Türkiye Psikiyatri Derneği "Basında Cinsel Şiddet Haberleri" Atölye Çalışması Başladı!

Günümüzde en ilkel toplumlardan en gelişmiş toplumlara kadar bütün kadınlar geleneksel kavramların da etkisiyle fiziksel, cinsel, ekonomik, psikolojik şiddete maruz kalmaktadır.

Türkiye Psikiyatri Derneği

Dünyada her yıl 5000 kadın ailesinin onurunu zedelediği gerekçesiyle öldürülmektedir. ABD Ulusal Kadına Yönelik Şiddet Taramasının verilerine göre her 6 ABD’li kadından biri ve 33 ABD’li erkekten biri çocuk ya da erişkin dönemde tecavüz girişimine ya da tecavüze uğramaktadır.

Türkiye’de ise her 10 kadından 4’ü cinsel şiddet de dahil olmak üzere erkeklerin şiddetine maruz kalmakta, her 5 çocuktan 1’inin istismar gördüğü düşünülmektedir.
 
Kadına yönelik şiddet ve cinsel şiddet haberleri yaygınlığı nedeniyle basında sık yer bulmaktadır. Yazılı ve görsel medya günümüzün temel kitle iletişim aracı olarak bu haberleri yayınlarken okuyan ve izleyen insanlar üzerine oluşturdukları etkiler açısından sorumluluk sahibidir.

Radyo, televizyon, filmler, yazılı basın ve internet insanların algılarını, düşüncelerini ve davranışlarını cinsiyet rolleri ile ilgili olduğu gibi şiddet konusunda da etkilemektedir. Ülkemizde yaşanan 2 büyük deprem sonrasında, depremden kilometrelerce uzakta yaşayan insanlarda yayınlanan haberlerde tanık oldukları sahneler nedeniyle travma sonrası stres bozukluğu gelişmiştir.

Ayrıca medyada şiddetin ve cinsel şiddetin sürekli yayınlanması özellikle gençlerin antisosyal davranış özelliklerini normal olarak kabul etmelerine yol açmaktadır.
 
Bu nedenlerle, Türkiye Psikiyatri Derneği, bir çok farklı alandan katılımcılarla basın mensuplarına yönelik bir atölye çalışması yapmayı hedeflemiştir.

4 Mart Cuma günü saat 11.00’de gerçekleşecek olan atölye çalışmamızda siz değerli basın mensubun aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
 
Saygılarımızla
 
Prof. Dr. Şahika Yüksel   TPD Kadın ve Ruh Sağlığı BÇB Üyesi
        
Doç. Dr. Ayşe Devrim Başterzi    TPD Merkez Yönetim Kurulu Üyesi                                         
 
Konu Ve Konuşmacılar

Medyada Taciz Ve/Veya Medya Tacizi

Prof. Dr. Sevda Alankuş  İzmir Ekonomi Üniv. İletişim Fakültesi Dekanı 

Basın Ve Tecavüze Karşı Haberdarlık Çalışmaları Doç. Dr. Hale Bolak Boratav  İstanbul Bilgi Üniv. Psikoloji Bölümü Başkanı 

Basın Gözüyle Cinsel Şiddet Haberleri Ziyneti Kocabıyık  ESAM(Eğitim ve Sağlık Muhabirleri Derneği Başkanı) 

Cinsel Saldırı Haberlerinin Mağdurlara EtkisiProf. Dr. Şahika Yüksel  İ.Ü. İstanbul Tıp Fak. Psikiyatri ABD Öğr. Üyesi 

Hukukçu Gözüyle Medyada Hak İhlalleri Filiz Keresteci Avukat


Tarih: 4 Mart 2011 Cuma, saat 11:00
 
Türkiye Psikiyatri Derneği  İstanbul Şubesi

19 Mayıs Mah. Operatör Raif Bey Sok. Moralı Apt. No: 31/2 Şişli / İstanbul

(Şişli Cami karşısında YKM’nin arasındaki sokağa girildiğinde, sağdaki 2. sokak-Titanic Comfort Otel karşısı)

04.03.2011 - 5794Türkiye Psikiyatri Derneği "Basında Cinsel Şiddet Haberleri" Atölye Çalışması Başladı! Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Sultan Ürkmez dedi ki;
piskolojik tedevi her insan için şarttı5r
31.03.2011

Hakan Sofuoğlu dedi ki;
Ben gece yatarken daha önce oynadığım metin2 adlı oyun aklıma geliyor sa 3 lere 4 lere kadar uyutmuyor buna bir çare bulup aklımdan silin
07.03.2011

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Şekere İyi Gelen Besinler
Şekere İyi Gelen Besinler
Kuru Meyvelerin Faydaları
Kuru Meyvelerin Faydaları
Mucize Sabun
Mucize Sabun 'Bıttım'
Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler
Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]