Yasemin - Ardıç Katranı

Yasemin ve Ardıç Katranının yararları? Nerelerde ve nasıl kullanıldıkları?

Yasemin - Ardıç Katranı

Yasemin

Diğer isimleri: (Jasminum officinale Jasmin / Jasmin / Jasmine / Yasemen / Jasminum)

Yasemin Doğada

Zeytingiller familyasındandır. Çin kökenlidir. Sıcak ve ılıman bölgelerde yetişir. Çok kokulu sarı ve beyaz çiçekleri olan bir ağaççıktır. Çiçeklerinin yağından ve kurutulmuşlarından da infüzyon yolu ile faydalanılır. Jasminon, genariol ve benzil asetat içerir. Beyaz renkli ve kuvvetli kokulu çiçekleri olan tırmanıcı bir bitkidir. Vatani Himalayalar' dir. Akdeniz bölgesi ikliminde kolayca yetiştiğinden süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Bitkinin yaprakları karşılıklı ve 5–9 yaprakçılıdır. Akdeniz ve çevresindeki ülkelerde kültürü yapılır. Ülkemizde Alanya civarında yetiştirilir. Hoş kokusundan dolayı yaygın kullanımı vardır. Çay olarak kullanımı sindirime yardımcı olmasındandır.

Yasemin' in Özellikleri

Antienflamatuar, antiseptik, analjezik, antispazmotik, tonik ve balgam sökücü. Güçlü doğal antidepresandır. Beyinde ensefalin salgısını stimüle eder.

Kullanıldığı Yerler

Losyon Olarak(Yoğunluğu Azaltılmış);

Akne dermatit ve sorunlu ciltlere kullanılır.

Kompres Olarak / Banyo Suyuna Buhar yoluyla;

Öksürük ve boğaz ağrılarına, adet sorunlarına, kas spazmı ve gerginliklerine sakinleştirici ve stres atıcı, Anti-depresan, afrodizyak, yumuşatan, kuru ve hassas ciltler için çok etkili, cinsel soğukluğu kırar ve adet sancılarını dindirir.

Uyarılar

Bazı hastalarda baş ağrısı yapmaktadır, cildimize karşı tahriş edici özelliği bulunmaktadır.

Ardıç Katranı

Diğer isimleri: Wacholder / Geniévre / Juniper/Juniperus communis/Juniperus nana

Ardıç Katranı Doğada

Kisin yapraklarını dökmeyen daimi yeşil ağaçlardan. Yaprakları küçük pulsu veya iğne seklinde olup 1–2 cm uzunluğundadır.

Ardıç Katranı'nın Özellikleri

Ardıç katranı denilen bir madde çıkarılır. kadyağı; ergenlik, egzama, saçkıran, kellik, uyuz ve sedef hastalığında kullanılır. Ardıç yağı, ergenlik, egzama, saçkıran, kellik, uyuz ve sedef hastalığında etkilidir sabun yapımında kullanılan ardıç katranı, saç dökülmesini, kepeklenmeyi ortadan kaldırır, mikroorganizmaların bu bölgelere yerleşerek zararlı olmalarını önler, egzamalı, mantarlı ciltlerin düzelmesini, canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Uyuzda etkilidir. Bu bitkinin dallarından elde edilen ardıç katranı denilen yağlı madde kullanılır. Antiseptik, tonik ve afrodizyak etkilidir.
 
Kullanıldığı Yerler

Kompres Olarak/Banyo Suyuna Buhar Yoluyla, Masaj Yoluyla;

Saç dökülmesi, kepeklenme, selüloitte, hemoroitlerde. Böbrek, mesane, kum ve taşı, idrar yolları iltihabı, mesane iltihabı, idrar tutkuluğu, soğuk algınlığı, gut, romatizma, damar sertliği, albümin, şeker hastalığı, kısırlık, ishal, bedensel ve ruhsal çöküntüler, taze dallarının çayı zayıflamak için kullanılır.

Uyarılar

Hamilelikte ve böbrek hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır. Yoğunlaştırılmış formları cildi tahriş edebilir.

14.04.2008 - 703

Yasemin - Ardıç Katranı Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Yeliz Güneş dedi ki;
bende 20 yıl kadardır sedef hastasıyım son 1 haftadır ardıç katranı ve vazelin sürüyorum yaralar geçiyor ama çok kaşıntı var neyapmalıyım bilemiyorum...
11.04.2011

Senan dedi ki;
Bilgehan'a yanıt : 6 senedir sedef hastasıyım denemediğim ilaç kalmadı. sizi heveslendirmek istemem ama denemenizi tavsiye ediyorum..
28.03.2011

Bilgehan Korkmaz dedi ki;
üc yildir sedef hastasiyim ve yurt disinda yasiyorum . ardic katranini tedavi sekli olarak kullanan sedef hastasi arkadaslarin görüslerini ve tedavi sonuclarini ögrenmek istiyorum . görüslerinizi bildirerek yardimci olursaniz sevinirim ...
23.03.2011

Fatma Can dedi ki;
ardınç katranını nerede buşabilirim
22.03.2011

İbrahim dedi ki;
ben küçükken kız kardeşimin başında saçkıran oldu. yani para şeklinde saçları dökülmeye başladı. Annem katran ile bir miktar tereyağını ısıtıp saç kıran olan yerlere sürdü. sonra benim hatırladığım saç kıran olan yerlerden fırça gibi saç çıktı.saç dökülmesine etkisin bilmem ama saç kırana faydasına şahidim.
02.02.2011

Enver Baltaş dedi ki;
ardıç katranını müşterilerime düzenli olarak uygulayan biriyim defne tohum ve yaprak yağıyla birlikte karmayapılıp fıtık ve kas ağrılarında rahatlıkla kulanıla bilir.
11.11.2010

Hulya Atlı dedi ki;
saçlarımda kepek ve sakatlanma var saçlarım çok karınıuor ve saçlarım ellerime geliyor yani dökülüyor bu durumda ne yapmalıyımm
20.06.2010

İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Migren Tedavisi
Migren Tedavisi
Suyun Mucizevi Sırları
Suyun Mucizevi Sırları
Omega-3 Her Derde Deva
Omega-3 Her Derde Deva
Dukan diyeti nasıl yapılır?
Dukan diyeti nasıl yapılır?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]