Sağlık Bakanı Ahmet Demircan: "Obezitede Yüzde 10'a Ulaşılmış Durumda"

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan: "Obezitede yüzde 10'a ulaşılmış durumda" "Çocukların yüzde 42,5 en az bir saat yüzde 23,5 iki saat ve yüzde 12,7'si üç saat ve üzeri televizyon ve bilgisayar başında vakit geçiriyor" "Hipertansiyon yüzde 17.6, diyabet ise yüzde 14.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan: "Obezitede yüzde 10'a ulaşılmış durumda" "Çocukların yüzde 42,5 en az bir saat yüzde 23,5 iki saat ve yüzde 12,7'si üç saat ve üzeri televizyon ve bilgisayar başında vakit geçiriyor" "Hipertansiyon yüzde 17.6, diyabet ise yüzde 14.9"

ANKARA - Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Gördük ki 2013 yılında çocuklarda obezite oranı yüzde 8,3 iken 3 yılda yüzde 10'a ulaşmış durumda. Bu hızlı bir artış, bu artış tehlike çanlarını dikkate almamız gerektiğini gösteriyor" dedi. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Türkiye Çocukluk Çağı Araştırma Sonuç Toplantısında obezite rakamlarını açıkladı. Çocukların beden, ruh ve akıl sağlığının korunması gerektiğini vurgulayan Demircan, "Maalesef obezite artık bir tehdit olma noktasına geldi, dünya beslenme sorunlarını tartışırken, şimdi aşırı beslenmenin sonuçlarını tartışır hale geldik. İnsanlık için ilginç bir paradoks, bir tarafta yoksulluk nedeniyle açlıkla boğuşan insanlar ve ülkeler, diğer tarafta aşırı beslenme ile boğuşan ülkeler, toplumlar var" şeklinde konuştu. Dünya Sağlık Örgütü tarafından her 3 yılda bir yapılan bu araştırmaya Türkiye'nin 2012-2013 yılında dahil olduğunu belirten Demircan, araştırma kapsamında 12 bölgede, 585 okulda, 11 bin 732 öğrenci üzerinde çalışmalar yapıldığını kaydetti. Öğrencilerin büyüme, gelişme, besin tüketim alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumları ve okullardaki beslenme durumlarının gözden geçirildiğini aktaran Demircan, "Gördük ki 2013 yılında çocuklarda obezite oranı yüzde 8,3 iken 3 yılda yüzde 10'a ulaşmış durumda. Bu hızlı bir artış, bu artış tehlike çanlarını dikkate almamız gerektiğini gösteriyor. Fazla kilolu oranı ise 2013 yılında yüzde 14,2 iken şimdi 14,6'ya yükselmiş. Çocuklarımızın yüzde 74'ü normal, yüzde 1,5'u zayıf, boy endeksi açışından ise kısa boy yüzde 2,3 bu da dikkat çeken bir husus" açıklamasında bulundu. "Diyabette de rakamlar yüksek" İnsanların doymayan kazanma hırsı üzerinden bir tüketim kanalına düşürülmesinin toplumu ve geleceği tehdit ettiğinin altını çizen Demircan, araştırmaya ilişkin diğer sonuçları da aktardı. Demircan bu kapsamda, fiziksel aktivite düzeyinde bir düşüş olduğunu, çocukların yüzde 42,5 en az bir saat yüzde 23,5 iki saat ve yüzde 12,7'si üç saat ve üzeri televizyon ve bilgisayar başında vakit geçiriyor. Diyabet ve hipertansiyon konusunda da çalışmalar yaptıklarını belirten Demircan, bu alanlardaki rakamların da yüksek olduğunu kaydetti. Demircan, "Hipertansiyon yüzde 17.6, diyabet ise yüzde 14.9" dedi. Mücadele sürdürülmesi gerektiğini bir kez daha vurgulayan Demircan, çok taraflı, üreten, satmaya çalışan, kamunun görev üstlenmesi ve medyanın da bu konuda daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerektiğini aktardı. Demircan, "Yasal düzenleme yapmalıyız. Çocuklarımızı savunmasız bırakamayız. Toplumu tehdit eden unsurlar arasında bulaşıcı hastalıklar yer değiştirdi. Ben inanıyorum ki Türkiye bunu da başaracak" diye konuştu.

30.11.2017 - 30255

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Mide bulantısına ne iyi gelir? Mide bulantısı nasıl geçer?
Azerbaycanlı hasta Türkiye'de robotik cerrahiyle şifa buldu
Karakeçili'de kanser taraması başladı
"Türkiye'de 13 milyon migren hastası var"
"Her 5 kadından birinde migren var"
Uzmanından güneşten cildi korumak için öneriler
İşte neştersiz güzelliğin sırrı
Bakan Koca: İnmeye bağlı ölüm ve sakatlıkları azaltmayı hedefliyoruz
Kanser hastalarına yardım için 169 saat futbol oynadılar
6 yıl önce belinde unutulan neşter ucunu mıknatısla buldu!
Kurbanlık alırken dikkat edilmesi gerekenler

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]