Sigara Bırakma Tedavisi Ücretsiz İlaç Desteği Programı Başlıyor!

"Sigara Bırakma Tedavisi Destek Programı", halk sağlığı açısından oldukça önemli olan "Tütün Kontrol Programının" bir ayağını oluşturan ve "sigara bırakma isteği bulunan vatandaşlara" hizmet verecek.

Sigara Bırakma Tedavisi Ücretsiz İlaç Desteği Programı Başlıyor!

“Sigara Bırakma Tedavisi Destek Programı”, halk sağlığı açısından oldukça önemli olan “Tütün Kontrol Programının” bir ayağını oluşturan ve “sigara bırakma isteği bulunan vatandaşlara” sigarayı bırakma konusunda destek çalışmalarının ülkemizde etkinliğini arttırmak ve sigara bırakma çalışmalarında kullanılan farmakoterapötik ajanların geri ödeme kurumları (SGK) tarafından geri ödeme sistemine alınmasını sağlayacak ülkemiz verilerini oluşturmak amacıyla Sağlık Bakanlığı’nca oluşturulmuş bir programdır.
Program, Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi tarafından planlanmış, hizmete sokulmuş ve projenin ilk ayağının yürütülme görevi, Ağustos 2010 tarihinde “Ankara Sigara Bırakma Merkezleri Platformu” adı ile Ankara’da sigara bırakma hizmeti veren merkezlere verilmiştir.

Programa hasta grubu olarak “Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, Koroner arter hastalığı, Astım, Kronik bronşit, Diyabet ve/veya Kanser” tanısı olan hastalar ile herhangi bir hastalığı olmayıp sigara bırakmak için merkezlere başvuran ve ücretsiz ilaç desteği talep eden sağlıklı bireyler alınmıştır.

İlgili uzmanlık derneklerine (Onkoloji, Kardiyoloji, Endokrinoloji, Göğüs Hastalıkları, Psikiyatri ve Aile Hekimleri Uzmanlık Dernekleri, v.b.) bilgilendirme yapılmış olup Ankara ilinde hizmet veren sigara bırakma merkezlerinin çalışma sistemleri ve hasta kabul etme potansiyellerine göre merkezlere gönderilecek ilaç miktarları belirlenmiştir.

Ağustos 2010 - Aralık 2010 arası projeye alınan birey sayısı toplam 936’dır.

Sonuçlar;

  •  %45’i kadın, %55’i erkek
  •  Yaş ortalaması erkeklerde 38.4 ± 8.3, kadınlarda 37.4 ± 8.6
  •  %58’inin eğitimi yok, %10 orta öğretim mezunu, %32 yükseköğretim mezunu
  •  %20’si bekar, %73’ü evli, %7’si dul/boşanmış
  •  %43’ünün eşlik eden diğer bir hastalığı var 
  •  %34’ü var olan diğer hastalıkları nedeniyle her gün düzenli olarak ilaç kullanmak zorunda
  •  1. ay sonunda sigara bırakma oranı: “%72”dir.

T.C. Sağlık Bakanlığı “Sigara Bırakma Tedavisi-Ücretsiz İlaç Desteği Programı” Türkiye Projesi Aralık 2010’da Başlayacak!
 

13.12.2010 - 3553

Sigara Bırakma Tedavisi Ücretsiz İlaç Desteği Programı Başlıyor! Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Turgay Torun dedi ki;
Ben sigarayı bırakalı 7 gün oldu 7. gün 171i agzımda cıkan ufak sıslıkler ıcın aradım. bir süre tlf da bekledim bir bayan çıktı karsıma sorunumu ilettim tuzlu suyla gargara yapın dedi. beni bulundugum ilde 2 ayrı hastanenin tlf numarasını verdi. buraya kadar bir sorun yok ama fayda varmı ? hayır oda yok. Bu 171 ne için hizmet veriyor onu anlamadım hangi sorularımıza cevap verebiliyor bırakmamda ne gibi etkiler yaratabiliyor. yani 171 sadece birilerine iş verebilmek için yapılmış bir uygulamadan baska birsey deyil bunaad sözüm yok.
07.03.2011

Dogan Seyhan dedi ki;
cok sevındım bu habere cesıtlı ılaclar kullandım ama olmadı bu programa katılmak ısterım bu konuda yardımcı olursanız sızlere mınnettar kalılırım sımdıden tesekkurler.desteklerınızı beklıyorum.
18.02.2011

Serdar Demir dedi ki;
sayın yetkililer;vermiş olduğunuz imkan ve savaş için sonsuz teşekkürler;yaklaşık 2 aydır 171 i arıyorum ama düşüremedik,çok yoğunluk var belki ama yazılı bildirge ile bu merkezlerin nerelerde olduğu ve neler yapılabildiğini sunarsanız biz daha çok faydalanmış olacağız,lütfen yardımcı olun!!!SAYGILARIMIZLA
16.02.2011

Melek Serbest dedi ki;
sigarayı bıraktırma cabalarınız taktir edilecek bir şey ama bende bırakmak istiyorum ama sağlık bakanlıgı sigarayı bırakma merkezleri nereler ve 171 hattınız a ulaşamıyorum banada yardımcı olursanız sevinirim
04.02.2011

Hayrettin Aydın dedi ki;
sağlık bakanlığı 171 sigarayı bırakma hattını günse 5 defa arıyorum ama malesef verilen 4 dakika sonunda meşkule düşüyor yoğunluğun sebebebi sigara firmalarının hattı devamlı meşkul ettiğini düşünmeye başladım galiba biz bu hizmetten yararlanamayacağız ve sigarayı bırakamıyacağız
22.01.2011

Mustafa Yılmaz dedi ki;
sevindirici bir haber bende bu programa katılmak isterim.defalarca bırak istedim ama hep üç ay altı ay gibi sınırlı oldu.tekrar başladım.bazı ilaçlar denedim ama olmadı.Eğer yardımcı olursanız tekrar bırakmak kurtulmak isyorum.desteklerinizi bekliyorum.
24.12.2010

Şennur Özdemir dedi ki;
çok güzel bende bu programa katılmak isterim.3 çocuk ammesiyim.saglık problemim olmasına ragmen bırakamıyorum.(beyinde damar tıkanıklıkları var.) desteginizi bekliyorum
14.12.2010

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]