3G Teknolojisi Psikolojimizi Bozuyormuş!

3G teknolojisi hayatımıza getirdiği kolaylıklarla birlikte yaşam tarzımızı, düşünme seçkilimizi, en önemlisi hayattan aldığımız tatlar değiştirecek ve yeni alışkanlıklar, bağımlılıklar yaratacak!

3G Teknolojisi Psikolojimizi Bozuyormuş!

3G Teknolojisi Nedir?

3G teknolojisi, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından Üçüncü Nesil (3G) Mobil Telekomünikasyon Teknolojisi olarak geliştirilmiştir. Kısacası 3G veya 3N; 3.Nesil GSM hizmetlerine, kablosuz telefonlara verilen genel addır. GSM (Global System for Mobile Communications)  açılımı ise Küresel Mobil İletişim Sistemi anlamına gelmektedir.

Ülkemizde mobil telekomünikasyon sektörünün ilk uygulamasını oluşturan 1G sistemleri üzerinden sadece ses hizmetlerini sunabilmek mümkünken, 3G teknolojinin kullanılmaya başlanması ile, mobil telefonlar vasıtasıyla yüksek hızda internet bağlantıları sağlanabileceği, bu sayede kullanıcıya hareket halinde iken sesin yanı sıra data, resim, grafik ve benzeri bilgilerin 2Mbit/s hızına varan yüksek hızlarda, başka bir deyişle “geniş bantta” iletilebileceği öngörülmektedir.

Bu teknoloji sayesinde cep telefonu, cep bilgisayarı, tablet PC veya dizüstü bilgisayar üzerinden internete sürekli bir bağlantı kurulabiliyor. Bu sayede cep telefonu, bilgisayar ve 3G uyumlu diğer mobil cihazlarla video dâhil her türlü veriyi gönderip almak mümkün oluyor. Kısacası ofisteki LAN hızındaki internet bağlantısına daha hızlı bir şekilde her yere taşınabilecek.

İTU, 3G teknolojisini kullanan terminal cihazının; telefon, bilgisayar, televizyon, çağrı cihazı, video-konferans merkezi, gazete, günlük, ajanda ve hatta kredi kartı olarak işlev göreceği ve günümüzde her yere taşınan cüzdan ya da kimlik gibi kullanıcının sürekli yanında bulunduracağı vazgeçilmez bir parçası haline geleceği tahmin edilmektedir.

3G Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

  •  İnternete ister cebinizden, ister bilgisayarınızdan evdeki ADLS hızından 7 kat hızlı bağlanabileceksiniz.
  •  Bir MP3 dosyasını birkaç saniyede, bir filmi ise dakikalar içinde indirebileceksiniz. İnternetten videoları ise beklemeden izleyebileceksiniz.
  • Sevdiklerinizle cepte görüntülü konuşabileceksiniz. Hatta bu konuşmaya birden fazla sevdiklerinizi dahil edebileceksiniz.
  • Cep telefonsuzundan dilediğiniz TV kanalını sorun yaşamadan canlı canlı seyredebileceksiniz.
  • İnteraktif oyunlar oynayabileceksiniz.
  • Tahminlere göre artık Internet fiyatlar da düşecek.
  • Kısacası farklı bir bilgi çağına gireceğiniz. Peki, bu yeni bilgi çağının sağladığı faydalar yanında bizden neler götürecek ve hayatımızı nasıl etkileyecek?

 3G Teknolojisi Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

 Yaşam tarzımız, alışkanlıklarımız teknolojik gelişmelerle birlikte değişiyor. Kimimiz bu değişikliklere uyum sağlarken kimimiz ise bu teknolojinin gerisinde kalabiliyoruz. Artık bir insanın cep telefonunun olmaması, e-mail kullanmaması garip karşılanıyor.

Bilgisayar, internet ve cep telefonunun hayatımıza girmesiyle sabit telefonların kullanımı azaldı. Bu yeniliklerle birlikte, mektup yazmak çağ dışı kaldı ve posta hizmetleri kurye işlerine bakıyor.

Bütün bu değişmeler, gelişmeler hayatımızı kolaylaştırırken toplumsal hayatımız da olumsuz etkilemektedir. Bu günlerde her yerde 3G Teknolojisin reklamlarını görüyoruz. Kimimiz bunun ne olduğunu bilmiyor, kimimiz ise teknolojinin avantajlarından yararlanmak için sabırsızlıkla bekliyoruz. Kimse bu teknolojisin hayatımız nasıl etkileyeceğini düşünmüyor. Her yeni teknolojinin avantajları yanında olumsuz yanları da var.

Reklamlar kuşkusuz kendi çıkarları için dikkatimizi o teknolojinin sadece olumlu yanlarına çekiyor. Oysa bu teknolojinin getireceği olumsuzluklara karşı da toplum bilinçlendirilmelidir. Bu nedenle herkes bu teknolojinsin olumlu yönlerinin üzerinde dururken ben dikkatinizi bu teknolojinin olumsuz etkileri üzerine çekmek istiyorum.

3G Teknolojisi hayatımızı şu şekilde etkileyecek;

3G teknolojisi yaşam tarzımızı, düşünme seçkilimizi, en önemlisi hayattan aldığımız tatları değiştirecek, yeni alışkanlıklar ve bağımlılıklar yaratacak!

Cep telefonu bağımlısı olacağız!

3g teknolojisinin gelişiyle telefon artık telefon olmayacak. Önceden evde veya ofiste internet erişimiz vardı ve fırsat buldukça interneti kullanıyorduk. Şimdi ise internet her yere bizimle gelecek. Bunu bir hayal edin… Bu kolaylık yeni alışkanlıkları ve bağımlılıkları da birlikte getirecek. 3g teknolojisiyle, cep telefonumuz olmadan yaşayamayacağız.

3G uyumlu telefonumuz bizi yönetecek ve zihinsel tembellik yaratacak!

Bizim için her şeyi telefonumuzun yapmasını bekleyeceğiz ve her şeyi ona kaydedeceğiz: günlük ve aylık programımızı, bütün önemli toplantıları. Bizi o yönetecek. Artık cep telefonumuzu kaybettiğimizde daha fazla üzüleceğiz çünkü tüm veriler, bilgiler onla birlikte kaybolacak ve tüm işlerimiz kilitlenecek.

3G teknolojisi zihinsel tembellik yaratacak!

Her şeyi, bizim için telefonumuzun hatırlamasını ve araştırmasını beklememiz ve bir şeyleri aklımızda tutmak için hiçbir çaba harcamak zihinsel tembelliğe sebep olacak. En basiti bulmaca çözmek yerine telefonda interaktif oyunlar oynamayı tercih edeceğiz.

Önceden insanlar telefon numaralarını aklına kaydederdi. Hafızalarını geliştirirlerdi. Şimdi her şey kaydet, sil, ekle, yapıştır oldu. Önceden insanlar kendilerini programlayabiliyorlardı ve telefonlarını kurmadan uyanabiliyorlardı. Şimdi ise makineler bizi programlıyor. Bütün yeteneğimizi onlara devrettik. Onlar bizim yerimize çalışıyorlar ama durduğunda elimiz ayağımıza karışıyor. Acil bir durumda sevdiklerimizin telefonu bile hatırlayamıyoruz.

 
Pedagog Psk. Dan. Sevil Gümüş

Kurucu, Çocuk Psikolojisi ve Gelişimi Uzmanı, Oyun ve Filial Terapist 

11.4.2011 - 6335İlgili Diğer Yazılar
ACIMASIZ ÇOCUKLAR (Davranım Bozukluğu)
ACIMASIZ ÇOCUKLAR (Davranım Bozukluğu)
Çocuğunuz okula hazır mı?
Çocuğunuz okula hazır mı?
Depremi yaşamamış kişiler daha çok korkuyor
Depremi yaşamamış kişiler daha çok korkuyor
Mutlu Çocuk Yetiştirmenin 10 Altın Kuralı
Mutlu Çocuk Yetiştirmenin 10 Altın Kuralı
Erkek Evlat Nasıl Yetiştirilmeli?
Erkek Evlat Nasıl Yetiştirilmeli?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]