Prof.Dr. Osman Balcı

Prof.Dr. Osman Balcı  
Doktora soru sormak için tıklayınız.


Branş: Kadın Hastalıkları ve Doğum
İl: Konya
İlçe: Meram
Web Site: www.osmanbalci.com

Görev Yaptığı Hastaneler

Hastane Adı: Meram Tıp Fakültesi Hastanesi
Hastane Telefon: 0(332) 223 60 97
Hastane Adres: Meram Tıp Fakültesi Hastanesi, S Blok 5. Kat
Hakkında Yapılan Yorumlar


Adınız:
Yorumunuz:
Prof.Dr. Osman Balcı Duyurusu
  • Balcı Tekniği ile yapılan ameliyat

Alttan rahim alma ameliyatlarında en önemli sorun uzun vadede (2-5 yıl sonrası) vajenin (haznenin) tekrar sarkmasıdır. Bu sarkmanın oranının literatürde %40'a kadar çıkabildiği bildirilmektedir. "Balcı Tekniği" olarak Tıp Literatürüne geçen ameliyat yöntemi ile yapılan Vajinal Histerektomi ameliyatı (Alttan rahim alma ameliyatı) sonrası uzun dönemde tekrar sarkma hiç görülmüyor. Kendime ait olan bu yöntemde yeni bir teknikle vajen dokusu yukarıya asılmakta ve aynı zamanda idrar kaçırmasıda varsa hastaya idarar kaçırma ameliyatıda aynı anda yapılabilmektedir.

Prof.Dr.Osman BALCI

Literatür linki: Balci technique for suspending vaginal vault at vaginal hysterectomy with reduced risk of vaginal vault prolapse. J Obstet Gynaecol Res. 2011;37(7):762-9.

  • Laparoskopik Myomektomi ve Histerektomi

Kapalı yöntemle myom veya rahim alma ameliyatı (Laparoskopik Myomektomi veya Histerektomi) denilen bu yöntemde uygun hastaların karnına biri göbekten olmak üzere 3 yada 4 delik açılarak myom veya rahim alınmaktadır. Göbekten açılan delik 1 cm diğer delikler 0,5 cm genişliğindedir. Myom ve ilaç tedavisine yanıt vermeyen aşırı kanama gibi durumlar başta olmak üzere rahim ve yumurtalık kanserlerinde de uygulanabilmektedir.

Bu ameliyatın avantajları: hastaların açık yönteme göre daha kısa sürede ayağa kalkması, daha erken hastaneden taburcu olması, işine daha erken dönmesi ve karnında çok daha az ameliyat izi olmasıdır. Ameliyat açık yönteme göre biraz daha uzun sürebilmektedir.

Meram Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniğimizde bu yöntem uygulanabilmektedir.

Prof. Dr. Osman BALCI

İdrar kaçırmada yeni ameliyat yöntemi

Meram Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde uzun süre önce yapmaya başladığımız ve Dünyada sadece bizim kliniğimizde yapılan "Vajinal Burch" ameliyatı bize ait bir teknik olarak Dünya Tıp Literatirüne geçmiştir. Burch Ameliyatı idrar kaçırma ameliyatları içerisinde dünyada "Altın Standart" yani en iyi ameliyat tekniklerinden biri olarak bilinir fakat klasik yöntemde hastanın karnından sezaryen kesisi gibi bir kesiden yapılması gerekmektedir. Bu da hastanın ayaklanması ve işine geri dönüşünü aynı sazaryen geçirmiş bir hastada olduğu gibi geciktirmektedir. Bu teknik ile kadınların ameliyatla tedavi edilebilecek tipte olan idrar kaçırma sorunu 20 dakika gibi kısa bir sürede alttan yapılan ameliyatla çözülebilmekte ve hasta ertesi gün taburcu edilebilmekte hatta işine geri dönebilmektedir. Ameliyatın başarısı yüksek olmakla birlikte maliyeti de çok düşüktür.

Prof.Dr.Osman BALCI

Literatür linki:

Cevapladığı Sorular

DOKTOR BUL
İl:
İlçe:
- Doktora Sor »
- Doktordan Randevu Al »
- Doktor Rehberi »
- En Yakın Doktoru Bul »

HASTANE BUL
İl:
İlçe:

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Son dakika! Sağlık Bakanı Koca: "Bugünkü vaka sayımız 28 bin 351"
Son dakika haberleri... Bakan Koca: "(İBB'nin açıkladığı defin rakamları) Ölüm sebebi Kovid ise Kovid, menenjit ise menenjit yazılıyor. Tanı çok net konmuş oluyor"
Koca: "Aşıyı yaparken vatandaşımızdan herhangi bir ücret asla almayacağız"
25 Kasım koronavirüs tablosu : Gerçek vaka sayısı kaç? Son dakika Fahrettin Koca açıklıyor!
Son dakika: Koca: "Hasta sayıları, ölüm sayıları üzerinden tartışmalarla harcayacak vaktimizin olmadığını düşünüyorum"
Son dakika haberleri | Bakan Koca "Ankara'da servis doluluk oranı yüzde 62,3, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 75,4, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 28,9"
Vaka sayısı ile hasta sayısı farkı nedir? 25 Kasım korona tablosu gerçek vaka sayısı kaç?
Son dakika: Koca: "(Çin menşeli Sinovac aşısı) Aralık, ocak ve şubat ayında toplam 50 milyon doz aşı için imza atıldı"
Son dakika haber | Sağlık Bakanı Koca: "Bugünkü vaka sayımız 28 bin 351"
Sağlık Bakanı Koca: "Birçok ülkenin aksine Türkiye sağlık sistemi, pandemiyi sürpriz olarak karşılamadı"
Son dakika haberi: Bakan Koca: "(Kovid-19 testi) Önümüzdeki günlerde kapasitemizi 200 binli rakamların üzerine çıkaracağız"

 

[Hata Bildir]