Çocuğunuz Boşanmanıza Hazır Olmayabilir!

Anne babalar çeşitli nedenlerden dolayı ayrılmaya karar verebilirler. Uzun veya kısa bir evlilik yıllarından sonra bu kararı almak her iki taraf için kolay olmamıştır. Asıl zor olan olnları bekleyen yeni bir hayat düzenine adapte olmaktır.

Çocuğunuz Boşanmanıza Hazır Olmayabilir!

Çocuğun boşanmayı algılayışı yaşına göre değişecektir. Çocuk için boşanma ilk etapta anne babasını kaybetme anlamı taşıyabilir. Çocuk anne babasın boşamasını anne babasının anne babalıktan istifa etmesi, anne baba olmaktan boşanması gibi alğılayabiliyorlar.  

Bazen bu durumdan dolayı kendilerini suçlu bile hissediyorlar. Yani “ annem babam benim yüzümden ayrıldı” diye düşünebiliyorlar.

Boşanmayı bu şekilde alğılayan çocuk için boşanmayı kabullenmek zor olacaktır. Her çocuğun boşanmayı kabullenmesi farklı olacağı için vereceği tepkilerde farklı olacaktır. Çocuğun duygusal özelliklerine, anne babanın boşanma şekline, onu boşanmaya nasıl hazırladığında ve nasıl bir hayatın onu beklediğine göre farklılık gösterecektir.

Genel olarak bir çocuğun anne babasının ayrılığından mutlu olacağı düşünülmemelidir. Aynı zamanda boşanmadan dolayı çocuğun yaşayacakları zorluklarında önüne geçmek mümkün değildir. Ancak boşanma süreci ve sonrasında bu olumsuz etkilerin derecesi azaltılabiliir.

Boşanma sonrası çocuk anne veya babasını suçlayabilir ve onlara karşı öfkeli olabilir. Kısa bir depresyon yaşayabilir. Uyku düzeninde değişiklik olabilir. Çocuk okuyorsa okul başarısında düşmeler gözlenebilir.

Çocuğun davranışlarında, yeme içme alışkanlıklarında değişiklik olabilir. Anne babaya saygısızlık yapabilir onları cezalandırmak için. Anne babaya çok tepkili davranabilir.  Anne baba ayrı yaşadığı için istekleri doğrultusunda anne babayı kullanabilir.  Ayrılıktan sonra anne veya babayı daha az görüyorsa, onların eksikliğini her alanda hissedebilir.

Boşanma Sürecinde Nelere Dikkat edilmeli?

Çocuğun hayatında çok büyük değişiklikler yaratmamaya özen göstermek gerekiyor. Mesela boşanma ile birlikte evin, arkadaş çevresinin, okulun değişmesi çocuk için çok zor olacaktır. Bu nedenle evden ayrılan çocuk olmalıdır. Genelde çocuk küçükse anneyle normal de yaşadıkları çevrede yaşamaya devam ederler. Bu çocuğun evden babasının gitmesini kabullenmesini biraz olsun kolaylaştıracaktır.

Çocuğu aranızdaki savaşın içinde bırakmayın. Yani çocuğu öç almak içi kullanmayın. Eğer boşanma medeni gerçekleşmemişse bu çok sık karşılaşılan bir durumdur. Anne ve anne tarafı babayı kötülerken, baba ve baba tarafıda  anneyi kötüleyecek ve çocuk iki ateş arasında kalacaktır. Çocuk anne ve babası arasında tercih yapamaz. Biri annesi biri babasıdır. Onun için aynı derecede önemlidir. Bu dedikodular, kötülemeler çocuğu çok üzer ve psikolojisini bozabilir.

Eğer çocuk boşanmadan dolayı kendini suçluyorsa boşanmadan onun sorumlu olmadığı onun yaşına uygun bir şekilde anlatılmalıdır. Ayrıca anne veya babayı da çocuk eşit oranda görmelidir. Ayrılıktan sonra anne veya babaın çocuğu az görmesi, ilgisiz kalması çocuğu psikolojisini olumsuz etkiler. Çocuk kendisini değersiz görebilir.

Pedagog Psk. Dan. Sevil Yavuz Gümüş
Parenting Skills & Counseling

12.4.2011 - 6357

İlgili Diğer Yazılar
Depremi yaşamamış kişiler daha çok korkuyor
Depremi yaşamamış kişiler daha çok korkuyor
Mutlu Çocuk Yetiştirmenin 10 Altın Kuralı
Mutlu Çocuk Yetiştirmenin 10 Altın Kuralı
Bebeğinizle konuşun!
Erkek Evlat Nasıl Yetiştirilmeli?
Erkek Evlat Nasıl Yetiştirilmeli?
Çocuk Kaç Farklı Şekilde Amacı Dışında Kullanılır?
Çocuk Kaç Farklı Şekilde Amacı Dışında Kullanılır?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]