Uzm.Dr. Abidin Tanrıkut Soruları

Uzm.Dr. Abidin Tanrıkut Soruları ve Cevapları. Sağlıkla İlgili Tüm Sorular Listelenmektedir.

 • Boyun Fıtığı Olma Riskim Var mıdır?

  İyi günler benim sorunum son 8 aydır sol serçe parmağım ve sol kolumda sol göğüs kısmımda aralıklarla ağrı oluşuyor ve önceki gibi hızlı yürüyemiyor ve koşamıyorum. Kalp ve karaciğer testlerine girdim temiz sonuç aldım.12 yaşındayken romatizma rahatsızlığı geçirmiştim, ayaklarımda şişmişti. Bende boyun fıtığı olma riski var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

 • Bacaklarımda Ağrılar Var ve Atikliğim Kalmadı, Ne Yapmalıyım?

  Sayın Hocam 30 yaşında 170 cm boyunda, 78 kg bir bayım. Alkol ve sigaram yok, şeker ve kalp sorunu yok. Geçen sene beyinde kılcal damar tıkanması ve ayrıca beyin iltihabından dolayı bir müddet yattım. Gerekli kontrollerim oluyor. Şimdi daha iyiyim, ama son 6 aydır, adım atarken bacak baldırlarımda gerilme oluyor. Yürümekte zorlanıyorum, ayrıca eski atikliğim kalmadı, merdiven inerken zorlanıyorum, koşamıyorum. 50 - 55 yaşında insanlar top oynayıp koşarlarken ben çok üzülüyorum. Geçen gün 1 mt. yükseklikten atladım fakat dizlerimde yanma oluştu ve düştüm. Sabahları ilk adım attığım zaman ve gün içinde ayaklarımda, bacaklarımın baldır kısmında ağrı oluyor. Sanki bir şeyler ayaklarımı ve bacaklarımı engelliyor, tutuluyor. Zorla adım atıyor ve koşamıyorum. Birde bacaklarımda dikkatimi çeken otururken veya yatarken baldır kısımlarımda gözle görülen kıpırdanmalar oluyor. Bütün kan tahlillerim iyi çıktı. Dooppler ve EMG iyi çıktı. Ne yapmalıyım? İleriki günlerde daha kötü olur mu? Lütfen yardımcı olun.

 • Bel Fıtığı Genetik Bir Hastalık mıdır?

  Merhaba, ben 19 yaşındayım. Annemde bel fıtığı var ve benimde sürekli ayaklarım ağrıyor, gece kramp giriyor. Baldırımda morluklar oluştu, doktor bel fıtığı olabileceğimi ve bunun genetik olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Ayaklarımda varisler oluştu. Ayrıca bir de kansızlık problemim var. Bu yaşadığım sıkıntılar, ağrılar bel fıtığı belirtileri midir?

 • Boyun Fıtığı Baş Dönmesi Yapar mı?

  Merhaba, baş dönmesinin boyun fıtığı ile ilgisi var mı? Yaklaşık 2 yıldır devam eden baş dönmesi ve dengesizlik hissi var. Bir çözüm bulunamadı.

 • Bacaklarımda ve Baldırlarımda Ağrı Oluyor. Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, bacaklarımda ve baldırlarımda ağrı oluyor. Diz arkalarında gerilme hissi var ayaktayken kalçamdan başlayıp ayak bileklerime kadar yayılan bir ağrı oluyor. Bazen Yürümekte sorlanıyorum. Sebebi ne olabilir?

 • MR Sonucuma Göre Ameliyat Olmam Gerekiyor mu?

  Bir ay önce bel ağrım nedeniyle doktora gittim doktor ağrı kesici iğne verdi, ağrım geçti fakat bacağımda uyuşma ve yürüme bozukluğu başladı. Bir hafta önce tekrar doktora gittim MR çekildi. MR raporunda: L4-5 Th12-L1 disklerinde dejenerasyona sekonder yükseklik ve sinyal kaybı mevcuttur. Lomber lordoz düşleşmiştir. Lomber vertebra ende platelerinde yaygın tip II dejenerasyon izlenmektedir. Spinal korda anteriordan bası oluşturan santral-sol paramedian herniasyon izlenmektedir. Sol nöral forameni inferiordan daraltan lateral-far lateral protrüzyon izlenmektedir. Diskte tekal saka ve sol L5 sinir köküne anteriordan ciddi bası oluşturan inferiora doğru yaklaşık 2 cm uzanım gösteren eksrüzyon izlenmektedir. Doktor acil ameliyat dedi. Ameliyat hariç çözüm yolu var mı? Bu durumda sizin önerileriniz nedir? Teşekkürler.

 • Trendelenburg Pozisyonu Nedir?

  Trendelenburg pozisyonu nedir? Niçin kullanılır?

 • MR Sonucuma Göre, Ameliyatla Düzelir miyim? Neler Yapmalıyım?

  Merhaba, 23 yaşındayım. MR sonucum: “Fizyolojik servikal lordoz düzleşmiştir. C4 C5 düzeyinden geçen kasitlerde diskte sağ parasantral yerleşimli minimal fokal disk prtrüzyonu mevcut olup, anterior subaraknoid mesafe daralmıştır”. Bu sonuca göre ne yapmalıyım? Ameliyatla düzelir miyim?

 • MR Sonucumu Açıklar mısınız?

  Merhaba, Bu sonuçları açıklar mısınız? L3-4, L4-5-S1 İntervertabral disklerinde dejenerasyona sekonder sinyal kaybı izlenmekte olup yüksekliği normaldir. L4-5 İntervetebral diskinde ılımlı taşma izlenmektedir. L5-S1 İntervertebral diskinde posterior santral subligamentöz diffüze protrü tipte disk herniasyon izlenmektedir. Anterior epidural yağ planlarında obliterasyon izlenmektedir. Bilateral nöral foramenler inferior kesimde daralma izlenmektedir.

  Teşekkürler.

 • Boynumda Düzleşme Mevcut. Ne Yapmamı Önerirsiniz?

  Merhaba, 2 sene önce, boynumda düzleşme olduğunu öğrendim. Geçen hafta da beyin cerrahına gittim. Disklerimin zarar gördüğünü ve fizik tedaviye gitmem gerektiğini söyledi. Ne yapmamı önerirsiniz?

 • İstanbul’da Fizik Tedavi İçin Önerebileceğiniz Bir Yer Var mı?

  Merhabalar, 20 yaşlarındaki bir yakınımın, geçirdiği bir trafik kazası sonucu boynu kırıldı. Omurilik zedelenmesi olduğu söylendi. Boyun ameliyatı ve kafa arkasında oluşan yara için plastik cerrahi ameliyatı geçirdi. Şu anda fizik tedavi görüyor. Ancak hastane çok yakında taburcu etmek istiyor, İstanbul'a getirecekler. İstanbul'da fizik tedavi görmesi gerekecek. SSK imkanı olan bir kurum aranıyor. Hangi fizik tedavi kurumunu tavsiye edersiniz?

 • Arkadaşımın Omuzları İçe Doğru Bükülü Şekilde Duruyor. Ne Önerirsinizi?

  Merhaba Hocam, size bir yakınımla ilgili soru sormak istiyorum. Kendisi 24 yaşında 55 kilo ve 1,55-1,60 boylarında bir bayan. Omuzları sürekli içe doğru bükülü bir şekilde duruyor. Tabi omuzları düşük ve yuvarlak. Kendisi bunu göğüslerinin çıktığı zamanlarda saklamak için yaptığını ve artık öyle kaldığını söylüyor. Omuzları öne doğru bükülü gibi olduğu içinde sırtı da kambur gibi gözüküyor. Sizce bunun nedeni kendisinin düşündüğü gibi midir ve bunun tedavisi var mıdır? Ayrıca böyle bir rahatsızlık için ortopedi doktoruna mı yoksa fizik tedavi ve rehabilitasyon doktoruna mı gitmesi gerekir? Biz tedavi için korseler olduğunu duyduk bu konuda da bilgi verebilir misiniz?

BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
İlçelerinde Termal Su Çıktığını Öğrenen, Elinde Kaplarla Akın Akın Geliyor
Alzheimer'ı 20 Sene Önceden Bilmek Mümkün"
Mevsim Geçişlerine Dikkat Hasta Olmayın!
Türkiye'nin En Büyük Palyatif Bakım Ünitesi Balıkesir'de Açılıyor
Enfeksiyondan Korunmanın 7 Etkili Yolu!
Alternatif Tıpla Yeniden Ayağa Kalktı
Sağlık Bakanlığı'nın Yasakladığı Elektronik Sigarada Fare Zehri Tehlikesi
Kadıköy'de Alzheimer Merkezi ve Sosyal Yaşam Evi Açıldı
Üsküdar'da Alzheimer Sempozyumu Düzenlendi
İmplant Yaptıracaklara İki Önemli Tavsiye!
Okulda Üzerine Dolap Düşen Çocuktan İyi Haber Var

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

 

[Hata Bildir]