İshal Durumunda Çocuğun Beslenmesi

Çocukluk döneminde beslenme hataları, ek besinlere erken veya çok geç başlanması, yanlış mama seçimi, aşırı beslenme, besin zehirlenmeleri, uzun süre antibiyotik kullanımı ve enfeksiyonlar ishalin başlıca sebeplerini oluşturur.

İshal Durumunda Çocuğun Beslenmesi

Çocuklarda İshal

İshal, çocukluk döneminde ağır seyreden ve uygun tedavi yöntemleri uygulanmadığında çocuğun büyümesi ve gelişmesini ciddi şekilde etkileyen bir hastalıktır. Çocukluk döneminde beslenme hataları, ek besinlere erken veya çok geç başlanması, yanlış mama seçimi, aşırı beslenme, besin zehirlenmeleri, uzun süre antibiyotik kullanımı ve enfeksiyonlar ishalin başlıca sebeplerini oluşturur.

Enfeksiyona bağlı görülen ishaller oldukça yaygındır. Çocukluk döneminde en çok ishale neden olan etmen rotavirüstür. Rotavirüsün neden olduğu ishal 7–10 gün arasında devam edebilir. Kusma, iştahsızlık ve ateş gözlenebilir. Genellikle bu ishal etmenine kış mevsiminde rastlanır.

İshal çocuğun yaşam kalitesini düşüren ve sağlığını oldukça olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Ailenin yanlış beslenme davranışları da bu duruma ilave olunca çocuğun hastalık süresi uzayabilir ve hastalığı daha ağır geçirebilir.

İshal olan çocuğun dışkısı sulu ve çok sayıdadır. İshale yakalanma etmenine göre bulantı, kusma, karın ağrısı, ateş, iştahsızlık gibi bulgular da gözlenebilir. Besin tüketiminin azalması çocuğun kilo vermesine ve besin yetersizliklerine yol açabilir. İshalli çocuğa su verilmez, ishalli çocuk anne sütü almaz gibi yanlış inanışlar çocuğun vücut sıvısının azalmasına ve buna bağlı sağlık sorunlarına neden olur.

İshalli çocuk mutlaka ağızdan beslenmeye ve sıvı almaya devam etmelidir. Eğer anne sütü alıyorsa, bebek sık sık emzirilmelidir.

İshalli çocuklara mutlaka AST (Ağızdan Sıvı Tedavisi) sıvısı verilmelidir. AST poşetleri sağlık ocaklarından ücretsiz olarak temin edilebilir veya bu karışım evde hijyenik şartlarda hazırlanabilir.

Evde Şeker-Tuz Karışımı Hazırlama

  • 1 litre kaynatılmış ılıtılmış su,
  • 1 çay kaşığı yemeklik karbonat,
  • 1 çay kaşığı tuz,
  • 8 tatlı kaşığı şeker,

Karıştırılır. Eğer AST poşeti temin edildiyse hazırlama talimatlarına göre hazırlanmalıdır.

İki yaşından küçük çocuklara her dışkılamadan sonra 1 çay bardağı, iki yaşından büyük çocuklaraysa her dışkılamadan sonra bir su bardağı AST sıvısı içirilmelidir.

Nasıl Beslenmeliyiz?

İshal olan çocuk bol sıvı almalıdır. Su, açık çay, taze sıkılmış meyve suyu, ayran ideal içeceklerdir. İshal olan çocuğa asidi geçirilmiş asitli içeceklerin verilmesi ise yanlış bir inanıştır. Çünkü asitli içecekler kafeinden zengindir ve kafeinden zengin içecekler barsak hareketlerini hızlandırır.

Yiyecek olarak ilk tercih edilmesi gereken besin yoğurttur. Probiyotik ürünlerinde ishal süresini ve şiddetini azalttığı bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir. Yoğurt, yoğurt çorbası ve ayran olarak çocuğun beslenme programında yer alabilir.

Pirinç suyu, pirinç çorbası, yağsız pirinç pilavı ishalin süresini ve dışkılama sıklığını azaltır. Çünkü pirinç içerdiği öğeler ile su tutucu özelliğe sahiptir. Ancak pirinç karbonhidrat kaynağıdır, tek başına verilmesi yerine proteinden zengin bir kaynak (örneğin yoğurt) ile birlikte verilmesi tercih edilmelidir. Pirinç gibi patateste su tutucu özelliğe sahiptir ayrıca ishal sırasında vücuttan kaybedilen potasyum ihtiyacının karşılanması açısından da önemlidir. Haşlanmış patates yoğurt ile birlikte verilebilir.

Elma, şeftali ve muz ishal sırasında tercih edilebilecek meyvelerdir. Fakat elma ve şeftalinin kabukları ile tüketilmemesi gerekir. Eğer çocuk halsiz ise taze sıkılmış meyve suyu veya meyve püre şeklinde de verilebilir. Portakal gibi asit içeriği yüksek meyveler ise ishal döneminde tercih edilmemelidir.

Şeker, barsak hareketleri üzerinde olumsuz etki yapacağından ötürü AST sıvısı içerisinde yer alan şeker dışında çocuğa şeker verilmemelidir. Yüksek yağlı besinler de şeker ile aynı sonucu vererek ishal süresinin uzamasına neden olur. İshal süresince çocuğa çiğ sebze-meyve, kuru baklagil ve kepekli tahıllar verilmemesi daha uygun olacaktır.

Çocuğunuzla geçireceğiniz mutlu günler dilerim. "Beslenme programınız parmak iziniz gibidir, sadece SİZE özeldir. "

Diyetisyen Gizem TUTAR

Taksim Alpha Tıp Merkezi

www.e-diyetisyen.com

18.2.2009 - 861

Diyetisyen Gizem Tutar
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İshal Durumunda Çocuğun Beslenmesi Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Koray Deniz Soysüren dedi ki;
15.6.2010

Seylan dedi ki;
18.7.2009

İlgili Diğer Yazılar
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Ramazanda tüketimi artan hangi besin ne kadar faydalı?
Ramazanda tüketimi artan hangi besin ne kadar faydalı?
Uzmanından karantina günlerinde kilo almamak için 9 öneri
Uzmanından karantina günlerinde kilo almamak için 9 öneri
Bağışıklığınızı evde doğru beslenerek güçlendirin
Bağışıklığınızı evde doğru beslenerek güçlendirin
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]