Akıcı Konuşma Bozukluğu (Kekemelik) Soruları

Akıcı Konuşma Bozukluğu (Kekemelik) Hakkında Kulanıcıların Sorduğu Sorular ve Akıcı Konuşma Bozukluğu (Kekemelik) Sorularına Doktorlarımızın Verdiği Yanıtlar Bu Sayfada. Akıcı Konuşma Bozukluğu (Kekemelik) Soruları ve Doktor Cevaplarına Ulaşmak İç

 • Konuşurken Çok Takılıyorum. Ne Yapabilirim?

  Merhaba Sibel Hanım, ben konuşurken çok takılıyorum ve konuşmakta güçlük çekiyorum. Ne yapabilirim? Yardım edin lütfen.

 • Dalgınlık, Unutkanlık Gibi Şikayetlerim İçin Önerileriniz Nelerdir?

  İyi akşamlar doktor bey. Bende 3-4 ayda gittikçe artan konsantrasyon, dalgınlık, unutkanlık gibi şikayetlerim var. Bunun dışında biriyle konuşurken sözcük bulamama, konuşmamda bozukluklar, kelimeleri birbirine karıştırma, yazı yazarken ve okumamda dengesizlikler de var. İnanın elimi kolumu nereye koyacağımı şaşırmış durumdayım ve çok gerginim. Bu rahatsızlıklar yüzünden işimi ve ruhsal sağlımı kaybedeceğim. Bana öneriniz ne olur? Şimdiden teşekkür ederim.

 • Kızımın Konuşma Güçlüğü İçin Ne Önerirsiniz?

  Merhaba; 4 yaşında bir kızım var. 4 yaşında olmasına rağmen konuşmakta güçlük çekiyor. Konuşması konusunda yapmamız gerekenleri yapıyoruz, kitaplar, eğitici oyunlar, filmler falan ama halen bir geliştirme göstermiş değil. Örneğin baba yerine aba gibi, anlatmak istediklerini hareketlerle ifade edebiliyor. Sorunu sizce psikolojik mi, yoksa geçici bir hastalık mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

 • 4 Yaşındaki Kızım Konuşamıyor. Nereye Başvurabiliriz?

  Merhaba, benim 4 yaşında bir kızım var. Yaşı 4 olmasına rağmen henüz konuşamıyor. Acaba tedavi görmesi gerekebilir mi? Gerekirse hangi bölüme gitmeliyiz? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

 • Konuşma Zorluğunu Atlatmak ve Huzurlu Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

  Bende yaklaşık 10 yıldır konuşma zorluğu, herşeyden aşırı bıkma ve huzursuzluk var. 1 yıldır Lustral kullanıyorum ve huzursuzluk, kalp çarpıntısı vs. yan etkileri oluyor. Konuşmamdaki zorluğu atlatmam ve huzurlu bir hayat yaşamam için ne yapmam lazım? Ailevi baskı yüzünden oldu. İlgilenirseniz çok sevinirim.

 • Konuşmada Zorluk Çekiyorum. Ne Yapmamı Önerirsiniz?

  Yaklaşık 10 yıla yakın aşırı huzursuzluk ve konuşmada zorluk çekiyorum. 1 yıla aşkın süredir Lustral antidepresan ilacı kullanıyorum, bu da daha kötü olmama sebep oluyor. Bu sıkıntılardan kurtulmak ve konuşmamı düzeltmem için ne yapmam lazım veya hangi ilacı kullanmam lazım? İlgilenirseniz çok sevinirim.

 • Oğlum Hala Konuşamıyor. Ne Yapmalıyız?

  Merhabalar, benim 2008 doğumlu bir oğlum var. Ama hala konuşamıyor, toplasanız 10 kelime söyleyebiliyor. Bu durum bizi endişeye düşürüyor. Bugüne kadar hiç cümle kuramadı. Normalde çok sinirli, kimseyle anlaşamayan bir çocuk. Bu davranışları normal mi, siz nasıl değerlendirirsiniz acaba? Çok doktora gittik, hemen hemen hepsi konuşur diyorlar. Ne yapmamız gerekli? Lütfen bize yardımcı olun, en kısa zamanda sizden haber bekliyorum, iyi çalışmalar.

 • Oğlum Olumsuz Cümleleri Söyleyemiyor. Ne Yapmalıyız?

  Merhabalar, benim oğlum 16 Mayıs 2007 doğumlu. Konuşması biraz geç oldu ama şimdi herşeyi söylüyor, fakat olumsuz kelimelere gelince, mesela bilmiyorum yerine bilcem ıııı diyor, hep olumsuz cümlelerde yapıyor. Anlattım fakat bir türlü söylemiyor. Söylettirmek için nasıl bir yol izlemeliyim bilemiyorum. Israr edince konuyu değiştiriyor. Bize yardımcı olursanız sevirim. İyi akşamlar dilerim.

 • Konuşma Bozukluğumun Sebebi Ne Olabilir?

  Merhabalar, bundan 20 gün önce çok kötü baş ağrısı çekiyordum. Bir kaç gün devam etti, daha sonra geçti ama arkasından konuşma bozukluğu oldu. Beyin MR’ı çektirdim ama birşey çıkmadı. Burnumda ve genizimde, hava sütunlarını ileri derecede kaplayan lezyon saptandı. Ameliyat oldum fakat halen daha konuşamıyorum. Doktorlar psikolojik olduğunu söylüyor ama başka birşey olduğunu düşünüyorum. Beynimin içi boşalıyor konuşmaya çalışırken, insanlara tahammül edemiyorum. Acaba başka bir beyin rahatsızlığı mı? Lütfen cevaplayın, ne yapacağımı bilmiyorum.

 • Toplumda Konuşamamak ve Terlemek Neyin Belirtisidir?

  Toplumda konuşmada zorluk çekmek, terlemek ve herşeyi unutmak. Ne yapabilirim?

 • Kızım 1 Haftadır Kekeliyor. Nereye Başvurmalıyız?

  21 yaşında bir kızım var, hiç bir konuşma problemi yoktu, son 1 haftadır kekeliyor. Ne yapabilirim, hangi doktora gitmeliyiz? Saygılar.

 • 6 Yaşındaki Kızım Konuşamıyor. Ne Yapabilrim?

  Kızım 6 yaşında. Doktorları Nerotransmitter Sentez Bozukluğu olduğuna karar verdiler. Kızım henüz konuşmuyor. Ne yapabilirim?

 • Kekemelik İçin Nereye Başvurabiliriz?

  Merhaba. 21 yaşında bir kızım var. Çok akıcı konuşması vardı, 1 haftadır yavaş yavaş konuşması kekeleme şekline geçti. Nereye baş vurmam gerek? Nasıl bir tedavi uygulamamız gerekiyor? Daha doğrusu hangi branş bu sorunla ilgileniyor? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum, saygılar.

 • Oğlumda Konuşma Bozukluğu Plduğunu Düşünüyorum. Nereye Başvurmalıyım?

  Merhabalar, benim sorum 2007 Mayıs doğumlu oğlum var. Konuşması biraz geri. Konuşurken aralarda ıh ıh diyor. Acaba bunlar geçer mi yoksa sorun olduğunu mu düşünmeliyiz? Hangi doktora başvurmalıyız?

 • Yürürken Bacaklarım Yere Sürtülüyor, Düşüyorum. Ne Yapmalıyım?

  Korpuz allozum genu sol-anterior komşuluğunda en belirgin olmak üzere periventriküler-subkortikal beyaz maddede izlenen milimetrik fokal artmış, T2 sinyali gösteren alanlar da non-spesifik gliotik odaklar. Ayrıca tanıda sekel gliotik değişikler öncelikle düşünülmektedir. Aktif prankimal inflamasyon-enfeksiyon düşündürecek tarzda patolojik kontras tutulumu saptanmamıştır. Sol paryetal pakimeningeal kalınlaşma ve kontras tutulumu benzer şekilde izlenmektedir. İntrakranial enfeksiyon klinik ön tanısı bildirilen hastada klinik-laboratuar korelasyon ve gerekli bulunursa kontrol MR inceleme önerilir. Maksiller sinüsler ve etmoid hücrelerde minimal mukozal kalınlaşma ifadesini açıklamanızı istiyorum. Son 1 senedir yürürken bacaklarım yere sürtülüyor ve düşüyorum. Koşamıyor ve zıplayamıyorum. Ayrıca soğuk havalarda bacaklarım aşırı geriliyor, adım atamıyorum, felçli gibi oluyorum. Dengem de çok bozuk. EEG iyi çıktı. Minarellerim de iyi çıktı. Fizik tedavi gördüm, bir faydası olmadı. Ne yapmalıyım? Lütfen yardımcı olun. Saygılarımla, teşekkürler. Bu bacaklarıma kök hücrenin bir faydası olur mu?

 • Kızım Konuşurken Harfleri Uzatıyor. Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, kızım 4 yaşında. Ara sıra konuşurken harfleri uzatıyordu, şu an daha fazla yapıyor. Ne yapmalıyım?

 • Kortizon İğneleri Oğluma Kilo Aldırdı. İğneleri Kullanmalı mı?

  10 yaşındaki oğluma 4 yıl önce rolantik epilepsi teşhisi kondu. Ağızda yamulma oluyordu. 8 aydır nöbet yok. Aynı zamanda Disleksi hastası. Her 6 ayda EEG çekiliyor. Bazen konuşurken kelimeleri ağzında çeviriyor. Başka bir şikayeti yok. İlk doktor çene kasları zayıf, zamanla düzelir demişti. Son doktor Lan-dau kleffner sendromu da var dedi. Kortizonlu iğne verdi. Çocuk çok şişmanladı. Eski EEG lerde ilk doktor görmemiş olabilir mi? Yoksa oğlumda LKS aslında yok mu? Convelex, Concerta ilaçlarını alıyor. Şimdi ilave Synachten. İğneden endişeliyim. Sizce LKS var mı? İğne olmalı mı? Yan tesirlerinden dolayı ilaca devam etmeyi pek istemiyorum. Ne yapmamızı önerirsiniz? Saygılarımla.

 • Vücudumda Aniden Titreme Oldu. Sebebi Ne Olabilir?

  Merhaba, dün gece aniden feci bir şekilde tüm vücudum titremeye başladı. Ellerim, ayaklarım, özellikle bacaklarımla kafamı durduramıyordum. Çenem de titriyor ve kasılıyordu. Ayakta duramıyordum, çok zor konuşuyordum. Gözlerim kan çanağı oldu ve ağzım kurumuştu. Soğuk duşa girdim ve 3-5 dakika sonra geçti. 10 dakika arayla 2 defa daha oldu. Sebebi ne olabilir, ne yapmalıyım?

 • Oğlum Konuşurken Takılıyor, Hangi Doktora Göstermeliyim?

  Merhaba 7 yaşindaki oğlum konuşurken takılıyor. Hangi bölüm doktoruna göstermeliyim?

 • Ellerimde ve Boynumda Titreme, Konuşamama Şikayetlerim Var. Ne Yapmamı Önerirsiniz?

  Merhaba, 37 yaşındayım. 8 senedir, yürürken ellerimin, boynumun ve vücudumun titrediğini hissediyorum. Son 20 gündür de dilim tutuluyor ve konuşurken zorlanıyorum, konuşamıyorum. Konuşamamak beni çok zor durumlara sokuyor. Neler yapmamı önerirsiniz?

 • Oğlum Konuşurken Heyecanlandığında Kekeliyor, Ne Yapmalıyız?

  Hocam benim oğlum 3 yaşında. Konuşurken heyecanlandığı zaman 8 veya 10 sefer kekeliyor. KBB doktoruna götürdüm bir şey yok dedi. Bununla ilgili bana yardımcı olabilir misiniz?

 • Sağ Kulağım Çınlıyor, Başım Ağrıyor, Bazen Konuşurken Dilim Sürçüyor. Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, sağ kulağım yıllardır çınlıyor ve gece olunca daha da artıyor. Bununla beraber ara ara başımın belli yerlerinde sıcak akıntılar hissediyorum, baş dönmelerim oluyor, zaman zaman her hangi bir yere bakınca mor ışıklar görüyorum, başımda ağrılar oluşuyor. Bazen konuşurken dilim sürçüyor yani kelimeleri söylerken zorlanıyorum. İmkanım olmadığı için doktora hiç gitmedim. Ne yapmam gerekiyor?

 • Friedreich Ataksili Hastalığının Tedavisi Var mıdır?

  Merhaba, 22 ve 26 yaşlarında 2 kardeşim var ve ikisi de Friedreich Ataksili hastası. 13 yıldır bu hastalık yüzünden yürüyemiyorlar. Kulakları iyi duymuyor, iyi göremiyorlar ve konuşurken çok zorlanıyorlar. Ama ikisi de çok akıllılar. Onlar için ne yapmam gerekiyor? Bu hastalığın tedavisi var mı?

 • Baş Dönmesi ve Konuşma Bozukluğu Problemim Var. Sebebi Ne Olabilir?

  Merhaba, bende 1 yıldan beri devam eden baş dönmesi ve dönmeyle başlayan konuşma bozuklukları oluyor. Eğer uzanarak istirahat edersem, 1 saat gibi bir sürede normale dönüyorum. Bu durumun sebebi ne olabilir?

 • 3,5 Yaşındaki Oğlum 4 - 5 Aydır Kekeliyor. Ne Yapabiliriz?

  3.5 yaşındaki oğlum 4 veya 5 aya yakındır kekeliyor. Son günlerde konuşurken iyice zorlanıyor. Nasıl davranmam gerekliliği konusunda bilginize ihtiyacım var? Aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler.

 • 3 Yaşındaki Oğlum Hala Konuşamıyor, Ne Yapmalıyım?

  3 yaşında bir oğlum var ama hala daha konuşamıyor. Bununla ilgili bir uzmana götürmek için acele etmeli miyim, neler yapmalıyım?

 • Yaşadığım Korkudan Dolayı Kekeme Oldum. Bunun Tedavisi Mümkün mü?

  Selam; küçük yaşta geçirdiğim korkudan dolayı kekeme kaldım. Üniversite okuyorum, 4 yıllık a.ö. muhasebeciyim. Bu sorun bana oldukça engel oluyor. Tedavisi mümkün mü? İlgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

 • Kardeşim Kekeliyor. Ne Yapmamız Gerekir?

  2,5 yaşında bir kardeşim var. Gayet iyi konuşabiliyordu. Yaklaşık 1 aydır kekeliyerek konuşuyor. Ne yapmamız gerekir? Hemen bir doktora göstermeli miyiz yoksa biraz beklemeli miyiz?

 • Çocuğumun Hastalığı Genetik Olabilir mi?

  15 yaşında oğlum var. Fragl X Sendromu teşhisi konuldu. Zeka seviyesi oldukça geri, kekemeliği var. Doğduğundan beri uğraşıyorum, ama çok fazla bir ilerleme sağlanamadı. Özel eğitimle destekliyoruz ama yine zeka seviyesi oldukça geri. Çok sinirli, bağırıp çağıran kızdırılınca zapdedilemeyen bir çocuk. Zaman zaman kendi kendine konuşan, garip hareketler yapan biri. Algılaması çok geri, çok dalgın ve dağınık. Bu çocuk için ben ne yapabilirim? Okul ve aileye yönelik önerileriniz nedir, tıbbi olarak ne yapılabilir? Öneriniz doktor ve hastane de olabilir, yönlendirirseniz sevinirim. Diğer bir sorum, 10 yaşında kız, 6 yaşında erkek 2 çocuğum daha var. Kızımızda bu sene bayılma oldu, doktora götürdük, epilepsi teşhisi konuldu, ilaç tedavisi devam ediyor. Diğer çocuklarımda da genetik bir sorun olabilir mi? Beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 • Transkraniyel Manyetik Stimülasyon Tekniğiyle Tıkalı Damar Açılır mı?

  Merhaba, felç geçiren hastalar için şah damarında ciddi tıkanmalar olduğunda ameliyat olması kararı alınıyor. Transkraniyel Manyetik Stimülasyon adı altında bir teknikle bu tıkalı damarların açılacağı ve bu tıkanmanın tekrarlanmasının önleneceği söylendi. Siz değerli hekimimizin bu konuda öneri ve görüşlerinizi öğrenmek istiyorum. Saygılarımla.

 • Kekemelik Tedavisi İçin Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, bende kekemelik sorunu var. Çok fazla değil, yani normal konuşmamda birşey yok, fakat bazı harflerle başlayan kelimeleri herkesin içinde ya da telefonda ya da kalabalık bir ortamda söyleyemiyorum. Mesela adın ne diyorlar, Zuhal diyemiyorum, donup kalıyorum. Hipnozla tedavi olabileceğini öğrendim. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Tedavisi var mı, seans süresi ne kadar olur, ücreti nedir? Yaklaşık olarak bana bildirirseniz çok sevinirim, çünkü artık bu sorundan kurtulmak istiyorum. Cevabınızı bekliyorum. İyi çalışmalar.

 • Damar Tıkanıklığı, Konuşma Zorluğu ve Sinir Bozukluğu Yapar mı?

  Benim sol beyin damar tıkanıklığım var. 2 ay önce beyin MR’ı çektirtim ve kirs olduğu söylendi. Bu kirs bende konuşma zorluğu ve sinir bozukluluğu yapar mı? İyi çalışmalar.

 • Annem 1 Yıl Önce Felç Geçirdi. Baş Dönmeleri Devam Ediyor. Ne Yapmalıyız?

  Annem 1940 doğumlu, 1 yıl önce kısmi felç geçirdi. Sağ tarafı %30 felç oldu. Ağzı, kolu düzeldi, ayağı da iyi sayılır. Konuşması yavaş. Bu arada baş dönmesi çıktı. Kaç kez doktora götürdük ancak çare bulamadılar. Kılcal damar daralmasının az olduğu ancak çok önemli olmadığı söylendi. KBB doktoruna götürdük, birşey çıkmadı. Betaserc adlı hap verdiler ama fayda etmiyor. Önceleri 3-4 günde bir dönmesi vardı, şimdi hemen hergün dönme var. Ne yapmalıyız?

 • 4 Yaşındaki Kızım Konuşamıyor. Ne Yapabiliriz?

  Dil gelişiminde gerilik. Kızım 4 yaşını doldurdu fakat daha konuşmuyor. Tek tük kelimeleri çıkarmaya çalışıyor ama derdini anlatacak kadar konuşamıyor. Bir de katı gıdalarda çiğneme ve yutma problemi var, en ufak bir şey boğazına takılıyor ve kusuyor. 2 aydır kreşe gidiyor, seslerde bir artış söz konusu. Ne yapabilirim? Özel eğitim alıyor.

 • Eşimde Aniden Kekemelik Başladı. Ne Yapmamızı Önerirsiniz?

  Eşim 2 hafta öncesine kadar normal bir şekilde konuşuyordu. Şimdi kekelemeye başladı. Bir kelimeyi 4-5 seferde söylüyor, sonra düzeliyor. Birkaç kelime konuştuktan sonra tekrar kekelemeye başlıyor. Ne yapmamızı önerirsiniz?

 • Kardeşimin Konuşması Nasıl Düzelir?

  25 yaşında kısmi felç geçirmiş kardeşim var. Şimdi yürüyor ama konuşma bozukluğu var. Felcin nedenini doktorlar şu an bulamadılar, kardiyolojiye yönlendirdiler. İlerde konuşması düzelebilir mi? Konuşmasını geliştirmek için neler yapmalıyız?

 • Kızım K Harfini Söyleyemiyor. Ne Yapabiliriz?

  Benim kızım 6 yaşını bitirdi ama konuşmasında sorun var. Onun alfabesinde K harfi yok, yani kapı onun konuşmasında dapı. Seri konuşmalarda K yı söyleyemiyor. Ne yapabilirim?

 • 2,5 Yaşındaki Yeğenimin Siniriyle Başa Çıkamıyoruz. Ne Yapabiliriz?

  Benim 2,5 yaşında bir yeğenim var, şimdiye dek hiç konuşmadı ve haddinden fazla hırçın. Doktora danıştım fakat bana etkili bir cevap vermedi. Siniriyle başa çıkamıyoruz ve bununla birlikte konuşmaması bizi korkutuyor. Ne yapmam gerek bilmiyorum, bana Cerrahpaşa veya Çapa Tıp fakültesine başvurmam gerektiğini söylediler, yardımı olur mu bilmiyorum. Bana cevap yollarsanız sevinirim. Saygılar.

 • Eşimdeki Uyuşmalar İçin Nereye Başvurmalıyız?

  Öncelikle iyi çalışmalar diliyorum. Sorum şu, eşimin yaklaşık 3 hafta önce sağ kolunda dirseğe kadar bir uyuşma oldu. Daha önce de vücudunun sol kısmı baştan aşağıya kadar uyuşmuştu. Dün gece de sol kolu omzuna kadar 2-3 saat uyuşuk kaldı ve sonra geçti. 1-1,5 ay öncesinde yatakta ayaklarını hissetmeme ve konuşurken güçlük çekme sıkıntısı oldu ama bilinç tamamen kaybolmadı, cevap verebiliyordu. Hangi branşta bir doktora gitmeliyiz acaba? İnternetten okuduğum kadarıyla, uyuşma boyun fıtığı belirtilerinde de olabilirmiş ama kalpte de var belirtileri ya da dahiliyeye mi gitmemiz gerkiyor? Lütfen acil bir tavsiyede bulunabilir misiniz? Teşekkürler.

 • 3 Yaşındaki Çocuğum Konuşurken Takılıyor ve Tekrarlıyor. Ne Yapmalıyım?

  3 yaşında erkek çocuğum var. Konuştuklarını tekrarlama ve takılma yapıyor. Ne yapmalıyım?

 • Oğlum 3 Yaşında ve Normal Konuşuyorken Kekelemeye Başladı. Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, oğlum 3 yaşında ve oldukça düzgün konuşuyorken birden kekelemeye başladı. Çok agresif, sürekli dışarıda olmak istiyor ve izin verilmediğinde saldırıyor ve bir şeyler kırıyor. Nasıl çözebilirim bu sorunu?

 • Halsizlik, Unutkanlık ve Konuşma Geriliği İçin Ne Yapılması Gerekir?

  Merhaba, annemin aşırı halsizlik, ayakta duramama, unutkanlık, konuşmada dilinin dolanması ve idrarını tutamama gibi sorunları var. Başvurduğumuz doktorlardan kesin sonuç alamadık. Bilgi verir misiniz?

 • Kardeşim Kekeme ve Aşırı Hiperaktif. Ne Yapabiliriz?

  Sevgili hocam, ben 22 yaşındayım, 8 kardeşiz ve en küçük kardeşimizde bir sorun var. Bir çok doktora başvurduk ama bir türlü yanıt alamadık. Kardeşim küçüklüğünden beri aşırı hiperaktif bir çocuk. 5 yaşındayken verdiğimiz bir kreşte korkma sonucunda kekeme oldu ve şu an 13 yaşında olmasına rağmen hala kekeme. Götürdüğümüz doktorlar, birşey olmadığını ve bu durumun kısa sürede geçeceğini söylediler ama hala aynı, aşırı hiperaktif. Okul içerisinde aşırı dışlanıyor kekemeliğinden dolayı. Öğretmeni aşırı zeki olduğunu söylüyor. Arkadaş ortamından sürekli dışlandığından ve alay konusu olduğundan dolayı okula mecbur olduğundan gittiğini söylüyor, oysa biz okumasını çok istiyoruz. Kardeşim bir de Ciprelax ve Atarax ilacını kullandı uzun bir süre, ama artık vermiyoruz. Kardeşimle ilgili olarak neler yapmamızı önerirsiniz? Yardımcı olursanız sevinirim.

 • Konuşma Bozukluğum İçin Nereye Başvurmalıyım?

  Ben 18 yaşındayım. Konuşma bozukluğum var. Hangi bölüme gitmem gerekiyor? Bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 • Dilim Çok Sürçüyor. Ne Yapmamı Önerirsiniz?

  Son zamanlarda kelimeleri toplayamıyorum, dilim çok sürçüyor. 30 yaşındayım, aklım çok dağınık. Ne yapmamı önerirsiniz?

 • Annemin Dilindeki Uyuşma İçin Ne Yapmalıyız?

  Annem katarakt ameliyatı oldu ama olduktan yarım saat sonra dilde uyuşma oldu, konuşamadı. Bir çok testler yapıldı ama sonuç çıkmadı ve daha sonra sık sık kolda ateşlenme oldu. Bunun sebebi nedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

 • Babamın Rahatsızlığı İçin Çaresi Yok Dediler. Ne Yapabiliriz?

  Benim babam rahatsız, yaşı 58. Yürüme, denge kaybı, konuşamama sorunu var. Hastanede filmi alındı, tıpta çaresi yok dediler. Gerçekten çaresi yok mu? Varsa lütfen beni bilgilendirin. Cevabınızı bekliyorum.

 • 2 Yaşındaki Bebeğimin Konuşması İçin Neler Yapmalıyım?

  Merhaba, benim bebeğim 2 yaşında ama halen konuşamıyor. Kendini jestlerle ifade etmeye çalışıyor, dede ve babadan başka bir şey söyleyemiyor. Sizce bunun sebebi ne? Konuşması için neler yapabilirim, nereye götürebilirim? Şimdiden teşekkürler.

 • Kekeleme Sorunum İçin Hangi Bölüme Başvurmalıyım?

  45 yaşındayım. Konuşurken kelimeleri getiremiyorum, söyleyeceğim şeyi hemen ifade edemiyorum, kekeliyorum. Doktora gideceğim ama hangi bölüme gideceğimi bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 • Denge Bozukluğu İçin Nereye Başvurmalıyız?

  Yeğenim 6 yaşında. Kendisinde denge bozukluğu gibi bir şey var. Yürürken dikkat çekecek bir şekilde yürüyor, bir tarafına doğru fazla eğiliyor. Düzgün konuşamıyor. Kolunu eğri tutuyor bazen. Otururken de düzgün duramıyor. Elinde bir şeyi düzgün tutamıyor. Acaba bunlar çok önemli bir sorun mudur? İnsanların dikkatini çekecek kadar değişik, dengesiz hareket ediyor. Nerelere başvurabiliriz, hangi alanlara baktırmalıyız? Teşekkürler.

 • Oğlumun Kekeleme Problemi İçin Ne Yapmamızı Önerirsiniz?

  Merhaba, benim 3,5 yaşında bir oğlum var ve yaklaşık 3 ay kadar önce kekelemeye başladı ve çok sık olmamakla beraber sadece kelimeleri tekrarlayarak konuşmaktaydı. 1 ay bu şekilde devam ettikten sonra konuşması düzeldi ve 2 hafta önce kekelemesi tekrar daha yoğun olarak başladı. Bu sefer kelimeleri değil, kelime başlarındaki harfleri kekelemektedir. Böyle bir durumda ne yapmamız gerekmektedir? Saygılarımla.

 • Oğlum Çok Uyumsuz, Kardeşleriyle Anlaşamıyor. Bize Ne Önerirsiniz?

  13 yaşında oğlumun aşırıya kaçan hareketleri var. Uyumsuz, okulda başarısız, sürekli gülüyor, kekemeliği var, altını da ıslatıyor. Ayrıca kardeşleriyle hiç anlaşamıyor. Bize ne önerirsiniz?

 • Konuşma Bozukluğu İçin Nereye Başvurmamızı Önerirsiniz?

  Bir arkadaşımın 10 yaşında bir oğlu var ve konuşmakta zorlanıyor. Özel eğitim merkezine gidiyor, bu arada normal okula da gidiyor, ancak okumayı henüz sökemedi. Eğitmenler konuşması üzerinde yoğunlaşmaları gerektiğini söylemişler ancak bir muayeneden geçmesi gerekiyormuş. Hangi bölüme götürmeliyiz? Çocuk ne çok hasta, ne de çok iyi, yani herşeyi biliyor, oyununu oynuyor ancak birden heyecanlanıyor, yapacağı bir hareketin kendine zarar verebileceğini kestiremiyor. Bizi yönlendirirseniz seviniriz. Teşekkürler.

 • Aşırı Heyecan ve Unutkanlık İçin Ne Yapmalıyım?

  Ben çok heyecanlanıyorum ve çok unutkanım. Konuşmakta güçlük çekiyorum ve çok stres yapıyorum. Bunun bir tedavisi var mıdır? Acil olarak sizden yardım almak istiyorum.

 • TMS Uygulaması Annem İçin Uygun mu?

  Sayın hocam, 74 yaşındaki annem, kalp ritmi bozulması ve beyne kalbin pıhtı atması nedeniyle sağ taraftan felç oldu. 10 gün tıbbi tedavi gördükten sonra, nöroloji bölümünden taburcu edilerek eve getirdik. Sağ tarafı hiç tutmuyor, bilinci yerinde, konuşması anlaşılmıyor, bazı kelimeleri anlaşılıyor. Hocam sitenizde TMS uygulamanızı okudum. Bize faydalı olabilir mi? Riskleri var mı?

 • Kekemelik Tedavi Edilebilir mi?

  Ben küçüklüğümden beri kekemeyim. Tedavi olmak için ne yapmalıyım veya nereye gitmeliyim?

 • 16 Aylık Kızımın Kafatası Sertleşmedi ve Hala Yürüyemiyor. Bunun Nedeni Ne Olabilir?

  Merhaba, kızım 16 aylık. Kafatası sertleşmedi ve kafatasının yumuşak yerinde sessiz, gözle görülür bir şekilde kalp atışı gibi atışlar oluyor. Kızım hala yürüyemiyor. Kansızlık, kekemelik, kemiklerde gelişim geriliği ve sürekli kabızlık var. Zekası, yaşıtlarının zekasında. Bu neden olabilir? Bilgi verirseniz sevinirim.

 • Babamın Rahatsızlığının Sebebi Ne Olabilir?

  Merhaba doktor bey, babam 72 yaşında. Bir kaç kez iş yerinde düşmüş. En son olarak pazarda dolaşırken birisi tarafında itilerek yere düşmüş ve demire çarpmış, bayılmış. MR ve tomografileri çekildi ama birşey çıkmadı. Yürümesinde problem var, bir ayağını sürüyerek yürüyor ve konuşmasında biraz sürçme vardı. Bunun üzerine nörolojiye götürüldü, tekrar MR çekildi. Yaşlılık nedeninden olduğunu söylediler ve ilaç verildi. Kullandıktan sonra hiç değişme olmadı. Daha sonra bel MR çekildi, şimdi sonucunu bekliyoruz. Bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi günler.

 • Oğlumda Sünnet Sonrası Kekemelik Başladı. Ne Yapmalıyım?

  Oğlumu 1 hafta önce sünnet ettirdim ve oğlumda kekemelik başladı. Ne yapmam lazım, nereye başvurmalıyım?

 • Kekemelik Hipnozla Tedavi Edilir mi?

  İyi günler, 5 yaşındaki oğlumda bariz şekilde pelteklik ve kekemelik var. Hipnozla tedavinin etkili olduğunu duydum. Ne yapmamı önerirsiniz? Sizin hastanenizde tedavi olabilir mi? Teşekkürler.

 • 6 Yaşındaki Oğlumda Konuşma Problemi Var. Ne Yapmamız Gerekiyor?

  Merhaba, oğlum 6 yaşında. Konuşması düzgün değil. Sanki 4 yaşındaki gibi konuşuyor. Ayrıca duyma problemi vardı, ameliyat oldu ve duyma problemi düzeldi. Ancak halen konuşması düzelmedi. Ne yapmamız gerekiyor? Konuşması düzelir mi?

 • Dilimde Takılma Problemim Var. Nasıl Bir Tedavi Yöntemi Seçebilirim?

  Merhaba, 8 yaşından sonra dilimde takılmalar başladı. Babamda, ablam ve abimde de aynı şekilde kekemelik oluştu ve zamanla azaldı. Ama ben 17 yaşındayım ve sorunum aynı şekilde devam ediyor, beni zor duruma düşürüyor. Derslerimi anlatamıyorum, çevremde fazla konuşamıyorum. Normalde konuşmayı severim ama üzerimde fazla bir ağırlık yapıyor. Nasıl bir tedavi yöntemi seçersem düzelebilirim?

 • 5 Yaşındaki Kızım Kekeliyor, Ne Yapmalıyım?

  Kızım 5 yaşında. Konuşurken kekeliyor, takılma oluyor. Ne yapmalıyım?

 • Oğlum 5 Yaşında ve Konuşmayla İlgili Sıkıntı Yaşıyor?

  Benim oğlum 5 yaşından gün aldı. Bazen kelimeleri 3 defa söylemek durumunda kalıyorum. Sürekli geniz akıntısı bulunmakta, burun tıkanıklığı olmakta ve sürekli öksürüğe yakalanmaktadır.

 • 24 Aylık Kızım Kelimeleri Düzgün Söyleyemiyor, Sizce Bu Normal mi?

  Kızım 24 aylık. Boyu ve kilosu yaşına uygun. Bugüne kadar sağlık açısından herhangi bir problemi olmadı ancak verilen komutları anlamasına karşın henüz açık ve net olarak kelimeleri söyleyemiyor. Sizce bu doğal mı? Ailemde de geç konuşan biri olmamasına karşın bu durumun nedeni ne olabilir? Teşekkürler.

 • İkili İlişkilerimde Yüz Yüze Konuşamıyorum, Kilitleniyorum. Ne Yapmam Gerekir?

  Merhaba, 27 yaşında muhasebeciyim. Normal ilişkilerimde, yani iş ve ailemde gayet normal davranıp düzgün konuşabiliyorum ve hiç bir sıkıntı çekmiyorum. Mali müşavirlik bürosunda muhasebecilik yapıyorum, resmi dairelerle iç içeyim ve görüşmelerim çok normal. Fakat ikili arkadaşlıklarımda, yüz yüze geldiğimde ağzımdan tek kelime çıkmıyor. Mesela onlarla telefonda görüştüğümde yine sorun yok, fakat yüz yüze olunca nedense hiç konuşamıyorum. Terleme de oluyor. Sanki kilitleniyorum. Bu durum bende büyük sıkıntı yapıyor. Doktora gitmeyi düşündüm fakat gitmedim. Ne yapmam gerekir? Bunu nasıl yenebilirim?

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Muğla'da Otomobil Çarpışması: 5 Kişi Yaralandı
Muğla'da Otomobil Çarpışması: 5 Kişi Yaralandı
Düzce 112 Acil Çağrı Merkezi Personelleri Eğitimi Başarıyla Tamamladı
Düzce 112 Acil Çağrı Merkezi personelleri eğitimi başarıyla tamamladı
BM, İdlib'e 2,5 Ay Sonra İnsani Yardım Ulaştırdı
BM, İdlib'e 2,5 Ay Sonra Yardım Ulaştırdı
Sokak köpeğinin kovaladığı bisikletli çocuk yayaya çarptı
Sokak köpeği bisikletli çocuğu kovalayarak yayaya çarptı
Tosya'da Üç Tekerlekli Elektrikli Motosiklet Kazası: Sürücü Hayatını Kaybetti
Amasya'da minibüs menfeze uçtu, sürücü yaralandı
Diyarbakır'da Yenidoğan Canlandırma Programı Eğitimi Verildi

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

 

[Hata Bildir]