Uzmanından Kurban Bayramı'nda beslenme uyarısı

Kurban Bayramı beslenmesi hakkında uyarılarda bulunan Denizli Özel Cerrahi Hastanesi'nde görevli Diyetisyen Meryem Arslan Yılmaz, fazla et tüketiminin sindirimin sistemini zorladığını ifade ederek, et ile birlikte limon, kimyon ve sebze tüketiminin sağlıklı bir bayram geçirilmesine yardımcı olacağını belirtti.

Denizli Özel Cerrahi Hastanesi'nde görevli Diyetisyen Meryem Arslan Yılmaz, bayram beslenmesi konusunda uyarılarda bulundu. Bayramda yiyecek ve içeceklere dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, bayram ile birlikte et tüketiminin arttığını ve yaklaşık iki öğünün etten oluşmasının ise sindirim sistemini zorladığına dikkat çekti.

Yılmaz, sindirimi kolaylaştırmak adına limon ve kimyon ile probiyotik içerikli içeceklerin tercih edilmesi hususuna da değindi. Özellikle kolestrol hastalarına dikkat çeken Yılmaz bir öğünün yağsız et olması ve bayramdan sonraki bir hafta boyunca sebze ağırlıklı yemek programı oluşturulması gerektiğini ifade eden Yılmaz şunları söyledi: "Kurban Bayramında genellikle ilk öğünümüz et oluyor. Öncelikle bunu düzenlemek gerekir. Güne güzel bir kahvaltı ile başlamamız gerekiyor. Kahvaltıda yumurta tüketmeyebiliriz çünkü gün boyu protein alımı yeterli olacaktır.

Ardından ara öğünleri düzenli yapmamız gerekir. Bol su içmemiz gerekiyor. Eti biraz dinlendirdikten sonra tüketmemiz gerekmekte. Eti pişirme şekli de haşlama ya da ızgara kullanmalıyız. Kavurmalardan ve etin yağlı yerlerinden uzak durmamız gerekiyor " dedi. "Limon, kimyon ve probiyatik et sindirimini hızlandırıyor " Etin sindiriminin kolaylaştırılması için probiyotik, limon ve kimyonun yardımına dikkat çeken Yılmaz, "Etin sindirimi için bol limon ve kimyon kullanmamız gerekiyor. Etin yanında, çiğ, haşlama ve ızgara sebzeleri bol tüketelim.

Ete olan ihtiyacımızı ister istemez bira azaltacak, eti daha az tüketmiş olacağız. Et tüketimi ile beraber sindirim sistemi çok zorlanır. Sindirim sistemini dengede tutmak için ve daha kolay sindirmek için probiyotik desteği kullanabiliriz. Probiyotik içecek de tercih edilebilir. Günde bir bardak probiyotik içecek bayram boyunca mutlaka tüketilmeli.

Çiğ sebze ve meyve gurubunu özellikle desteklenmeli çünkü et ve etin sindirimi ile beraber bağışıklık sistemimiz biraz zorlanıyor, bunun için çiğ sebze ve meyve tüketimini artırmamız gerekiyor. İki öğünde et olacaksa, eti daha az porsiyonlar şeklinde tüketmemiz gerekiyor. Ara öğünleri destekleyerek ete olan ihtiyacımızı azaltmamız gerekiyor " diye konuştu. "Bol su tüketilmesi şart " Ekmek seçiminde de dikkat edilmesi gerekenleri anlatan Yılmaz, "Normal ekmek yerine tahıllı ve çavdarlı ekmekleri ya da kepekli lavaşları tercih edelim.

En önemlisi de su. Bayram boyunca 2 buçuk-3 arası su mutlaka tüketilmeli çünkü sindirimi destekleyecek ve metabolizmayı hızlandıracaktır. Soğuk içecek tercih ederken asitli içeceklerden uzak durulmalı. Maden suyu, soğuk bitki ve yeşil çaylar, ev yapımı şekersiz olmak şartıyla limonata tüketilebilir " dedi. "Kolesterol hastaları sebze ve meyve tüketimine daha çok önem vermeli " Bayramda kolesterol hastalarının daha çok dikkatli olması gerektiğini dile getiren Yılmaz söyle konuştu:

"Kolesterol hastaları bayram boyunca et tüketimine çok dikkat etmeliler. Kolesterolü esas yükselten hayvansal ürünlerin yağlarıdır. Bu yüzden yağsız et tüketimi yapılmalı ve bayram boyunca 4 gün boyunca iki öğün et tüketimi yapılmamalı. Bir öğününüz et oluyorsa yağsız et olmak şartıyla, diğer öğün sebze gurubu ile desteklenmeli. Bayramda et yoğun tüketildiği için sonraki bir hafta genellikle sebze ağırlıklı bir beslenme planı uygulanırsa biraz daha dengelenebilir. "

12.8.2019 - 40651

İlgili Diğer Yazılar
Hindistan cevizi yağı faydaları ve Hindistan cevizi yağının sağlığa etkileri
Hindistan cevizi yağı faydaları ve Hindistan cevizi yağının sağlığa etkileri
Vücut ısısını korumak kış hastalıklarını önlüyor
Vücut ısısını korumak kış hastalıklarını önlüyor
Yılbaşı sofralarındaki tehlike!
Yılbaşı sofralarındaki tehlike!
Midye dolma tüketmeden önce dikkat!
Midye dolma tüketmeden önce dikkat!
Canan Karatay
Canan Karatay'ın 'domates' eleştirilerine Kumlucalı üreticilerden sert tepki
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Hollanda hükümeti Türkiye'ye tatile gidenlere karantina zorunluluğu getirecek
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Salgının sona erdiği inancı, tedavide elde edilen başarıya güvenerek...
3 Haziran Çarşamba koronavirüs tablosu Türkiye! Koronavirüsten dolayı kaç kişi öldü? Koronavirüs vaka, iyileşen, entübe sayısı ve son durum ne?
39 gün yoğun bakımda tedavi gördü, uyanınca 'kıymalı yumurta' istedi
Türkiye'de koronavirüs salgını ne zaman bitecek? Prof. Dr. Mehmet Ceyhan iki olasılığı paylaştı
Türkiye, koronavirüsle mücadele ederken 7 ilimizde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı patlak verdi
Aylarca gizlenen korona raporu basına sızdı! Binlerce insan boşu boşuna ölmüş
Yaz diyeti ile tatile hazır olun! Yaz diyeti nasıl yapılır?
Yaz için saç bakım önerileri
Küçük Zeynep, Başkan Akın'ın makam aracıyla tedaviye gitti
Bebek gazı nasıl çıkarılır?

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?
Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]