işlerinizde başarılar diler en derrin saygılarımı sunarım.
10.12.2010

Tamer dedi ki;
merhabalar benimde karnım asırı derecede şiş.ne yapacagımı bilmiyorum nasıl geçer ne yapmalıyım piskolojim bozuldu yardım edin.
07.11.2010

Sultan Karanfil dedi ki;
merhabalar hocam benim sol taraftakarın boşluumda ara arada 2-3 aydan geri bır sancı var bazen geçiyor bazende belli bir sure sancım devam edıyor.doktora gıttım ultrasona verdı herhangi bir şeye raslanmadı doktor gaz sancısı olduğunu soyledı ve bana spasmonen diye bır hap verdı kullandın bıraz rahatladım ama fark edıyorum bazen yine aynı şekilde sancı oluyor.geçmezse dahiliyeciye görün dedı gasronomıye gıdersın dedı.hocam bu soğuk algınlığımı beni bilgilendırırsen sevınırım şimdiden teşekurler
22.10.2010

Sevil C. dedi ki;
Merhaba, ben çocukluğumdan beri kabızlık yaşıyorum. Zayıf denebilecek bir kilodayım. Tuvalate çıkamama çoğu zaman 10 günü buluyor.Gaz sancısı şişkinlik ağrı neredeyse hergün çekiyorum. Egzersiz yapsamda, su tüketsemde, yağlı yemesemde bu sorun hiç bir zaman çözemedim. Çektiğim gaz sancısı ve şişkinlik için en yakın zamanda bir doktora görüneceğim ama bana ne önerirsiniz hocam ? Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.
12.10.2010

Demet Uzunağaç dedi ki;
merhaba benim aşırı karın şişkinliği ve gerilme sanki hamileyim.çok fazla gaz çıkarmam acaba mide rahatsızlığının etkisi olabilir mi?
04.09.2010

İclal Aydın dedi ki;
enim karın bölgemde aşırı bir şişkinlik var hamile gibiyim yanma ağrı kabızlık gibi sorunlarım yok sebebi ne olabilir neler yapmalıyım teşekkürler...
17.07.2010

Mehtap Hızlan dedi ki;
karnım ve midemde aşırı şişkinlik oluyor.ayrıca kabızlık sorunum var,3 günde bir dışarı çıkıyorum.yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.
03.07.2010

Deniz Akaltrun dedi ki;
benim karın bölgemde aşırı bir şişkinlik var hamile gibiyim yanma ağrı kabızlık gibi sorunlarım yok sebebi ne olabilir neler yapmalıyım teşekkürler
29.06.2010

Muhammet Kamil dedi ki;
merhabalar sayın doktorum benım şıkayetım aşırı decede geyırme gaz şıkayetı gogsumde acı goğsumde dokundugumda agrı oluyor ayaklarım uşumesı halınde sol bobregımın agrıması yardımcı olursanız sevınırım
14.12.2009

Gülseren Turhan dedi ki;
Sayın Hocam Mide şişkinliği nefes darlığı yapar mı? yaşım 65 ve kiloluyum, şişkinlikle birlikte nefesim daralıyor, iyi çalışmalar..
21.07.2009

Abdullah Tekin dedi ki;
Doktorum emeğinize teşekkür ederim.Enfes bir bilgilendirme olmuş.Millet olarak evhama çabuk kapılırız septik bir milletiz.Akciğer filmini alıp kenarındaki kalbin gölgesini görünce ciğerimin yarısı gitmiş diye paniğe kapılırız.Kader yazılandır Kaza ise yazılanın gerçekleşmesidir birde Ata vardır.Ata ise Tedbir tedavi ve Dua ile selamete çıkma mücadelesidir.Ata Kazayı deler geçer Kaderin hükmünü değiştirebilir.İnsan yeryüzüne uzun yaşayacak donanımla gönderilir.Fakat biz hor kullanarak harvurup-harman savurarak kısa sürede vucudu harap edip ömrü tüketiriz.Parayı kazanmak için sağlığımızı harcarız sonra da sağlığımıza kavuşmak için o parayı harcarız. UNUTMAYALIM İNSAN SAĞLIĞINA DEYECEK HİÇBİRŞEY YOKTUR. Sağlığınız elvermiyorsa oruç tutmayıp fidye verirsiniz.yerinize başkasını hacca gönderirsiniz. Namazı oturarak kılarsınız.gibi önemli ubudiyet bile sağlığa tabidir. MUVAKKİT NE BİLSİN VAKTİ HASTAYA SOR SEN VAKTİ 15-07-2009
15.07.2009

Abdullah Tekin dedi ki;
Doktorum emeğinize teşekkür ederim.Enfes bir bilgilendirme olmuş.Millet olarak evhama çabuk kapılırız septik bir milletiz.Akciğer filmini alıp kenarındaki kalbin gölgesini görünce ciğerimin yarısı gitmiş diye paniğe kapılırız.Kader yazılandır Kaza ise yazılanın gerçekleşmesidir birde Ata vardır.Ata ise Tedbir tedavi ve Dua ile selamete çıkma mücadelesidir.Ata Kazayı deler geçer Kaderin hükmünü değiştirebilir.İnsan yeryüzüne uzun yaşayacak donanımla gönderilir.Fakat biz hor kullanarak harvurup-harman savurarak kısa sürede vucudu harap edip ömrü tüketiriz.Parayı kazanmak için sağlığımızı harcarız sonra da sağlığımıza kavuşmak için o parayı harcarız. UNUTMAYALIM İNSAN SAĞLIĞINA DEYECEK HİÇBİRŞEY YOKTUR. Sağlığınız elvermiyorsa oruç tutmayıp fidye verirsiniz.yerinize başkasını hacca gönderirsiniz. Namazı oturarak kılarsınız.gibi önemli ubudiyet bile sağlığa tabidir.
15.07.2009

Fatih Şahin dedi ki;
mide ve bağirsaklarda gaz miktarını azaltacak ne tür gıdalar tüketmeliyiz.neredeyse yediğim herşeyin dokunduğunu düşünüyorum.içtiğim su bile karın şişkinliği yapıyor.yaz meyvelerini seviyorum fakat şişkinlik yapıyor.yukarıda anlatılan şikayetler aşağı yukarı mevcut önerilerinizi bekliyorunüm.selamlar
25.06.2009

Mehtap Kara dedi ki;
karın şişkinliğinin tıbbı tedavileri nelerdir?
15.06.2009

Zeynep Güzel dedi ki;
sayın doktor, Ben 34 yaşonda bir bayanım.Ve her adet dönemimde geçici barsak enfeksiyonu yaşıyorum.Hastanelik olduğum için biliyorum.Adetle barsak enfeksiyonunun ne ilgisi var.Ve ne yapabilirim.Hep antibiyotik veriyor doktorlar,bunun kesin çözümü yokmu? Şimdiden cevabınız için teşekkürler. Kolay gelsin...
11.06.2009

Gulcan Cectepe dedi ki;
hocam benımaşı derece uşume sorunum var kan testı yaptırdım ama hersey normal bu nedenle aşiri derecede karnım şişiyor ve agrı yapıyo benım şikayetım ıse o gazı cıkartamamak bu nedenle karnım okadar cok agrı yapıyorkı adeta nefes alamıyor oksuremıyorum amelıyat sonrası agrı gıbı sıcak su torbasıyla bekletınce ıkı ıla uc gunde agı yavas yaveş gaz ve sıvı dışkıyla dısarı cıkıp benı rahatlıyorum ama bu benım gunluk yasantımı olumsuz yonde cok etkılıyor cunku dogumdan sonra en az ayda ıkı ıla uc kere bole bı rahatsızlık yasıyorum sımdı neden hastaneya gıtmıyorsun dıyceksınız ben gıttımde ama her seferımde apandıst amelıyatına almaya calısıyorlar ben agıyı tanıyorum ve ben bu agrıyı cocuklugumdan berı cekıyorum bu arada ben bundan16 yıl once bı amelıyat gecırdım karacıger kıst amelıyatıydı acaba sebblerınden bırıde bu mu yoksa baska nedenlerden dolayımı agrıyo bılgılendırırsenız cok sevınırım saygılarımla gulo
10.06.2009

İsmail Gövercin dedi ki;
hoçam benim sol karın boşlugunda yemek yedikten sonra yanma ve sıkışma oluyor.çok rahatsız ediyor beni.birde benden çok gaz cıkıyor bundanda çok rahatsız oluyom aralıksız bir şekilde gaz cıkarıyom:nedendir açaba beni bilgile3ndirirseniz çok sevinirim.not:bir kaç doktura gittim çaresini bulamadılar şimdiden teşekürler
02.01.2009

Yüksel Dikgöz dedi ki;
Çok faydalı ve önemli bilgiler..Çok çok teşekkür ederiz..
07.11.2008

İlgili Diğer Yazılar
Aşırı Stres Hormon Dengesini Bozuyor
Aşırı Stres Hormon Dengesini Bozuyor
Bitkilerin Yardımıyla Sigaraya
Bitkilerin Yardımıyla Sigaraya 'Elveda' Deyin
Gaz Sancısı Deyip Geçmeyin
Gaz Sancısı Deyip Geçmeyin
Enerjinizi Artırma Zamanı
Enerjinizi Artırma Zamanı
Hepatit C Tehlikesi Artıyor!
Hepatit C Tehlikesi Artıyor!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Akciğeri Temizleyen Gıdalar
Akciğeri Temizleyen Gıdalar
Kanser Köpeğin Uyutulmadan Önce Yaşadığı Mükemmel Son Gün
Kanser Köpeğin Uyutulmadan Önce Yaşadığı Mükemmel Son Gün
Evlilik Korkusunun Nedenleri
Evlilik Korkusunun Nedenleri
Çok Acayip Organ Nakilleri
Çok Acayip Organ Nakilleri

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]