Menopoz Soruları

Menopoz Hakkında Kulanıcıların Sorduğu Sorular ve Menopoz Sorularına Doktorlarımızın Verdiği Yanıtlar Bu Sayfada. Menopoz Soruları ve Doktor Cevaplarına Ulaşmak İçin Tıklayın.

 • Erken Menapoz Nasıl Tedavi Edilir?

  Erken menapoz nasıl tedavi edilir?

 • Çocuk Sahibi Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

  Ben 47 yaşındayım. Tüplerim açık dendi, geçen ay hamile kalamadım, bu ay adetim 8 gün gecikti. Test yaptırdım HCG-BETA negatif çıktı. Fakat ben kendimi hamile gibi hissediyorum. Arada bir ateş basıyor. Bunun sebebi nedir acaba? Yoksa menopoza mı giriyorum? Acilen çocuk sahibi olmak istiyorum. Bana bu konuda ne yapmam gerektiğini söylerseniz sevinirim.

 • Miyom Ameliyatından Sonra Çocuğum Olur mu?

  Miyom ameliyatı olursam, ameliyattan sonra çocuğum olur mu? Adetimde kesilme, yani menopoza doğru bir durum oluşur mu? Bu tür bir riski var mıdır bu ameliyatın? Teşekkür ederim.

 • Kanamanın Menopozla Alakası Var mı?

  Kayın validem 48 yaşında ve 1 haftayı geçkindir kanaması var ve spirali de var. Bunun menopozla alakası var mı?

 • FSH Değerinin Yüksek Olması, Menopoza Girileceğini Gösterir mi?

  Kadın doğum hastanesine rahmimde kist var düşüncesiyle, erken kanama olduğum için gittim. 20 martta adet olmuştum, sonra 4 nisanda oldum. Bu kanama adet kanaması mı bilmiyorum ama ayın 7’sinde normal olarak yumurtlama döneminde hormon tahlili yaptırdım. Fsh değeri 19 çıktı. Menopozla alakalı, adet olmama gibi bir problemim olmamasına rağmen, değerler böyle çıktı. Bu değerin yükselmesi, benim menopoza gireceğimi net olarak doğrular mı?

 • Ağzımdaki Yanmalı Ağrıların Sebebi Ne Olabilir?

  Sayın hocam, ağzımın içinde, bazen boğazımda, bazen damaklarımda diş diplerime gelen kısımda bölümler halinde yanmalı ağrılar oluşuyor. Bakıldığında herhangi bir yara varmış gibi değil ve bu uzun süre devan ediyor. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 • 45 Yaşında Adet Düzensizliği Yaşayan Bayan Nereye Başvurmalı?

  Bir yakınım 45 yaşlarında ve adet düzensizliği yaşamakta, adet kanaması da fazla olmakta. Doktora gittiğinde de küçük kist olduğu ve onun adetini fazla etkilemeyeceğini söylemiş. Bu konuda yardımcı olursanz sevinirim.

 • Rahim Duvarı Kalınlaşması Kötü Birşey mi?

  Merhaba, ben 29 yaşındayım. Bu ay adet göremedim ve doktora gittim, rahim duvarım kalınlaşmış dedi. Acaba bu kötü bir şey mi? Daha önce 3 kez tüp bebek denememiz oldu ama olumsuz sonuçlandı. Tekrar denemek istiyoruz fakat bu durum sorun olur mu? İnternette baktım, menopoz belirtisi de olabilirmiş. Cevaplarsanız çok sevinirim. Sağlıklı günler.

 • Kardeşimin Anne Olması İmkansız mı?

  Merhaba doktor hanım, ben 26 yaşında iki yıllık evliyim. Bekarlıktan beri ilaçsız adet olamıyorum. Benden iki yaş küçük kardeşim de aynı durumda, o da iki yıllık evli. Doktorlar kardeşime erken menopoz, çocuğun olmaz dediler ama ilaçla adet oluyor. Menegon iğne kullandık. Ben kardeşimden önce kullandım, önce 1 doz kullandım faydası olmadı. Doktor 1.5 doza çıkardı, yumurtam 17 mm büyüdü, 3 gün daha vuruldum ve doktor çatlatma iğnesi verdi. Her şey yolundaydı ama bu sefer de eşimde varikosel çıktı, ameliyat oldu. Sizden ricam kardeşimin durumu hakkında bir şeyler söylemeniz, yani imkansız mı anne olması? Tüp bebek imkanı var mı?

 • Tüm Tahlillerimiz Normal Çıkıyor. Neden Çocuğumuz Olmuyor?

  Doktor hanım biz 4 yıllık evliyiz. Daha önceden bir kürtajım var. Şimdi bebek istiyoruz. 2 yıldır tedavi görüyorum ama olmadı. Eşimin ve benim bütün tahlillerimiz normal. Neden çocuğumuz olmuyor olabilir? Doğal tüp bebek yöntemini kullanıyor musunuz?

 • Uyuyamamamın Sebebi Hormonal Bozukluk Olabilir mi?

  Merhaba, geceleri gözüme uyku girmiyor, uykusuzluk çekiyorum. Kadın hastalıkları ve hormonal bir bozukluk olabilir mi? Nereye başvurmalıyım? (34 yaşında, 16 yıllık evli, 1 kız annesiyim)

 • Uyku Bozukluğu Hormonal Bozukluktan Kaynaklanır mı?

  Merhaba, geceleri gözüme uyku girmiyor, uykusuzluk çekiyorum. Kadın hastalıkları ve hormonal bir bozukluk olabilir mi? Nereye başvurmalıyım? (34 yaşında, 16 yıllık evli, 1 kız annesiyim)

 • Birşeyler Yedikten Sonra Midem Rahatlasın Diye Çıkarıyorum. Sebebi Ne Olabilir?

  Merhaba, yaşım 52. Menopoza gireli 5 sene oldu. Her hangi bir sıkıntım yok. Benim sorunum bu aralar yemekten ve 1-2 kadeh birşey içtikten sonra çıkarma isteği. Midem rahatlasın diye çıkarıyorum, bununla beraber burnumdan kan geliyor. Neden olabilir? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 • Annemdeki Kireçlenme İçin Ne Yapılabilir?

  Merhaba, annem 55 yaşında ve 35 yaşında menopoza girmiş biri. Yılların verdiği yorgunluk dizlerinde patlak verdi. Dizlerindeki ağrılar gün geçtikçe artmaya başladı. Önceden verilen ağrı kesiciler etki gösterirken, şimdi etkisini göstermemeye başladı. Annem korktuğu için, ameliyattan ne kadar kaçarsam kar düşüncesinde. Şimdi sizden çözüm önerisi bekliyorum. Bir uzman olarak yardım bekliyorum. Annemin kireçlenmesi için ne yapabilirsiniz? Bana yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.

 • Çift Rahmim Var ve Gebe Kalamıyorum. Sebebi Ne Olabilir?

  Merhaba, ben 28 yaşındayım. Yaklaşık 10 ay önce çikolata kistinden lazerli ameliyat oldum. Doktor göbekten iğne yapıp, 5 ay geçici menapoza soktu ve ilk adetimi 3 ay önce oldum. Adetlerim çok düzenli ama gebe kalamıyorum. Doktor bana çift rahmim olduğunu ancak bunun bir sorun yaratmayacağını söylemişti. Hamile kalamamamın nedeni ne olabilir?

 • Mideme Kelepçe Taktırmak İçin Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

  Merhaba, 47 yaşında ve 97 kiloyum. Kilo vermek zorundayım. 2 tane bel fıtığım, kemik erimesi, yüksek kolesterol ve şeker hastalığım var. Bu yüzden mideme kelepçe taktırmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

 • 25 Yıllık Evliyim. Tüp Bebek Yapma Şansım Olabilir mi?

  Merhaba, 1967 doğumluyum ve 25 yıllık evli bir bayanım. Tüp bebek yaptırmak istiyorum. Şartları nedir? Tüp bebek şansım olabilir mi?

 • 8 Yıl Önce Hipotiroidi, 5 yıl Önce Menopoza Girdim ve Tip 2 Şeker Hastası Oldum, Ne Yapmalıyım?

  Merhaba ben 46 yaşındayım 8 yıl önce hipotiroidi oldum. 5 yıl önce cerrahi menopoza girdim. Bu arada tip 2 şeker hastası oldum. Şimdide kemik erimesi başladı. Sağlığım her gün biraz daha bozuluyor, neler yapmalıyım? Yardımlarınızı bekliyorum.

 • Adet Düzensizliğim İçin Ne Yapabilirim?

  9 yıldır adet düzensizliği çekiyorum. Doktorlara başvurduğum halde bir çaresini bulamadım. Hastanede muayene oldum ama bir sonuç alamadım. Ne yapmalıyım?

 • Menopoza Girdim. İlaçla Aybaşı Olma Dışında Başka Yöntem Var mı?

  Ben 21 yaşındayım ve menopoza girdim. İlaçlarla ay başı olabiliyorum. Bunun başka bir yöntemi var mı? Evli değilim, ileride ciddi bir sorun çıkar mı? (bebek olmama ihtimali gibi)

 • Menopoza Giren Biri Bir Başkasından Alınan Yumurtalıklarla Hamile Kalabilir mi?

  İyi akşamlar tüp bebek hakkında sormak istediğim bir soru vardı. Ablam tüp bebek denediler ama menopoza girdiği için yumurtalıkları çatlamadı. Bu durumda tüp bebek yöntemiyle tekrar deneme yapılsa sonuç alınır mı? Gittiğimiz doktorda imkânsız denildi. Bir başkasından alınan yumurtalıklarla olabileceği söylendi. Bu ne kadar doğru olur? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 • Annem Menopoz Döneminde. Çarpıntı, Ağrı Şikayetleri Var. Ne Yapmalıyız?

  Merhabalar, annemin ferritin değeri 7,9 çıktı. Kendisi menopoz döneminde bir bayan. Kendisini halsiz hissediyor, kalp çarpıntısı ve nefes daralması, göğsünde düğümlenme oluyor. Kol ve bacaklarında kasılmalar ve kulak arkasından beynine doğru bir ağrı ve yanma hissi, ayrıca göz kapaklarında şişme oluşuyor. Ne yapmamızı önerirsiniz?

 • Erken Menopoz ve Yumurta Yetmezliği Nedir?

  Merhaba,  ben 32 yaşındayım. Bana erken menopoz teşhisi kondu ama sonra erken yumurta yetmezliği dendi. İkisi aynı şey mi? FSH:  53, sonra 24, sonra 15 ve en son 14 çıktı. Erken menopoz mu yoksa geçici bir şey mi?

 • Annem Menopoza Girdi Ancak Bazen Lekelenmeler Oluyor. Ciddi Olabilir mi?

  Merhaba, annem 52 yaşında, 3 yıl önce menopoza girdi. O dönemde rahim duvarı kalınlaşması vardı ve tedavi gördü. Zaman zaman tek seferlik lekelenmeler olduğunu söylüyor. Aynı zamanda hastalıklara çok kafasını takıyor, sürekli bir şeylerin belirtisi olduğunu söylüyor. Bu lekelenmelerin ciddi bir hastalık belirtisi olabileceğini biliyorum ama daha basit bir hastalık belirtisi de olabilir mi? Teşekkürler.

 • 1 Yıldır Ayaklarım Hiç Isınmıyor. Ne Yapmalıyım?

  45 yaşındayım. Son 1 yıldır ayaklarım buz gibi. Ancak sarıp sarmaladığım zaman ısınıyor. Tansiyon ilacı kullanıyorum. Sağlık ocağındaki doktor, damar problemi olabilir dedi. Tanı nedir, hangi branşa gitmeliyim?

 • Kullandığım İlaçlar Kilo Almama Neden Oldu. Ne Yapmalıyım?

  İyi günler, ben geçen sene memeden süt gelmesi sebebiyle tahlil yaptırdım ve prolaktin 38 çıktı. 1 ay, haftada 2 kez Dostinex kullandım. 1 ayın sonunda prolaktin 1,2 oldu ve tedaviyi doktorum sonlandırdı. Bu sene yine süt gelmesi oldu ve tahlil yaptırdım. Prolaktin 38,64, progesteron 0,5 çıktı. Doktor yine Dostineks verdi. Normalde kilo veremiyorum ama çok sıkı bir diyetle 10 kilo verebildim. Şimdi yine mi kilo alacağım? Bu durum benim erken menepoza girmeme ve kısırlığa yol açar mı? Henüz 26 yaşındayım. Daha önceden de başka bir jinekolog, kıllanma sebebiyle Ginera ve Aldakton vermişti. 1,5 yıl boyunca kullandım ve hiç kan tahlilim yapılmamıştı. Bir faydası olmadı ve çok kilo aldım. Ne yapmamı önerirsiniz?

 • Annem Menopozda Olmasına Rağmen Kanamaları Olmaya Başladı, Bunun Sebebi Ne Olabilir?

  Sayın doktor annem 44 yaşında kendisi 12 sene önce menopoza girdi. Şuanda hiçbir antibiyotik ve genel anlamda bir rahatsızlığı yok ama bir bucuk yıldır ara ara olarak kanama görüyor ve bu kanalar sırasında karnında şişlik ve kasıklarında ağrı oluşuyor. Bunu sebebini ve ne yapmamız gerektiğini açıklarsanız seviniriz. Saygılarımızla.

 • Adet Gecikmesinin Nedeni Menopoz Olabilir mi?

  Merhabalar doktor hanım, 2 hafta önce kasıklarımda ağrı ve vajinal kaşıntım vardı. Doktora gitmedim, kendiliğinden geçti. Bu sefer de, adetim gecikti. Test yaptırdım, negatif çıktı ama hala adet görmedim. 2003 yılında dış gebelik geçirdim, biraz da ondan korkuyorum. 1-2 gün sonra tekrar test yaptıracağım. Sonuç yine negatif çıkarsa, gecikme nedeni menopoz olabilir mi?

 • 40 Yaşındaki Annemin Adet Düzensizliği Yaşaması Menopoz Belirtisi mi?

  Merhabalar, annem 40 yaşında ve son 4 aydır adet düzensizliği ve ara kanamalar görüyor. Sinir sistemi tamamen bozuk. Ultrasonografi, hormon ve T3-T4 testlerinin tümü normal çıktı. Küçük drajelerden oluşan bir düzenleyici kullandı ama kanaması normale dönmedi. Biyopsi olması gerektiği söyleniyor ama biz bunu istemiyoruz. Sizce bu düzensizlikler menopoz olabilir mi? Biyopsiye gerek var mıdır?

 • Yumurtlamanın Az Çalıştığı Dönemler İçin Ne Önerirsiniz?

  Ben 36 yaşındayım ve 3 yaşında bir erkek çocuk annesiyim. Adetlerim az kanamayla olduğu için doktora gittim. Bir takım testler yapıldı. Bu testler yapıldığında adetimin 5. günüydü. FSH 22,94 ve Prolaktin 21,32 çıktı. Doktorum bana, menopoza girmiş olduğumu yumurtlamamın olmadığını söyledi ve Klomen adlı bir ilaç verdi. Sizce bu ilacın olumlu etkisini görebilir miyim?

 • 7 Ayda 2 Defa Adet Oldum. Hamile Kalabilir miyim?

  Hocam, benim yaşım 24. 4 yaşında bir kızım var. 3,5 sene doğum kontrol hapı kullandım ve 7 aydır hap kullanmıyorum. Tekrar bebek istiyoruz fakat ben bu 7 ayda sadece 2 kere adet gördüm. Son 5 aydır adet görmüyordum ve doktora gittim. Bazı tahliller yaptı. Sonuçları; FT4:1,41, TSH:4,99 E2:75,8 LH:13,7, FSH:22,5. Bu sonuçlara göre durumum nedir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • Hormon Seviyemi Arttırmak İçin Ne Önerirsiniz?

  Merhaba, ben 20 yaşında ve bekarım. 6 ay adet görmedim. Yapılan tahlillerimde, estraiol hormonumun seviyesinin, menopoza giren bir bayanın seviyesinde olduğu ortaya çıktı. Doktorum ileride hamile kalabilmek için tedavi görmem gerektiğini söyledi ve Diane 35 ilacını verdi. İlacı 1 ay kullandım ve adet gördüm. Bu ilacın kilo aldırdığını duydum. Sizce ilacı sürekli kullanmalı mıyım? Hormon seviyemi arttırmak için başka ne önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.

 • Yumurtalıkların Gelişmemesinin Zararları Nelerdir?

  İyi günler, ben 4 aydır adet görmüyordum. Doktora gittim ve yumurtalıkların gelişmiyor dedi. Bunun zararları nelerdir? Acil yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • Adet Düzensizliğim Var ve Çocuğumuz Olmuyor. Ne Yapmalıyız?

  İyi günler, ben 2 senelik evliyim, çocuk düşünüyorum. Korunmadığımız halde çocuğumuz olmuyor. 3 aydır adet düzensizliği yaşıyorum. Doktota gittim, hormon testi ve smear testi yaptı ve sorun çıkmadı. Boyum 1,57, kilom 55. Sizce bundan kaynaklanmış olabilir mi? Bana pek inandırıcı gelmedi çünkü evlenmeden önce de bu kilodaydım. Bu şartlar altında tüp bebek yaptırabilir miyim? Teşekkür ederim.

 • 10 Yıl Önce Menopoza Girdim, Yeni İlaçlarım Kilo Aldırdı. Ne Yapmalıyım?

  Merhabalar, 51 yaşındayım. 41 yaşında menopoz oldum. Geçen ay jinekolog bana Livial kullanmamı şiddetle önerdi. Ayrıca hipotiroidimin olduğu da tetkik sonuçlarında çıktı. Tedavi olarak dahiliye doktoru da günde 1 Levotiron verdi. 1 aylık tedaviden sonra, tetkik sonuçları, FT3 4,08, FT4 29,55 ve TSH 1,03 çıktı. Fakat 1 ayda 2 kilo aldım. Livial'i bırakmam mı gerekiyor, yoksa beklemeli miyim? Yorumunuz için teşekkürler.

 • 4 Yıl Önce Menopoza Girdim. Tedavi ile Hamile Kalmam Mümkün mü?

  İyi günler, 1963 doğumluyum. 4 yıl önce menopoza girdim. Bu saatten sonra tedavi ile hamile kalmam mümkün olabilir mi? Daha önce 2 normal doğum yaptım. Bu konu hakkında bana bilgi verebilirseniz sevinirim.

 • Hoçkin Hastalığı Geçirdim. Nasıl Sağlıklı Kilo Verebilirim?

  Merhabalar, ben 49 yaşındayım, 26 yaşında Hoçgin hastalığı geçirdim. Gördüğüm tedavilerden dolayı regl durumum sonlandırıldı, yani kısacası östrojen olayı bitti. 8 ay önce de aort kalp kapakçığı ameliyatı geçirdim, evvelden gelen kilolarım da devam etmekte. (1.70 boy 105 kg) Nasıl sağlıklı kilo verebilirim?

 • Over Kisti Ameliyatı Sonrası Kullandığım İlaç Adet Olmamı Engelledi. Ne Yapabilirim?

  Merhabalar, ben 1 sene önce over kistten ameliyat oldum. Üç ay sonra kontrole gittiğimde Lucrin Depot ile 6 aylık bir tedavi verdiler. 43 yaşındayım, iğnenin ilk vurulduğu ay Mart 2008 ve hala menopozlu gibiyim. Bu ilacın etkisi ne zaman geçer? Bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum.

 • Adet Sonrası Tekrar Kanamalarım Oluyor. Sebebi Ne Olabilir?

  Merhaba, 43 yaşındayım. 1 yıldır adetlerimde değişiklikler var. Adetim bitiyor, 10 gün sonra tekrar bir kanamam oluyor ve 2 gün sürüyor. Bu aradaki kanamalarım beni endişelendiriyor. Sebebi ne olabilir?

 • 27 Yaşındayım ve Doktorum Erken Menopoz Dedi. Çocuk Sahibi Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

  Merhabalar, ben 27 yaşındayım ve 2 yıldır evliyim. Evliliğimden 1 yıl öncesi ve 1 yıl sonrası yani 2 yıl adet düzensizliğinden dolayı Diana 35 kullandım. 1 yıldır çocuk istiyoruz fakat sonuç alamadık. En son tahlilim; FSH: 46.7 LH: 15.6 ESTRADİOL: 22.4. Doktorum erken menopoz dedi. Bu konuda yapabileceğim bir şey var mı?

 • Adet Düzensizliğim Var. Doktorun Verdiği İlacı Kullanmalı mıyım?

  Merhaba, benim sorunum adet düzensizliklerim. 1,5 senedir adetlerim düzensiz. Doktora gittim ve permenopoz dönem olabilir dedi. Divina isimli ilacı verdi. Bu ilacı kullanmalı mıyım? Bunun benim için yarar ve zararları nelerdir?

 • 40 Gündür Adet Olmadım, Menopoz Olabilir mi?

  Kırk gün oldu adet olmadım, gebelikte yok. Otuz dokuz yaşındayım, menopoz olabilir mi?

 • Uyku Halindeyken Çok Terliyorum. Bunun Sebebi Ne Olabilir?

  Merhaba, ben geceleri, özellikle uyku halindeyken çok terliyorum. Bunun sebebi ne olabilir?

 • Neden Adet Görmüyorum?

  Temmuz 26 son adetim oldu, bir daha adet görmedim. Gebelik testi yaptım defalarca, negatif çıkıyor. Ayrıca doktora gittim. Onlar da yaptı, sonuç aynı. Neden adet görmüyorum? Yoksa menapoza mı giriyorum? Cevabınızı bekliyorum.

 • Adet Gecikmesi Menopozdan Olabilir mi? Adet Söktürücü Kullanmam Gerekir mi?

  Ben 45 yaşındayım ve bir oğlum var. İlk defa hastalığım 15 gün gecikti. Eşimden ayrıyım ve arkadaşım yok. Bu gecikme menopozun bir sonucu mudur? Doktora gitmek istemiyorum, çünkü çok geriliyorum. Arkadaşlardan duyduğum kadarıyla adet olabilmem için ilaç varmış, onu reçetesiz alabilir miyim? Kullanmamın bir sakıncası var mıdır?

 • Ayaklarımın Altı Özellikle Neden Geceleri Yanıyor?

  Ayak altlarında yanma, özellik geceleri olmasının sebebi nedir? Tedavi yöntemi ne olabilir? Teşekkürler saygılarımla.

 • Adet Olmadan Önce Halsizlik ve Bacağımda Ağrı Olmakta. Hangi Bölüme Başvurmalıyım?

  Öncelikle iyi çalışmalar. Ben 37 yaşında 3 çocuk annesiyim. 15 yaşında ilk doğumum. 26 yaşında 3. Doğumumu yaptım. 11 senedir eşim yok. Benim sorunum adetlerimin çok düzensiz olması ve son 2 aydır ellerimde aşırı terleme olmakla beraber 10 günde bir adet olmaktayım. Adet olmadan 2 gün önceden bir halsizlik ve sağ bacağıma vuran bazen de yürümemi engelleyecek kadar bir ağrı olmakta ve bel ağrısı çok oluyor. Acaba bunun sebebi menopoz olabilir mi? Hangi doktora başvurmam gerekli? Beni aydınlatırsanız sevinirim.

 • Menapoz Başlamış Olabilir mi?

  42 yaşındayım. 2 senedir ateş ve ter basmaları, adet düzensizliği yaşıyorum. En son tahlillerde hormon seviyelerim düştüğü ve menapozun başlandığı söylendi. Hastanenizde menapozla ilgili bölümünüz var mı? Tedevi ve takibi yapılmakta mıdır?

 • Eşim Menopozda Aşırı Terleme ve Sıkıntı Yaşıyor, Ne Önerirsiniz?

  Eşim 53 yaşında 3-4 yıl kadar önce menopoza girdi. Ancak aşırı terleme ve sıkıntı yaşıyor. Ne önerirsiniz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 • Menopoz Tedavisi Gören Birinin Korunması Gerekir mi?

  Eşim bir yıldır menopoz ve kemik erimesi tedavisi olmaktadır. Menopoz döneminde cinsel ilişki esnasında gebelikten korunmalı mıyız? Yani korunmasak hamile kalma riski nedir? Tedavi olduğundan adetleri ara sıra olmaktadır. Teşekkürler.

 • 5 Sene Önce Menapoza Girdim. Hamile Kalabilir miyim?

  Merhabalar, ben 48 yaşındayım. 43 yaşımda menapoza girdim. Benim hangi yöntemle olursa hamile kalabilme olasılığım nedir? Vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkürler.

 • Erken Menopozun Ne Gibi Bir Riski Olabilir?

  37 yaşındayım 5 aydır adet göremiyorum. Menopozla ilgili bütün sıkıntıları yaşıyorum. Sizden öğrenmek istediğim benim bu erken menopozla ilgili risklerim nelerdir? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

 • Kordonlarımı Bağlattım. Adet Düzensizliğinin Sebebi Ne Olabilir?

  Bayan hastalığıyla ilgili bir sorum olacaktı. Yaklaşık 14 gündür adetim gecikti. Hamile olmam imkansız, çünkü son doğumumdan sonra kordonlarımı bağlattım. Henüz yaşımın da menapoz için ideal olduğunu düşünmüyorum. Daha 42 yaşındayım. Doktora gitmeden önce sormak istedim.

 • Menopoz Polikliniği İçin Nasıl Randevu Alınır?

  Menopoz polikliniği için nereden ve nasıl randevu alırız?

 • Menapoza Giren Bir Kadın Hamile Kalabilir mi?

  Menapoza giren bir kadın herhangi bir yöntemle hamile kalabilir mi? Bunun için nereden yardım alabiliriz?

 • Erken Menopozda Çocuk Sahibi Olma İhtimali Olabilir mi?

  Erken menopoza girdim, çocuğum yok. Tedavi gördüm, kullandığım ilaçlardan dolayı 4 yıldır doktora gitmiyorum. Menopoz dönemini atlattım fakat çok kilo aldım. Troid ilacı kullanıyorum, doktora gitmeli miyim? Akupunkturun faydası olur mu?

 • Bel Fıtığı Tedavisi İçin Ne Önerirsiniz?

  Bel fıtığı teşhisi ile çekilen MR sonucu, radyolojik yorum kısmında: Tarlov kisti, T12, l3 ve l5 vertebral hemanjiom, l4-5 diski posterosantalde bulging saptandığı yazıyor. Bu durumda çeşitli doktorlar ameliyat önerirken, bazıları da bunun çözüm olmadığını, menopoz geçene kadar beklemem ve bu ağrıyı çekmem gerektiğini söylediler. Kaplıca tedavisi ve fizik tedavi kesinlikle kimse tarafından tavsiye edilmedi. Bu konularda beni aydınlatmanız mümkün müdür? İlginize şimdiden teşekkür ederim.

 • Bu Kanamaların Sebebi Ne Olabilir?

  49 yaşındayım. Yaklaşık 10 aydır adetlerim düzensiz. 5 ay kadar hiç adet görmedim. 3 aydır da sürekli bir hafta adetliysem bir hafta değilim. Akıntı olduğunda da çok hafif kanamalar olmakta. Bu kadar kanama normal midir? Menopoza mı giriyorum? Doktara gitmeli miyim?

 • Menopoza Girdim, 10 Kilo Aldım. Nasıl Zayıflayabilirim?

  Yaklaşık 1 yıl önce menopoza girdim. Ayrıca sigarayı da bıraktım. 10 kilo aldım, zayıflayamıyorum. Ne yapmalıyım?

 • 35 Yaşındayım ve Psikolojik Menopoza Girdim. Rahim Ağzı ve Meme Kanseri Riskim Nedir?

  Merhaba, 35 yaşındayım ve 3 yıldan beri bazen 3 bazen 9 ayda bir, bazen de ayda 3 defa adet görüyorum. Kan tahlili ve hormon testi yaptırdım fakat kan değerlerin 50-55 yaşındaki kadının değerleri gibi çıktı. Psikolojik menopoza girdiğim ve ömür boyu Triseguens adlı ilacı kullanmam gerektiği söylendi. Rahim ağzı ve meme kanserinden şüphelenildi. Bu ilacı kullanmam doğru mu?

 • 17 Yaşındaki Kızım Doğum Kontrol Hapı Kullanarak Adet Görebiliyor. Ne Yapmamızı Önerirsiniz?

  17 yaşındaki kızıma Polikistik Over teşhisi kondu ve yaklaşık 3 yıldan beri ara sıra ara vererek Diane 35 adlı ilacı kullanıyor. Ara verdiği zamanlar adet görmüyor yeniden Farlutel adlı ilaçla kısır döngü tedaviye geri dönüyoruz. Ben niye arkadaşlarım gibi normal adet olmuyorum dediği zaman bir anne olarak çok çok üzülüyorum. Ayrıca bu kadar hormona maruz kalmanın muhakkak yan etlileri var. Benim sorum şu olacak Diane 35 yerine 3 ya da 4 ayda bir Farlutel ile adet görürse hormonların yan etlileri daha az olabilir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

 • Fizik Tedavi Sonrasında Annemde Vajina Kanaması Oluyor, Ne Yapması?

  Annem, 70 yaşında. 15 gün süreli fizik tedavi süreci sonrasında, 5 gündür vajina kaynaklı kanaması oluyor. Kanama şiddetli değil ve ağrı yok. Ne yapmalıyız?

 • Menopoza Girdim, İlişki Sırasında Korunmuyorum. Hamile Kalma Olasılığı Var mı?

  Merhaba, ben 42 yaşındayım ve menopoza girdim. Düzensiz adet görüyorum. 10 gün erken veya geç oluyor. Ayda bir ilişkiye giriyorum fakat hiçbir şekilde korunmuyoruz. Hamile kalma olasılığı var mı? Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

 • Tüp Bebek Kaç Yaşına Kadar Uygulanabilir?

  Tüp bebek uygulaması kaç yaşına kadar uygulanmaktadır?

 • Menopoza Giriyorum. Tüp Bebek Yapılabilir mi?

  Sayın doktor, 36 yaşındayım, doğum yapmadım. Menopoza giriyorum. 8 ay önce, 3 ay hastalanmadım. Fsh değeri 45’ti. 3 ay düzenleyici kulandım, 7 ay düzenli adet gördüm. 2 aydır yine görmüyorum. Doktor, rahimdeki hastalanmam gereken zarın kalınlaşmadığını söyledi ve hormon almaya başladım. Tüp bebek tedavisinde bu durum ortaya çıktı. Benim yumurtalarımla devam edilemeyeceği söylendi. Beni aydınlatırsanız çok sevineceğim. Saygılar.

 • Midede Yanma, Vücutta Alerji ve Terleme Şikayetlerim Var. Sebebi Ne Olabilir?

  Merhaba, midemde çok yanma oluyor ve vücudumda alerji gibi benekler oluşuyor. Ayrıca çok terliyorum. Bu neden kaynaklanıyor olabilir?

 • Aşırı Terlemeyi Nasıl Engelleyebilirim?

  Merhaba, özellikle yaz aylarında terlemem 3-4 kat artıyor. Öncelikle yüz, baş ve ense olmak üzere, sonrasında bütün vücudum aşırı terliyor. Sabah kalktığımda yastık sırılsıklam oluyor. Bunu nasıl engelleyebilirim? Veya büyük bir sıkıntı teşkil eder mi?

 • Annemin Şiddetli Vücut Ağrıları, Ateş ve Yanma Şikayetleri Var. Ne Yapmamız Gerekir?

  Merhaba, annem 60 yaşında ve yaklaşık 15 yıldır şiddetli vücut ağrıları çekiyor. Sürekli ateş ve yanmadan şikayetçi. Denemediğimiz ağrı kesici kalmadı. En son Contramal damla+ampul ve antidepresanlar kullandı. Hala olumlu bir sonuç yok. Bundan sonra ne yapabiliriz?

 • 13 Yaşındaki Oğlumun Koltuk Altlarında Sürekli Pişik Oluşuyor. Ne Yapmamız Gerekir?

  Merhaba, 13 yaşındaki oğlumun koltuk altlarında sürekli pişik oluşuyor. Pişik kremi kullanıyoruz. 1-2 gün içinde geçiyor, ancak terlediğinde veya biraz koşturup oynadığında tekrarlıyor. Ne yapabiliriz? Pişik kremini (Hametan) sürekli kullanırsa bir yan etkisi olur mu? Başka bir tedavi yöntemi var mı?

 • İdrarımı Tutamıyorum. Bunun Menopozla Alakası Var mı?

  Merhaba, 46 yaşındayım ve menopoza girdim. İdrar tutamıyorum. Bunun menopozla ilgisi olabilir mi?

 • Mememde Akıntı Var. Nereye Başvurmalıyım?

  Sol mememde kanlı akıntı var. Meme kanalları genişlemiş denildi. Yaşim 37. Erken menopoza girdim. Tedavisi nasıl olur?

 • Bütün Vucudumdaki Yanma Hissi Neden Oluyor?

  İyi günler. Sorunum dizden aşağı yanma. Bileklerden avuç içime yani kısacası bütün vücudum yanıyor. Sizce bunun nedeni ne olabilir? Şeker tahlili yaptırdım 96 çıktı. Kan tahlili yaptırdım, sadece kan düşüklüğü var. Kolesterolüm normal çıktı. Şimdiden teşekkürler.

 • Geceleri Ateş Basmasının Sebebi Ne Olabilir?

  Özellikle geceleri vücut ısım anormal derecede artıyor. Ama bu ateşlenmeden farklı bir sıcaklık. Yani alnıma dokunulduğunda ateşim yok ama ellerim ve vücudum acayip bir şekilde yanıyor. Bu bir şeylerin habercisi mutlaka ama kendimde başka bir rahatsızlık hissetmiyorum. Sanki menopoza girmiş gibiyim. Bu konuda bir yorum yapabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 • Bir Çok Şeye Karşı Alerjim Var ve Tedaviler İşe Yaramadı, Ne Yapmalıyım?

  Merhaba! Benim sorum; alerjilerim var. Sigara dumanı, parfüm, güneş, banyo buharı ve daha pek çok sebepten nefesim daralıyor. Sık sık hapşırıyorum, burnum akıyor. Seneler önce kulak ameliyatı oldum, kulak zarım değişti ancak şu an yine aynı sorunlarım devam ediyor. Cerrahi menopoz sebebiyle yaklaşık altı yıldır bazı ilaçlar kullandım (climara) yapılan en son tetkiklerde karaciğerimde yükselme olduğu ve enzimlerin yüksek olduğu tespit edildi. Bu sebepten bu ilaçları kullanmıyorum. Ancak sürekli ve ansızın boyun çevremde kızarıklıklar oluyor, gözlerimde şişme ve yanma oluyor. Bu sebeplere bağlı olarak antibiyotik kullanmamam gerektiği söylendi. Bel, boyun, kalçamda zaman zaman şiddetlenen ağrılarım oluyor. Özellikle boynumla vücudum arasında rahatsızlığım var, başımı boynum taşıyamayacakmış gibi geliyor, başım ağır geliyor. Sık sık yoruluyorum, yataktan dinlenmemiş olarak kalkıyorum. Bu tıkanmalarım tozdan rahatsız olmam sebebiyle. Ne tavsiye edersiniz? Cildiye, fizik, dâhiliye bölümlerine gittim. Bir netice alamadım. İlaç kullanmadan doğal olarak ne yapabilirim? Deniz havası iyi gelir mi?

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Muğla'da Otomobil Çarpışması: 5 Kişi Yaralandı
Muğla'da Otomobil Çarpışması: 5 Kişi Yaralandı
Düzce 112 Acil Çağrı Merkezi Personelleri Eğitimi Başarıyla Tamamladı
Düzce 112 Acil Çağrı Merkezi personelleri eğitimi başarıyla tamamladı
BM, İdlib'e 2,5 Ay Sonra İnsani Yardım Ulaştırdı
BM, İdlib'e 2,5 Ay Sonra Yardım Ulaştırdı
Sokak köpeğinin kovaladığı bisikletli çocuk yayaya çarptı
Sokak köpeği bisikletli çocuğu kovalayarak yayaya çarptı
Tosya'da Üç Tekerlekli Elektrikli Motosiklet Kazası: Sürücü Hayatını Kaybetti
Amasya'da minibüs menfeze uçtu, sürücü yaralandı
Diyarbakır'da Yenidoğan Canlandırma Programı Eğitimi Verildi

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

 

[Hata Bildir]