Diş Taşları Soruları

Diş Taşları Hakkında Kulanıcıların Sorduğu Sorular ve Diş Taşları Sorularına Doktorlarımızın Verdiği Yanıtlar Bu Sayfada. Diş Taşları Soruları ve Doktor Cevaplarına Ulaşmak İçin Tıklayın.

 • Dişlerimdeki Lekeleri Nasıl Çıkarabilirim?

  Ben 13 yaşındayım. Dişlerimde lekeler var. Bu lekeleri nasıl çıkarabilirim? Ayrıca dişlerimde biraz sararma oldu. Bunu nasıl geri döndürebilirim?

 • Ağzımdaki Yanmalı Ağrıların Sebebi Ne Olabilir?

  Sayın hocam, ağzımın içinde, bazen boğazımda, bazen damaklarımda diş diplerime gelen kısımda bölümler halinde yanmalı ağrılar oluşuyor. Bakıldığında herhangi bir yara varmış gibi değil ve bu uzun süre devan ediyor. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 • Dişlerimdeki Oynamanın Sebebi ve Tedavisi Nasıl Olur?

  Merhaba, diş etlerimde kızarıklık ve çekilme mevcut. Bu nedenle dişlerimde oynama var. Bunun tedavisi ne şekilde olur, ilaçla diş eti çekilmesi önlenebilir mi, dişlerimi kaybeder miyim? Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

 • Diş Eti Rahatsızlığımın Sebebi Ne Olabilir?

  Merhaba, yaklaşık 8 Senedir diş eti rahatsızlığım oluşmakta. Diş etlerimde kararma var, bir kaç defa lazer ile aldırmama rağmen tekrardan yenileme yapıyor. Şimdi dudaklarıma kadar kararma yaptı, lekeler oluştu. Neden kaynaklanıyor acaba? Yardımcı olursanız sevinirim.

 • Dişime Dolgu Yapıldıktan Sonra Konuşmakta Zorluk Çekmeye Başladım. Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, birkaç gün önce yemek yerken, öndeki iki dişimin arası kırıldı. Ağrı yoktu ve yemek yiyebiliyor, su içebiliyordum. Diş doktoru çürüdüğünü söyledi, kesti ve dolgu yaptı. Eve geldiğimde konuşmakta zorluk çektim ve hala devam ediyor. Sizce ne yapmalıyım? Konuyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

 • Ön Dişlerim Birbiri ile Birleşmiyor. Nasıl Bir Tedavi Uygulamak Gerekir?

  Merhaba, ben 19 yaşındayım ve çene yapımda bozukluklar var, yani ağzımı kapattığımda ön dişlerim birbirleri ile birleşmiyorlar, dişlerim birbirinden farklı görünüyorlar ve sadece en arkadaki dişlerim birleşiyor. Ayrıca dişlerimde çok çürüklerim var, ağzımdaki çürük diş sayısı sağlam diş sayısına göre aynı oranda. Sizce ne tür bir tedavi görmeliyim ve dişlerim normal bir insandaki diş yapısı gibi nasıl iyileştirilebilir ve bana maliyeti ne kadar olur? Cevaplarsanız şimdiden çok teşekkürlerimi bildiririm.

 • Yirmilik Diş Ağrısı İçin Ne Yapmak Gerekir?

  Merhaba, ben 22 yaşındayım. 2 sene önce yirmilik diş tedavisi için doktora gittim, alt ve üstte dişler belirginleşmiş ve üst diş çıkmış ama alt diş eti patlatamadığı için ameliyat ile aldılar. Onu alırken üsttekini de çekmek istediler, ben istemedim çünkü bir zararı yoktu. Fakat dişi oynattığı için şu an çok ağrı yapıyor ve yerinden oynuyor. Yemek yerken problem oluyor. Doktor, diş eti altında kireçler oluşmuştur, ameliyat ile temizlenmesi lazım dedi. Ama bir başka doktor, üst diş için ameliyat olmaz dedi. 2 senedir bu ağrıyı çekiyorum. Lütfen yardım edin. Ne yapmam gerekiyor?

 • Diş Ağrım İçin Ne Yapmamı Önerirsiniz?

  Merhaba, ben 22 yaşındayım. 2 sene önce yirmilik diş tedavisi için doktora gittim. Alt ve üstte dişler belirginleşmiş ve üst diş çıkmış ama alt diş eti patlatamadığı için ameliyat ile aldılar. Onu alırken üsttekini de çekmek istediler, ben istemedim, çünkü bir zararı yoktu. Fakat dişi oynattığı için şu an çok ağrı yapıyor ve yerinden oynuyor. Yemek yerken problem oluyor. Doktorun biri, diş eti altında kireçler oluşmuştur, ameliyat ile temizlenmesi lazım dedi. Ama bir başka doktor, üst diş için ameliyat olmaz dedi. Tam 2 senedir bu ağrıyı çekiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

 • Sakızım Çok Çabuk Kararıyor. Dolgularımdan Dolayı Olabilir mi?

  Çok sık sakız çiğniyorum. Sakızım kararıyor yarım saat içinde. Dolgularımdan olduğunu düşündüm ve dişçime sordum, alakası yok dedi. Neden olabilir? Mide rahatsızlığım (reflü-açlık sancılarım) var, tatlı şeyler iyi geliyor. 7-8 tane dolgum var, bunlarla alakası olabilir mi ya da neden olur?

 • Düzenli Fırçalamama Rağmen Dişlerimde Diş Taşları Oluştu, Ne Yapmam Gerekiyor?

  Alt dişlerimin ön tarafında diş taşları oluştu ve diğer dişlerimin diş eti ile birleştiği kısımda siyah lekeler oluştu. Düzenli olarak fırçalamama rağmen siyahlıkları gideremedim. Lütfen yardımcı olun.

 • Dişimin Arasında Bir Şey Varmış Gibi Hissediyorum, Ne Yapabilirim?

  Merhaba hocam. Ben 30 yaşında bir bayım. Benim alt orta dişlerimin arkasında sanki sert bir tabakayla kaplanmış gibi, dün elimle o tabaka rahatsız ettiği için elimle oynarken ufalanmaya başladı ve birazı koptu. Tam diş kökünden yukarıya doğru biraz kavladı. Bu plaka 3 dişimi birden sanki kaplamış şimdide dilimle hep orayı kurcalıyorum ağrı acı yok ama dişimin arasında sanki bişey varmış gibi hissediyorum. Sizce bu bir diş plağımı yoksa 3 dişim birden kavlıyor ve çürüyor mu? 3 dişim sanki bir birine kaynak olmuş gibi o tabakayı sürekli koparmak istiyorum. Rahatsız ediyor çünkü. Ama sadece ufalanıyor, sizce ne yapmalıyım?

 • Dolgu Yapılan Dişim Ağrıyor. Neden olabilir?

  Merhaba, 22 yaşındayım. Devlet hastanesinde, kendi doktorumun dişlerimin iyi olduğunu söylemesine rağmen, 3 günde 5 dolgu yapıldı ve fobim olmasına rağmen çengelle sürekli zorlandı. Şu anda, dolgu yapılan dişimin biri hala ağrıyor. Dişimin altındaki et, çeneme doğru sızlama yapıyor ve gün geçtikçe de artıyor. Benim hastaneye gitme nedenim tartar temizletmekti ama dolgularla ve dişim ağrıyarak çıktım. Ne yapmalıyım? Zorlamadan kaynaklanan zedelenme olabilir mi?

 • Kızımın Dişlerindeki Lekeler Neden Kaynaklanıyor Olabilir?

  Merhabalar, 10 yaşında bir kız çocuğum var. Dişlerinde çok ileri derecede diş taşı oluyor ve dişleri simsiyah. Temizlettiriyorum, 4 ay sonra tekrar oluyor, önüne geçemiyoruz. Doktorlar fırçalamayla ilgili diyor, fakat hergün fırçalıyor. Bu bir hastalık mı, yoksa çocukta başka bir eksiklik mi var? Temizlediklerinde bile tertemiz olmuyor, lekeler kalıyor. Bunun nedeni ne olabilir? Şimdiden teşekkürler.

 • Diş Taşlarımdan Nasıl Kurtulabilirim?

  Merhaba ben 29 yaşındayım. Dişlerimi fırçaladığım da aşırı kanama var ve dişlerimin bir kaçında diş taşı mı tartar mı ne ondan var. Ne yapmam gerek bunları nasıl yok edebilirim?

 • Ön Dişlerin Eğriliğinde Köklerin Temizlenmesi Gerekir mi?

  İyi günler, diş yaptırdım, ön dişlerim eğriydi ve dişlerimde sürekli sorun olmaya başladı. Röntgen çektirdim ve bir dişimin kökünün temizlenmesi gerekiyormuş ve üst dudağımdan delinerek temizlenecekmiş. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz? Önemli birşey mi, ya da herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım?

 • 10 Gündür Çenemde Ağrı ve Kilitlenme Var. Ne Yapmamı Önerirsiniz?

  İyi günler, benim yaklaşık 10 gündür üst sağ çenemde ağrı ve çenemde kilitlenme var, yani dişlerim birbirine kenetlenmiş gibi hissediyorum. Bu beni çok rahatsız ediyor. Doktorum diş ve diş etimde birşey olmadığını söylüyor ama bu durum beni olumsuz etkiliyor, her gün aynı sıkıntıyı çekiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

 • Dolgumun Bir Kısmı Düştü. Yenisini mi Yaptırmalıyım?

  Kolay gelsin, 1 yıl önce azı dişime dolgu yaptırdım. Dolgumdan nokta kadar yeri düştü. Bazen ağrıyor. Şimdi bu dolgu sökülüp yerine yenisi mi yapılacak? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 • Dişimdeki Dolgu Sızlıyor. Bu Durum Geçer mi?

  Dişime 2 gün önce dolgu yaptırdım ama üzerine ufak bir basınç yapınca sızlıyor. Bu durum geçer mi? Teşekkürler.

 • Ağız Akıntısı Neyin Belirtisidir?

  Merhaba, gece uyurken ağzım akmakta. Yastıklara siyah lekeler yapacak kadar, koyu kahverengi gibi ve ağzımın içi sabahları uyandığımda çamur gibi oluyor. Ancak çalkalayınca ve dişlerimi fırçalayınca düzeliyor. 35 yaşındayım. Genel olarak hiç bir rahatsızlığım yok. Bu ağız akıntısı her hangi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir mi?

 • Çenemdeki Kilitlenme, Diş, Baş ve Çenemin Ağrımasına Neden Oluyor. Ne Yapmalıyım?

  Çenemde kilitlenme oluyor, bu da dişlerimin, çenemin ve başımın yoğun ağrımasına neden oluyor.

 • Üst Dişlerim Çok Bozuk. Ne Yapılabilir?

  Merhaba, benim dişimle ilgili sorunlarım var. Öndeki üst 2 dişim ayrık biraz ve birinde beyaz bir leke var, kireçlenme gibi. Üst dişlerim çok bozuk, bazı dişlerim büyümüyor ve ayrık. Ne yapılabilir?

 • Dişlerimi Beyazlatmak İçin Ne Önerirsiniz?

  Dişlerimde kendimi bildim bileli diş renklenmesi var ve dişlerimin ön yüzünde kırılmalar oluşuyor. Dişlerimi beyazlatmak istiyorum. Ücretlendirmeyi de öğrenebilir miyim? Teşekkürler.

 • Diş Etlerimde Çekilme Oluyor. Sebebi Ne Olabilir?

  Merhaba hocam, sorunum 2 aydır diş etlerimin çekilmesi. Her akşam düzenli fırçalamama rağmen diş etlerimin çekildiğini görüyorum ve bazılarının dipleri çürümeye başlıyor. Ne yapmalıyım? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

 • Dişlerimdeki Kemik Erimesi İçin Nereye Başvurmalıyım?

  Benim dişlerimde kemik erimesi olduğu söylendi. Çapa'ya gitmem söylendi ama 1 sene sonraya randevu veriyorlar. Başka nereye gidebilirim?

 • Dişimin Ortasında Boşluk Var ve Ağrıyor. Dolgu Yapılması Gerekir mi?

  Merhaba, ben sabah, öğle, akşam dişlerimi fırçalamaya başladım. Ne kadar fırçaladıysam ağrıma çözüm olmadı. Doktora gitmekten korktuğum için bilgi almak istiyorum. Dişimin ortası yarık, oraya dolgu mu yapılması gerekir?

 • Dişlerimde Siyahlıklar Var. Ne Yapmalıyım?

  İyi günler, benim dişlerimde siyahlıklar var ve beni çok rahatsız ediyor. Acaba bunları temizletsem bir zararı olur mu?

 • Azı Dişleri Kırılıyor ve Yeni Çıkan Dişler Lekeli Büyüyor. Ne Yapmalıyız?

  10 yaşindaki kızımın azı dişlerinde kırılmalar oluyor. Kırılanların yerinde çıkan dişler de lekeli olarak büyüyor. Bu durumda ne yapmam gerekir?

 • Dişlerin, Diş Hekimi Tarafından Beyazlatılmasının Sakıncası Var mıdır?

  Merhaba, dişlerin, diş hekimi tarafından beyazlatılmasının bir sakıncası var mıdır?

 • Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

  Merhaba, dişlerimde lekeler olduğu için beyazlatmak, temizletmek istiyorum. Bu işlem diş doktoru tarafından mı yapılmalı? İşlem sonrasında herhangi bir aksilikle karşılaşır mıyım?

 • Damağımdaki Kararmanın Sebebi Ne Olabilir?

  Dişimin üst kısmında, yani damağımdaki kararmanın sebebi ne olabilir?

 • Dişeti Çekilmesi Tedavi Edilir mi?

  Diş etlerimde çekilme var. Tedavisi hastanenizde yapılıyor mu ve ücreti ne kadar? SSK anlaşmanız var mı?

 • Diş Temizletmek Sağlıklı mıdır?

  Merhaba, dişlerimi temizletmek istiyorum fakat sağlıklı olup olmadığı konusunda fikrim yok. Bilgi verir misiniz?

 • Diş Etlerim Çekiliyor. Ne Yapmam Gerekir?

  Merhaba, diş etlerim çekiliyor. Ne yapmam gerekiyor?

 • Sabahları Uyandığımda Ağzımdan Kötü Kokulu Tükürük Akmış Oluyor. Bunu Nasıl Önleyebilirim?

  İyi günler, ben 22 yaşında bir gencim. Sorunum, sabahları uyandığımda ağzımdan kötü kokan salya akması, hatta bunun yastığıma kadar akması.  Bazı günler ise tam tersi, ağız kuruluğu yaşıyorum. Ne yapmalıyım? Ağız bakım gargaraları, tedavi yolları nelerdir?

 • Dişlerimi Temizletmek Sağlıklı mıdır?

  Dişlerimi temizletmek istiyorum ama ne kadar sağlıklı olup olmadığını bilmiyorum. Beni bu konuda aydınlatır mısınız?

 • Ağız Kokusunu Nasıl Giderebilirim?

  Bende ağız kokusu var mı yok mu nasıl tespit edebilirim? Eğer varsa nasıl giderebilirim?

 • Dişlerimi Fırçalarken Neden Kanıyor?

  Merhaba, ben dişlerimi fırçalarken neden kanıyor?

 • Dişlerimdeki Kararmayı Nasıl Tedavi Ettirebilirim?

  Merhaba, ön dişlerimde bir kararma var. Bunu nasıl tedavi ettirebilirim? SSK güvencem bunu karşılıyor mu?

 • Ağız Kokusu ve Akmasının Sebebi Ne Olabilir?

  Daha önce iltihaplı dişimin üzerine dolgu yapılmıştı, şiddetli ağrı nedeniyle dayanamayıp dişimi çektirdim. Daha sonralardan çektirdiğim dişimin yeri ağırmaya ve şişmeye başladı. Doktora gittim ve iltihap kurutucu verdi, onu kullandıktan sonra geçti. Aradan 2 yıl geçti ve hala o dişimin olduğu yer zaman zaman ağırır ve ağzımda kötü bir koku yapıyor. Bunu nasıl önleyebiliriz? Sabahları kalktığımda bu beni rahatsız ediyor ve ağzımdan sarı, kimi zaman da kahverengi su geliyor. Ağzımın akması midemle ilgili olabilir mi? Teşekkürler.

 • Diş Eti Çekilmesinin Sebebi Nedir?

  Diş etlerim çekiliyor. Sebebi nedir ve yapmam gerekenler nelerdir?

 • Diş Eti Çekilmesi, Kanama ve Çürüklerin Nedeni Ne Olabilir?

  Dişlerimde et çekilmesi, kanama ve çürük var. Ayrıca da çok kötü koku oluyor. Sebebi nedir?

 • Yirmilik Diş Koku Yapar mı?

  Yirmilik dişim koku yapıyor, yani ben öyle hissediyorum. Üstü çektirdim fakat daha da arttı, rahatsızım. Ne yapmam gerekiyor?

 • 22 Aylık Kızımın Dişleri Çürümeye Başladı. Neler Yapabiliriz?

  22 aylık bir kız çocuğum var. 7,5 aylık doğdu. Dişleri 10 aylık çıkmaya başladı, fakat en son kök dişlerinde çürüme başlamış. Süt dişlerinde de diş taşı gibi tortular var. Erken doğuma ve biberon kullanmasına bağladılar, fakat dişlerini fırçalıyoruz. Çok fazla şekerli ürünler de yemiyor. Anne sütünü yeni bıraktı, süt ve süt ürünlerini de güzel yiyor. Şimdi dolgu yapılması gerektiği söyleniyor. Zararı olur mu ve başka neler yapabiliriz?

 • Ağız Kokusundan Tamamen Nasıl Kurtulabilirim?

  İyi günler, benim ağız kokusu problemim var ve geçmiyor. Acaba bu kokudan tamamen kurtulmak ve bir daha karşılaşmamak mümkün mü? Bir de, tüm doktorlara güvenemiyorum. Acaba sizin önereceğiniz bir diş hekimi var mı?

 • Dişimdeki İltihap İçin Ne Kullanabilirim?

  Dişteki iltihabın geçmesi için hangi ilaçları kullanmam lazım?

 • Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

  Ben 15 yaşında bir gencim ama sürekli sabah akşam her zaman ağzım kokuyor. Dişimi fırçalıyorum ama yine kokuyor. Doktora gittim ve bana Kontil ilacı verdi. Bu bir çözüm yolu mudur sizce?

 • Ağız Kokusunun Sebepleri Neler Olabilir?

  İyi günler, benim sorunum ağız kokusudur. Dişlerimi fırçaladığım, bakımını yaptığım halde koku gitmiyor. Belli zamanlarda ağzımda aftlar çıkıyor. Bunun için birçok kez cildiyeye gittim ama sonuç alamadım. Yardımcı olup beni yönlendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

 • Ağız Kokusu İçin Ne Yapmalıyım?

  Önceden ağzım kokmazdı, son 3-4 aydır ağzım kokuyor, ne yapsam gitmiyor. Bu konuda ne yapmalıyım?

 • Ağız Kokusu Neden Kaynaklanır?

  Gün içinde dişlerimi ne zaman ellesem çok ağır bir koku geliyor ve ağız kokusu problemi nedeniyle psikolojim bozuldu. Dişlerimde çürük yok, diş etleri sağlam. Bilhassa sabah uyandığımda tükürüğümün rengi sarı renk oluyor ve uyandığımda ağzımdaki çok ağır kokuyu hissediyorum. Sizce sorun ne olabilir? Teşekkürler.

 • Ağız Kokusunu Gidermek İçin Neler Yapabilirim?

  Ağız kokusunu gidermek için ne yapabilirim?

 • Diş Taşı Temizlenirken Ağrı Oluşur mu?

  Diş eti iltihabı sorunum var. Diş taşı temizliği yapılacak. Bu temizlemede ağrı olur mu?

 • Dişim ve Dolgularım Kırıldı. Ne Yapmalıyım?

  Ön dişlerimde çürük vardı, hastaneye gittim, dolgu yaptılar. O dolgular ve dişim bugün kırıldı. Dişlerim çok çirkin görünüyor. Ne yapmam gerekiyor acaba?

 • Dilimde ve Yanağımın İçinde Aftlar Çıkıyor. Ne Yapmalıyım?

  Dilimde, yanağımın içinde aftlar çıkıyor, içi beyaz dışı kırmızı. 10-15 gün içinde geçiyorlar. Çeşitli yerlerde tekrar çıkıyorlar. Bunlardan dilimde çıkan bir tanesi içinde beyaz kütle olarak kaldı, 1 seneden beri geçmedi. Herhangi bir ağrısı yok. Sorunun cevabı için şimdiden teşekkür ederim.

 • İki Yıl Önce Diş Eti Çekilmesinden Ameliyat Oldum. Şikayetlerim Tekrar Başladı. Ne Önerirsiniz?

  Merhaba, 2-3 yıl önce diş eti çekilmesinden dolayı ameliyat olmuştum. Ondan sonra yüzümde biraz sivilcelenme olmuştu. Fakat şu sıralar çene de dahil yine diş etlerinin çekildiğini hissediyorum. Dişlerimi fırçalamadan duramıyorum. Fırçalamazsam sürekli hapşırıyorum, beynimin katılaştığını hissediyorum. Sizden öğrenmek istediğim ise bu çekilmenin tamamen durdurulması mümkün müdür? Ne tür ilaçlar önerirsiniz? Bu hastalığın ameliyattan başka çaresi var mı?

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Muğla'da Otomobil Çarpışması: 5 Kişi Yaralandı
Muğla'da Otomobil Çarpışması: 5 Kişi Yaralandı
Düzce 112 Acil Çağrı Merkezi Personelleri Eğitimi Başarıyla Tamamladı
Düzce 112 Acil Çağrı Merkezi personelleri eğitimi başarıyla tamamladı
BM, İdlib'e 2,5 Ay Sonra İnsani Yardım Ulaştırdı
BM, İdlib'e 2,5 Ay Sonra Yardım Ulaştırdı
Sokak köpeğinin kovaladığı bisikletli çocuk yayaya çarptı
Sokak köpeği bisikletli çocuğu kovalayarak yayaya çarptı
Tosya'da Üç Tekerlekli Elektrikli Motosiklet Kazası: Sürücü Hayatını Kaybetti
Amasya'da minibüs menfeze uçtu, sürücü yaralandı
Diyarbakır'da Yenidoğan Canlandırma Programı Eğitimi Verildi

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

 

[Hata Bildir]