Kornea Bankası Hastaların Görme Umudu Oldu

Kornea bankası hastaların görme umudu oldu Adıyaman'da kurulan 'Kornea Bankası' 6 ayda 69 kornea temin ederek bölgede bir çok hastanın yeniden görmesini sağladıADIYAMAN - Adıyaman'da kurulan 'Kornea Bankası' 6 ay gibi kısa sürede büyük başarılara imza atarak, bölgeye hizmet vermeye başladı.

Kornea bankası hastaların görme umudu oldu

Adıyaman'da kurulan 'Kornea Bankası' 6 ayda 69 kornea temin ederek bölgede bir çok hastanın yeniden görmesini sağladı

ADIYAMAN - Adıyaman'da kurulan 'Kornea Bankası' 6 ay gibi kısa sürede büyük başarılara imza atarak, bölgeye hizmet vermeye başladı.

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesine 2018 yılı Mart ayında kurulan Kornea Bankası (Kornea Nakil Merkezi) Adıyaman ve bölgedeki birçok kişinin görme umudu oldu. Kornea Bankası tarafından 6 ay gibi kısa sürede 69 kornea temin edilirken, Adıyaman'da 21 hastane kornea nakli gerçekleştirdi. Görme kayıplarının tedavisinde uygulanan yöntem olan ve halk arasında 'göz nakli' olarak adlandırılan kornea nakli birçok kişinin yeniden görmesini sağlıyor.

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fatih Doğan, 6 ay gibi kısa sürede büyük bir başarı sağladıklarını ve bölgeye hitap ettiklerini kaydetti. Doğan, "Daha önce ilimizde büyük bir problem olan, geçmişteki enfeksiyon hastalıkları nedeniyle görme problemi olan hastalara kornea nakli yaparak, tekrar görmelerini sağlıyoruz. Gözün ön kamerasındaki sıkıntı nedeniyle görme problemi olan hastalar, bu hastalığın tedavisinin çözümü bir kornea nakli yapmaktır. Biz de iki yıldır ilimizde yaptığımız bir çalışmayla ilimizde bir kornea nakil merkezi açtık. Bölgemizde Kahramanmaraş ve Şanlıurfa illeri de bize bağlı olarak çalışıyor. Altı ay içerisinde 69 tane kornea temini yapıldı. Adıyaman'da 21 hastaya kornea nakli gerçekleştirildi. Ayrıca Elazığ, Van, Ankara ve bir çok ile de buradan kornea temin edilerek oradaki hastalarında görmesi sağlandı. Sağlık Bakanlığının belirlediği bir yıllık kornea nakil sayısı 70 iken, biz bu sayıyı 6 ayda yakaladık. İnşallah bir yıl bitmeden çok daha fazla sayılara da ulaşacağız" dedi.

Göz Bankası Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Ayşe Sevil Karadağ ise daha önceden hastaların il dışına sevk edildiğini vurgulayarak, "Daha önce kornea bankası olmadığı için hastalarımız dışarıya sevk oluyorlardı. ya da özelde olmak durumunda kalıyorlardı.Özelde ortalama 35-40 bin TL civarında bir masraf çıkıyordu. Hastaları aynı zamanda sevk etme problemi yaşıyorduk. Kornea Bankasının kurulması ile çevre illere de fayda sağlamış olduk.Hastalarımız takip ve tedavisi burada düzenli yapılıyor. Hastalarımız mutlu" ifadelerini kullandı.

Kornea nakli olan Mahmut Yücel, Adıyaman'da böyle bir hizmetin verilmesinin çok güzel olduğunu ifade etti.

Kornea nakli yapılan Naciye Şan da yıllardır sorunlu olan gözünün kornea nakliyle sağlığına kavuştuğunu belirterek, yetkililere teşekkür etti.

Kornea nakli yaptıran Firuze Alp isimli hasta da hiç para vermeden bu sağlık hizmeti Adıyaman'da aldıkları için çok mutlu olduğunu söyledi.

11.10.2018 - 35720Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Koronavirüs salgınında günlük vaka sayısı 24 bin 792 oldu
Son Dakika: Türkiye'de 24 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 195 kişi vefat etti, 24 bin 792 yeni vaka tespit edildi
Dünya koronavirüs tablosu! 24 Ekim Pazar 2021 tüm dünyada Covid-19 korona vaka sayısı, vefat sayısı, iyileşen sayısı ve son durum nedir?
Son Dakika: Bugünkü vaka sayısı açıklandı mı? 24 Ekim 2021 koronavirüs tablosu yayınlandı mı? Türkiye'de bugün kaç kişi öldü? Bugünkü Covid tablosu!
Son Dakika: 24 Ekim Pazar 2021 korona tablosu açıklandı! Bugünkü corona vaka sayısı kaç? 24 Ekim koronadan kaç kişi öldü? 24 Ekim vaka sayısı!
"Korona virüsü hep birlikte hayatımızdan çıkarıyoruz" etkinliği
Son dakika haberi: Elazığ'da aşılamada yükseliş, vaka sayılarında da düşüş sürüyor
Eskişehir'de vakalar düştü; Bilecik ve Kütahya'da arttı
Başkent'te meme kanserine farkındalık yürüyüşü
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yalçınkaya, "Ülkemizde her 3 hastadan biri hipertansiyon ile karşı karşıya"
Türkiye'nin ilk Covid-19 Takip Merkezi'ne başvuran hastaların ortak şikayeti: 'Nefes darlığı'

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]