"Cumhurbaşkanım ben yürümek istiyorum, tedavi merkezi istiyoruz"

Marmaris'te yaşayan Duchenne kas hastası olan 8 yaşındaki Ayaz Can Uyar, kendi hastalıklarına yönelik tedavi merkezi yapılmasını istiyor.

Sağlık Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenen Ayaz Can, "Cumhurbaşkanım ben yürümek istiyorum, tedavi merkezi istiyoruz. " dedi. Duchenne kas hastası çocuklar ve aileleri, kısa sürede tedavi olunabilmesi için tedavi merkezi istiyor. Türkiye'de 5 bin DMD kas hastası çocuk bulunuyor. Bu hastalardan biri de Marmaris'te yaşayan ikinci sınıf öğrencisi Ayaz Can Uyar. Hastalığından dolayı tekerlekli sandalyeye mahkum olan Ayaz Can, öğrenim gördüğü okulu Şehit Ahmet Benler İlkokulu'na annesi ve babasının yardımıyla geliyor. Öğretmenlerinden ve arkadaşlarından büyük destek gören Ayaz Can için okulda, geçtiğimiz günlerde "Yürüyüşle Farkındalık Etkinliği " düzenlendi. Etkinliği düzenleyen okul çalışanlarına Duchenne Kas Hastalığı ile Mücadele Derneği tarafında plaket verildi. Plaketi, okul idarecilerine dernek adına Ayaz Can Uyar verdi. Okul bahçesinde gerçekleşen tören sonrası konuşan Ayaz Can Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım istedi, "Cumhurbaşkanım ben yürümek istiyorum, bir de tedavi merkezi istiyoruz. " dedi.

"Birçok çocuğumuzu da bu hastalık neticesinde kaybettik "

Kas hastası çocuklara özel bir tedavi merkezinin yapılmasını isteyen DMD Türkiye Marmaris Temsilcisi ve Ayaz Can'ın babası Şeref Uyar, "Oğlumuz Ayaz Can sekiz yaşında. Ayaz Can çok şanslı çünkü birçok okulda yürüyüş rampaları yok. Çocuklarımız zemin katta okuyamıyor çocuklarımız, daha yüksek katlara çıkmak zorunda çocuklarımız. Bu hastaların bir göstergesi de merdiven çıkamıyorlar. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı'ndan, Ayaz Can gibi olup da merdiven çıkamayan çocuklarımız için alt kat sınıflar istiyoruz. Okullarımızda engelli tuvaleti istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve Sağlık Bakanlığı'ndan da talebimiz şudur ki bu çocuklar için sağlık merkezleri açılsın. Bu çocuklar bir an önce tedavilerini olsun. Ülkemizde 5 bin kas hastası çocuğumuz var. Bu çocukların tedavi edilip bir an önce yürümesini istiyoruz. Bu çocuklar artık yürüyebilsin, koşabilsin. Bu çocukların artık koşması için birileri umut olsun, umudumuza destek olsunlar. Kas hastalarının bakımı çok zor. İleriki evrelerde yatağa bağlanıyorlar. Birçok çocuğumuzu da bu hastalık neticesinde kaybettik. Şimdi ilaçlarla beraber yaşam süreleri biraz uzatıldı. " dedi. Kas hastası çocukların bakıma muhtaç olduğunu belirten anne Hüsniye Uyar ise, " Okulda akşama kadar birlikte bekliyoruz, evde de aynı şekilde. Sayın Cumhurbaşkanımızdan hastalık için hastane istiyoruz. " dedi.
Duchenne Musküler Distrofi nedir? Sadece erkek çocuklarında görülen, temel protein eksikliği sebebiyle sürekli kasların erimesi ile mücadele edilen en çok görülen kas hastalıklarındandır.

1.6.2019 1 - 39728

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Koronavirüs salgınında can kaybı 13 bin 746'ya yükseldi
30 Kasım koronavirüs tablosu açıklandı: 30 Kasım Türkiye'de bugün koronavirüsten kaç kişi öldü, kaç kişi iyileşti? 30 Kasım gerçek vaka sayısı kaç?
- Samsun'da yoğun bakım doluluk oranı her geçen gün artıyor
Kabine toplantısı sonrası açıklamalar neler? Kabine toplantısı bitti mi? Covid19 tedbirleri: Yeni yasaklar neler?
Vali Taşbilek "misafirliğe gitmeyin" çağrısını yineledi
Son dakika! Hastanede korona vakalarına karşı 'ek' önlem
SABİM'e "En İyi Kamu Hizmetleri" kategorisinde ödül
'Covid krizi İngiltere'de 700 bin kişiyi yoksulluğa sürükledi'
Covid: Reuters'a göre Türkiye'de hafta sonu sokağa çıkma yasağını sıkılaştırılması bekleniyor
Yapay zeka ile maske takmayan vatandaşlar böyle uyarılıyor
14 gün kapanma kararı alındı mı? 14 gün tam kapanma yasağı geldi mi? 14 gün tam kapanma nedir? 15 günlük sokağa çıkma yasağı olacak mı?

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]