Duygu Durum Bozuklukları Soruları

Duygu Durum Bozuklukları Hakkında Kulanıcıların Sorduğu Sorular ve Duygu Durum Bozuklukları Sorularına Doktorlarımızın Verdiği Yanıtlar Bu Sayfada. Duygu Durum Bozuklukları Soruları ve Doktor Cevaplarına Ulaşmak İçin Tıklayın.

 • Davranış Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

  Obsesif kompulsif duygu durum bozukluğu ve davranış bozuklukları teşhisi konuldu. 2 mg Risperdal ve 100 mg günde 2 tane Lustral kullanıyorum. Sıkıntılarım azalmadı. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

 • Stresimi Nasıl Yenebilirim?

  Öncelikle, insan yaşamında en büyük payı olan hekimlerimize şükranlarımı sunuyorum. Senelerdir sinir bozukluğuyla ilgili bir şikayetim var fakat ben bu sorunu bu zamana kadar hastalık olarak görmemek için elimden geleni yaptım. Ama son zamanlarda gerek işim, gerekse toplumda gelişen olumsuz durumlar beni aşırı derecede rahatsız etti ve yardımlarınıza ihtiyaç duydum. Ufak tefek olumsuzluklara çok kolay sinirleniyorum, vücudumda titremeler oluyor. Sinirlendiğim kişiyle birebir konuştuğumda ya da herhangi birine bu olumsuz durumu anlattığımda konuşmamda değişiklikler, gözlerimi kaçırmalar oluyor. Bu olay sadece sinirlenince değil, bir şeye sevindiğimde de meydana geliyor. Bazen henüz olmamış kötü olayları olabilecekmiş gibi düşünüyor ve huzursuz oluyorum. Olmamış olayları olacakmış gibi düşünmem belki bir konuda iyi oluyor, temkinli yaklaşıyorum durumlara. İşim gereği de stresli ortamlarda da bulunabiliyorum. Yapmam gereken ya da kullanmamı tavsiye edeceğiniz ilaçlarla yardımlarınızı bekliyorum.

 • Sinirlendiğim Zaman Gözüm Hiçbir Şeyi Görmüyor. Tedavisi Mümkün mü?

  Merhaba, ben sinirlendiğim zaman gözüm hiçbir şeyi görmüyor. 3 aylık evliyim, en ufak şeyde hemen sinirlenip evde ne varsa kırıyorum. Kendime zarar veriyorum, intihar etmeye çalışıyorum ve eşim bu durumdan rahatsız oluyor. Bunun için benden ayrılacak diye korkuyorum. Bu durumdan ben de memnun değilim, elimde olan bir şey değil. Bunu düzeltmek için ne yapmam gerekir? Tedavisi var mı?

 • Attığım Her Adımda Ölüm Korkusu Yaşıyorum. Ne Yapabilirim?

  Öncelikle iyi günler diliyorum. 26 yaşında bir gencim. 4 gün önce akşam vakti kardeşimle yolda yürürken kendi kendimize ölümden bahsettik. Mutlaka öleceğiz, ölümden kurtuluş yok dedim ve o anda tuhaflaşmaya başladım. Sol kolum uyuştu, gözlerim karardı, kalp çarpıntım normalin 10 katı bir hızla çarpmaya başladı. O an kendimi hastaneye atıp kalp krizi geçirdiğimi söyledim. EKG sonucunda hiç bir şey çıkmadı. Dahiliye ve nöroloji bölümüne başvurdum, MR sonuçlarında solunum yolunda enfeksiyon olduğu ortaya çıktı. Her an ölecekmişim korkusu yaşıyorum. Attığım her adımda ölüm korkusu yaşıyorum. Ne yapmalıyım?

 • Yaşadığım Kötü Olaylar Rüyama Giriyor. Bunalımdayım. Ne Yapmalıyım?

  Merhabalar, yaşadığım kötü olaylardan dolayı sürekli sıkıntı içindeyim. Bu durum yaklaşık 1 aydır devam ediyor. Rüyamda bile yaşadığım kötü olayları görüyorum. Ne yapmalıyım?

 • Ablam Psikolojik Rahatsızlıklar Yaşıyor. Tedaviyi Yarım Bırakıyor. Ne Yapmalıyız?

  Merhaba, ablam uzun bir süredir ciddi ruhsal problemler yaşıyor. En son bipolar bozukluk teşhisi konuldu. Ancak ablam başladığı hiçbir tedaviyi bitirmeden başka bir doktora yöneliyor. Durumu giderek daha kötüleşti. İlaçlar şişmanlatıyor diye, şişmanlamamak için ilaç kullanmıyor ya da çoğunlukla tedaviyi yarım bırakıyor. Doktorlar da yeterli güven ve ilgi uyandırmayınca çaresiz kaldık. Ablam gözlerimizin önünde giderek kötüleşiyor. Ne yapmalı ve nereye gitmeliyiz?

 • Eşimle Sorunlar Yaşıyorum. Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, 27 yaşında, 8 yıllık evli bir bayanım. 6 yaşında bir oğlum var. Eşimle aramızda sorunlar vardı. 3 gün önce eşimi telefonda bir bayanla konuşurken yakaladım, mesajları da okudum. Bunların ne olduğunu sordum eşime. Bir şey söyleyemedi. Ben bu şartlarda birlikte olamayacağımızı söyledim ama o ayrılmak istemediğini, çocuğumuzun bizimle birlikte büyümesini istediğini söyledi. Ben ne yapacağımı hala bilmiyorum. Sizden bana yardımcı olmanızı istiyorum. Ne yapmalıyım? Devam ettirsem bile bununla nasıl yaşayabilirim?

 • Hayata Çok Olumsuz Bakıyorum, Mutlu Olamıyorum. Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, ben kesinlikle anı yaşayamıyorum. Devamlı düşünüyorum, olur olmaz şeylere kafa yoruyorum. Bu da hafızamı son derece zayıf kılıyor. Yolda yürürken, bir ortama girdiğim zaman, sanki herkes beni izliyor gibi düşünceye kapılıyorum. Konuşurken cümle kuramıyorum, ne konuşacağımı unutuyorum. Birileriyle konuşurken korkarak konuşuyorum, bu da hayatımı kabusa çeviriyor, hayata çok olumsuz ve karamsar bakıyorum. Bu yüzden çok mutsuzum. Çoğu zaman intiharı bile düşünüyorum. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

 • Eşimle Sürekli Tartışıyoruz ve Kendimi Sorun Çıkaranmış Gibi Hissediyorum, Bana Ne Önerirsiniz?

  Merhabalar ben eşimle devamlı 3. Şahıslar yüzünden tartışıyorum ve bu beni çok huzursuz mutsuz ediyor. Uykusuzluk problemi yaşıyorum, devamlı gece idrara çıkıyorum, eşim surat astığı zaman kendimi huzur bozan benmişim gibi hissediyorum. Eşimin arkamda olmaması bana surat asması beni deli ediyor. Çok saçma düşüncelere yöneliyorum. Ben psikolog yardımı almak istiyorum ama ilaç kullanmak istemiyorum. Doktor yardımına ihtiyacım var.

 • Her Şeye Sinirleniyorum. Bu Durumu Düzeltmek İçin Ne Yapmalıyım?

  Merhabalar, 7 aylık evliyim. Çok stresli bir bayanım, stresim sinire dönüşüyor. Eşim bu halimden çok şikayetçi. Kendimi sakin bir yapıya sokamıyorum. Her şeye tepki veren biri olmamın nedeni nörolojik bir rahatsızlık olması mı? Eskiden sakin biriydim. Bu durumu düzeltmek için ne öneride bulunursunuz?

 • Çok Ürkek Bir İnsanım. Bunun İçin Ne Yapmam Gerekir?

  Hocam, ben çok ürkek bir insanım, yani kendimi savunacak durumda değilim. Biri beni dövmeye, elimden bir şeyimi almaya kalksa, kendimi savunamam. Bunun için ne yapmam gerekiyor? Ne tür ilaçlar kullanmam gerekiyor? Geceleri uyku uyuyamıyorum, bu halim beni çok rahatsız ediyor.

 • Çok Fazla Hayal Kuruyorum ve Bunu Sürekli Yapıyorum, Bu Bir Sorun Oluşturur mu?

  Merhaba Hocam Yaşım 16 yaklaşık 3 yıldan beri hayal kuruyorum. Zamanla bu hayal kurma bende sanki hastalığa dönüştü geceleri uyumuyor sürekli hayal kuruyorum (son 1 senede daha da az). Yolda yürürken bile hayal kuruyorum sanki biri varmış gibi davranıyorum. Hangi konuda hayal kuruyorum derseniz her türlü konular yani ben her zaman kahraman oluyorum veya hoşlandığım bir kızla hemen hayal kurmaya başlıyorum yani kendim her zaman iyi yakışıklı kahraman olarak hayal ediyorum ve bundan kurtulamıyorum. Bana ne yapmamı önerirsiniz? Teşekkürler. Saygılarımla...

 • Askerim ve Psikolojik Sorunlar Yaşıyorum.Ne Yapmamı Önerirsiniz?

  Hocam merhaba, ben 22 yaşında bir askerim ve şuan yıllık iznimi kullanıyorum. Askerde bir takım sorunlar yaşadım ve bu sorunlarımdan dolayı psikologlara gönderildim, depresif bozukluğu teşhisi konuldu. Serdep adında bir ilaç kullanmaya başladım ve birlik içindeki uyumsuzluk yüzünden başka bir birliğe atandım. Burada da aynı sorunla karşılaşıyorum. Sizce tekrar psikolojik tedaviye ihtiyacım var mı? Ne yapmamı önerirsiniz?

 • Unutkanlığın Nedenleri Beyinle mi İlgilidir, Yoksa Başka Nedenleri Var mıdır?

  Merhaba, son zamanlarda unutkanlığım çok arttı. Seyrettiğim bir şeyi anlatamayacak derecede unutuyorum. Bu durum beyinle alakalı mı, yoksa başka nedenleri var mı?

 • Psikolojim ve Ruh Halim Çok Bozuk. Yardımcı Olur musunuz?

  Merhabalar, lütfen bana yazın. Duygularımı kontrol edemiyorum. Çok mutsuzum, psikolojim, ruh halim çok bozuk. Sürekli ağlıyorum, başım da çok ağrıyor. Terapi görmek istiyorum. Bana yardımcı olur musunuz? İyi çalışmalar.

 • Büyük Bir Boşluğun İçindeyim. Ne Yapmamı Önerirsiniz?

  Merhabalar, son 1 haftadır inanılmaz şeklinde kötü şeyler yaşadım. En son dün akşam büyük bir kavga oldu ve ertesi gün uyandığımda sanki duygularımı kaybettim. Hiçbir şey hissetmiyorum. Hiçbir şeyin anlamı yok sanki. Bir gecede kendimi kaybetmişim gibi hissediyorum. Büyük bir boşluğun içinde tek başımayım, değersizim. Bugüne kadar savaştığım herşey, emek verdiğim herşey boşunaymış. Ben niye böyleyim? Sanki biri geldi ve ben uyurken içimdeki herşeyi aldı ve gitti. Çok yorgunum ve halsizim. Ne yapmalıyım?

 • İnsanlarla İletişim Kuramaz Hale Geldim, Sürekli Ağlıyorum. Depresyonda Olabilir miyim?

  Merhaba ben 22 yaşındayım. Uzun süredir insanlarla iletişim kuramıyorum. Her şeye ağlıyorum. Her olan olayda kendimi suçluyorum. Çabuk sinirleniyorum. Kendimi yalnız hissediyorum. 4 yıldır Ankara’dayım. Ailemden ayrıldığım için çok mutsuzum ve Ankara'ya geldiğimden beride bu durum arttı. Bu halim beni çok rahatsız ediyor. Kurtulmak istiyorum. Acaba depresyonda mıyım?

 • Erkek Arkadaşımla İlişkiye Girdik, İhtiharı Düşünüyorum. Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, ben 19 yaşındayım. Zor zamanlar geçirdim. Şu an erkek arkadaşım var. Onunla cinsel ilişkiye girdik. Kendimi hiç iyi hissetmiyorum, canıma kıymayı düşünüyorum. Zaten depresyon ilacı kullanıyorum. Ne olur bana yardımcı olun. Ne yapmalıyım?

 • Çabuk Sinirleniyor ve Duygu Değişiklikleri Yaşıyorum. Ne Yapmalıyım?

  Selam, ben 24 yaşında ve 2 çocuk annesiyim. Kendime hakim olamıyor, çok çabuk sinirleniyorum. Kıskançlıklarım oluyor. Nedenini anlayamadığım duygu değişikliği yaşıyorum. Kendimi dışlanmış gibi hissetme, zaman zaman ağlama, kendime üzülme gibi bir sürü sorunum var. Eşim de beni bir türlü anlamıyor, yaptığım şeyleri bilinçli yaptığımı sanıyor ve bu yüzden kavgalar ediyoruz. Kimseyle konuşamıyor, iletişim kuramıyorum, sadece dinliyorum ama kelime kurup cevap veremiyorum. Lütfen bana yardımcı olun. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 • Üzüntülerimi İçime Attığım İçin Sinirli Bir Hal Adım. Bu Konuda Bana Ne Önerirsiniz?

  Benim bundan 2 ya da 3 ay önce üçüz bebeklerimiz olacaktı ve onları erken doğum riski ile kaybettik ve ben yaklaşık 5 yıldır hiç ağlayamıyorum. Onun içinde hep içime atıyorum. Bu nedenle de çok sinirli bir hal aldım. Bunun için ne yapabilirim? Beni bu konu hakkında bilgilendirir misiniz?

 • Kafamdan Kendi Kendime Korku Yaratıyorum, Ne Yapmam Lazım?

  Hocam beni bilgilendirirseniz sevinirim. Ne yapmam lazım dengem çok bozuldu? Kendi kendime korku yaratıyorum kafamdan. Hocam sizce neden olabilir.

 • 2 Aydır Panik Atak Tedavisi Görüyorum. Tedavim Ne Kadar Sürecek?

  Selam ben Almanya' dan, panik atak hastası oldum. İki aydır tedavi görüyorum ara ara panik oluyorum ama çok şiddetli değil. Merak ediyorum tam olarak tedavim ne kadar sürer? Normale tam olarak ne zaman dönerim? Teşekkürler.

 • Hiç Bir Şeye Tahammülüm Yok, Her Şeye ve Herkese Zarar Veriyorum, Ne Yapmalıyım?

  Her şeye sinirleniyorum. Gereksiz şeylere bile çay kaşığına bile tahammülüm yok son zamanlarda. 2 yaşında ki kızıma ve eşime bile zarar veriyorum onlara daha büyük zarar vermekten korkuyorum. Kendi hâkimiyetimi kaybettiğim eve ya da karşımdakine zarar veriyorum. Hiç bir şey yapamasam bile kendime yapıyorum. Devamlı kötü haber alacak gibi bekliyorum, uyku düzenim hiç yok. Ellerimde aşırı titreme var ve o duruma geldiğimde görme kaybı. Birde intihar etmeyi aklımdan çıkaramıyorum, bir kaç kez yaptım.

 • Çok Sıkılıyorum ve Hayatı Sevmiyorum, Ne Yapmam Gerekiyor?

  Ben çok sıkılıyorum, hayatı hiç sevmiyorum. Genç bir kızım bol bol ağlıyorum. Çevre, aile, işsel sorunlarım var ve gezmeyi seven bir insandım ama dışarı çıkmaktan nefret ediyorum. Şuan eve kapandım. Bir pazar günleri izinliyim. Arkadaşlarımla görüşmüyorum bile. Sizce ne yapmam gerekiyor benim?

 • Çevremdekilerin Kötü Olmalarından Mutluluk Duyuyorum, Psikolojik Problemlerim Olabilir mi?

  Ben sanırım çevremdeki kişilerin sürekli benden daha kötü olmalarını istiyorum ve acı çekmelerinden yeri geliyor mutlu oluyorum. Bunu kendime hakim olamadan yapıyorum ama onlara zarar veriyorum. İşte sizce ben psikolojik problemleri olan biri miyim? Bu arada 19 yaşında ve bayanım daha önce anksiyeteden efexor75 mg ve remoron 100 mg kullandım ama onun bunlarla alakası yok, sadece baş ağrısı ve çok sinirli olduğum için kullanıyordum.

 • Obsesif Kompulsif Bozukluk Hakkında Bilgi Verir misiniz?

  Selam, ben 7 aydır Obsesif Kompulsif hastasıyım. Kafamdaki dini, kötü düşünceleri atamıyorum. Lustral, Rexapin antidepresan ilaçlar kullanıyorum. Evhamım hafifledi ama sinirlenince yine başlıyor. Ne yapmalıyım?

 • Takıntılarım İçin Ne Yapmalıyım?

  Merhaba, bende takıntı var. Beni üzen bir olaya takılıyorum ve her an o olayı yaşıyor, beynimde canlandırıyorum. Sinirlenince ellerim titriyor. Ne yapmalıyım?

 • Mutlu Olmak, Hayattan Zevk Almak İçin Ne Yapmamı Önerirsiniz?

  Merhaba, ben 21 yaşındayım. Ne yaparsam yapayım hayattan zevk almıyorum, intiharı kaçış noktası olarak görüyorum. 7 aydır antidepresan kullanmıyorum, hiçbir faydasını görmedim. Kendim bıraktım, fakat bıraktıktan sonra midem bulanmaya başladı. Hiçbir şey yiyemez hale geldim. Mutlu olmak, hayattan zevk almak istiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

 • İnsanlarla Sürekli Tartışma Halindeyim. Sorunum Ne Olabilir?

  Her şey üzerime geliyor, sanki her şeyi bırakıp gitmek istiyorum. Bazen nefesimin bile daraldığını hissediyorum. İnsanlarla sürekli tartışma halindeyim. Sizce benim sorunum nedir?

 • Kendimi Mutsuz ve Umutsuz Hissediyorum, Ne Yapmam Gerekiyor?

  Kendimi mutsuz umutsuz hissediyorum, sanki hiçbir şey yoluna girmeyecek düzelmeyecek gibi. Kolum kanadım kırık, elimden hiçbir şey gelmiyor gibi. Güçsüzüm mücadele edemem gibi. Bu hayat benim değil deli miyim, ne yapabilirim?

 • Guatr Ameliyatından Sonra Oluşan Durumlar İçin Ne Yapabilirim?

  Ekim ayında guatr ameliyatı oldum. Çalışan bir bayanım. İlacımı her sabah 1 adet almaktayım. 3 aydır maalesef hem kilom arttı hem de nefes almakta bazen çok zorlanıyorum. Adet dönemlerim yine bozuldu ve çok sinirli ve mutsuz oldum. Ne yapmam lazım? Bilgi verirseniz sevinirim.

 • Ruhsal Durumumla İlgili Çok Fazla Değişimler Yaşıyorum, Neden Kaynaklanıyor Olabilir?

  Özellikle son iki aydır, insanların özelliklede düşüncelerine değer verdiğim insanların sözleri ve tavırları hep bana ters gelmeye ve beni olumsuz yönde etkilemeye başladı. Bunun sonucu olarak da ağlama krizleri ve aşırı hayattan kopma ve artık yaşamamın bir anlamı olmamaya başladığını düşünmeye yöneldim. Ayrıca bununla birlikte karşımdakini kıracak ve güvensizlik yaratacak şekilde sinirlilik ve düşünmeden konuşma durumumda var. Bu belirtilerin ve sinirli ama aynı zamanda aşırı duyarlı ve kırılgan olmamın nedeni nedir?

 • Depresyon Dönemindeyken Nasıl İlaç Kullanılmalı?

  Kız arkadaşımın (23 yaşında)  geçen sene bir depresyon problemi vardı ve benim yoğun ısrarlarım üzerine doktora gitti ve ilaç kullanmaya başladı. Ancak tedavinin hiçbir işe yaramayacağını sürekli söylüyor ve ilacını düzensiz alıyor, sabah alınması gereken ilacı akşam alıyor bazen ayda bir iki kez almıyordu ve 6 aylık düzensiz kullanımdan sonra ilacı kendi keyfine göre kesti ve kullanmamaya başladı. Aradan bir ay geçti ve şimdi yine aşırı derecede dengesizlik, mutsuzluk, yaşıyor ama doktora gitmenin gereksiz olduğunu düşünüyor ve onu razı edemiyorum. Bir tanıdığım depresyondan 'efexor' kullanarak kurtuldu ancak o bu ilacın çok ağır bir ilaç olduğunu ve bu tür bir ilacı asla kullanmayacağını söylüyor. Bana yardımcı olabilecek bir doktor adı ve sadece fikir vermesi açısından muhtemel bir kaç ilaç ismi yazar mısınız?

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Kırıkkale'de 160 milyon cerrahi maske üretildi
Dört çocuğunun annesi, 33 yıllık eşini böbreğiyle hayata bağladı
Son dakika haberi | 7 çocuktan 4'ü ALS hastası olan aile, yardım bekliyor
Covid: AB, yeni seyahat kısıtlamaları getirmeye hazırlanıyor
UMKE ekipleri paletli ambulansla yolu kapanan hastaya ulaştı
Bakan Koca, 85 yaş ve üstündekilerin evlerinde koronavirüs aşısı olduğu anları paylaştı
Son dakika: Koronavirüs salgınında can kaybı 24 bin 640'a yükseldi
85 yaş üstü vatandaşları aşılama çalışması başladı
Sağlık çalışanlarının korona virüs mücadelesi fotoğraflara yansıdı
7 yaşındaki hasta çocuk için ekipler seferber oldu
Uzman doktor eczacıların aşılanma sürecini anlattı

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

 

[Hata Bildir]