Arı ve Kene Sokması Kırmızı Et Alerjisine Yol Açabilir

Prof. Dr.Ali Kutlu: "Kırmızı et alerjisi, son 12 yıldır dünyada keneler ile ilişkilendiriliyor"

İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu:  "Çok sayıda hastamız arı soktuktan sonra et alerjisi başladığını ifade ediyor "

İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu, özellikle Karadeniz Bölgesi'nde arı ve kene sokmasının yetişkinlerde kırmızı ete karşı gıda alerjisine sebep olduğunu söyledi. Medical Park Ordu Hastanesi İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu, dünyanın birçok bölgesinde kırmızı et alerjisindeki artıştan kenelerin sorumlu olabileceğini belirtti. Kenelerin, mide içeriğinde bulunan bir alerjinin, kırmızı ete karşı duyarlılık oluşturduğuna dikkat çeken Kutlu, anafilasksi denilen şiddetli alerjik reaksiyonların görülme sıklığında ve şiddetin de artış söz konusu olduğunu ve 15 yılda 7 kat artış olduğunu söyledi. "Kırmızı et alerjisi, son 12 yıldır dünyada keneler ile ilişkilendiriliyor " "Alerjik hastalıkların sıklığında ve şiddetinde zaman içerisinde birçok değişikliklerin yaşandığını biliyoruz " diyen Medical Park Ordu Hastanesi İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu, "Son 10 yıl içerisinde gıda alerjilerinde 1-2 kat artış olduğu söyleniyor. Anafilasksi dediğimiz şiddetli reaksiyonlarda 7 kata kadar artış var. Karadeniz bölgesinde bizim şahit olduğumuz bir durum daha var. Özellikle kırmızı et alerjisi son 12 yıldır dünyada keneler ile ilişkilendiriliyor. Kene sokması sonrası, kenelerin midelerindeki bir antijenin kırmızı et ile çapraz reaksiyon yaptığı için, kene alerjisi gelişen insanlarda kırmızı et alerjisi geliştiğini de biliyoruz. O kadar belirgin bir artış var ki, Amerika'da ve bazı bölgelerde kırmızı et alerjisi keneler ile ilişkilendirildikten sonra sebebi bilinmeyen anafilaksilerin üçte birinin kırmızı ete bağlı olduğu görülüyor " şeklinde konuştu. "Çok sayıda hastamız arı soktuktan sonra et alerjisi başladığını ifade ediyor " Karadeniz Bölgesi'nde hayvancılık ve arıcılığın bol miktarda yapıldığını, bol bulunan kırsal alanlarda da kenelere çok sık rastlandığını ifade eden Dr. Ali Kutlu, "Biz bu kırmızı et alerjisini kendimiz de bizzat polikliniğimize müracaat eden hastalarımızda görüyoruz. Karadeniz'de yetişkin hastalarda bu bölgede et alerjisi birinci sırada geliyor. Benim şahsi görüşüm, çok sayıda hastamız arı soktuktan sonra et alerjisi başladığını ifade ediyor. Arı sokması ile kırmızı et arasında nasıl bir ilişki olabilir? Bu, biyolojik temeli tam olarak oturmuş bir konu değil ama bu bizim bir gözlemimiz. Arı sokar sokmaz et konusunda alerjik reaksiyonlar yaşayan, hem arıya hem de kırmızı ete alerjisi olan aileler var. Aynı zamanda bu alerjinin dikkat çeken bir yapısı da genetik olması. Kırmızı et alerjisinin büyük bir bölümü et yedikten sonra gelişmiyor. Hastalarımızın şikayeti 6 saat içerisinde de gelişebiliyor. O nedenle hastalarımız neye alerjisi olduğunu çok çabuk tespit edemiyorlar. Bu konu ile alakalı gerçek manada Türkiye'de çalışmalara ihtiyaç var " ifadelerini kullandı.

23.5.2019 - 39592

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Yeni yöntemle ilk kez görüntülendi! Korona, akciğerlerde 3 aydan daha uzun süren hasara neden oluyor
Sınır kenti Kilis sokaklar sessizliğe büründü
Koronavirüs salgınında can kaybı 13 bin 936'ya yükseldi
Moderna ve Pfizer - BioNTech koronavirüs aşısını Avrupa'da pazarlamak için izin başvurusu yaptı
Son dakika haber! AA'nın "Yılın Fotoğrafları" oylamasına ilk katılanlar sağlık çalışanları oldu
Kaç adet aşı koronavirüs aşısı var? Covid 19 aşı çalışmaları: Koronavirüs aşıları neler, aşıların farkları neler? Hangi aşı, hangi ülkenin?
Türkiye'ye aşı ne zaman gelecek? Koronavirüs aşısı son durum: Son dakika koronavirüs aşısı ne zaman başlayacak? Kaç adet aşı var?
50 milyon Çin, 25 milyon Alman aşısı gelecek
Balıkesir'de 3 kırsal mahallede 13 ev karantinaya alındı
TUBİTAK ürün takip sistemi nedir? Maskelerin tıbbi maske olduğu nasıl anlaşılır? Gerçek maskeyi anlamanın yol nedir? ÜTS nedir?
106 yaşındaki nine korona virüsü yendi

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]