Kızlık Zarı Hakkında Merak Edilen Sorular Ve Cevaplar

Kızlık Zarı (Hymen) Nedir? Kızlık Zarının Yapısı Nasıldır?

Kızlık Zarı Hakkında Merak Edilen Sorular Ve Cevaplar

Kızlık Zarı (Hymen) Nedir?

Anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen bir işlevi yoktur.
Genital sistem enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmesine karşın, ortada delik olan bir yapının nasıl olup da enfeksiyonlara karşı koruyucu olabileceği kesin olmadığından bu görüş tam olarak geçerli değildir.

  • Kızlık zarı, haznenin giriş duvarında bulunan ince bir dokudur.
  • Bu dokunun şekli her bireyde farklıdır.
  • Çoğu genç kızda ilk cinsel birleşmede ya da sonrasında kanama olmayabilir.
  • Kızlık zarı kişinin bakire olup olmadığını kanıtlamaz.

Kızlık Zarının Yapısı Nasıldır?

Kızlık zarı mukoza denilen, ağız içi yapısına benzeyen bir yapıya sahiptir. Bazı kadınlarda doğuştan itibaren bulunmayabilir.

Kızlık Zarı Nerededir?

Kızlık zarı haznenin (vajinanın) girişindedir. Yani, çoğu kız ve erkeğin düşündüğü gibi haznenin (vajinanın) 5-6 cm içinde değildir.
Kızlık zarı vajina (dölyolu) girişinde, yaklaşık 1 – 2 cm içeridedir.

Kızlık Zarı Hakkında Merak Edilen Sorular

1. Kızlık Zarı Cinsel İlişkide Mutlaka Kanar mı?

Kızlık zarı nispeten esnek olmasına karşın, vajinanın içine girme denemelerinde (cinsel ilişkiyle, parmaklarla veya muayene aletleriyle) kolaylıkla yırtılan ve kanayan bir anatomik yapıdır.

Ancak kişiler arası önemli yapısal farklılıklar nedeniyle kızlık zarı aşırı esnek olanlarda veya zar üzerinde yapısal olarak az sayıda damar bulunması durumunda ilk cinsel ilişkide kanama gerçekleşmeyebilir.

Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide ki kanama sıklığını belirleyen bir çalışma olmamakla beraber deneyimler kadınların muhtemelen %1-2'sinde kızlık zarının ya aşırı esnek olması veya damarlanmasının az olması nedeniyle ilk cinsel ilişkide kanamadığını göstermektedir.

2. Kızlık Zarı İlk Cinsel İlişkide Aşırı Kanayabilir mi?

Özellikle erkeğin çok aceleci ve sert davranması durumunda ufak yapılı kadınlarda zarla birlikte vajina dokusu da yırtılabilir. Bu durum çok aşırı kanamayla seyreden ve büyük olasılıkla dikiş atılarak tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Kızlık zarının çok aşırı sert yapısı olması da bu duruma katkıda bulunabilir.

Normalde ilk ilişkide oluşan kanama birkaç dakika içinde en geç yarım saatte durur. Eğer kanama çok şiddetli olursa veya uzun süreler geçmesine rağmen durmazsa böyle bir durum söz konusu olabileceğinden doktora başvurmak gerekir.

Bazı durumlarda ilk ilişkide kanama olur, yırtık yeri iyileşir, daha sonraki ilişkilerde tekrar kanar. Bu da kızlık zarının aşırı sert veya fazla "damarlı " olmasından kaynaklanır. Kanama miktarı fazla değilse, her ilişkide oluşan kanama kısa süreliyse endişelenecek bir durum yoktur.

3. Kızlık Zarı İlişki Dışında Ne Zaman Yırtılır?

İlişki dışında nadir olarak bazen uzak doğu sporu, jimnastik gibi aktif ve normalin dışında bacak açma hareketi yapanlarda, kaza ve bazen düşmelerde yırtılabilir.

Yırtılmış bir kızlık zarının ne tarafından ve nasıl yırtıldığı bilinemez, ilişkide penis ile mi, parmak veya başka bir nesneyle mi veya düşme veya başka bir nedenle mi yırtıldığı bilinemez.

4. Kızlık Zarının Ne Zaman Yırtıldığı Bilinebilinir mi?

Yırtılmış olan bir kızlık zarının ne zaman yırtıldığı da bilinemez ancak yırtılmadan sonraki yaklaşık ilk 7-10 gün içerisinde muayene edilirse yeni olduğu söylenebilir, yoksa ister bir ay ister 10 yıl önce olmuş olsun fikir yürütülemez, ne zaman yırtıldığı bilinemez.

5. Yırtılan Kızlık Zarı Sonra Tekrar İyileşir mi?  Kapanır mı?

Hayır, farklı bir yapıya sahip olan kızlık zarının yırtılan kısımları hiç bir zaman kendiliğinden tekrar birleşmez.

6. Mastürbasyon Yaparken Yırtılabilir mi?

Eğer içinize bir şey sokmadan sadece sürtünme yoluyla mastürbasyon yapıyorsanız yırtılmaz.

7. Kızlık Zarının Tamiri Mümkün müdür?

Kızlık zarının tamiri mümkündür ve tüm dünyada bunu uygulayan doktorlar ve uygulamayı talep eden kadınlar vardır. Bu tamirin başarılı olup olmayacağının en önemli belirleyicisi yırtılmanın ne zaman olduğudur. Kısa zaman önce (günler önce) olan bir yırtılma kolaylıkla tamir edilebilir. Çok sayıda cinsel ilişkide bulunmuş, doğum yapmış kadınlarda ise kızlık zarının parçaları azalmış olduğundan tamiri çok zor olabilir, başarısız olabilir.

8. Bu Ameliyatta Kullanılan Dikiş İpliklerinin Özelliği Var mı?

Bu operasyonda vicryl veya katgut adı verilen sütürler işlemin özelliğine göre değişir. Ameliyatlarda en sık kullanılan ipliklerdir. Türkiye'de üretimi yapılmamakla birlikte tüm medikal marketlerde kolaylıkla bulunabilen ipliklerdir.

9. Dikilen Kızlık Zarı Yüzde Yüz Kanar mı?

Evet, eğer bu işin uzmanı tarafından dikilmişse dikilen bir zar yüzde yüz kanar.

10. Dikilen Bir Kızlık Zarının Dikildiği İlişkiye Gireceğim Kişi Tarafından Anlaşılır mı?

Kesinlikle hayır, sadece kadın doğum uzmanları veya adli tıp uzmanları bunu anlayabilir.

11. Kızlık Zarı Dikilmesi İçin İlişki Sayısının veya Ne Kadar Süredir İlişkiye Girildiğinin Önemi Var mıdır?

Hayır, yoktur, çocuk doğurmuş kadınlarda dahi bu kızlık zarı tamir edilir.

12. Kızlık Zarım Yırtılmıştı, Diktirmiştim, Tekrar Diktirebilir miyim?

Evet, defalarca dahi tamir edilebilinir.

13. Kızlık Zarı Dikişi Acıtır mı? Ne Kadar Sürer? Nasıl Bir Ameliyattır?

Hayır, acımaz, siz uyutularak veya o bölge uyuşturularak yapılır,10 ila 30 dakika arasında sürer, operasyondan sonra rahatlıkla yürüyebilir veya çalışabilirsiniz. Hiç kimse sizin böyle bir operasyon geçirdiğinizi anlamaz.

14. Dikildikten Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Duş, Havuz Gibi Şeyler Zararlı mıdır?

Özel bir şey gerektirmez ilk bir kaç gün hekiminizin önerilerine uymak gerekir, rahatlıkla bir kaç gün sonra duş alabilirsiniz.

15. Kızlık Zarı İlişkiden Ne Kadar Zaman Önce Dikilmelidir?

Bu kızlık zarınızın tipine ve hekiminizin yapacağı ameliyata bağlıdır, bazen bir kaç ay evvel, bazen bir kaç gün evvel bazen de bir yıl önce dikmek gerekir.

16. Kızlık Zarı Bozulmadan Gebelik Oluşabilir mi?

Evet. Gebelik oluşması için kızlık zarının bozulması şart değildir. Yukarıda anlatıldığı gibi esnek olan bir zar tam bir cinsel ilişkide bozulmamış olmasına karşın gebelik oluşabilir. Diğer bir yol da yine ender görülmesine karşın erkeğin kızlık zarına çok yakın bir yere boşalmasıdır. Spermler oldukça hareketli hücreler olduklarından vajinanın girişinden rahim ağzına ve buradan da iç Genital sisteme geçerek gebeliği başlatabilirler.

17. Muayenede Kızlık Zarının Sağlam Olup Olmadığı Anlaşılabilir mi?

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanının yaptığı bir muayenede kızlık zarının yırtılmış olup olmadığı, yırtılmışsa bunun eski bir yırtık mı, yeni bir yırtık mı olduğu anlaşılabilir. Ancak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları resmi bir kurumda adli tabip olarak görevli olmadıkları sürece bu muayeneyi yapmamayı tercih etme veya muayene sonucunda rapor vermeyi reddetme özgürlüğüne sahiptirler. Dahası Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları hastanın kendisi dışındaki birine muayene sonucunu bildirmek zorunda da değildirler.

 

28.12.2009 - 1001

Kızlık Zarı Hakkında Merak Edilen Sorular Ve Cevaplar Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Evin Tek Kızı dedi ki;
ben düzensiz adet oluyorum vegüğsümde tüylenme var bi çok kez doktora gittim ama düzelmedi ben 18 yaşındayım acaba evlenince düzelir mi cevabınızı bekliyorum lütfen....
25.02.2011

Zehra Boztepe dedi ki;
ben 3 aydır evliyim ama ilk geceyi yaşıyamıyoruz nedeni benim aşırı derecede korkmam lütfen bana yardımcı napcamı hiç bilemez haldeyim napsam bu korku gider
31.10.2010

Aslı Sahin dedi ki;
2 aydır evliyim evlenmeden once esımle cınsel ılıskıye gırdım fakat hıc kızlık zarımdan kan gelmedı cok caresızım
12.10.2010

Mert dedi ki;
merhaba ben kız arkadaşımla bir yıldan beri birlikte oluyorum ilk birlikteliğimizden kan gelmedi bana kızlık zarlarının çeşitli olabilceğini hepsinden kan gelmiyeceğini söyledi bunlarıda zaten biliyorum ama bir muayneyle veya kontrolle kız arkadaşımın kızlık zarının nasıl olduğunu ve ilk birleşmeden kan gelip gelmiyeceni öğrenebilirmiyim bu benim için çok önemli lütfen yardımcı olurmusunuz..
29.09.2010

Merve Çakır dedi ki;
mrb ben 4 ay önce sevgilimle ilk ilşkiye girdim daha sonra kan gelmedi benden hiç bilmiyorum neden hala ilişkiye giriyoruz ve benden kan gelmiyor şu an benden şüpheleniyor sen daha önce biriyle beraber oldun mu diye ne yapmalıyım
28.09.2010

Çiğdem dedi ki;
ben 12 yaşında kalemi vajinama soktum çok az leke geldi acaba bozulmuşmudur yoksa zedelenmişmidir kadın doğum doktoruna gitsem bakire olup olmadığımı anlayabilirmiyim nolur yardımcı olun
17.09.2010

Ecece dedi ki;
biz erkek arkadaşımla birlikte olduk kanamam oldu bunu o da gördü fakat o günden sonra beni aramaz oldu.kendimi kullanılmış ve çok çaresiz hissediyorum.kızlık zarımı diktirmek istiyorum fiyatlar hakkında bilgilendirebilirseniz çok sevinirim ve ayrıca bursada bu gibi uygulamaları yapan bi merkez var mı öğrenmek istiyorum.
12.09.2010

Ayşe Kalka dedi ki;
ben 2 yıldır nısanlıydım nısanlımla 1 yıldan fazla ılıskıye gırdık sımdı benım ona kız gelmedıgımı soyluyor oysa kanda geldı ılk zamanlar ılıskıye gırerken cok acıda cektım ve o yasıma kadar kımseyle hıc bır anlamda cinsel ilişki yaşamadım surtunmede dahıl sımdı ben sadece benım kızlıgımın ne zaman bozuldugunu ogrenmek ıstıyorum sonra dıktırmek ama ben belkı 3 sene sonra belkı 5 sene sonra evlenırım sımdı dıktırsem sorun olur mu sız bu operasyonu yapıyor musunuz fıyatı ne kadar eger sız bu operasyonu yapmıyorsanız yapan tanıdıgınız başka bır doktor var mı bu benım için cok onemlı
06.09.2010

Malika dedi ki;
erkek arkadasımla ılıskıye gırdık ve kızlık zarım bozuldu ama o an kan gelmedı eve gıttıgımde geldı 1 saat sonra bu normal bısey mı? ve erkek arkadasıma buna ınandıramıyorum ne yapmam lazım...
28.08.2010

Begüm dedi ki;
Ben erkek arkadaşımla ilk sürtünme yoluyla beraber oluyorduk. Sonradan penisinin ucunu az içeri sokarak ilşkiye girmeye başladık. Penisini sokarken bi acı hissettim ve sonra kanamaya başladı. Kanama az oldu ve 30 saniye bile sürmedi. Acaba kızlık zarımın patlamış olması mümkün mü?
28.08.2010

Kadir Fermanoğlu dedi ki;
ben kız arkadaşımla çok kez sürtünme yoluyla ilişkiye girdim bir defa da sadece penisimin ucu vajinasına girdi. kız arkadaşım daha sonra defalarca parmağını vajinasına sokarak mastürbasyon yaptı. kız arkadaşımın kızlık zarı bozulmuşmudur. hiç kanaması olmadı bu neden kaynaklanabilir lütfen beni bu konuda aydınlatın. teşekkür ederim...
15.08.2010

Caresiz dedi ki;
slm ben bi arkdsmdn duyupta tarakla mastürbayon yaptm baya giriodu içime ama hc bi zaman kanamam olmadı bi kere kendimi fazla kptrmsm sanrm nasl oldu blmyrm cok az kan geldi sizce zedelendimi yoksa bozuldumu ltfn yrdm edn ben kız deglmym?
14.08.2010

Çiğdem Güler dedi ki;
ben sevgilimle bir ilişki yaşadım ve 1 gün kanamam sürdü ama kızlık zarımın yırtılıp yırtılmadığını bilmiyorum....sevgilim içime fazla girmediğini söylüyor...
06.08.2010

Burcu dedi ki;
merhaba yaklaşık 15 gün önce evlendim ilk gce ilişkiye girdiğimiz zaman çok yoğun ve bütün bedenimi saran bi acı hissettim fakat kanama filan olmadı.bu acı çok yogun oldugundan eşimle ilişkiye giremez oldum.kızlık zarım bozulmuşmudur tam olarak bilemiyorumlütfen bana yardımcı olursanız sevinirim.
03.08.2010

Canan Demir dedi ki;
kızlık zarı hep ilişki sırasında mı kanar? ilişkiden sonra kanaması mümkün müdür? bn ilk kez bi ilişki yaşadım ve ilişki sırasında kanama olmadı.fakat daha sonra çamaşırımda lekeler gördüm.bu olabilir mi?bilmiyorum yardım edermisiniz?
01.08.2010

Pelinn Öztürrkk dedi ki;
iyi günler .. bundan 4 ay öncesinde erkek arkadaşmla sürtünme yoluyla ilişkiye girdik .. penisinin sadece ucu hafif içeri girioyordu , ilişkinin birkaç saat sonrasında bir acı hissettim cinsel organımda.ilişki sırasında herangi bir ağrı yada kanama olmadı . ilk defa ilişki yaşadığım için mi yoksa kızlık zarına bi zararı olmuşmudur bu durumun. ?? daha sonra tekrar ilişkiye girdik okuduğum kadarıyla vajina dışında idrar için delik bulunuyomş .. penisi yukarıya doğru biraz içine girdi .. ve hiç bi kan yada bi ağrı hissetmedim .. daha önceki gibi ilişkiden sonra hafif bir sızı hissettim okadar.. erkek arkadaşımda daha önce bişey yaşayıp yaşamadığım konusunda şüphelendi .. ben de çok korktum .. 2 hafta sonra sistit oldum ağır bi şekilde atlattım .. kızlığım bozulmuşmudur ? çok aklıma takıldı daha sonrasında hiç ilişkiye girmedim . çok korkuyorum. iki ilişkidede hiç bir kan yoktu bu nedenle zaten erkek arkadaşımda bana inanmadı .. muayene etmeden anlaşılmaz mı acaba ?? kafama çok takıorum şu aralar yani anlaşılmazsa gidicem mecburen içim hiç rahat deil çünkü
27.07.2010

Didem Kartal dedi ki;
benim bi erkek arkadaşım var onunla uzun süredir birliktyiz...biz arada sex yapan birisiyz son zamanlarda ilişki yaşadk ama kızlık zarımın bozulduğunu söylüyor ama ben ne zaman bozuldğunu anlamadım bana bi yardımcı olsanız çok sevneceğim
28.06.2010

Ece Ulusoy dedi ki;
merhabalr ben 9 yasındayken bısıklet kazası gecrdım wcye gttktn sonra ıc camasırımda kan gordum ergnlık donemmde kadın hastalıklarına gttım doktr bana bakıre oldugumu syledı sonra erkk arkadasımla surtndk daha snra gene doktora gttım doktor bıraz yırtlma wr dedı sag tarafa dgru benm kafam karstı baska bı doktora gttm oda bakıre deglsn dedı sımdı nısanlımla ılıskıye gırıyorm az bı leke gldı bana esnk oldugunu syledı sızce gercktn oylemı kafam cok karısk bana bılgı werrsenz gercktn ıcm rahatlayack tesekkr edermm
27.06.2010

Rana Sevi dedi ki;
ben kürtaj oldum ve kürtaşdan sonra kızlık zarı dikilirmi ne gibi zorluklarla karşılaşabişirim ve fiyatını öğrenebilirmiyim şimdiden teşekkür ederim
25.06.2010

Bılınmeyen dedi ki;
ben ılkokuldaken bısıklet kazası gecırdım kan geldı ama annem baktıgında yarıldıgnı soledı we doktora gıtmedım ama hep soru ısaretı aklımda acaba kızlıgımda bı sorun warmıdır merak edıorum yarılmısmı oldugnu nasıl anlarım
22.06.2010

Deli Olucam dedi ki;
merhabalar...ben 19 yasındayım ve bu zamana kadar kimseyle ilişkiye girmedim...fakat bir ara masturmasyonsuz bir günüm bile olmuyordu...bi kaç defa parmagımı içeri sokarak orgazm olmuştum ama sonraları bundan vazgeçtim ve kızlık zarıma zarar vereebilcegim aklıma takıldı...normalde o şekilde orgazm olurken canım acımadı kan da gelmedi fakat orası sanki ilişkiye girmiş gibi açılmış..ve kafama takıldı deli olacagım acaba kendi kendime zarımı bozmuş olabilir miyim...utandıgımdam doktora gidip testte yaptıramıyorum..bana lütfen yardım edin psikolojim altüst durumda...tşkler simdiden
21.06.2010

Duru Çınar dedi ki;
mrb bn 8 ay önce erkek ark.tarafındn zorla ilişkiye mahruz kaldm..ve ilişki sırasında bndn kan gelmedi ilişkidn 15 dkka snra tuvallette tuvalet kağıdını sürtüğmde kenı gördm ve o korku ve psikolojiyle bn o kağıdı attım ve erkk ark.ilişki sırasnda kan görmediği için bnm kız olsuğuna inanmadı ve ilişkiden sonra vajina çevreme kan oturmştu ve 2 hafta boyunca vajina ağzı ve içide çook acıodu bunun nedeni öğrenmek istiyorum ve bn bu olayın üstüne doktora gittm doktora başıma gelnleri anlattm doktor kızlığm bozulduğunu söyledi ve ilişki sırasında kan gelmemesinin sebebinin 2çeşit kızlık zarı olduğunu kimi kızlık zarı geniş olur ilişki esnasında kan gelr dedi kimin dar olur ilşikide sonra gelir dedi bu konuda bi bana bi açıklama yaparsanız sevinirm hala tedirginim bu konuda ve ogünden snra hiç ilişkiye girmedm bi kere böyle bişi yaşadım şuanda muaneya gitsm kızlık zarımın nezmn bozulduğu yada kaç kere ilşikiye girdiğim belli olur mu çünkü hala bana inanmıo lütfen bana bu konuda yardımcı olun ve kızlık diktirme fiaytını öğrenmk istiyorum izmirde bu işi en ii yapan klinik hakkında da bilgilendirirseniz sevinirm şimdiden çok tşk ederm...
20.06.2010

Karanlık Prenses dedi ki;
lutfen bna yardımcı lun ne yapacagımı bılmıyorum eskı sevgılımle bundan 1 sene oncesıne kadar bır kac kez ılıskıye grdık fakat knamadı ,zarımın yapısı nsıl bılemıyorum bakırelık testını nasıl yaptrabılırım
14.06.2010

Çaresiz dedi ki;
öncelikle adımın açıklanmasını istemiyorum. benim sorum şu birçok kez ilişkiye girdim fakat kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını anlayamadım bir kaç defa leke şeklinde kan geldiği olmuştu ama bu bozulduğu içinmi zedelendiği içinmi oldu bilemedim bir kez kadın doğum doktoruna gidip muayene olmak istedim fakat savcılıktan izin kağıdı almam söylendi o günden sonrada tekrar gidemedim ama o günden beride delirmek üzereyim zarın yırtılıp yırtılmadığını nasıl anlayacağım erkek arkadaşım sen kız değilsin diyor ve bana soğuk davranıyor bu konuda acil yardımınızı istiyorum lütfen
09.06.2010

Esra Caglar dedi ki;
ben 3 sen önce kızlıgımı kaybettim ve ve cok defa ilişkiye girdm evlenecegm zamn diktirmem mümkünmü dikilirse kan gelırmı anlarmı evlenecegm kısı bide benm vajınam cok geniş neden olabılır bunun tedavisi bi çözümü varmı
05.06.2010

Hayat Sonsuz dedi ki;
merhaba kızlık zarı dikimi ve fiyatı hakkında bilgi almak isitiyorum
02.06.2010

Gönül Tepe dedi ki;
ben 3 sene nişanlı durdum ve ilişki yaşadık ama o beni bıraktı şimdi kızlık zarımı diktirmek istiyorum bu ameliyatın fiyatı nekadar ne olur yardım edin cevap yazın
01.06.2010

İlgili Diğer Yazılar
Kısırlık şüphesinde uygulanan tanı yöntemleri
Kısırlık şüphesinde uygulanan tanı yöntemleri
Tüp Bebek Kimlere Uygulanır?
Tüp Bebek Kimlere Uygulanır?
51 Yaşındaki Kadın, Torununu Doğurdu!
51 Yaşındaki Kadın, Torununu Doğurdu!
Öğretmen ve Öğrenci Gözüyle Gebelikte Yoga
Öğretmen ve Öğrenci Gözüyle Gebelikte Yoga
Orgazmın 6 faydası
Orgazmın 6 faydası
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]