Multipl Skleroz'a Karşı Yeni Gelişmeler Hazır

Multipl Skleroz'a Karşı Yeni Gelişmeler Hazır

Kazalardan sonra gençlerde sakatlığa neden olan bir numaralı neden olarak gösterilen MS'e (Multipl skleroz) karşı yeni çözümler araştırılıyor. Sanofi-aventis'in multipl skleroz tedavisi için geliştirdiği yeni oral tedavi ajanı teriflunomid ile gerçekleştirilen Faz II çalışmanın bir yıllık yeni sonuçlarını açıkladı

Bu yeni ajanla ile hastalığın kontrolünde anlamlı iyileşme gözlendiğini ortaya koydu. Hastalığın kontrolü MRG (manyetik rezonans görüntüleme) ile değerlendirildi. Güvenlilik profili, Faz II monoterapi çalışmasından elde edilen verilerle uyumlu bulundu.

Bu sonuçlar, Amerikan Multipl Skleroz Tedavi ve Araştırma Komitesi’nin (ACTRIMS: American Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis), San Antonio’da (ABD) yapılan yıllık olağan kongresinde, en önemli sözlü sunumun konusu olarak sunuldu.

Bu çalışma, MS hastalarında teriflunomidin tek başına (monoterapi) veya yardımcı tedavi olarak etkinliğinin araştırıldığı, geniş kapsamlı bir klinik geliştirme programı çerçevesinde gerçekleştirildi.
 
Ottawa Üniversitesi (Ontario, Kanada) Tıp Fakültesi Nöroloji Departmanı’ndan Prof. Dr. (HBSc, MSc) Mark S. Freedman,“Bu keşif araştırmasının bir yıllık sonuçları, sabit beta interferon tedavisiyle birlikte uygulanan teriflunomid ile, MR incelemesiyle değerlendirilen hastalık aktivitesinde anlamlı iyileşme ve kabul edilebilir bir güvenlilik profili gözlenmesi bakımından cesaret vericidir.

İnterferonla tedavi edilen ancak MR sonuçlarına göre hastalık aktivitesinin devam ettiği veya hastalığın tekrarladığı hastalara uygulanan bu yardımcı tedavi, şimdiye kadar karşılanamayan medikal bir gereksinime cevap olabilir. Bu sonuçları bir Faz III çalışma programında da tekrarlayabilmeyi umuyoruz” şeklinde konuştu.
 
Teriflunomid Hakkında

Teriflunomid, de novo pirimidin sentezini bloke ederek, T ve B lenfositlerinin çoğalmasını sitotoksik etki göstermeksizin azaltan yeni bir oral ajandır. Teriflunomid ile yürütülen kapsamlı klinik geliştirme programı çerçevesinde, ilacın tek başına (monoterapi şeklinde) değerlendirildiği Faz III çalışmalar devam etmekte olup, ilacın yardımcı tedavi olarak değerlendirildiği Faz II çalışmalar tamamlanmıştır.

Günde bir doz oral teriflunomidin beta interferona (IFN-β) ek olarak yardımcı tedavi olarak uygulandığı bu çok merkezli, plasebo kontrollü, çift-kör, randomize Faz II çalışmaya, tekrarlayan multipl sklerozu olan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmanın birincil amacı, IFN-β ile birlikte yardımcı tedavi olarak uygulanan 7mg ve 14mg dozlarında teriflunomidin tolerabilitesinin ve güvenliliğinin değerlendirilmesidir.

Çalışmanın bu yıl ACTRIMS Kongresi’nde sunulan bir yıllık sonuçları, geçen yıl Avrupa Multipl Skleroz Tedavi ve Araştırma Komitesi’nin Kongresi’nde (ECTRIMS) sunulan, 24 haftalık sonuçları tamamlar niteliktedir. Teriflunomidin glatiramer asetat ile birlikte yardımcı tedavi şeklinde uygulandığı ikinci bir Faz II çalışmanın sonuçları da, bu yıl Amerikan Nöroloji Akademisi (AAN) Kongresi’nde sunulmuştur.
 
 

08.07.2010 - 1504Multipl Skleroz'a Karşı Yeni Gelişmeler Hazır Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Bilal Tunç dedi ki;
ms hastalıgında kullanılan türkiyeye yeni gelmiş robot cihazı elinizde bulunuyormu trabzonda oldugunu ve başka 4 ilde oldugunu haberler soyledi ama sizdemi başka hastahanedemi bu konu hakkında beni bilgilendirirseniz memnun kalırım saygılarımla.
22.10.2010

Sonmez Özer dedi ki;
bende ms hastasıyım bu hastalıgı tamamen ortdan kaldıracak bir çalışmanın sonucunu dört gözle bekliyorum
13.09.2010

Siz de Görüşünüzü Yazın
Bu kısma sadece yorumlar yazılabilir.Soru sormak istiyorsanız buraya tıklayın.
Adınız Soyadınız:          Email Adresiniz:
Yorumunuz:
 
Resim kontrol
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞFacebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİTüm HaberlerSağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİTüm Foto Galeriler
Cinsel  isteksizliğe yol açıyor
Cinsel isteksizliğe yol açıyor
Cinsel hayatı olumsuz etkiliyor!
Cinsel hayatı olumsuz etkiliyor!
Meme kanserinden korunmanın yolları
Meme kanserinden korunmanın yolları
Yeni sanal hastalık: FOMO
Yeni sanal hastalık: FOMO

SAĞLIK VİDEOLARITüm Videolar
Sağlık VideoKepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun ZamanKepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun ZamanSağlık VideoKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz GerekenlerKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık VideoHipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!Hipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!Sağlık VideoDiş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?

 

[Hata Bildir]

 

 

 

TWITTER'DA
TAKİP ET
twitter.com/Hastanecomtr