Kokain'in Vücuda Etkileri Nelerdir?

Kokain Güney Amerika'da bulunan koka bitkisinin yapraklarından üretilir ve sinir sistemini etkileyen çok güçlü bir uyarıcıdır.

Kokain'in Vücuda Etkileri Nelerdir?

Kokain beyaz toz halinde gelir ve Tehlikeli Uyuşturucular Hareketi 1920'de kullanımını yasaklamadan önce 20 yüzyılın başlarında uyarıcı ya da tonik olarak popüler oldu. Lokal uyuşturucu olarak da yaygın bir biçimde kullanıldı. Toz halindeyken kokain, burundan içe çekilebilir, çiğnenerek tadına bakılabilir ya da çözündürerek ve ya enjekte edilerek alınabilir.

Kokain ayrıca, C, Charlie, koka, altın toz, kar, beyaz ve borazan olarak da bilinir

Kokain Ne Yapar?

Kokain uyarıcı olduğu için, kullanıcılar rahatlık, güven ve uyanıklık hissederler ve ilgisizlik hissinin yanı sıra hep daha fazlasını isterler. Kullanıcılar aynı zamanda şişman çocuklara sahip olabilirler ve vücut ısıları artar, kalp atışları ve tansiyonları artar. Bu etkiler ortalama yarım saat kadar sürer ve ardından kullanıcılar depresyon ve yorgunluk hissederler ki bu birkaç gün sürebilir.

Kokain' in Vücuda Etkileri Nelerdir?

Bu düşüşün etkileri oldukça ciddidir ve kullanıcılar genellikle bu yorgunluk ve depresyon durumunu ertelemek için daha da fazla kokain alırlar. Böylece bu durum bağımlılığa neden olur. Kokain kullanıcılarının uyuşturucuya güçlü bir psikolojik bağımlılık geliştirdikleri bilinir ve bu alışkanlık yılda milyonlarca liraya mal olabilir ve uzun süreli kullanımı panik ataklara ya da paranoyaya neden olabilir.

Kokainin aşırı kullanımı göğüs ağrısına, kalp problemlerine, sarsılmalara neden olabilir ve aşırı dozlarda alındığında ölümcül olabilir. Kokaini içine çekme süreci sürekli yapıldığında burun kıkırdak duvarına zarar verebilir ki bu duvar burun deliklerini ayıran kıkırdaksı küçük bir dokudur. Ayrıca genizsel ülsere ve burun kanamalarına neden olur. Kokaini enjekte etmek aynı zamanda eğer kullanılmış şırınga ile işlem yapılıyorsa HIV virüsü ya da hepatit hastalığı bulaşabilir.

Kokainin uzun süreli kullanımı hafif depresyondan kokain psikozuna kadar ciddi zihinsel problemlere yol açabilir. Kokain psikozu şizofren hastalığının belirtilerine benzer nitelikler gösterir.

14.04.2008 - 637

Kokain'in Vücuda Etkileri Nelerdir? Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Fatih Tat dedi ki;
Allah Kimseyi Bu Yola Düşürmesin Amin!!!
04.04.2011

Alp Alp dedi ki;
lanet yaa o kadar küçük düşürüyor ki toplum içinde gülünecek hale düşüyoruz
21.12.2010

İsmim Lazım Değil dedi ki;
merhaba ben bu lanete 2 ay oldu başlayalı ilk denememde bişiy anlamadım vede aramadım ertesi günler 1 hafta sonra bir daha içtim ve yine aramadım ertesi günler ama bir gün baya bol bulduk çok miktarda ve 10 saate yakın durmadan içtik olan bundan sonra oldu işte aramaya kovalamaya para bulmaya kilitlendim .kendimi bile dövdüm aynanın karşısında sen bu değilsin kurtul şundan diye ama ertesi gün yine aradım buldum ve içtim.çok kuvvetli bağımlılığı yani eroin gibi bağımlılığı olmamakla birlikte ama bağımlılık yapan çok büyük ve kısa süreli keyif veren birşey .bitince hiç birşey içmemiş gibisiniz. vede ne kadar çok içersen o kadar çok içiyorsunuz.birde bunun kilit noktası şu birtane içiyim giderim diye birşey yok ağzına sürdüğünüz an onun üstüne mutlaka içiyorsunuz o gün içinde. onun için 1 tane oluyor 10 tane ben az gelirli bir işte çalışan 1 cocuk babasıyım ama bu lanete 3 hafta içinde 1,500 liram gitti allah beni ve benim gibileri kurtarsın . bu yazıdan sonra abdestimi alıp camiye gidip 2 rekat namaz kılıp tövbe adicem darısı kullananların başına.
15.12.2010

Afakan Nur dedi ki;
allah kımseyı bunun pencesıne dusurmesın bır kız arkdasımda gordum hakkatten dedıgınız gıbı herkezı bır anda unutup duygusuzlastıryor ve beynı tamamen ele gecırıyor ılk ısınız bole bırı varsa cevresını temızletıp tedavı ettırın onu polıse basvurun mutlaka cevresını fısleyın
05.12.2010

Murat Yıldırım dedi ki;
kokain nalettir kokain insanı insanlıktan cıkarır beyin hücrelerini yok eder kokain önce anlık mutluluk sonrası hüsran yapar insanı insanlıktan cıkarır. UZAK DURUN..!
21.11.2010

Ersinkeskin dedi ki;
bedeni yoran maddiyatı çok fazla zararlı bağımlılığı olan kişiyi yanlış şeylere yönlendirmede etkin rol oynayan 5 10 dakikalık suni mutluluk yapan bedavadan bir iş
25.08.2010

Harun Geçer dedi ki;
ya insanlar onu kullandığı zaman enteresan olurlar kımseyi tanımaz lar ve sürekli çevresine zar verir bunların örneğinide görüyoruz annesını babasını kardeşini vs öldürüyolar neden madem tehlikeli neden kımse buna dur demiyo anlıyamıyorum keşke onlarla baş edecek gücüm olsa ozaman görürlerdi
15.02.2009

İlgili Diğer Yazılar
Erkek Evlat Nasıl Yetiştirilmeli?
Erkek Evlat Nasıl Yetiştirilmeli?
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Öfkeden Kudurma Hastalığı
Öfkeden Kudurma Hastalığı
Çocuk İhmal ve İstismarı
Çocuk İhmal ve İstismarı
Dünyaca Ünlü Yıldızlar Aslında Birer Kronik Hasta
Dünyaca Ünlü Yıldızlar Aslında Birer Kronik Hasta
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]