İL İL HASTANELER

Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi

  Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi  
Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi
Hastane Adı: Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi
Telefon: 0(362) 431 78 56
Faks: 0(362) 231 78 55
Adres: Unkapanı Mahallesi Leventler Sokak No: 1
İlçe: Samsun Merkez
İl: Samsun
Web Adres: www.samsunrshh.gov.tr
Harita: Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Haritası için Tıklayın.

1895 yılında Canik Sancağına Mutasarrıf olarak tayin edilen Hamdi Simavi Bey, ilk olarak şehrin şiddetle ihtiyaç duyduğu su, ulaşım ve hastane eksikliklerinin giderilmesi için çalışmalara başlar.

1902 yılında Samsun çok güzel bir hastaneye kavuştu. Devrim padişahın ismine izafeten hastaneye “Canik Hamidiye Hastanesi” adı verildi. 50 yataklı bu hastaneye Fransa’dan Op. Dr. Latour 10 altın maaşla doktor olarak getirildi. 1908 yılında Op. Dr. Yorgaki hastaneye ilk baştabip olarak atandı. Bu tarihlerde de hastanenin ismi “Canik Gureba Hastanesi” olarak değişti. 1919 yılında İngilizlerin Samsunu işgallerinde Amerikalılar hastaneye el koydu. Cumhuriyetin ilanı ile hastane 1924 yılında özel idareye devredildi ve “Samsun Millet Hastanesi” adını aldı. 1954 yılında Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’na verildi ve ismi “Samsun Devlet Hastanesi” oldu.

1971 yılında Devlet Hastanesi yeni binasına taşınmasıyla adı “Karadeniz Bölgesi Ruh Sağlığı” olarak, 1980 yılında ise “Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi” olarak değiştirildi.

 

[Hata Bildir]