"100 kişiden 84'ü akol ve madde bağımlılığından kurtuldu"

Narconon programı: "İlaçsız alkol ve madde bağımlılığından kurtulma" "3,5 yılda yaklaşık 500 kişiyi bağımlılıktan kurtardık" 48 ülkede 2 milyondan fazla kişiyi bağımlılıktan kurtuldu"

Eğitimci Ufuk Tanay Tezemir, "Narconon programıyla 3,5 yılda 300 ila 500 kişi arasında değişen rakamlardaki arkadaşlarımızı topluma kazandırmış bulunuyoruz. 100 kişiden 84 kişinin hayatının temiz kaldığını varsayarsak bu da büyük bir oran olmuş oluyor " dedi.

Çağımızda alkol ve madde bağımlılığı, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de özellikle gençlerin en büyük sorunları başında geliyor. Bu bağımlılıklar yüzden birçok kişinin sosyal ve aile hayatı bozuluyor hatta ölüme kadar gidebiliyor. Bağımlılıkla mücadele birçok yöntem kullanıyor. Bu yöntemlerden bir tanesi de Narconon programı. Madde ve alkol bağımlılığı ile mücadele eden Kurtuluş Vakfı'nın Başkanı ve Eğitmen Ufuk Tanay Tezemir, dünyada uzun zamandır kullanılan Narconon programıyla birçok alkol ve madde bağımlısını rehabilite ettiklerini söyledi.

Tezemir, bu rehabilite yöntemiyle 3,5 yılda yaklaşık 500 kişiyi bağımlılıktan kurtardıklarını belirtirken, 100 kişiden 84'ü alkol ve madde bağımlılığından kurtulduğunu vurguladı. "Amacımız, madde ve alkol bağımlılığı bataklığına bulaşmış kişileri ilaçsız şekilde topluma kazandırmak " Vakfın kuruluş amacına değinen Eğitimci Ufuk Tanay Tezemir, "Annem 17 yıllık alkol bağımlısıydı. Şu anda kullandığımız ilaçsız programın eğitimleri alıp kurtuldu. Daha sonrasında bu programı Türkiye'de uygulamak istedik ve Kurtuluş Vakfı'nı kurmaya karar verdik. Yaklaşık 4 yıl önce kurduk. Amacımız Türkiye'deki madde ve alkol bağımlılığı bataklığına bulaşmış arkadaşlarımızı alıp ilaçsız şekilde topluma tekrar kazandırabilmektir. Vakfımızın ilk ve önemli amacı, madde ve alkol bağımlığı konusunda insanlarını bilinçlendirmek ve topluma kazandırabilmek " dedi.

Narconon programı Narconon programı hakkında bilgi veren Eğitimci Tezemir, "Biz, 'Narconon' programını kullanıyoruz. Bu program; madde ve alkol bağımlılığı ilaçsız eğitim ve rehberlik programıdır. Buna tedavi demiyoruz. Çünkü madde ve alkol bağımlılığı konusunda herhangi bir tedavinin insanları geliştirebileceğini veya değiştirebileceğini düşünmüyoruz. O yüzden insanlar, nasıl kötü tecrübelerle hayatlarını belli bir girdaba sokuyorlar? Yine kendi tecrübeleriyle, kendi elleriyle o girdaptan kendileri alıp çok başarılı bir şekilde yaşayabilirler. İşte 'Narconon' insanlara bunu sağlamakta " şeklinde konuştu.

"3,5 yılda yaklaşık 500 kişiyi bağımlılıktan kurtardık "

Yaptıkları Narconon rehabilitasyonunun sonuçları konusunda bilgilendiren Eğitimci Tezemir, "Bize gelen arkadaşlarımız, genelde 4 ayda 1 mezun oluyorlar. 3 ya da 3,5 yılda 300 ila 500 kişi arasında değişen rakamlardaki arkadaşlarımızı topluma kazandırmış bulunuyoruz. 100 kişiden 84 kişini hayatının temiz kaldığını varsayarsak bu da büyük bir oran olmuş oluyor. Değiştiremediğimiz yüzde 16'lık rakamımız var. Bunun sebebi de ya bırakmayı istememiştir ya aile zoruyla gelmiştir ya da belli başlı vaatlerle gelmiştir " diye konuştu. "48 ülkede 2 milyondan fazla kişiyi bağımlılıktan kurtuldu " Narconon programının 53 yıldır dünyada uygulandığına dikkat çeken Eğitimci Tezemir, "48 ülkede uygulanıyor. 2 milyondan fazla kişiyi bağımlılıktan kurtarmış program.

Bu programın Türkiye'deki tek temsilcisiyiz. Balıkesir Edremit'te Kaz Dağları'nda yapıyoruz. Tesisimiz burada yer alıyor. 48 ülkede uygulanıyor. Bazı yerde bayanlar için merkezler var bazı yerlerde erkekler için yerler var. Türkiye'de sadece erkekler için hizmet verebilmekteyiz " açıklamasında bulundu.

"Kurtulmak isteyen herkes programa başvurabilir "

Programa hangi aşamaya gelmiş bağımlıların başvuru yapabileceğini belirten Eğitimci Tezemir, "Birinci kriterimiz; kişinin istekli olmasıdır. Yani 2-3-10 yıl kullanması bizim için kriter değil. Sadece "Ben bu illetin pençesinden kurtulmak istiyorum, belli başlı zararlarını gördüm artık bırakmak istiyorum, ailemi kurtarmak istiyorum " diyen herkes bize başvurabilir. Alım yaparken belli başlı kıstaslarımız var. Mesela madde kullanımından önce hiçbir şekilde antidepresan kullanmamış olması gerekiyor. İlaçların bağımlısı olmaması gerekiyor. Kendisi isterse hem bu illetten kurtulur hem de hayatını yeniden organize edebilir. Bize gelirken tek bir kıstas var; o da bırakmayı istemiş olması " ifadelerini kullandı. Kendilerine nasıl ulaşacaklarını konusunda bilgi veren Eğitimci Tezemir, "İnternet sitesinden ulaşabilirler. İsmimizi internette aradıkları zaman telefonlarımıza ulaşabilirler ve iletişim haline geçebilirler. İletişime geçtiklerinde telefonun diğer ucunda her zaman onlarla aynı yoldan geçmiş ve bu programla kurtulmuş profesyonel eğitmenlerimiz var. Yani damdan düşenin halini damdan düşenler anlar. O yüzden arkadaşlarımıza yardım etmek için hazırız. Onları kurtarmak için hazırız. Sadece onların da bize bir adım atması gerekiyor " dedi.

"Arkadaş yerine daha fazla anne ve baba olursak evladımızı kazanma noktasında öne geçmiş oluruz "

Eğitimci Tezemir, sözlerini şöyle tamamladı: "Ailelere birkaç şey söylemek istiyorum: Aileler çocuklarının bağımlı olduğunu ve bu sürece girdiğini çok sonra anlıyor. Bunun sebebi, ailelerin belli başlı konularda hiçbir şekilde geliştirmemesidir. Çünkü aileler bu durumu evladına konduramıyor. Aileler evladına kondurmadıkça evlat mutluluğu arkadaşlarında arıyor. Kondurulmayan her şey başına gelmiş oluyor. O yüzden işin başından sıkı tutmak gerekiyor. Aileler, çocuklarını iyi takip edebilir, ona anne ve baba olgusunu yerleştirebilir. Arkadaş yerine daha fazla anne ve baba olursak evladımızı kazanma noktasında öne geçmiş oluruz ".

7.8.2019 1 - 40602

İlgili Diğer Yazılar
Ulusal halk sağlığı referans merkezi
Ulusal halk sağlığı referans merkezi'nde, yıllık 8 bin numune inceleniyor
"100 kişiden 84
"100 kişiden 84'ü alkol ve madde bağımlılığından kurtuldu"
'Metil alkol zehirlenmesinde erken müdahale hayat kurtarır'
Uyuşturucuyla Mücadele Taslağı Hazır
Uyuşturucuyla Mücadele Taslağı Hazır
Bonzai İle Savaşta Öğüt Yetmiyor
Bonzai İle Savaşta Öğüt Yetmiyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Dila, neşesiyle hastalığına meydan okudu
Torbalı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yenilenen binasında hizmete girdi
Türkiye'de nadir hastalıkların 6 milyon kişiyi etkiliyor!
Mersin Üniversitesi Rektörü Çamsarı'dan koronavirüs açıklaması
Kalbiniz için en az 6 saat uyuyun
Hindistan cevizi yağı faydaları ve Hindistan cevizi yağının sağlığa etkileri
Denizli Valiliği'nden 'koronavirüs' açıklaması
Denetlenmeyen madde kaçakçılığında artış var!
İstanbul Tabip Odası: Hastaların çoğu koronavirüsü evde geçiriyor ama farkında değil
Büyükşehir toplu taşımada önlemleri arttırdı
Koronavirüs en çok 80 yaşının üzerindeki insanları öldürürken 0-9 yaş arasında ölüme rastlanmadı

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]