Lenfödem Doğru Yöntemlerle Tedavi Edilebilir"

"Lenfödem doğru yöntemlerle tedavi edilebilir" Uzman Doktor Gamze Yılmaz Yanartaş: "Lenfödem tedavisi olmayan bir rahatsızlık değildir"KONYA - Medicana Konya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Gamze Yılmaz Yanartaş, kol ve bacakta oluşan şişliklerle ortaya çıkan...

"Lenfödem doğru yöntemlerle tedavi edilebilir" Uzman Doktor Gamze Yılmaz Yanartaş: "Lenfödem tedavisi olmayan bir rahatsızlık değildir"

KONYA - Medicana Konya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Gamze Yılmaz Yanartaş, kol ve bacakta oluşan şişliklerle ortaya çıkan lenfödem hastalığının doğru yöntemlerle tedavi edileceğini söyledi. Lenf ödem hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Gamze Yılmaz Yanartaş, "Lenf ödem kolda, bacakta şişliklerle karakterize vücudumuzun çöplükleri olan lenfetiklerin anormal ve aşırı birikmesiyle karakterize bir hastalıktır. Lenfödemde kan damarlarımız, atardamarlarımız ve toplar damarlarımızın yanı sıra vücudumuzda çalışan lenfatik sistemimiz vardır. Burada birikenler caddece vücudumuzun çöpleri olan lenfatikler değil aynı zamanda bağışıklık sistemi hücrelerimiz olan lenfositlerimizdir. Hastalığın teşhisini özellikle kolda, bacakta sonradan oluşan şişliklerle koyuyoruz. Yüzük takıyorsak, saat takıyorsak artık bunların parmağımıza, koluma olmayışı, ayakkabı numaramızın büyümesi şişliklerle karakterize bir rahatsızlık" dedi. "Tedavisi olmayan bir rahatsızlık değildir" Lenfödem hastalığında tedavinin mümkün olduğunu dile getiren Yanartaş, "Lenfödem tedavisi olmayan bir rahatsızlık değildir, tedavisi mümkündür. Hastalık, hastanın psiko-sosyal yaşantısını değiştiren psikolojik durumu bozan, sosyal hayatını kısıtlayan bir durumdur. Uzun süreli uğraşmak gerektirir. Şöyle ki erken teşhis ve erken tedaviye başlama burada çok önemli bir şey. Çünkü lenfödemin artık çok ileri ki aşamalarına ulaşıldığında biraz daha tedavi zorlaşacaktır. İlk fark edildiğinde mutlaka hemen fizik tedavi hekimiyle görüşülmesinde çok büyük faydalar olabilir. Erken teşhis her zaman tedaviyi kolaylaştırır" ifadelerini kullandı. Tedavi gören hastalara uyarılarda da bulunan Yanartaş, "Tedaviler yapıldıktan sonra ekstremiteyi, kolu ya da bacağı korumak, özellikle epilasyon ve tırnak kesimi ya da tırnak bakımında deriye herhangi bir hasar gelmemesi için bunları çok özenli yapmak, güneş yanığından korunmak, çok dar elbiseler giymemek, beslenme özellikle tuz tüketimini azaltmak, kilo kontrolünü iyi yapmak, spor yapmayı hastalara öneriyoruz" şeklinde konuştu.

31.5.2017 - 27411Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
'DSÖ'ye, Covid-19 aşısına bağlı ölüm bildirilmedi'
Karda 'penguen yürüyüşü' hayat kurtarıyor
KOVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR - "Konuşamaz duruma geldim"
Uzmanından uyarı: Kadınlarda ve erkeklerde kısırlık nedenlerine dikkat
Maske kullanımı, solunum problemlerinin fark edilmesini sağlıyor
2 yaşındaki Tuğba kardeşinden alınan ilikle hayata tutundu
Sahtekarlar balıklara tartıda ağır gelsin diye olta kurşunu ve küçük balık yutturuyor
19 Ocak Salı koronavirüs tablosu açıklandı mı? 19 Ocak Salı günü Türkiye'de bugün koronavirüsten kaç kişi öldü, kaç kişi iyileşti?
Gizemli bir hastalık: Geçirgen bağırsak sendromu
Bilim Kahramanları Covid-19'a yönelik farkındalık sabunu geliştirdiler
Koronavirüs kapma riskini yüzde 250 artıran etken belirlendi: Uyku eksikliği

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]