Nöropatik Ağrı Nedir?

Sinirlerin hastalanması sonucu ortaya çıkan nöropatik ağrı en çok diyabet ve zona hastalarında görülüyor.

Nöropatik Ağrı Nedir?

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Ertaş, sinirlerin hastalanması sonucu ortaya çıkan nöropatik ağrının en çok diyabet ve zona hastalığında görüldüğünü ve tedavisinde ağrı kesicilerin kullanılmadığını söyledi.

Pfizer Türkiye tarafından The Marmara Oteli'nde düzenlenen medya paylaşım günlerinde ''nöropatik ağrı'' konusunda bilgi veren Prof. Dr. Ertaş, nöropatiyi sinirlerin hastalanması olarak tanımladı. Ertaş, ''Nöropatik ağrı ise gerçekte dokuda bozukluk olmaksızın sinir sisteminin kendi hastalığı nedeniyle kişinin sanki bir doku hastalığı varmış gibi ağrı duymasıdır. Yani kişi herhangi bir yerinde yara, yanma ya da iltihap olmamasına karşın varmış gibi ağrı hisseder'' dedi.

Nöropatik Ağrı Belirtileri

Nöropatik ağrı belirtilerini ''kişinin kendi elektriği ile çarpılması, özellikle geceleri artan aynı anda yanma ve donma hissi, karıncalanma ve uyuşma hissi ile dokunmakla ağrı duyma'' olarak sıralayan Prof. Dr. Ertaş, ''Örneğin öyle şeker hastaları var ki çorap ayağına dokununca jilet değmiş gibi ağrı hissettiği için çorap giyemiyor ya da ayağı çarşafa veya yorgana değdiği anda kesilmiş gibi ağrı hissediyor. Şeker hastalarında en çok ayakaltında yanma hissedilir. Bu daha sonra diz ve ele sıçrar'' diye konuştu.

Genel olarak toplumlarda her 100 kişiden birinde nöropatik ağrı görüldüğünü belirten Prof. Dr. Ertaş, şunları söyledi: ''Nöropatik ağrı, en çok diyabet ve zona hastalığında ortaya çıkar. Bunun yanı sıra bel ve boyun fıtığı, böbrek hastalığı, sinir sıkışması gibi rahatsızlıklar da bu ağrıya neden olur. Türkiye'de 14 merkezde bin 113 diyabetli hastayla yapılan bir çalışmada yüzde 14'ünde nöropatik ağrı tespit edildi. Yani sadece diyabetten dolayı 600 bin kişinin bundan mustarip olduğunu tahmin ediyoruz. Yine ABD'de ağrılı nörolojik hastalıklar arasında bel fıtığından sonra ikinci sırada nöropatik ağrılar geliyor.''

Ağrının, kişinin iş ve aile hayatını da etkilediğine işaret eden Prof. Dr. Ertaş, ''Hastaların yüzde 79'unda ağrı yoğunluğu orta veya şiddetlidir'' dedi. Nöropatik ağrının, uyku ve konsantrasyon bozukluğu, depresyon, iştahsızlık gibi problemleri de beraberinde getirdiğini söyleyen Prof. Dr. Ertaş, ''Nöropati kader değildir, tedavi edilir ancak ağrı kesicilerle değil. Çoğu kez atlandığı ya da yanlış tanımlandığı için ağrı kesicilerle tedavi edilmeye çalışılıyor. Oysa tedavide başka ilaçlar kullanılır. İlaç kombinasyonlarıyla tedavide başarı oranı yüzde 80-90'lara kadar çıkabiliyor'' diye konuştu. 

27.10.2008 - 783

Nöropatik Ağrı Nedir? Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Gökhan Balcı dedi ki;
Ben annemin şikyetini dile getirmek ve yardımcı olmanızı bekliyorum. Annem 1944 doğumlu 66 yaşında; uzun zamandan beri bacak ağrıları ve şiddetli olmasada bel ağrıları var, son zamanlarda sağ ayak bileğinin ön tarafında ödem gibi şişlikle birlikte tarak kemiğinin iki tarafına doğru (iç ve dış) yanmayla birlikte ağrıları var yavaş yavaş sol ayağındada aynı şikayetler başladı, ayağının üstüne bastığında ağrıları şiddetleniyor ve yürüme zorluğu çekiyr. Benim sormak istediğim nasıl bir tedavi uygulamamız gerekir ve hangi uzman hekime başvurmamız lazım; şimdiden cevabınıza teşekkür ederim.
17.12.2010

Erdogan Alımcı dedi ki;
hocam ben uzun zamandır ayaklarımın altı topuk kızmı cok şitdetli oarak ağrıyor fizik tedavi gördüm her türlü uygulamayı yaptılar ayak ve belimden emar çektirdim ne topuk tikeni nede belimde bir problem bulunmadı ama buna rağmen ayak altlarım ağrıyor ellerimde ve ayak uçlarımda karınçalaşma oluyor şu an kullandığım ilaç neurontın bunu kulanınca ağrım eğiyor fakat süre bitinçe tekarar ağrı başlıyor şekerim var ama düşük düzeyde gizli şekerim var bana yardımcı oluranız sevinirim
07.11.2010

Ayşin Erol dedi ki;
ayaklarım ve ellerimde hatta göğsüme kadar çıkan uyuışmalarım var.doktorlara gittim kimse gerçek anlamda bir açıklama yapmadı psikolojik deyip gönderdiler. artık kendi özel ihtiyaçlarımı bile yapamıyorum .artık yaşamak bile istemiyorum ya bir çare ne olur.
07.11.2010

Filiz Yalınkılınç dedi ki;
47 yaşındayım belimde ve bacağımda (oturuken veyatarken haric) ayakta günlük işlerimi yaparken yürürken sol bacağımda kasılma ve çekme ile karışık kıramp gibi beynime vuran dayanılmaz agrı yaşıyorum 30 m yürüyüşten sonra mutlaka oturma ihtiyacı duyuyorum haziran ayında belime epidural sistemi ile kortizonlıu igne yapıldı ama hiç bir faydası olmadı, çekilen mr raporunda L4-L5 düzeyind annüler yırtığın da eşlik ettiği disk bulgingi, L5-S1 düzeyinde sol nöral forameni ve solda anteror epiral mesafeyi daraltan disk bulgingi, S2 vertebra düzeyinde spinal kanalda tarlov kistigiyle uyumlu, L4-L5 ve L5-S1 düzeylerinde minimal diskopati değişikler , tanısı konuldu , şu an neurontin ve nerox b12 ilaçları verildi , ne yapmam gerekiyor , ilginize çok teşekkür ediyorum yardımlarınızı bekliyorum.
04.11.2010

İpek Sevim dedi ki;
hocam 1 haftadr sol ayağimin altı yanıyor.4 5 saniye sürüyor geçiyor.neden olabilir hangi bölüm doktoruna gtmem gerekir
29.09.2010

Fatma Geçkin dedi ki;
ayaklarıman altında ağrılar oluşmakta özellikle sol ayağımın altında. Oturduğum yerden kalkerken zorluk çekmekteyim. Bu ağrılar yürüdükçe açılıyor. Ama oturduğum zaman ve ayağa kalktığım zaman ağrılarım oluyor.
22.07.2010

Semra Dağ dedi ki;
hocam el ve ayak parmaklarımda uyuşma kaıncalanma çok fazla el ve ayak hatta kolumda ağrıyla nörologa gittim muayene sonucu nöro patik ağrı teşhisiyle NEURONTİN İLACINA başladım . İlaç doğrumu acaba cevap verirseniz sevinirim.
15.07.2010

Arzu Acar dedi ki;
Güvendigim tek doktor ve işinde başarısı tartışılamaz,ellerinizden öpüyorum hocam,en çagresiz anımda çagre oldunuz
28.06.2010

Nimet Çetin dedi ki;
hocam ben 1989 doğumluyum kendimi bildim bileli başağrısı şikayeti çekiyorum geçen sene yüzümde dilimde kollarımda ve ellerimde uyuşmalar oldu doktora gittim strese bağladı dedi bu şikayetlerim devam edince nöroloji uzmanına gittim beyinde plak olduğunu söyledi ve ms den de şüphelendi ilaçlarla tedavi olurmu hastalığım ciddi mi cevaplarınızı bekliyorum....
09.06.2010

Salih Şükrü Yldız dedi ki;
1955 doğumluyum 25 yıldır tip 2 diabet hastsıyım günde 5 kez insülün kullanmaktayım.2 yıdır [bildiğim kadar] nörapati rahatsızlığım var,3 kez boyun 1 kez bel fıtığı ameliyatı oldum.şu anda sabah akşam lyrika 150 ve 1 sefer thioctacid 600 kullanmaktayım,ağrılarım devam ediyor.Ağrılarımdan öte bu hastalığın tedavisinin olmadığı sadece şekerime dikkat ettiğim sürece ağrılarımın artmıyacağı ama kesilmeyeceği söylendi.doğrumudur?
31.05.2010

Güler Dizdar dedi ki;
Tıp bilgisi olmayanlarında anlayabileceği bir dille anlatılmış olup , aynı sorunları yaşadığım için bu ağrılarımın nedenini anlamak ,bu rahatsızlığın bilinmez olmadığını bilmek bana umut verdi.
28.05.2010

Seçkin Mede dedi ki;
1976 doğumluyum 1996 yılında kasık fıtığı ameliyatından sonra sol kasığımda nevralji oluştu çok acı çekiyorum bacağımda gözle görülür incelme oluştu en son prof.Ayşen YÜCEL tarafından tedavi edilmeye çalıştım.Ayşen hanım artık bana bırak geçecek dedi iki operasyon geçirdim ağrım iki kat şiddetlendi ve bana hayatımda gördüğüm en ağır nevralji hastasısın dedi.Hala verdiği ilaçları kullanıyorum (lyrıca 300)hiç bir işe yaramıyor.Lütfen bu lanet hastalığın tedavisi varsa biri bana yardımcı olsun sakat kalmak hayatım boyunca acı çekmek istemiyorum.
18.11.2009

Arife Güzel dedi ki;
ben basım.ve sırtm cok arıyo ne yapırım asım arca gozlerım ust sısyo halsız halyorm
03.09.2009

Mesut Seven dedi ki;
Sayın hocam annm 30 yıldır diabet(tip2)hastası İnsilünü yaklaşık 20 yıldır kullanıyor.Son 4 yıldır diabetik nöropetik ağrı tanısıyla gabten kullanıyor.Beş aydır ağrıları dayanılmaz şekilde arttı topuk ve bacaklara kadar yayılan uyku uyutmayan dayanılmaz ağrıları var.Bu aşamada öneri ve tavsiyelerinizi rica ediyorum.
31.07.2009

Selver Övek dedi ki;
HOCAM YAZDIKLARINIZIN HEPSİ BENDE MEVCUT NEREYE BAKILDIYSAM ÇARE BULAMADIM NEYAPMAM NEREYE BAKILMAM LAZIM SAYGILAR BAŞARILAR İZMİR
20.07.2009

Fatoş Çobanoğlu dedi ki;
MAKALE İÇİN YORUMUNUZU ÇOK BEĞENDİK ANTALYADAN
22.03.2009

İlgili Diğer Yazılar
Bilgisayar başında çalışanlar dikkat!
Bilgisayar başında çalışanlar dikkat!
Sık ilaç kullanımına dikkat
Sık ilaç kullanımına dikkat
45 Yaşından Sonra Beyin Gerilemeye Başlıyor!
45 Yaşından Sonra Beyin Gerilemeye Başlıyor!
Beyin Tümörünü Önceden Bildiren 7 Gen
Beyin Tümörünü Önceden Bildiren 7 Gen
Orucunuzu Bozmadan Baş Ağrınızı Geçirebilirsiniz!
Orucunuzu Bozmadan Baş Ağrınızı Geçirebilirsiniz!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]