Burun ucu estetiğine talep artıyor

Dr. Burak Kocagözoğlu, hem kapalı teknikle yapılması hem de dolgu ya da botoks kullanılarak güzel bir görünüme kavuşturulması ve hasta konforu açısından avantajları olması sebebiyle burun ucu estetik ameliyatlarının artış gösterdiğini ifade etti.

Burun ucu estetiği operasyonları hakkında bilgi veren Egesante Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doktor Burak Kocagözoğlu, ameliyatın her hastada uygulanamayacağını, eğer kişinin burun sırtında çok ciddi kemeri varsa ya da burunun açısında sağa ya da sola eğrilik veya bir asimetri varsa sadece burun ucunu düzelterek bunu ortadan kaldırmanın mümkün olmadığını söyledi.

Kişinin burun ucunda bir düşüklük, asimetri ya da genişlik varsa burun kemiklerini hiç kesmeye gerek kalmadan burun ucu cerrahisiyle sorunun çözüldüğünü ifade eden Dr. Burak Kocagözoğlu, "Hasta uygunsa sadece burun ucuna estetik yaparak çok daha rahat, ameliyat sonrasında da daha kısa sürede iyileşme sağlanabilir. Burun ucu estetiği genelde kapalı yapılır bazen zorlu durumlarda açık teknikle de yapılabilir, ancak bu önemli değil.

Önemli olan burnun güzel bir görüntü ile birlikte rahat nefes almasıdır " dedi.

Burun ucuna dolgu ya da botoks

Burun ucu sorunlarının çözümünde bazen dolgu ya da botoks tedavilerinin de kullanılabildiğini ifade eden Dr. Kocagözoğlu, "Dolgu ya da botoks yöntemi de tercih edilebilir. Yine bu tür hastaları çok iyi seçmek lazım, çok sınırlı sayıda hastada bu iyi sonuç verir. Çünkü özellikle dolgu doğası gereği hacim veren bir işlemdir.

Yani eğer zaten burun büyük ve hacimli bir burunsa, burun ucuna açı vermek veya kemeri kaybetmek için yapılan iyi niyetli dolgular burunu düzeltecektir ama burun biraz iri görünebilir. O bakımdan bu hastaları iyi seçmek gerekiyor " ifadelerini kullandı.

Burun ucu estetiğinden sonra burun düşmez

Burun ucu estetiğinden sonra hastaların burun ucunun düşme endişesi taşıdığını dile getiren KBB Uzmanı Dr. Burak Kocagözoğlu, "Tam yapılan rutin bir estetik ameliyatı ya da sadece burun ucuna yapılan estetik ameliyattan sonra burun düşme riski çok çok azdır.

Çünkü normalde burundaki kıkırdakların zayıflığından dolayı burun çöker. Ağırlığı taşıyamayan kıkırdaklar eğilir. Yapılan operasyonlarda ağırlığı taşıması için ek kıkırdaklar koyarız. Bunlar yine hastanın kendisinden aldığımız, burnun aka tarafında ve çoğu zamanda eğrilik yaparak hastanın nefes almasını engelleyen kıkırdaklardır. O bakımdan bunları burun ucuna destek olarak koyduğunuz için, düşme ihtimali sıfıra yakındır.

Tabi ki her cerrahi girişimde olduğu gibi beklenmeyen sorunlar, komplikasyonlar, öngöremediğimiz iyileşme sorunları nedeniyle böyle bir şey olma ihtimali sıfır denemez. Ama bu tür operasyonlarda rutin uygulanan tekniklerle bunu sıfıra indirgeriz. Amaç hem güzel görünen hem eskisi gibi hareketinde hiçbir kısıtlama olmayan ya da sertleşip hastaya yapay bir his vermeyen burun ucunu yapmaktır.

Artık yeni tekniklerle bunu sağlamayı başarıyoruz " diye konuştu.

Kemiklere dokunulmadığından hasta daha çabuk iyileşiyor

Burun ucu estetiğinin bilinen burun estetiğinden farkının ameliyatta burun kemiklerine dokunulmaması olduğunu belirten Kocagözoğlu, kemiklere müdahalenin daha sınırlı olması sebebiyle morarma ve şişlik gibi durumların neredeyse çok az olduğunu ve hastaların daha hızla iyileştiğini söyledi. Nefes almak kolaylaşıyor.

Burun ucu operasyonlarıyla sadece estetik açıdan değil nefes almayı kolaylaştırması sebebiyle sağlık açısından da önem arz ettiğine dikkat çeken Dr. Burak Kocagözoğlu, "Burun yüzün en uç noktası, en öndeki nokta. O yüzden çok dikkat çekiyor, o yüzden şeklini düzeltmek için bu kadar çok uğraşıyoruz.

Burun ucu sorunlarını düzeltmek şekil bakımından evet hastada hoş bir durum oluşturması dışında nefes açısından da önemlidir. Çünkü burun ucu düşüklükleri hava geçişlerini bir miktar engelleyerek burun tıkanıklıklarında rol oynar. O yüzden burun ucu estetiğinden sonra şekil düzeldiği gibi çoğu zaman nefes de çok daha iyi olur " dedi.

5.7.2019 1 - 40166

İlgili Diğer Yazılar
"Burun estetiğinde Türkiye
"Burun estetiğinde Türkiye'ye ilgi artıyor"
Kapalı Burun Ameliyatına İlgi Büyük
Kapalı Burun Ameliyatına İlgi Büyük
Ceylanpınar
Ceylanpınar'da Revizyon Rinoplasti Ameliyatı Yapıldı
Burun Estetiğinin Tam Zamanı
Burun Estetiğinin Tam Zamanı
Burun Estetiğinin Önemli Kriterleri
Burun Estetiğinin Önemli Kriterleri
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Koronavirüsün karanlık bir yönü ortaya çıktı! Hastaların yarısından fazlası psikiyatrik rahatsızlık yaşıyor
Ereğli'de koronavirüs vaka sayısı 10 günde 28'e yükseldi
Koronavirüs salgınında 1083 yeni vaka tespit edildi
4 Ağustos Salı koronavirüs tablosu Türkiye! Koronavirüsten dolayı kaç kişi öldü Koronavirüs vaka, iyileşen, entübe sayısı ve son durum ne?
Bartın Belediye Başkanı Akın, artan Covid-19 vakalarına dikkat çekti
Koronavirüs ikinci dalgası sebebiyle on milyonlarca kişiye yeniden sokağa çıkma yasağı geldi!
Kovid-19 aşı ve ilaç projelerinde büyük aşama kaydedildi
TÜBİTAK açıkladı, Koronavirüs aşısı çalışmaları başlıyor
Vali Okay Memiş: "En az 50 gruptan oluşan "Çat Kapı" adında bir tim oluşturduk"
Hareketsiz yaşam, idrar kaçırma problemlerine neden!
Mardin'de korona virüse davetiye çıkaran bir tablo daha: Maskesiz, sosyal mesafesiz halay

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video En Sık Kullanılan Vitamin ve Mineraller Hangileridir?
En Sık Kullanılan Vitamin ve Mineraller Hangileridir?
Sağlık Video Gebelikte Folik Asidin Önemi Nedir?
Gebelikte Folik Asidin Önemi Nedir?
Sağlık Video B12 Vitamini Eksikliğine Bağlı Anemi Tedavisi Nasıldır?
B12 Vitamini Eksikliğine Bağlı Anemi Tedavisi Nasıldır?
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor

 

[Hata Bildir]