Prof.Dr. Ahmet Ertan Tezcan Soruları

Prof.Dr. Ahmet Ertan Tezcan Hakkında Kulanıcıların Sorduğu Sorular ve Prof.Dr. Ahmet Ertan Tezcan Sorularına Doktorlarımızın Verdiği Yanıtlar Bu Sayfada. Prof.Dr. Ahmet Ertan Tezcan Soruları ve Doktor Cevaplarına Ulaşmak İçin Tıklayın.

 • İçimde Her Zaman Bir Korku Var. Ne Yapmam Gerekiyor?

  Selam, ben 18 yaşındayım, bana ne olur yardım edin. 8 aydır kendimi bilmiyorum, ne yaptığımın farkında değilim. Bendeki rahatsızlıklar aşırı baş ağrısı, her gün titreme, sarhoş gibi olmam, unutkanlık, aklıma ölüm gibi intihar gibi şeyler gelmesi, kalbim gibi her tarafımda atma olması, içimde her zaman bir korku var. Hocam ne olur bana yardım edin. 5 gün önce doktora gittim, bana Tiopram ve Ricus diye ilaç verdi. Sizin bana önereceğiniz bir ilaç var mı?

 • Eşim İlacın Bağımlısı Olmuş Olabilir mi?

  Merhabalar, eşimde panik atak var. 5 yıla yakındır Paxil kullanıyor ve bırakmak istediğinde, özellikle akşamları daralma ve uyku problemi yaşıyor. İlacın bağımlısı olmuş olabilir mi, bu sorunu nasıl çözebiliriz? Teşekkürler.

 • Tüm Kontrollerden Sonra, Ciddi Bir Hastalığa Yakalanmak Ne Kadar Sürer?

  MR çekileli 2 ay oldu, tüm kontroller 2 ayda yapıldı. Bunlar yapıldıktan sonra ciddi bir hastalığa yakalanma zamanı ne kadar süredir hocam? Kafama çok takılıyor. Beni psikiyatriye yönlendirmeden açıklayıcı bir şekilde cevap verebilir misiniz? Hastalık hastasıyım da, en çok tümörden korkar oldum hocam. Yardım edin lütfen.

 • Panik Atak Ciddi Bir Problem Yaratır mı?

  Yaklaşık 2 ay önce MR çekildi ve tüm tetkiklerim yapıldı. Hepsi temiz çıktı, ama bende bir korku var. Sürekli kanser korkusu. Doktor bana anksiyete teşhisi koydu, Esplus diye bir ilaç verdi. Daha kötü oldum ve 3 gündür bıraktım. Şimdi gayet iyiyim. Kötü düşünmek istemiyorum, zaten aklıma getirdiğim an kol ve bacakta halsizlik, bir şeye konsantre olamama, panik ve mide bulantısı oluyor. Kafama takılan şu hocam; bu panik atak veya anksiyete bende ciddi bir problem yaratır mı?

 • Kullandığım İlaçları Bıraktıktan Sonra Parmağımda Uyuşma Başladı. Ne Yapmalıyım?

  Hocam merhaba, ben sizin hastanızım (Hanife Yıldırım/Alanya). 2 yıldır Depakin, Ozaprin, Lustral kullanıyorum. Ancak 3 aydır kullanmıyorum ve kendimi çok iyi hissediyorum. 1 haftadır sol elimin serçe ve yüzük parmağımda uyuşma ve karıncalanma var. Sağlık ocağı doktoru, doktoruma sormamın iyi olacağını söyledi. Sizce ne yapmalıyım?

 • Sürekli Yalnız Kalmak ve Hayal Kurmak İstiyorum. Bu Hastalık Belirtisi mi? Nereye Başvurmalıyım?

  İyi günler, ben 24 yaşındayım. Dikkat eksikliği, unutkanlık, evden çıkmamak, sürekli uyumak, işe odaklanamamak, gelecek kaygısı, aklımdan geçirdiğim kelimeleri eksik ve yanlış yazmak, sürekli hayal kurmak gibi problemim var. Sabaha kadar hasta olduğumu düşünüyorum. Yolda yürürken arkamdan bir ses veya köpek sesi duyduğumda olduğum yerde donup kalıyorum, ne yapacağımı bilemiyorum. Aşırı heyecanlanıyorum, konuşamıyorum, ne dediğimi bilmiyorum. Gerçekten hasta olduğumu düşünmeye başladım. 13 yaşımda babamı kaybettim. Son 1 yıldır hayatımdaki kadın yüzünden her şeye şüpheci yaklaşmaya başladım. Sadece yalnız kalmak ve hayal kurmak geliyor içimden. Dini bir şeyler dinlediğimde, okuduğumda ağlıyorum. Bu belirtiler, bir hastalık başlangıcı ise, tedavi için doktora başvurmak istiyorum. Beni yönlendirebileceğiniz bir yer var mı?

 • İstanbul’da Bir Hoca Olduğunu ve Bazı Hastaları İyileştirdiğini Söylemiştiniz. Bu Doğru mu Acaba?

  İyi günler hocam, ben 17 yaşından beri şizofren hastasıyım. İlaçlarımı hiç aksatmadan kullanıyorum ve sizi televizyondan sürekli izlerdim. Bir programınızda, İstanbul da bir hocanın olduğunu ve bazı hastaları iyileştirdiğini söylemiştiniz. Ben hocalara fazla inanmam ama yine de bir sorayım dedim. Gerçekten öyle bir hoca var mı, yoksa şakasına mı dediniz? Varsa bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılarımla.

 • Uyuşturucu Bağımlılığı Hakkında Bilgi Verir misiniz?

  Merhaba, ben uyuşturucu bağımlılığı hakkında bilgi almak istiyorum.

 • 5 Yıldır Depresyon Hastasıyım, Tedavi mi Yoksa İlaçlar mı Yetersiz Geliyor?

  Merhaba, 33 yaşındayım ve 5 yıldır depresyon hastasıyım. Şu an majör durumda, Efexor 150 mg 2x1 ve Solian 50 mg alıyorum. Hiç bir sorunum yokken sıkılıyorum, bunalıyorum daralıyorum. Canım hiçbir şey yapmak istemiyor, hep uyumak istiyorum. Kontrole gidip anlattıkça, ilaçların dozajı arttırılıyor ve 15 gün sonra gel deniliyor. Ömür boyu ben bu ilaçlara bağımlı mı yaşayacağım, hiç düzelemeyecek miyim? Sadece her insan gibi ben de normal günlük aktiviteleri yapan biri olmak istiyorum. Tedavi mi, yoksa ilaçlar mı yetersiz geliyor? Ne yapmam lazım? Yaşama dört elle sarılmak istiyorum. Lütfen yardımcı olun.

 • Kullandığım İlaçların Verdiği Etkileri Nasıl Yok Edebilirim?

  İyi günler, Şubat 2006 civarı üzüntü, yorgunluk, fazla uyku gibi nedenlerden psikiyatri doktoruna gittim. Doktor, senin bir şeyin yok, sadece psikologla dertleşmen gerekiyor dedi. Ben de psikoloğa gidemedim. 2 ay sonra başka bir doktora (araştırma hastanesi) gittim. Doktora aynı problemlerimi anlattım ve Risperdal ve Lithuril ilaçlarını verdi ve 2 hafta sonra gel dedi. İşten dolayı gidemedim ve bu ilaçları bilgisizce kullanmaya devam ettim. İnternetten araştırdım, çok ağır 50 kişiyi felç bırakmış bir ilaç olduğunu, şizofrenililerde kullandığını öğrendim. Bu arada 20 günde bende gözlerimde bulanıklık, konsantrasyon bozukluğu, unutkanlık, uykusuzluk yaptı. Bu nedenle, doktora gitmeden bıraktım. Daha sonra tekrar gittim, başka doktor vardı. Durumu anlattım. Kullandığım ilaçların benimle alakası olmadığını söyledi. En son tüm ilaçları bıraktım ve hemopatiste gittim ve tedavi oldum. Şimdi uyku düzenim, sinirlilik, unutkanlık, hemopatist sayesinde düzeldi. Şimdi bu kullandığım ilaçların verdiği etkileri nasıl yok edebilirim?

 • Eşimle Sorunlar Yaşıyorum. Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, 27 yaşında, 8 yıllık evli bir bayanım. 6 yaşında bir oğlum var. Eşimle aramızda sorunlar vardı. 3 gün önce eşimi telefonda bir bayanla konuşurken yakaladım, mesajları da okudum. Bunların ne olduğunu sordum eşime. Bir şey söyleyemedi. Ben bu şartlarda birlikte olamayacağımızı söyledim ama o ayrılmak istemediğini, çocuğumuzun bizimle birlikte büyümesini istediğini söyledi. Ben ne yapacağımı hala bilmiyorum. Sizden bana yardımcı olmanızı istiyorum. Ne yapmalıyım? Devam ettirsem bile bununla nasıl yaşayabilirim?

 • Hayata Çok Olumsuz Bakıyorum, Mutlu Olamıyorum. Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, ben kesinlikle anı yaşayamıyorum. Devamlı düşünüyorum, olur olmaz şeylere kafa yoruyorum. Bu da hafızamı son derece zayıf kılıyor. Yolda yürürken, bir ortama girdiğim zaman, sanki herkes beni izliyor gibi düşünceye kapılıyorum. Konuşurken cümle kuramıyorum, ne konuşacağımı unutuyorum. Birileriyle konuşurken korkarak konuşuyorum, bu da hayatımı kabusa çeviriyor, hayata çok olumsuz ve karamsar bakıyorum. Bu yüzden çok mutsuzum. Çoğu zaman intiharı bile düşünüyorum. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

 • 19 Yaşındaki Kızımı Kan Tutuyor, Ne Yapabiliriz?

  19 yaşında bir kızım var. Kendisini kan tutuyor. Her doktora gitmemizde bayılıyor. Kan aldıramıyoruz. Psikiyatri ve nörolojiye gittik bir sonuç vermedi. Bunun için bir ilaç falan var mı ne yapmalıyız? Dişini dahi çektiremiyoruz yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 • Kendimi Yalnız ve Sevilmeyen Biri Gibi Hissediyorum, Mide Bulantılarımda Var, Psikolojik mi?

  Arkadaşlar arasında tartışma yaşadığım zaman herkes benim karşımdakini savunuyorlar bu da bana yalnızlık, sevilmediğim hissi veriyor. Benim yaptığım doğru olduğu halde hep suçlanan ben oluyorum ve ortamdan çıkıp onlardan uzaklaşıyorum. Uzaklaşınca da hep neden ben neden yalnız kalıyorum diyorum. Düşünmekten midem bulanıyor. Çalışıyorum aynı zamanda çalıştığım ortamda ilk başta iki kişi farklı işe bakıyorduk fakat onun işi az benim işim ise çoktu. Arkadaşın biri dedi yandaki arkadaş neden yardımcı olmuyor, bende ne bileyim o başka müdürün eşi ne diyeyim onlarda biliyor. Ben yoğunum yardım etmeyi düşünmeyecek biri değil ama yapmıyor, bende diyemiyorum. Neyse bana bir memur verildi. Memur öğret bana işi git gez falan sonra öğretmeye kalmadı memur durmadan o birim bu birim gezmeye başladı. Sorun psikolojik mi baş edemiyorum. Bana tavsiye edeceğiniz nedir?

 • Abim Manik Atak Hastası Onun İçin Ne Yapabiliriz, Ne Önerirsiniz?

  Selamlar benim abimde yaklaşık 5 yıldır manik atak rahatsızlığı var. Son 3 yılda kendini daha çok belli etti. Şu an yine manik atak rahatsızlığı geçiriyor. İlaçlarını kullanmaya yeni başladı. Bu kez rahatsızlığı öncekilerden çok daha farklı. Dışarıda gördüğü insanların kendisine kötü sözler söylediğini söyleyip asabileşiyor. Fakat kimsenin ona bir şey dediği yok. Bunun dışında hiç bir rahatsızlığı yok. Genelde uyumuyordu ama ilaçlarını alınca uyuyor. Ne yapabilirim, nasıl davranabilirim? Ailemde bende çok tedirginiz. En kısa zamanda cevap verirseniz sevinirim. İyi akşamlar.

 • Sürekli Aileme Bir Şey Olacak Korkusu Yaşıyorum, Bu Düşüncelerden Kurtulmak İçin Ne Yapmam Lazım?

  Merhaba benim sorum içimde nedensiz endişe ve korku var. Sanki aileme ya da eşime bir şey olacakmış gibi hissediyorum. Sürekli yanımda olmalarını ve iyi olduklarını bilmek istiyorum. Gece yatarken eşime bakıyorum uyanıp acaba bir şey olmuş mu diye içim daralıyor. Onlara bir şey olacakmış korkusuna kapılıp ağlamaya başlıyorum. Ne yapmam lazım? Lütfen yardımcı olun bu düşünceleri kafamdan atamıyorum.

 • Her Şeye Sinirleniyorum. Bu Durumu Düzeltmek İçin Ne Yapmalıyım?

  Merhabalar, 7 aylık evliyim. Çok stresli bir bayanım, stresim sinire dönüşüyor. Eşim bu halimden çok şikayetçi. Kendimi sakin bir yapıya sokamıyorum. Her şeye tepki veren biri olmamın nedeni nörolojik bir rahatsızlık olması mı? Eskiden sakin biriydim. Bu durumu düzeltmek için ne öneride bulunursunuz?

 • Cinsel İsteğim Yok. Hormonal Denge Sorunundan Kaynaklanıyor Olabilir mi?

  Merhabalar, 7 aylık evliyim, eşimi seviyorum, onu gayet yakışıklı ve çekici buluyorum. Ancak cinsel istek yok bende. Hiç dokunmasa neden demem. İstek dışı, mecbur kaldığım için bir şeyler yaşıyoruz ve onunki tek taraflı oluyor. Bu durum beni üzüyor. Bende hormonal bir denge sorunu mu var acaba?

 • Ani Baş Dönmesi ve Sersemlik Hissi Yaşıyorum. Psikolojik Olabilir mi?

  İyi günler, ben yaklaşık 2 aydır psikolojik stres ve kaygı altındayım. Geçen hafta, ani bir baş dönmesine benzer sersemlik hissi oluştu. Sanki hafif alkol almış gibiydim ve bu şikayetim başladıktan sonra günün büyük bölümü devam etti. Sersemlik hissinden başka bir şikayetim olmadı. Bu şikayetimin 2. gün de sürmesi üzerine nöroloğa gittim. Bana kan tahlili yaptırttı. WBC değerim 8,8, Sedimantasyon değerim ise 1 mm/sa çıktı. Bütün sonuçlarım normal değerler arasındaydı. Bu şikayetlerim tam 4 gün devam etti ve hava değişimi olsun diye ailemin yanına gidince ortadan kayboldu. Bir daha olmadı. Acaba bu şikayetlerim psikolojik etkenlerden kaynaklanmış olabilir mi?

 • Kullandığım Bir İlaç Yüzünden Panik Atak Geçiriyorum. Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, kullandığım illegal bir hap yüzünden 2 gündür panik atak geçiriyorum. Hapı kullandıktan 3-4 saat sonra, otobüsle yolculuğa çıktım, 3 saat zar zor tesislere kadar dayanabildim, sonra ambulans çağırdım. Doktorlar psikolojik olduğunu söyledi. Psikiyatriste gidip ilaç tedavisine başlamama gerek var mı, yoksa geçici bir durum mu? Ben sigara kullanan biriyim, fakat zorlanırım diye sigara bile içmiyorum şu an. Yardımlarınızı bekliyorum.

 • Nefes Alma Problemim Psikolojik Olabilir mi?

  Selam, bu siteyi açtığınız için teşekkür ederim. 10 yıldır derin nefes alma problemi yaşıyorum. Alamadığım zaman sinirlilik veriyor. Gitmediğim doktor kalmadı. Bronşit tedavisi gördüm ama sonuç alamadım. Alerji tedavisi gördüm, sonuç alamadım. Psikiyatrik tedavi gördüm, sonuç alamadım. Esneyerek nefes almaya çalışıyorum. Tahlillerim normal çıkıyor. Sürekli derin nefes alma ihtiyacı duyuyorum. Hangi doktora gitmem gerekir?

 • Sınav Kaygısı Yaşıyorum ve Çok Heyecanlanıyorum. Ne Önerirsiniz?

  Merhaba, bende çok fazla sınav kaygısı oluyor. Denemelerde durumum çok iyi, ama sınavda çok düşük yapıyorum, çok heyecanlanıyorum. Önereceğiniz bir şeyler olabilir mi?

 • Çekingenlik Problemim Var. Bunun Bir Tedavisi Var mıdır?

  Merhabalar, ben çekingenlik sorunu yaşıyorum. Kalabalık ortamlarda çok çekingen kalıyorum, konuşmaya bile korkuyorum. Bu halimden kurtulmanın bir yolu, tedavisi var mı?

 • Çok Ürkek Bir İnsanım. Bunun İçin Ne Yapmam Gerekir?

  Hocam, ben çok ürkek bir insanım, yani kendimi savunacak durumda değilim. Biri beni dövmeye, elimden bir şeyimi almaya kalksa, kendimi savunamam. Bunun için ne yapmam gerekiyor? Ne tür ilaçlar kullanmam gerekiyor? Geceleri uyku uyuyamıyorum, bu halim beni çok rahatsız ediyor.

 • Toplum İçinde Kendimi İfade Edemiyorum. Ne Önerirsiniz?

  Merhaba, hayatta zevk aldığım tek şey mastürbasyon yapmak. Sınavlar yüzünden moralim iyice bozuk. Toplum içinde kendimi ifade edemiyorum, insanlardan kaçar gibi bir halim var. Toplumsal bir birey olmam ve mutlu olmak için ne önerirsiniz?

 • Kızım 3 Yaşında ve Aşırı Utangaç. Ne Yapmamı Önerirsiniz?

  Merhaba, benim 3 yaşında kızım var. Kızımda ürkeklik, aşırı utangaçlık var. Acaba bu neden kaynaklanır? Toplum içinde yanımdan ayrılmaz, rahat oynamaz ve çok duygusal. Arkadaşları arasında bazen etkisiz kalıyor ve eziliyor. Ona nasıl yardımcı olabilirim? Ayrıca çok iştahsız, zorla yedirmeye çalışıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

 • Oğlumun Dikkat Problemi Var. Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, ilkokul 2'ye giden oğlumla sorunlarımız var. Dersleri orta düzeyde fakat oğlumda dikkatsizlik hat safhada. Testlerde ve yazılılarda öyle basit hatalarla eve geliyor ki, kendi de sonradan farkına varıyor. Dikkat bozukluluğunu nasıl çözebilirim? Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Bir de oğluma kendine güvenmeyi nasıl aşılayabilirim?

 • Majör Depresyon Hastasıyım. Neler Yapmamı Önerirsiniz?

  Merhaba, ben 2 yıldır majör depresyon tanısıyla ilaç kullanıyorum (Norodol Damla, Misol 100, Rileptid). İntihar düşüncem olduğu için ilaçlarımı eşim veriyor. Ellerimde aşırı titreme var, bazen dizlerimde de oluyor. 2 ay hastanede yattım, doktorum şimdi de yatmamı istiyor fakat eşim izin vermiyor. Çok sinirliyim. 3 tane çocuğum var, hepsi büyük ama onların seslerini dahi kaldıramıyorum. Onlara sevgi duyamıyorum, öpmüyorum. Ne yapmam lazım? Bana yol gösterirseniz çok sevinirim.

 • Hayattan Zevk Alamama ve İçe Kapanıklık Yaşıyorum. Ne Yapmalıyım?

  Merhabalar, son zamanlarda sürekli olarak iç sıkılmaları, ağlama nöbetleri, hayattan zevk almama, içe kapanıklık, kimseyle konuşmak istememe, sadece uyuma isteği gibi durumlarla karşı karşıyayım. Sorunumu kendi içimde halletmek istiyorum. Her şeyin bende olduğunun farkındayım ama işin içinden çıkamıyorum. Neler yapmalıyım?

 • 8 Aydır Panik Bozukluk Tedavisi Görüyorum. Baş Dönmem Var. Ne Yapmalıyım?

  İyi günler. Ben 2 hafta kadar önce İstanbul’a iş sebebiyle taşındım. Yaklaşık 1 haftadır sersemlik hissim var, yani tam olarak baş dönmesi değil ama sanki teknede gibi hissediyorum kendimi zaman zaman. 8 ay önce yaşadığım üzücü bir olay sonucunda yine baş dönmesi ve sıkıntı, bunaltı basması belirtileri ile acil servise gittiğimde anksiyete gibi gözüküyor dediklerinde psikiyatriste gittim ve panik bozukluk teşhisi koydular. O süreden beri Prozac kullanıyorum. Şu anda hiçbir sıkıntı yaşamıyorum, bunaltı gelmiyor ama bu hafif baş dönmesi beni hastalık konusunda evhamlı olduğum için endişelendiriyor. Beyin MR çektirmeli miyim? Aklıma kötü şeyler geliyor beyin damarlarında tıkanıklık gibi. Şirket doktoru tarafından nörolojik muayene oldum ama hiçbir röntgen çekilmedi. Yüksek katlı bir binanın 23. katında çalışıyorum ve açık hava öğlen tatiline kadar alamıyorum aynı hava şirket içinde havalandırma sistemiyle dolaşıyor, bunun bir etkisi olur mu? Ne yapmalıyım?

 • Aklıma Sürekli Cinsel Konular Geliyor. Sebebi Ne Olabilir?

  Yaklaşık 3-4 aydır sürekli aklıma cinsel konular geliyor. Sürekli kendimi cenabet hissediyorum. Sanki bir kızla konuşunca cenabet olacakmışım gibi bir korku var. İç çamaşırıma bakıyorum, bir ıslaklık ta olmuyor ama içim rahat etmiyor. Genellikle hep oluyor. Günde 3 defa gusl abdesti almak zorunda hissediyorum. İçim rahat etmiyor, sürekli vesvese geliyor. Ben neden böyle oldum anlamadım. 4 ay öncesine kadar böyle bir durum yoktu. Bunun nedeni nedir acaba?

 • Sorunlu Bir Hamilelik Geçirdim ve Şu An Boşluktayım. Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, ben 25 Aralık'ta 25 haftalık doğum yaptım. Çok sorunlu bir hamilelik geçirdim. 14 haftalıkken kesemde amniyotik band oluştu. Çocuğu sakat bırakma ihtimali var, sonlandırabiliriz dendi. 22 haftalıkken bebek bandı kopardı, keseyi deldi ve suyum gelmeye başladı. Başvurmadığım yer kalmadı. Sonunda 25 haftalık doğum yaptım. Şimdi bebeğim küvözde. 43 gün oldu, bir sürü problem çıkıyor. Kendimi çok çökmüş, bitmiş hissediyorum. Artık duygularımı da kaybattim, ağlayamıyorum. Hiçbir şey hissedemiyorum, boşluktayım. Bebeği görüp geliyorum, ona bakıyorum ama boş bakıyorum. Boşluktayım. 9 yaşında kızım var, ona bile aynı şekilde boş hislerle bakıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

 • Eşimle Birbirimizi Seviyoruz Fakat Sürekli Kavga Ediyoruz. Ne Önerirsiniz?

  Merhaba, ben 5 yıllık evliyim ve 4 yaşında oğlum var. Eşimle 5 yıl çıktıktan sonra evlendik ama hiçbir şey beklediğim gibi gitmedi. Eşim işinde çok stres yaşıyor, döndüğünde olmadık şeylerden kavga çıkarıyor. Önceleri şiddet uyguluyordu, 2 senedir yok ama ani kızması, dengesizlikleri var. Sonradan yaptığına pişman oluyor ve özür diliyor. Korkumdan içimdekileri söyleyemiyorum. Çok sakin biriyken, ben de stres yüklendim. Oğlumun da etkilendiğinin farkındayım. Günlerdir aynı evde hiç konuşmuyoruz. Oysaki birbirimizi çok seviyoruz. Ne yapmamızı önerirsiniz?

 • Psikolojik Problemlerim Var. İlaçların Faydası Olmuyor. Ne Yapmamı Önerirsiniz?

  Hocam merhaba, ben 28 yaşında bir çocuk annesi bir bayanım. Sıkıntılı ve mutsuz geçen 2 evliliğimin ardından 3. evliliğimi yaptım. Daha önce depresyon şikayetlerimden dolayı destek aldım ve şikayetlerim sona erdi. Ancak yaklaşık 2 yıldır bir çeşit bayılma türüne maruz kalmaktayım. Halsizlik, yorgunluk, çarpıntı ve zor nefes alma gibi sıkıntılar yaşayarak gözlerim kapanıyor. İnsanlar bayıldığımı sanıyor, oysa ben konuşulanları duyuyorum, fakat tepki veremiyorum. Bu durum kimi zaman çok uzun, kimi zaman çok kısa sürüyor. Herşey boş ve anlamsız geliyor, çocuğumla ilgilenemiyorum. Çok çabuk sinirleniyorum. Bugüne kadar birçok ilaç denememize rağmen bir sonuç alamadım, sanki doktorum da durumu çözememiş gibi. Her kontrolümde ilaçlarımı değiştiriyor fakat sonuç değişmiyor. Bana tavsiyeniz nedir? Lütfen yardımcı olun. Sizce ne yapmalıyım?

 • Kızım İnsanlardan Kuşku Duyuyor ve Hayali Laflar Ediyor. Ne Yapmalıyız?

  Merhaba, 20 yaşında kızım var. Çevresindeki insanlardan kuşku duymakta ve hayali laflar etmekte. Bir örnek vermem gerekirse; herkes aynı anda, ellerinde aynı anahtarlıktan taşıyor, herkes aynı anda araba temizliyor gibi hayaller. Bu durumda ne yapmalıyım?

 • Depresyon Tedavisi Görüyorum. Sürekli İlaç Kullanmam Gerekiyor mu?

  Merhabalar, ben 33 yaşında bir bayanım. 3 yıl önce yaşadığım olaylar neticesinde depresyon tedavisine başladım. 80 gün Zanax, yanında Seralin 50 kullandım. 80 günün sonunda Zanax'ı bıraktırdı doktor, Seralin'e hala günde 1 tane devam ediyorum. Artık bırakmak istiyorum ama bir kaç kere denedim yapamadım. Çünkü hala çok stresli bir hayatım var. Acaba daha ne kadar kullanabilirim? Arada bir çok bunalınca tekrar Zanax alsam mı? Bana bir yol gösterir misiniz?

 • Eşimle İlgili Problemlerim Var. Lütfen Bana Yardım Edin.

  Ne olur bana yardım edin, bir yol gösterin. Öyle çaresiz, öyle yalnızım ki anlatamam. Eğer yardım etmezseniz kendime bir şeyler yapmaktan korkuyorum. Sorun eşim. Ne yapsam, ne desem olmadı. Anlayışsız, konuşmayan, anlatmayan, beni duymayan, dinlemeyen bir eşim var. Daha fazla dayanabileceğimi sanmıyorum. Lütfen biri beni duysun ve bana yardım etsin.

 • Panik Atak Tedavisi Görüyorum ve Şeker Hastasıyım. Ne Tür İlaç Önerirsiniz?

  Merhaba, yaklaşık 4 yıldır panik atak tedavisi görüyorum, fakat  % 40 iyileşme oldu diyebilirim. Sabah akşam 100 mg kullanıyorum. Bunun yanında Sülpir kullandığım zamanlar çok iyiydim. Fakat ablam göğüs kanseri olduğunu söyleyince bıraktırdılar. Seroquel XR 50 mg verdiler. Ayrıca şeker hastasıyım. Bu ilaç değerlerimi iyice yükseltir mi? Göğsümdeki daralma hiç dinmiyor. Bunun için bana ne tür ilaç önerirsiniz?

 • Ölmek İstiyorum. Tedavi Gördüm Ama Faydası Olmadı. Ne Yapmalıyım?

  Ölmek istiyorum. Yalnızım, arkadaş edinemiyorum, herkese şüpheyle bakıyorum. Evliyim ve eşime güvenmiyorum, herkesten kıskanıyorum, her şeyini kısıtlıyorum. Tedavi gördüm, ilaç kullandım ama değişen hiçbir şey olmadı. Bana yardım edin lütfen.

 • Panik Atak Hastasıyım. Ayrıca Birşeyden Zevk Alamıyorum. Ne Yapmalıyım?

  İyi günler, ben panik atak hastasıyım. Daha önce ataklar haftada 1-2 defa, gece uykuda yakalardı beni. 10 dk sonra geçerdi. 4 gün önce akşam üzeri 5 dakika ara ile peş peşe atak geçirdim. Ondan sonra sürekli bir sıkıntım var. Sebepsiz ve sürekli. Yıllar önce de böyle olmuştu. Ama bu sefer aşırı bir sıkıntım var. Hiç birşeyden zevk almıyorum. Konuşma isteğim yok. Doktora gittim. Xanax ve Paxil verdi. 2 gündür kullanıyorum. Bendeki bu rahatsızlık nedir? Bu sıkıntıdan nasıl kurtulabilirim? Böyle yaşamaktansa, insan ölümü tercih etmeyi düşünebiliyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

 • Aşırı Heyecan Problemim Var. Ne Yapmamı Önerirsiniz?

  Merhabalar, benim problemim aşırı heyecan. Panik ataktan şüpheleniyorum ama emin değilim. Aşırı heyecanlandığımda kalp ritminde aşırı artış, ateş, bulantı ve ardından kusma geliyor ve sanki o an bayılacak gibi oluyorum. Bunu yenmeye çalıştım ama üstüne gittikçe artıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

 • Yemeklerden Tiksiniyorum ve Kusma İhtiyacı Duyuyorum. Ne Önerirsiniz?

  Merhabalar, 25 yaşındayım, 7 yaşımda babamı kaybettim, asker dönüşü de 2 yıldır işsizim. Üniversite yıllarında panik atak teşhisiyle (kusmaktan korkmak, araçlara binememek) Citol 20 mg ve atak anlarından önce Nervium kullandım. 3 Şimdi yemeklerden tiksiniyorum, aç olduğum halde iştahım yok ve yediklerimi kusuyorum. Kusmaktan korkmaktan çok rahatlama güdüsüyle kusuyorum. 1 saat sonrasında yine kusma ihtiyacım oluyor. Ne tavsiye edersiniz?

 • Ölümden Başka Bir Şey Düşünmüyorum. Neler Yapmamı Tavsiye Edersiniz?

  Merhabalar hocam, yaşadığım ağır ve çözümsüz problemlerden dolayı yaşamım alt üst oldu. Sanki ölümden başka bir şey düşünmüyorum. Geçmişte de denedim aynı şeyi ama başarılı olamadım. Artık hiçbir şey eskisi gibi değil, geceleri hiç uyuyamıyorum, bir süre sonra hiç yataktan kalkmak istemiyorum. Çok sevdiğim insanlardan birer birer uzaklaşıyorum. Yalnız kalmak bana sanki daha iyi geliyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Saygılarımla.

 • Çok Çekingenim, Kimseyle Konuşamıyorum. Ne Önerirsiniz?

  Merhaba, her ortamda konuşmaktan çekiniyorum, insanlar konuşurken ben konuşacak kelime bulamıyorum. Bir soru sorulursa cevap veriyorum. Devamlı kasıntı halinde yaşıyorum. Son zamanlarda hayattaki hiç bir olgudan tat alamıyorum. Bu sorunlarım konusunda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Utangaç hallerim yüzünden hiç bir zaman bende olan performansı gösteremiyorum. Ne önerirsiniz?

 • Çarpıntım ve Sıkıntım Oluyor. Ne Tavsiye Edersiniz?

  Merhaba, çalışırken aniden çarpıntım oldu. Hastanede materyal kan testi yapıldı, temiz çktı. Efor testi yapıldı, o da temiz çıktı. Bazen çarpıntım oluyor ve korkuyorum. Kiloluyum ama çok hareketliyim. Ne önerirsiniz? Bazen de bana sıkıntı geliyor. Dideral kullanıyorum. Sizce kullanmalı mıyım?

 • Çok Mutsuzum ve Hayattan Zevk Almıyorum. Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, çok mutsuzum ve ne olursa olsun hayatımdan bir türlü zevk alamıyorum. 22 yaşında bir genç kızım. Hep içimde kalan ukte var. Mesela mesleğim olsaydı, bu hayat böyle olmazdı derim. Liseyi kendi imkanlarım doğrultusunda bitirdim ve ne yazık ki üniversiteye hazırlanmak için durum elverişli olmadı. Çok üzgünüm, çok yıpranıyorum ve inanın çok kötü durumdayım. Ben yaşadıkça da bu sorun benimle kalıp büyüyor. Geceleri uyuyamıyorum ve sanırım beni çevremde anlayan kimse yok. Ne olursunuz bana yardım edin. Ne yapmalıyım?

 • 2 Kez İntihara Teşebbüs Ettim ve Sürekli Yalan Söylüyorum. Ne Önerirsiniz?

  Merhaba, ben 28 yaşında, evli ve 1 çocuk annesi bayanım. Birikmiş sıkıntı ve bunalımlar beni intihara teşebbüse sevk etti. Bunu iki kez yaptım. Birinde ilaç içtim, diğerinde kendimi bıçaklamak istedim. En büyük sorunum, sürekli yalan söylüyorum. Bazen yalanlarıma kendim de inanıyorum. Bana neler oluyor? Lütfen yardımcı olun.

 • Arkadaş Çevresinin Kişilik Oluşumundaki Rolü Nedir?

  Merhabalar, arkadaş çevresinin kişiliğin oluşumundaki rolü nedir?

 • İlaç Kullanmama Rağmen Uyuyamıyorum. Ne Yapmamı Önerirsiniz?

  Merhaba, yaklaşık 3 aydır uykusuzluk çekiyorum. Uykusuzluk durumum eşimin ailesi ile yaşadığım sorunlarla başladı ve işe girmemle hat safhaya çıktı. Günlük uyuma sürem 0-5 saat arasında değişiyor. Dün hiç uyumadım mesela. Çalışmak istemememe rağmen çalışıyorum ve kendime pek vakit ayıramıyorum. Bu da bende stres yaratıyor. İlaç olarak Seroquel kullanıyorum ancak 45 gündür kullanmama rağmen, dozajı arttırsam bile artık etki etmiyor. Sersemletiyor ama uyutmuyor. Gittiğim doktor stres kaynağım olan işi bırakmamı tavsiye etti. Bırakırsam sizce uyur muyum?

 • Sigarayı Bırakmak İstiyorum. Ne Yapmalıyım?

  Hocam sigarayı bırakmak istiyorum ama 2 gün aradan geçmeden gene canım çekiyor ve hemen içmeye çalışıyorum. Bırakmayı çok istiyorum ama bu öyle bir alışkanlık olmuş ki bırakamıyorum. Sizce nedendir?

 • Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, 25 yaşındayım ve 12 senedir sigara içiyorum. Artık bırakmak istiyorum. 2 erkek çocuğum var, onlara kötü örnek olmak istemiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

 • Alkol Almayınca Kendimi Mutsuz Hissediyorum. Alkolik miyim?

  Merhaba, kendimi sürekli mutsuz ve bitkin hissediyorum. Aklımdan sürekli kötü düşünceler geçiyor. Artık çok fazla alkol alır oldum. Alkol almayınca kendimi mutsuz hissediyorum. Acaba alkolik mi oldum?

 • Babam Depresyon Hastası ve Çok Agresif. Yardımcı Olur musunuz?

  İyi günler, geçen sene trafik kazası sonucu annemi kaybettik. Babam annemin vefatından sonra ağır bir depresyon geçirdi. Yaklaşık 1 ay kadar sürdü. Sonra düzelmişti, eskisi gibi olmasa da biraz olsun hayata gülümseyerek bakıyordu. Şimdi tekrar aynı şekilde, çok agresif. Yaptığı şeyi bilinçli yapmıyor, bunun da farkında. İyi değilim diyor ama yine de bu şekilde davranmaya devam ediyor. Karabük'te babamı götürebileceğim psikiyatri uzmanı yok. Yardımcı olur musunuz?

 • Sinirlerim Çok Bozuk. Kafamdan Olmadık Şeyler Geçiyor. Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, ben 28 yaşındayım ve 18 aylık bir oğlum var. Bir süredir sinirlerim çok bozuk. Ani çıkışlar yapıyorum. Belki de evin ve çocuğun tüm yükü benim omuzlarımda olduğundandır. Eşim akşam geldiğinde bile çocukla ilgilenmiyor. En önemsiz ufak birşeye bile çileden çıkabiliyorum ve çığlıklar atıp birşeyleri etrafa atıyorum, kafamdan olmadık şeyler geçiyor. Ama kesinlikle oğluma bir şiddet uygulamıyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Bana yardım edin lütfen.

 • Sabahları Gergin Kalkıyorum. Kilo Alamıyorum. Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, benim sorunum psikolojik mi bilmiyorum ama hiç birşeyden zevk almıyorum, hiç birşey yapmak istemiyorum. Sabahları yataktan gergin kalkıyorum. Az yemek yiyorum. Kilom 45, boyum 1,58. Kilo almak istiyorum ama alamıyorum. Ne yapmam lazım?

 • Çok Sinirliyim ve Kendimi Çok Yıpratıyorum. Ne Önerirsiniz?

  Selamlar, ben anormal derecede sinirliyim, kendimi çok yıpratıyorum. Evliliğim de yolunda yürümüyor. Herşeye gülüyorum. Nedenini bilmiyorum. Bana yardım edin. Ne yapmalıyım?

 • Psikolojim Çok Bozuk. Ne Yapmamı Önerirsiniz?

  Merhabalar, ben 28 yaşında, 2,5 yıldır evliyim ve 14 aylık bir bebeğim var. Çok karamsar bir insan olduğumu düşünüyorum. En ufak bir olaydan hemen olumsuz düşünceler saldırıyor beynime. Herşeyi kafama takıyorum. Geceleri uyuyamıyorum. Hayattan bazen hiç zevk almıyorum. Sevdiğim insanla evlendim. İstediğim gibi bir bebeğim oldu, her ikisini de çok seviyorum. Ama hep içimde bir boşluk var. Bazen aklıma eşimin öleceği geliyor ve kendime acıyıp ağlamaya başlıyorum. Bir psikiyatra gitmek istiyorum, ama maddi yönden iyi değilim. Ne yapmalıyım? Çok teşekkür ederim şimdiden.

 • Annem Alzheimer Hastası ve Gece Uyuyamıyor. Ne Yapabiliriz?

  Sayın doktor, annem 90 yaşında. Demansla birlikte seyreden Alzheimer hastası. Altı bezleniyor. Bizi en çok üzen konuysa, sabahlara kadar uyuyamadan bağıra bağıra konuşması. Yatalak olduğu için uyku düzensizliği var. Annem için gündüzleri Aricept ve Risperdal kullanıyoruz. Fakat bu ilaçlar gece uyumasına yardımcı olmuyor. Sizden annemin geceleri bu sıkıntıyı yaşamadan düzenli uyuyabilmesi için, bir uyku ilacı önermenizi rica ediyorum. Saygılarımla.

 • Oğlum Emziği Bırakınca Parmağını Emmeye Başladı. Ne Önerirsiniz?

  Merhaba, oğlum 2 yaşına girdi. Bugüne kadar yalancı emzik emdi. Bıraktıralı 3 gün oldu ve şimdi parmak emmeye başladı. Ne yapmalıyım? Bir öneriniz varsa, bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 • Panik Atak, Güvenlik Görevlisi Olmam İçin Engel midir?

  Merhaba, ben 3,5 yıldır panik atak tedavisi görüyorum. İlacımı bırakma aşamasındayım. Silahlı özel güvenlik olmak istiyorum. Heyet raporu alabilir miyim ve ilerde panik atak tedavisi gördüğüm için silahlı özel güvenlik işinden sertifikam iptal edilir mi? Saygılar.

 • Psikolojim ve Ruh Halim Çok Bozuk. Yardımcı Olur musunuz?

  Merhabalar, lütfen bana yazın. Duygularımı kontrol edemiyorum. Çok mutsuzum, psikolojim, ruh halim çok bozuk. Sürekli ağlıyorum, başım da çok ağrıyor. Terapi görmek istiyorum. Bana yardımcı olur musunuz? İyi çalışmalar.

 • Büyük Bir Boşluğun İçindeyim. Ne Yapmamı Önerirsiniz?

  Merhabalar, son 1 haftadır inanılmaz şeklinde kötü şeyler yaşadım. En son dün akşam büyük bir kavga oldu ve ertesi gün uyandığımda sanki duygularımı kaybettim. Hiçbir şey hissetmiyorum. Hiçbir şeyin anlamı yok sanki. Bir gecede kendimi kaybetmişim gibi hissediyorum. Büyük bir boşluğun içinde tek başımayım, değersizim. Bugüne kadar savaştığım herşey, emek verdiğim herşey boşunaymış. Ben niye böyleyim? Sanki biri geldi ve ben uyurken içimdeki herşeyi aldı ve gitti. Çok yorgunum ve halsizim. Ne yapmalıyım?

 • Hiçbir Şeyden Zevk Almıyorum ve Çok Mutsuzum. Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, son günlerde kendimi hiç iyi hissetmiyorum. Çok canım sıkılıyor, hiçbir şeyden zevk almıyorum. Sürekli olarak vücudum titriyor. Ayağımda bir tik başladı. Hiç farkında olmadan, otururken salladığımı söylüyorlar. Sürekli yalnız kalmak istiyorum. Hiç uyuyamıyorum. Uyusam bile saat başı kalkıyorum. Sürekli huzursuzum, korkuyorum. Her şeyden bıktım. Çok mutsuzum. Kendimi çok halsiz ve yorgun hissediyorum. Ne yapmalıyım?

 • Ailemle Tartışınca Kendime Zarar Veriyorum. Ne Yapmalıyım?

  İyi günler, ailemle ilgili problemlerim var. Onlarla tartışınca kendime zarar veriyorum. Kimseye de söyleyemiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

 • Çocuğumda Öğrenme Güçlüğü Var. Ne Yapmamızı Önerirsiniz?

  Merhaba, çocuğumda öğrenme güçlüğü var. Rehabilitasyon merkezine götürdüm ve Ram testi ve daha birçok testin yapılması gerektiğini söylediler. Kafamı karıştıran bir duyum aldım. Bu da; öğrenme güçlüğünün zekayla ilgili olduğu ve korkarım en fazla sınırda çıkabileceği. Bu durumu kaldırabilir miyim hiç bilmiyorum. Ayrıca çocuğum az çok gideceği yeri ve neden götürdüğümü anlıyor ve çok üzülüyor. Yapmaya çalışıyor ama olmuyor. Bu konuda ne yapmalıyım? Gerçekten zekası geri çıkabilir mi? Bir de bu testin yanında, çocuk psikiyatrisine götüreyim mi? Bu çocuğumu nasıl etkiler?

 • Bipolar Bozukluk Hastasıyım. Herkese Zarar Veriyorum. Ne Yapmalıyım?

  İyi günler, bipolar bozukluk hastasıyım. İlaçlarımı düzenli içmiyorum. İnsanlarla kavga halindeyim, kendime zarar veriyorum. Ailem emekli, onlara maddi olarak zarar veriyorum. Anlayışsızım, agrasifim. Ne yapabilirim?

 • Bir Kızla Konuştuğumda Boşalma Oluyor. Sebebi Nedir?

  Hocam ben 24 yaşında bir gencim. Sorunum, mesela telefonla olsun ya da yüz yüze konuşma olsun bir kızla konuştuğum zaman hemen hafif bir boşalma oluyor. Sebebi ne olabilir?

 • Psikoz Geçiren Kardeşim İlaçları Bıraktığında Tekrar Psikoza Girer mi?

  Merhaba, kardeşim 26 yaşında. 2 ay önce psikoza girdi, ilaç kullandı ama şu an kullanmıyor. Tekrar psikoza girer mi?

 • Dişlerime Kaplama Yaptırdığım İçin Çok Pişmanım. Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, diş hekimimin yanlış yönlendirmesi ile 3 yıl önce ön alt ve üst dişlerime kaplama yapıldı. Fakat şimdi ne kadar hata yaptığımı anlıyorum. Estetik olarak iyiler ama ben bir türlü bu dişlere alışamadım, çok pişmanlık yaşıyorum. Erken yaşta kaplama yapılan herkes aynı sorunları yaşıyor mu? Ben bu takıntımı nasıl aşacağım? Çünkü artık yaşamaktan bile zevk almıyorum. Sürekli araştırıyorum, herkes ne kadar hata yaptığımı söylüyor. Dişlerim artık asla geri gelmeyecek biliyorum. Bazen intiharı bile düşünüyorum. Ne yapmalıyım?

 • Erkek Arkadaşımla İlişkiye Girdik, İhtiharı Düşünüyorum. Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, ben 19 yaşındayım. Zor zamanlar geçirdim. Şu an erkek arkadaşım var. Onunla cinsel ilişkiye girdik. Kendimi hiç iyi hissetmiyorum, canıma kıymayı düşünüyorum. Zaten depresyon ilacı kullanıyorum. Ne olur bana yardımcı olun. Ne yapmalıyım?

 • Kuzenim İnternet Bağımlısı. Bundan Kurtulması İçin Ne Yapmalıyız?

  Selamlar, benim bir kuzenim var ve internet bağımlısı. Bu bağımlılığı nasıl giderebiliriz? Ayrıca çok sık yalana başvuruyor, bunu da biliyoruz. Kendisine söylediğimiz zaman inkar ediyor. Yardımınıza ihtiyacımız var. Kendisi çok düzgün bir insan ve derslerinde de başarılı. Şu an lisede okuyor. Neler yapmamızı önerirsiniz?

 • Çabuk Sinirleniyor ve Duygu Değişiklikleri Yaşıyorum. Ne Yapmalıyım?

  Selam, ben 24 yaşında ve 2 çocuk annesiyim. Kendime hakim olamıyor, çok çabuk sinirleniyorum. Kıskançlıklarım oluyor. Nedenini anlayamadığım duygu değişikliği yaşıyorum. Kendimi dışlanmış gibi hissetme, zaman zaman ağlama, kendime üzülme gibi bir sürü sorunum var. Eşim de beni bir türlü anlamıyor, yaptığım şeyleri bilinçli yaptığımı sanıyor ve bu yüzden kavgalar ediyoruz. Kimseyle konuşamıyor, iletişim kuramıyorum, sadece dinliyorum ama kelime kurup cevap veremiyorum. Lütfen bana yardımcı olun. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 • Eşim Depresyon Hastası. İlaçları Bırakınca Hastalığı Nüks Ediyor. Ne Yapmalıyız?

  Merhaba, eşim 1 yıldır depresyon hastası. Bakırköy'de 45 gün yattı, ondan sonra 3 ay rapor verdiler, iyileşme süresi devam ediyordu. İlaçları azaltılmaya başladıktan 2 hafta sonra tekrar rahatsızlanmaya başladı. Şişli Etfal'e yatırıldı. 23 gün yattı, ondan sonra 1,5 ay da raporlu kaldı. Şu anda işe başlayalı 1 ay oldu ve ilaçları doktoru tarafından azaltılmaya başlandı. 3-4 gündür yine rahatsızlanmaya başladı. Bu durumda ne yapmamız lazım?

 • Panik Atak Hastasıyım. İlacı Bıraktıktan Sonra Hastalık Tekrarlar mı?

  Merhaba sayın hocam, ben de bir sağlık çalışanıyım. 3 yıl önce bende panik atak başladı. 2,5 yıldır düzenli tedavi oluyorum. Fulsac Sulpir kullandım, ondan Prozac likite geçtim. Onu da kademe kademe azalttım, son şişeyi kullanıyorum. Bittikten sonra tekrar başlar diye korkuyorum. Ne yapmam gerekir?

 • Panik Atak Tedavisi Gördüm. Hastalığım Tekrar Başladı. Ne Yapmalıyım?

  Selam, bana 7 yıl önce panik atak teşhisi koyuldu. 2 yıl ilaç kullandım, ancak işim dolayısı ile uyku yaptığı için bıraktım. 3 yıl hiç bir problem yaşamadım. Ancak son 1 yıldır yeniden ara ara nüksediyor. Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var. Minibüse binemez oldum, tek başıma yolculuk yapamıyorum, gece nefesim daralıyor. Bu sebepten kalp çarpıntılarım oluyor ve ben kalp ilacı alıyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.

 • Çevremdeki Herkesten Uzaklaşmak İstiyorum. Ne Yapmamı Önerirsiniz?

  Kendimi çok kötü hissediyorum. Çevremdeki herkesten uzakta olmak istiyorum. Eskiden bana belirli acılar yaşatanlarla aynı binayı paylaşıyoruz. Ne yapmamı önerirsiniz?

 • Sol Tarafım Uyuşuyor. Kalbimde Bir Sorun Yok. Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, kolum ve sol tarafım uyuşuyor. Doktora gittim, kalbimde bir sorun çıkmadı. Psikoloğa gidiyorum. Bir şeyin yok diyor. Ne yapmalıyım?

 • Abim Bizden Kopuk ve Kötü Huyları Gittikçe Artıyor. Ne Yapmalıyız?

  Merhaba, benim 31 yaşında abim var. Kendisi bekar, anneyle ve babayla yaşıyor. Fakat çok kopuk, ayrı dünyalarda. Evden izinsiz para almalar veya başka yerde başkasına ait olan paraları izinsiz alması, sürekli düşünceli, dalgın, çalışmayı sevmeyen, yalan huyu olan ve sonrasında artık hırsız insanlarla arkadaşlık yapıp onlarla takılan, inşaatlarda veya bir cami avlusunda yatan bir kişi haline geldi. Kendisiyle konuşma yapıldığında, dalgın ve pişman olmuş bir görüntüyle duran, ama asla içindekileri bizimle paylaşmayan ve 5 yaşındaki çocuğun yapmayacağı davranış ve sorumsuzlukları yapan bir kişi. Konuştuğumuz esnada pişman olan, bir daha yapmayacağım deyip daha berbat şeyler yapan bir kişi halinde geldi. Ailemiz çok temiz, düzenli ve biz kardeşler evli ve ailesi çok düzgün insanlarız. Kendisini bir doktora götürmek istiyoruz. Tıpta bunun bir adı var mı? Doktora götürmemizin bir faydası olur mu? Bunun için tavsiye edeceğiniz doktorla da görüşmek isteriz. En kısa sürede vereceğiniz cevabı bekliyorum. İyi çalışmalar.

 • Hamileyim ve Sürekli Ağlıyorum. Bunun Bebeğime Zararı Olur mu?

  Merhaba, ben 5 aylık hamileyim. Kafamda olur olmaz şeyler kurup, sürekli ağlıyorum, gözyaşlarım dinmek bilmiyor. Bebeğime bir zararı olmasından çok korkuyorum ama ağlamayı engelleyemiyorum. Ne yapmalıyım? Sorunum nedir? Teşekkürler.

 • Eşim Çok Tutumlu. Bu Durum Sinirlerimi Bozuyor. Ne Yapmalıyım?

  Merhabalar, ben 9 yıldır evliyim. Eşim aşırı tutumlu bir insan. Ben de yıllardır ondan para isteyemiyorum. Bu konuyu onunla bir çok kez konuştum ama fayda etmiyor. Bu da bende sinir bozukluğuna sebep oluyor. Kendimi hiç iyi hissetmiyorum. Lütfen bu konuda yardım ediniz.

 • Tecavüze Uğradım ve O Olayı Unutamıyorum. Ne Yapmam Gerek?

  Merhaba, benim sorunum çok büyük. Güvendiğim erkek tarafından tecavüze uğradım. Doktora gittim, bazı şeyler yaptırmak zorunda kaldım. Çünkü yaşamımın devamı, mutluluğum ve ailemin duymaması için. Ama hala mutsuzum, yorgunum, bitkinim, uyumak istiyorum, hep ağlıyorum. Derdimi kimselere anlatamıyorum. Bir daha kimseyle bir ilişki yaşamam, evlensem de çok zor. Daha 19 yaşındayım. Ailemden saklamak zorundayım. Duyulsa öldürürler beni. Çok kötüyüm. Ölmek bile istiyorum. O olayı unutamıyorum, anlatamıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

 • Beynimde Ağırlık ve Sersemlik Var. Ne Yapmalıyım?

  Beynimde ağırlık ve sersemlik var. Birkaç gündür sürüyor. Ne yapmalıyım?

 • Panik Atak Hastasıyım. Bunun İçin Ne Kadar Süre Tedavi Olmalıyım?

  Selam, ben panik atak hastasıyım. 2 aydır ilaç kullanıyorum. İyiyim fakat her gün az da olsa panik oluyorum. Biraz zaman gerektiğini biliyorum fakat ne zaman normale döneceğimi merak ediyorum. Ne kadar süre tedavi olmam gerekir?

 • Bazen Yaşıma Uygun Davranmıyorum. Bunun Anne Sütüyle Alakası Olabilir mi?

  Merhaba, ben 18 yaşında bir genç kızım. Bazen yaşıma uygun davranmadığımı görüyorum. Çocukla çocuk oluyorum ama yetişkinlerde de bir yetişkin gibi konuşamıyorum. Ben 40 gün anne sütü almışım. Şimdi düşünüyorum ve bu aklımda hep bir soru işareti bırakıyor. Sizce anne sütünün az olmasının bununla bir alakası var mıdır?

 • Tedavi Görüyorum Ama İyi Olamadım. Sebebi Nedir?

  Merhaba, 1 yıldan beri tedavi görüyorum, hala iyi olamadım. Neden acaba?

 • Sevdiğim Adamdan Ayrıldım, Çok Kötüyüm. Onu Nasıl Unutabilirim?

  16 yaşındayım ve 35 yaşında evli bir adamla 2 yıldır çıkıyorum. Beni sevmediğini, sadece yeni yeni hoşlandığını öğrendim. Dünyam başıma yıkıldı. İnanın ben ona verdiğim değeri kimseye vermedim. Eşiyle ilişkisinde gözüm yok, istediğim biraz sevgiydi. Onunla tekrar devam etmemeliyim, öyle değil mi? Bir de cinsel beklentileri vardı. Artık hayatla ilişkimi kestim. Her gün ağlıyorum, konuşamıyorum, uyuyorum, yemek yemiyorum, moralim sıfır. Onun beni hak etmemesine rağmen çok özlüyorum. Bana yardım edin, nasıl unutabilirim? Hayatıma nasıl kavuşabilirim? Onu unutabilecek miyim?

 • Sıklıkla Ağlama Krizleri ve Bayılmalarım Oluyor. Nedeni Nedir?

  Merhaba, bende sıklıkla ağlama krizleri ve bayılmalar oluyor. Nedeni nedir?

 • Kapalı Yerlerde Duramıyorum. Ne Yapmam Gerekir?

  Merhaba, ben kapalı yerlerde duramıyorum, canım sıkılıyor. Sıkıntıdan saçımı bile kestiremiyorum. Ne yapmalıyım? Lütfen bana en kısa sürede cevap yazın.

 • Kapalı Alanda Duramıyorum ve Çok Sigara İçiyorum. Nedeni Ne Olabilir?

  Merhaba, kapalı alanda duramıyorum, sigara çok içiyorum, sıkıntıdan saçımı bile kestiremiyorum. Sizce nedeni ne olabilir? Cevap yazarsanız sevinirim.

 • Herşeyi Kafama Takıyorum, Çabuk Sinirleniyorum. Ne Yapmam Lazım?

  Merhaba, ben her şeyi kafama takıyorum, her şeye çabucak sinirlenebiliyorum. Daha sonra baygınlık geçiriyorum. Ne yapmam lazım? Çok berbat bir durumdayım, ağlamak istiyorum ama onu da yapamıyorum. Bana yardımcı olun, yoksa intihar edeceğim.

 • Annemin Uyku Düzensizliği Var. Ne Yapmamız Gerekir?

  Merhaba, annem benden 50 yaş büyük. Ben 20 yaşındayım. Annem şu an Seroquel kullanıyor, 3 öğün 100 mg. Ama uyku düzensizliği çok fazla ve en önemlisi hiç yerinde durmuyor. Ne yapmamız lazım? İlgilenirseniz beni sevindirirsiniz. Teşekkürler.

 • Kullandığım İlaç İyi Geliyor. Ne Kadar Süre Daha Kullanmam Gerekir?

  Merhaba doktor bey, ben yaklaşık 1 senedir Xetanor ilacı kullanıyorum. Bana çok iyi geldiği için şu anlık bırakmayı düşünmüyorum. Bu ilacı ne kadar süre daha kullanabilirim? Bağımlılık yapar mı? Teşekkür ederim.

 • Panik Atak Hastalığım Tekrar Başa Döndü. Ben Ne Yapacağım?

  İyi günler, 2 yıldır panik atak hastasıyım. 1 yıldan beri iyiydim, ancak şimdi yine başa döndüm. Ben ne yapacağım?

 • İzmir’deki En İyi Psikiyatristin Adını Öğrenebilir miyim?

  Merhaba, İzmir ilinin en iyi psikiyatri uzmanının adını bildirirseniz minnettar olurum.

 • Çok Mutsuzum. Sürekli Ağlamak İstiyorum. Ne Yapmamı Önerirsiniz?

  Merhaba, ben 30 yaşındayım. Aşırı derecede mutsuzum, sürekli ağlama hissim var. Ne yapsam, nereye gitsem, neyle uğraşsam mutlu olamıyorum. İçinden çıkamadığım, kimselere anlatamadığım sorunlarım var. Ne yapsam kafamdan atamıyorum. Artık delirme noktasına geldim. Maddi durumumdan dolayı da devlet doktorlarına gidiyorum. Beni tam dinlemeden hemen ilaç yazıp gönderiyorlar. Siz ne yapmamı önerirsiniz?

 • Panik Ataktan Tamamen Kurtulmak İçin Ne Yapmam Gerekir?

  Saygı değer doktorum, benim yaşım 22. Kalp çarpıntısıyla gece yarısı uyandım. Doktor doktor gezdim, panik atak dediler. Xeraloks ve Meron kullandım. Ama bende sersemlik, uyku, kendini sorgulama ve sinir gibi yan etkiler yaptı. İlacı içmediğimde panik atak tekrarladı. Sağlam bir tedaviyle kurtulmak istiyorum. Ne yapmam gerek?

 • Dikkat Toplayamama Sorunum Var. Ne Yapmamı Önerirsiniz?

  İyi günler, 15 gün sonra KPSS sınavım var. Dikkat toplayamama problemi yaşıyorum. Dershaneye gidip hazırlanmama rağmen, sanki hep eksiklerim varmış gibi geliyor. Sınav kaygısı yaşıyorum. Galiba sınavı gözümde çok büyütüyorum. Ama bu benim son şansım, kazanmam gerekiyor. Sağlık meslek lisesi mezunuyum. Benim gibi yıllardır bekleyen binlerce insan var. Ne olacak halimiz? Sizce ne yapmalıyım? Dikkatimi toplamak için bir ilaç öneriniz var mı?

 • Panik Atak Hastasıyım. Kontrol Altına Almıştım Ama Artık Başaramıyorum. Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, yaklaşık 98 yılından beri panik atak hastayım. 5 yıldır ilaç kullanmadım. En son Cipram kullanmıştım. Ataklarımla baş etmeyi öğrendim, kontrolüm altına almayı başardım. Fakat son 2 yıldır dönem dönem kontrolüm dışına çıkıyor, kalp atışlarım hızlanıyor. Korksam, heyecanlansam, sinirlensem hemen panik oluyorum. Hafızam geriledi, dikkat azlığım var. Hayatım da çok zor geçiyor. İlaç ta içmek istemiyorum. Ne yapmalıyım? Evlenmek istiyorum. 37 yaşındayım, 14 yaşında kızım var, bir çocuğum daha olsun istiyorum ama hamilelik, hastane, doğum düşüncesi bile beni korkutuyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

 • Benim Durumum Sizce Panik Atak mı?

  Öncelikle hizmetinizden dolayı teşekkür ederim. Benim sorum panik atakla ilgili. Yaklaşık 1 yıldır kalp ile ilgili birçok şikayetim var. Ancak defalarca doktora gitmeme rağmen bir şey olmadığı söyleniyor. Bunun üzerine ben de durumumun panik atak olduğunu düşünmeye başladım. Bende sürekli bu şikayetler mevcut. Durumum tamamen panik atağa uyuyor. Acaba bende gerçekten panik atak mı var? Eğer yoksa benim rahatsızlığım ne olabilir?

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Bilim Kahramanları Covid-19'a yönelik farkındalık sabunu geliştirdiler
Koronavirüs kapma riskini yüzde 250 artıran etken belirlendi: Uyku eksikliği
Son dakika haberleri | Bakan Koca: "Huzurevi, engelli ve bakımevleriyle 90 yaş üstü vatandaşlarımızı yarın aşılamaya başlıyoruz."
Bakan Koca: Sağlık çalışanlarımızdan 830 bin kişi aşının ilk dozunu oldu
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal Kovid-19 aşısı yaptırdı
DSÖ'den koronavirüs aşısı açıklaması: Dünya feci bir ahlaki başarısızlığın eşiğinde
Koronavirüs salgınında can kaybı 24 bin 161'e yükseldi
Son dakika haberi: Kovid-19 aşısı yaptıran sağlık çalışanı sayısı 800 bini geçti
Kar nedeniyle mahsur kalan hastanın imdadına belediye ekipleri yetişti
- Sağlık çalışanları destek bekliyor
Covid: Yunanistan'da koronavirüs kısıtlamaları gevşetildi, birçok mağaza 2 ay sonra yeniden açıldı

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

 

[Hata Bildir]