Son dönemin popüler beslenme sistemlerinden ketofasting!

Zayıflamak dendiğinde ilk akla gelen yöntem kalori açığı oluşturarak ilerlemek olsa da aslında günümüzde artık bu yöntemin pek de sürdürülebilir olduğu söylenemez. Zira kısıtlanmış diyetleri belli süre zarfında yapabildiğimiz için diyeti bıraktığımız anda verilen kiloları alma (hatta misliyle alma!) riskiyle karşı karşıyayız. Bu sebeple hayatımıza adapte edebileceğimiz daha sürdürülebilir ve uzun vadede uygulanabilir beslenme sistemleri ile zayıflamak çok daha mantıklı olacaktır. İşte bugünkü konumuz bu sistemlerden biri olan üstelik son dönemde yıldızı da oldukça parlayan ketofasting!

Ketofasting!

Bu beslenme modeli sizlerin de tahmin ettiği gibi aralıklı oruç (intermittentfasting) ve ketojenik beslenmenin birleştirildiği, bir arada yapıldığı beslenme modelidir. Her iki beslenme modelinden de etkilenmiş ve fazlasıyla merak edilen bir konu haline gelmiştir.

İlk olarak ketojenik diyet!

Ketojenik diyet ve ketojenik diyet terimi, ilk olarak RusselWilder tarafından epilepsi tedavisi amacıyla 1921 yılında ortaya çıkmıştır. Son zamanlarda ise hızlı kilo kaybı için çok etkili olduğu kanıtlanmış bir diyet rejimidir. Yapılan birçok çalışmada çok düşük karbonhidrat ile beslenmenin kısa vadeli etkileri (2 yıla kadar) iyi rapor edilmiş fakat çalışmaların sınırlı olması nedeniyle uzun vadeli sağlık etkileri henüz tam olarak bilinmemektedir.

Peki içeriği nedir?

Yüksek miktarda yağ, orta derecede protein ve çok düşük miktarda karbonhidrat tercih edilen bir beslenme şeklidir. Diyet makro besin içeriği yaklaşık olarak %55 - %60 yağ, %30 - %35 protein ve %5 - %10 karbonhidrat olarak ayrılır. Örnek verecek olursam, günde 2000 kalorilik bir diyette, temel enerji kaynağımız olan karbonhidrat içeriği maksimum günde 20 - 50 grama kadar çıkmaktadır.

Ve son yılların popüleri intemittent fasting!

Dünyada ilk çağlardan beri uygulanan aralıklı oruç yani aralıklı beslenme, vücut kompozisyonunu ve genel sağlığı iyileştirmek için kısa süreli açlık kullanarak yeme zamanlamasını manipüle eden çeşitli programları kapsayan geniş bir terimdir. Bu diyet şekli birbirini takip eden yemek yeme ve açlık desenlerinden oluşan beslenme döngüsünü içermektedir.

En sıkça kullanılan metodu günde 8 saat beslenme ve 16 saat aç kalma sistemidir. Örnek bir diyet listesini içermez, hangi besini tüketmeniz gerektiğini değil hangi zamanda tüketeceğinizi söyleyen bir beslenme modelidir.

Yani ketojenik beslenme ne yiyeceğinizi, intermittentfasting ne zaman yiyeceğinizi düzenler.

Faydalı mı, zararlı mı?

Yapılan çalışmalarda günlük karbonhidrat alımının 50 gramın altına düşürülmesi, insülin hormonu salınımını da önemli ölçüde azaltacağından insülin duyarlılığını arttıracağı kanıtlanmıştır. Karbonhidratsız kalan vücut, alternatif bir enerji kaynağı olarak keton üretimine başlar. Keton birincil enerji kaynağı haline geldiğinde ise insülin hormonunu glikoza nazaran daha az uyardığı için vücudun yağ depolama uyarısını keskin bir şekilde azaltır ve yağ yakımını destekler.

Kısacası ketojenik beslenme, vücudun enerji kaynağının karbonhidrat yerine yağ olmasını; aralıklı beslenme ise metabolizmayı hızlandırmayı, yağ yıkımına destek olmayı ve vücudun daha sağlıklı olmasını vadeder.Uzman takibinde kontrollü uygulandığı taktirde ise epilepsi, Alzheimer, Parkinson gibi hastalıkları; insülin direnci, hipertansiyon ve kolesterol yüksekliği gibi metabolik problemler iyileştirici etkisi vardır.

Ne tüketelim, ne tüketmeyelim?

Ketofasting yüksek karbonhidrat ve glisemik indekse sahip besinlerin (tahıllar, sebzeler, süt ve süt ürünleri, meyveler ve bakliyatlar) tüketimini önermez veya ılımlı bir tüketim önerir.

Örnek olarak 20-50 gram karbonhidrat alımını hedefliyorsak orta boy bir elmanın veya 1 ince dilim ekmeğin 15 gram karbonhidrat içerdiği unutulmamalıdır.

Bu beslenme modelinde beyaz et, kırmızı et, yumurta gibi kaliteli proteinler, ceviz, fındık, badem, avokado, zeytin, zeytinyağı gibi sağlıklı yağ kaynakları baş tacı edilmiştir ve bu besinlerin tüketimi yüksek oranda arttırılırken yeme zamanlaması ayarlanmalıdır.

İşte ketofasting sistemine örnek menü!

SABAH (11:00)

2 yumurta beyazı + 1 tam yumurta + 1 kaşık (30 g)lor peyniri + 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi + 1 tatlı kaşığı zeytinyağ ile omlet

4 tam ceviz içi yani 8 yarım parça

2 salatalık üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağ

15 adet zeytin tuzsuz

ARA (15:00)

Kahve (içerisine isteğe bağlı süt eklenebilir)

15 adet çiğ badem

15 adet çiğ fındık

1 orta boy yeşil elma

AKŞAM (19:00)

250 gr hindi veya tavuk veya kırmızı et (1 yemek kaşığı tereyağ veya ghee yağı ile pişirilebilir)

½ avokado+1 yemek kaşığı zeytinyağı + 1 yemek kaşığı kabak çekirdeği eklenmiş yeşil salata

Son olarak ketofasting diyet modeli; kalp, karaciğer, böbrek hastaları, diyabetliler, gebeler/emzirenler veya spesifik bir rahatsızlığı olan ve buna uygun beslenen bireyler için uygun değildir. Uygulamak istediğinizde ise bu süreci muhakkak bir beslenme uzmanı ile sürdürmenizi tavsiye eder, sağlıklı günler dilerim.

13.10.2021 - 873

Zehra Bora Diğer Yazıları
Son dönemin popüler beslenme sistemlerinden ketofasting!
Son dönemin popüler beslenme sistemlerinden ketofasting!
Çarkıfelek meyvesi hakkında her şey!
Çarkıfelek meyvesi hakkında her şey!
Polikistik over sendromu nedir? Beslenme önerileri nasıl olmalıdır?
Polikistik over sendromu nedir? Beslenme önerileri nasıl olmalıdır?
Tüm Yazıları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Son dakika haberleri... Koronavirüs salgınında günlük vaka sayısı 24 bin 114 oldu
17 Ekim Pazar 2021 korona tablosu açıklandı! Bugünkü corona vaka sayısı kaç? 17 Ekim koronadan kaç kişi öldü? İşte 17 Ekim vaka sayısı!
Son Dakika: Türkiye'de 17 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 186 kişi vefat etti, 24 bin 114 yeni vaka tespit edildi
Kahramanmaraş'ta vaka artışında 'aşı karşıtlığı' etkisi
Aşı karşıtları İzmir'de toplandı
Bilim Kurulu Üyesi Mustafa Necmi İlhan'a 15 gün meslekten men cezası
Son dakika haberleri: Kalp ve damar cerrahları Türkiye'de her yıl 30 bin kişinin ölümüne sebep olan 'pıhtı'ya karşı pedal çevirdi
En çok vaka artışı Karadeniz'de; bölge için ek tedbir önerisi
Eskişehir ve Bilecik'te vakalar arttı, Kütahya'da düştü
Eczaneler pazar günü açık mı? Hafta sonu eczaneler açık mı? Eczaneler kaçta kapanıyor? Eczaneler kaça kadar açık?
17 Ekim Pazar 2021 korona tablosu açıklandı! Bugünkü corona vaka sayısı kaç? 17 Ekim koronadan kaç kişi öldü? İşte 17 Ekim vaka sayısı!

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]