Benleri geçirmek için bir tedavi yöntemi var mı?

Benleri geçirmek için bir tedavi yöntemi var mı?

Uzm.Dr. Faruk Akçay Cevabı:

Ben nevus ya da et beni genellikle derinin zararsız lezyonları arasındadır. Tıp dilinde melanositik nevüs olarak bilinirler ve melanosit denen pigment hücrelerin (derinin rengini veren hücreler) çoğalması sonucu gelişirler. Ben ya da nevus düz veya kabarık olabilir. Rengi pembeden kahbverengi siyaha kadar değişebilir. Benlerin sayısı genetik olarak ve güneşe maruz kalmanın derecesine bağlı olarak değişebilir.

Ben ya da nevus doğumda mevcut olabildiği gibi genellikle çocukluk yaşında ya da daha sonra gelişebilir. Erken evrede nevüs hücreleri derinin üst tabakası (epidermis) ile derinin orta kısmı (dermis) arasındadır. Bu nevüslere Junctional nevüs (cankşınıl) denir. Bu benler düz ve renklidirler. Benler geliştikçe nevüs hücreleri dermise de yayılır. Bunlar compound nevüs (kompaund) veya sadece dermiste bulunan dermal nevus şeklinde olabilir. Bu benler sıklıkla deri yüzeyinden kabarıktırlar. Renkli omayan dermal nevüsler cellüler nevüs (sellüler) olarak adlandırılırlar.

Bazı nevüsler ise oldukça koyu mavi renktedirler ve mavi nevüs adını alırlar. Benler güneşe maruz kalındıktan sonra ve gebelikte koyulaşırlar. Erişkin çağda renklerini kaybeder ve yaşlılık döneminde tamamen ortadan kalkabilirler.

Bazı benlerin etrafı beyaz bir halka ile kaplıdır. Bu tip benler daha çok çocukluk ve ergenlik döneminde görülebilir. Herhangi bir zararları yoktur ve zamanla ortadaki ben ve beyaz halka ortadan kalkar. Bazen renk değişikliği melanom denen cilt kanserinde de görülebilir, eğer şüphe duyulursa biopsi alarak incelettirmek gerekebilir. Özellikle koyu kahverengi ya da siyah benler, boyun omuz avuç içi gibi daha riskli bölgelerde tahrişe maruz kalabilecek ben ya da nevusler kansere dönüşme yönünden daha fazla risk taşırlar. Bazen de bu risk kalırtımla geçebilir. Bu nedenle ailenizde deri kanseri ya da diğer bir kanser hastası varsa dikkatli olmanızda yarar var.

Ben ya da nevus tedavisi farklı şekillerde yapılabilir. Ancak ben yapısının patolojik olarak incelenip teşhis konması gerekiyorsa kriyo ya da lazer gibi uygulamalardan kaçınmak gerekir çünkü bunlar ben dokusunu tahrip eder ve nevüs patolojik olarak incelenemez.

Ben ya da nevus en güvenilir yöntem olarak cerrahi yolla yani ameliyatla çıkarılmalıdır. Ameliyat sonucu kalabilecek iz ikinci planda düşünülmelidir. Günümüzde güneşin zararlı ışınları giderek artmaktadır. Deri kanserinden korunmanın en önemli yollarından biri güneşten koruyucu kremler kullanmaktır. Bu kremlerin günümüzde en etkili olanları 50+ olanlarıdır. Bu değerin üzerinde koruduğunu iddia eden kremler de vardır ancak 50+ ile aradaki fark çok azdır. Burada esas dikkat edilecek özellik, suyla temastan sonra da bu tip kremlerin ne oranda koruyuculuğunu devam ettirdikleridir.  Sadece kremle değil güneş ışınlarına karşı geniş gölgelikli şapkalar kullanılmalıdır.

İçinde farklı ve olağan dışı bazı hücresel yapıların olduğu benlere “Displastik nevus (Clark nevus)” denir. Bunlar ailevi olarak ortaya çıkabilir. Genellikle 10 yaş civarında fark edilir ve 20 yaşına kadar lezyon sayısı artmayı sürdürür.

Histopatolojik olarak malin melanom ile ortak özellikler gösterdiği için ilk tanımlandığında “juvenil melanom” olarak da isimlendirilmiş, ancak iyi huylu bir ben olduğu anlaşılan “Spitz Nevus” genellikle çocukluk veya erken erişkin dönemde ortaya çıkar ve sıklıkla yüzde ve tek olarak yerleşir. Ancak ileri yaş grubunda ve başka bölgelerde de olabilir. Kılsız, kubbe şeklinde, sert, düzgün yüzeyli, kırmızımsı kahverengi veya kırmızı, 3-15 mm’lik papülonodüller ile seyreder.

Lezyonların yüzeyinde bazen telanjiektazi, erozyon ve kabuklanma bulunabilir. Çocuklarda en sık yüzde yerleşirken erişkinlerde el sırtı lezyonları daha sıktır. Kırmızımsı papülonodüler lezyon hemanjiomu andırabilir. Bunlar, Spitz nevusun önemli bulgularıdır. Ancak lezyonun simetrik görünümü, atipik mitozların olmaması ve matürasyon varlığı histopatolojik olarak malin melanomdan ayırımında yardımcıdır. Spitz nevus için, kozmetik amaç dışında cerrahi eksizyon yani ameliyatla alınma gereği yoktur.

Çiller küçük açık kahve renkli düz deri lekeleridir ve genellikle açık renkli kimselerde görülürler. Genellikle güneşe maruz kalınan alanlarda bulunurlar ve yaz aylarında renkleri koyulaşır.

Ben ya da nevus bazı durumlarda kötü huylu bir kansere dönüşebilir. Melanoma nevusten köken alabilen ve pigment hücrelerinden kaynaklanan bir deri kanseridir. Eğer bir ben büyüklüğünü, şeklini veya rengini değiştirirse ve ya erişkin dönemde yeni bir ben çıkarsa mutlaka bir uzman tarafından incelenmelidir. Eğer daha önceden mevcut bir ben son zamanlarda hızla büyürse, üzerinde kanama ya da kabuklanma olursa, rengi değişirse, etrafında yeni uydu benler çıkarsa mutlaka vakit kaybetmeden estetik cerrahi uzmanınıza başvurunuz.

Bu cevap sizi memnun etti mi?

       

İlgili Diğer Sorular
Soruyla İlgili Yazılar
Cildiniz sağlığınızı ele veriyor!
Cildiniz sağlığınızı ele veriyor!
Çalışmayan tiroid cilt kuruluğu yapıyor
Çalışmayan tiroid cilt kuruluğu yapıyor
Uzman Dr. Eda Haşal, "Yaz aylarında güneş cilt lekelerini artırıyor"
Uzman Dr. Eda Haşal, "Yaz aylarında güneş cilt lekelerini artırıyor"
Ücretsiz ben taramasında "çirkin ördek yavrusu" aranıyor
Ücretsiz ben taramasında "çirkin ördek yavrusu" aranıyor
Türk Dermatoloji Derneği Başkanı: Benler Kanser Habercisi Olabilir
Türk Dermatoloji Derneği Başkanı: Benler Kanser Habercisi Olabilir
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Son dakika haberleri: Bakan Koca: Salgının İstanbul'daki seyrini masaya yatırdık
22 Ekim Perşembe koronavirüs tablosu açıklandı! Bugün koronavirüsten kaç kişi öldü, kaç kişi iyileşti? Koronavirüs ikinci dalgası olacak mı?
Dünya koronavirüs tablosu! 22 Ekim Perşembe dünyada Covid-19 korona vaka sayısı, vefat sayısı, iyileşen sayısı ve son durum nedir?
Son Dakika | Koronavirüs salgınında can kaybı 9 bin 584'e yükseldi
DÜ Organ Nakli Merkezinde ilk böbrek nakli gerçekleştirildi
Düzce Üniversitesi Hastanesinde ilk böbrek nakli gerçekleşti
Tiryakiler Denizli'de alınan sigara yasağını ilk günden deldi
Korona virüs salgınına karşı Almanya'da geliştirilen aşı Sakarya'da ilk gönüllüye yapıldı
O caddelerde sigara içme yasağı başladı, vatandaşlar destek verdi
Siirt'te vatandaşlara hijyen paketi dağıtıldı
"Evde egzersiz sakatlanmalara yol açabilir"

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]