Anne Karnındaki Bebeğin Psikolojisi

Bebeğin psikolojisi için hamilelik döneminin mümkün olduğunca huzurlu ve mutlu geçirilmesi gerektiği yapılan araştırmalarda vurgulanmaktadır.

Anne Karnındaki Bebeğin Psikolojisi
Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi ve mutluluğu için 0-6 yaş döneminin önemini birçok anne baba biliyor. Diğer taraftan çocuk psikolojisinin anne karnında başladığı anne baba adayları tarafından pek bilinmiyor. Yapılan birçok araştırma anne karnındaki bebeğin annenin psikolojisini hissettiğini ve olumsuz deneyimlerden etkilediğini vurgulamaktadır. Kesin kanıtlar olmamakla birlikte anne karnındaki bebeğin psikolojisi için hamilelik döneminin mümkün olduğunca huzurlu ve mutlu geçirilmesi gerektiği  yapılan araştırmalarda vurgulanmaktadır.


Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen çiftler mutlaka aralarındaki problemleri çözmeli ve çocuğa huzurlu bir aile ortamı hazırlamalıdır. Evlilik oturmadan çocuk sahibi olmak çocuğu sadece anne karnında değil, doğduktan sonrada olumsuz etkileyecektir. Bebeğin sağlığı anne baba adaylarının evliliklerinin oturması ve birbirlerini yeterince tanıması gerekir.  Kısacası çocuk sahibi olmanın ilk şartı mutlu bir çift iletişimi diyebiliriz.

Daha sonraki şart ise hamilelik döneminin planlanmasıdır. Eğer planlı bir hamilelik ise mümkün olduğunda annenin çalışma temposu hafifletilmelidir. Annenin sağlığı, mutluluğu ve morelinin yüksek olması da çok önemli. Hamilelik döneminde baba adayına önemli görevler düşmektedir. Anne adaylarının duyguları hamilelik döneminde oldukça hasasastır.  Bu dönemde anneler almaları gereken kilolardan dolayı kendilerini eskisi gibi güzel bulmayabiliyor. Baba adayının anne adayını ihmal etmemesi ve eskisinden daha da ilgili olması gerekiyor.

Diğer önemli şart ise hamilelik döneminde annenin herhangi bir travmatik olay yaşamamasıdır. Anne karnındaki bebek sadece annenin değil,  çevresindeki insanların seslerini de duyduğu vurgulanmaktadır.  Anne karnındaki bebek annenin babanın yoğun tartışmalarını hissetmektedir. Anne adayının çok üzücü bir olaya maruz kalması da yine anne karnındaki bebeği etkilemektedir. Bu nedenle anne baba adaylarının çocuk sahibi olmadan önce çocuk için kendilerini hazır hissetmeli ve gerekli hazırlıkları yapması gerekir.

Uzman Pedagog Sevil Yavuz

15.7.2013 - 12997





Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]