Aşı Takvimi

Aşılama, bulaşıcı hastalıklara karşı kendinizi ve ailenizi korumanın en iyi yollarından birisidir. Aşılar, hastalıklara karşı vücudun doğal direncini uyararak ve bağışıklık kazandırarak; başta çocuk felci, kızamık, kabakulak, kızamıkçık, boğmaca, hepatit A, hepatit B olmak üzere daha birçok hastalığa karşı korunmak için büyük önem taşır.
Aşılar bir çok hastalığa yakalanmamızı önleyerek veya yakalansak bile o hastalığı hafif bir şekilde atlatmamızı sağlayarak bizi koruyabilirler. Bunun yanısıra aşılar sadece bize değil, etrafımızdaki insanlara da yardım ederler.

 

Kendisine karşı aşılandığınız bir hastalığa yakalanırsanız, bağışıklık sisteminiz çok çabuk bir şekilde harekete geçecektir. Bu durumda iyileşme süreniz, aşısız olarak bu hastalığa yakalanma durumundaki iyileşme sürenizden daha kısa olacaktır. Hastalığı daha kısa sürede atlatmak da hastalığı başka birine bulaştırma ihtimalinizi düşürecektir.
Eğer aşı olmadıysanız, büyük bir ihtimalle sadece hasta olmakla kalmayacak diğer insanların da hasta olmasına sebep olacaksınız. Bazı insanlar (bebekler ve yaşlılar, hamile bayanlar ve birtakım sağlık sorunları bulunan insanlar gibi) özel durumlardan dolayı birtakım hastalıklara karşı aşı olamayabilirler. Bu insanların sağlığı, etraflarındaki insanların aşı olmalarına bağlıdır.
Günümüzde aşılarla düzenli olarak önlenebilen salgın hastalıklardan dolayı, aşılar geliştirilmeden önce binlerce insan yaşamını yitirmiştir. Eğer insanlar aşı olmazlarsa, günümüzde nadir olarak görülen birçok hastalık tekrar yaygın hale geçebilir.
Sağlık Bakanlığı yayınladığı bir genelge ile aşı takviminde değişiklik yapıldığını bildirdi. Daha önce uygulanmakta olan aşı takviminden farklı olarak takvime Haemophilus İnfluenza tip b eklenmiş ve kızamık aşısı birinci dozu 12. aya alınmıştır. Diğer değişikliklerle birlikte aşı takviminin son hali şu şekildedir:

 
doğumda
2.ayın sonunda
3.ayın sonunda
4.ayın sonunda
9.ayın sonunda
12.ayın sonunda
16-24.ay
İÖ 1.sınıfta
İÖ 8.sınıfta
BCG
 
I
 
 
 
 
 
R
 
DBT
 
I
II
III
 
 
R
 
 
Td
 
 
 
 
 
 
 
*
*
Hib
 
I
II
III
 
 
R
 
 
OPV
 
I
II
III
 
 
R
R
 
KKK (kızamık)
 
 
 
 
 
I
 
R
 
Hepatit B
I
II
 
 
III
 
 
 
I-II-III
 
Hepatit B aşısı: 1998 yılında başlatıldı, 1998 doğumlu çocuklar ilköğretim 2.sınıfta, bu yıl (kohortun tamamlanması amacıyla) İlköğretim 8.sınıf öğrencilerine HB aşısı: 0-1-4.aylar şeklinde uygulanacak (ilk ve son dozlar arasında en az 4 ay olacak)
Kızamık aşısı: 12.ayı doldurduktan sonra uygulanacak,
BCG aşısı sulandırıldıktan sonra 6 saat içinde kullanılacak.
Hib: Haemophilus İnfluenza tip b
 

Aşı Takvimi ile ilgili düşüncenizi paylaşın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr'nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com'daki profilini ilgilendirmektedir.
Aşı Takvimi İle İlgili Konular
Altıncı Hastalık Emzik Zararları Pamukçuk
Ani Bebek Ölümü Genel Sağlık Paranişi
Anne Sütü Azlığı ITP Parinaud Belirtisi
Ateşli Romatizma Kızamık Reye Sendromu
Bebeklerde Görülen Katarak Kızamıkçık Skorbüt
Beyincik Sendromu Kızıl Spina Bifida
Bıngıldak Konuşma Geriliği Tavşan Dudak
Boğaza Yabancı Cisim Kaçması Kriptorşidizm Tetanoz
Büyüme Geriliği Kulak Tüpleri Tonsillektomi Endikasyonları
Difteri Menenjit Yaygın Gelişimsel Bozukluklar

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Mide ağrısı neden olur? Mide ağrısı nedenleri nelerdir? Mide ağrısı nasıl geçer?
Dünya koronavirüs tablosu! 15 Nisan Perşembe dünyada Covid-19 korona vaka sayısı, vefat sayısı, iyileşen sayısı ve son durum nedir?
Siirt'te aşı oranı yüzde 40'lardan yüzde 30'lara düştü
Prof. Dr. Şener'den Covid-19 aşılarıyla ilgili önemli açıklama
"Her gün minimum 20 dakika yürüyüş yapın"
Sağlık görevlisi de bunu yaparsa...
Bolu'da kan bağışları azaldı
Tatlıyı iftardan 2 saat sonra tüketin!
Ramazan ayında beslenme önerileri
15 milyon vatandaş antikor oluşturmaya başladı
Şarbon hastalığında erken tanı önemli

 

[Hata Bildir]