Yürüyerek Gittiği Hastaneden Sedyeyle Çıktı

Yürüyerek gittiği hastaneden sedyeyle çıktı Hastaneye yürüyerek gitti, 3 aydır ayağa kalkamıyor 67 yaşındaki Hatice Atik: "Ne bileyim ben cahilim kireçlenmeyi iğneyle alacak sandım, 60-70 tane dikiş atmışlar" "Yürüye yürüye gittiğim hastaneden sedyeyle çıktım, bir daha kalkamadım" "...

Yürüyerek gittiği hastaneden sedyeyle çıktı Hastaneye yürüyerek gitti, 3 aydır ayağa kalkamıyor 67 yaşındaki Hatice Atik: "Ne bileyim ben cahilim kireçlenmeyi iğneyle alacak sandım, 60-70 tane dikiş atmışlar" "Yürüye yürüye gittiğim hastaneden sedyeyle çıktım, bir daha kalkamadım" " Doktorların bana bakmasını istiyorum. İyi olmak için hastaneye gittim, iyi olamadım. Kötü oldum, daha fena oldum geldim" Yaşlı kadının oğlu Süleyman Atik: "Hastanede olması gerekirken evde zor şartlarda duruyor"

İZMİR - Kalçasındaki kireçlenme sebebiyle yürüyerek gittiği hastaneden sedyeyle çıkan, 3 kere kalçasına platin takılan ancak iddiaya göre platinlerin çıkması sebebiyle yatağa bağlı kalan yaşlı kadın, sağlığına kavuşmak için yetkililerden yardım istedi. Kalçasında kireçlenme rahatsızlığıyla hastaneye giden 67 yaşındaki Hatice Atik, yürüyerek gittiği hastaneden sedyeyle çıktı. Üç ay önce rahatsızlığı nedeniyle yaşadığı il Kütahya'da gittiği hastanede, Hatice Atik'e doktorlar ameliyat edilmesi gerektiğini söyledi. Ameliyatla kalçasına platin takılan yaşlı kadın, ameliyatın ardından 10 gün hastanede kaldıktan sonra evine gitti. Evine gittiğinde kalçasındaki platinin çıkması ile ağrılar içinde kıvranan yaşlı kadın, apar topar tekrar hastaneye gitti. Kalçasına yeniden platin takılan yaşlı kadının tekrar platin kayma sorunu yaşaması ile üçüncü kez ameliyata alındı. Yapılan ameliyatlardan sonuç alamayan yaşlı kadın, İzmir'e sevk edildi. İzmir'deki hastanelere başvuran ancak iddiaya göre hiçbir hastanenin ameliyatı yapmadığını belirten aile, en sonunda bir üniversite hastanesinin ameliyatı yapabileceğini söylediğini belirtti. Büyük mutluluk yaşayan aile, 4 bin TL'lik ameliyat masraflarını ödeyemeyeceğini söyleyince, iddiaya göre üniversite hastanesi de yaşlı kadının ameliyatını erteledi. Üç aydır yatağa bağımlı yaşayan yaşlı kadın, eski sağlığına kavuşmak için yetkililerden yardım istedi.

"Ne bileyim ben cahilim kireçlenmeyi iğneyle alacak sandım" Köyden doktora gittiğinde doktorun kendisine basit bir işlem yapacağını sandığını belirten yaşlı kadın, "Doktor bana 'Kireçlenme var' dedi. Ben de ne biliyim cahilim, azıcık kireçlemeyi iğneyle, şırıngayla alacak zannediyorum. O da 60-70 tane dikiş atmışlar, görsen dayanamazsın. 10 gün durdum sonra hastaneden köye gönderdi. Köyde de karyolada yatarken kalkayım dedim 'küt' dedi, zannedersem platin kırıldı. Sancıdan duramadım, ağlaya ağlaya tekrar ambulans çağırdık ve köyden Kütahya'ya gittik. Yine ameliyat ettiler. Tekrar ameliyattan geldim, doktor beni yürüteceğini söyledi. Yürüyemeyeceğimi söyledim, ama hocamız yürümem gerektiğini söyledi ve o anda yine platin kaydı. 'Hocam bak gene çıktı' dedim. 'Çıksın bir daha yaparız' dedi. Hemen doktor çağırdı ve bir doktor bir yanımdan diğeri bir yanımdan asılarak küt geçirdiler. 'Hadi geçti' dediler, sevindim bende. Sabah kalktım gene aynı sancılarla geçmediğini söyledim ve tekrar ameliyata alındım" diye konuştu.

"Yürüye yürüye gittim, bir daha kalkamadım" Hastaneye sadece bir ağrı sebebiyle gittiğini anlatan Hatice Atik, "Yürüye yürüye gittim tek değneğimle. Girdim içeri bir iki gün yattım, üçüncüsü gün ameliyata girdim. Bir daha kalkamadım artık, yattım kaldım. Platin sürekli çıktı, devamlı yattım iltihap oldu. 3 aydır tuvalete gidemiyorum, kalkıp şurada oturup yemeğimi yiyemiyorum. Namaz desen zaten kılamıyorum, hiçbir şey yapamıyorum. Gücüm yok, tutup çocuklar kaldırıyorlar, çocuklar tutup yatıyorlar, kendim dahi yatamıyorum" ifadelerini kullandı.

"İyileşmek için gittim daha fena oldum" Bastonuyla yürüyerek gittiği hastaneden sedyede çıktığını ve o günden bu yana yatağa bağlı kaldığını vurgulayan talihsiz kadın, "Doktorların bana bakmasını istiyorum. İyi olmak için hastaneye gittim, iyi olamadım. Kötü oldum, daha fena oldum geldim" dedi.

"Hastanede olması gerekirken evde zor şartlarda duruyor" Yaşlı kadının oğlu Süleyman Atik de annesinin Kütahya'da doktorların sürekli ameliyat etmesi üzerine İzmir'e sevkini istediklerini ve ancak gittikleri hastanelerde ameliyat edilmediğini, doktorların sürekli ertelediğini iddia etti. Gittikleri üniversite hastanesinin de idrar enfeksiyonu olması sebebiyle ameliyatı ileri bir tarihe attığını ancak süre dolmasına rağmen hala kendilerinin aranmadığını öne süren Atik, "Bu hastanın hastanede olması gerekirken, evde zor şartlarda duruyor. Sürekli iltihap akıyor, biz bakabildiğimiz kadar bakıyoruz ama daha iyisini yapamıyoruz. Annemin ameliyat olması bakılması için büyüklerimizden yardım, destek istiyoruz. Doktor buluyoruz ama sanırım 3-4 ameliyat olduğu için hiçbirisi yanaşmıyor. Telefonumu alıyorlar, 'Yer olunca arayacağız' diyorlar, biz de mutlu şekilde eve geliyoruz, arayacaklar diye fakat arayan soran olmuyor. Sağlık Bakanlığını da aradım; hiçbir doktora bakılamadığımızı, hastanın evde değil hastanede olması gerektiğini söyledim. Ama oradan da henüz yanıt alamadım" ifadelerini kullandı.

"Oturamıyor, kalkamıyor" Babası ile birlikte annesinin ihtiyaçlarını zorlukla karşılamaya çalıştıklarını dile getiren Süleyman Atik, "Annemin tek istediği; bir lavabo ihtiyacını gidersin, kapının önüne çıksın, zaten başka hiçbir şey istemiyor. Bir dakika bile ayakta duramıyor zaten. Kendisi hiçbir şekilde sağa sola dönemiyor, oturamıyor, kalkamıyor. Ben tek başıma babamın da yardımlarıyla annemin ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz" dedi.

"Hastaneye yürüyerek gittik sedyeyle çıktık" Yaşlı kadının 80 yaşındaki eşi Mustafa Kemal Atik ise gecesi gündüzleri olmadığını, eşinin bu durumunun kendisini çok üzdüğünü ifade etti. Eşinin ağrıdan duramadığını belirten Mustafa Kemal Atik, "Ben de dayanamıyorum. Tuvaleti geliyor, yalnız başına hakkından gelemiyorum. Çocukların yardımıyla yatırıp kaldırıyoruz. Devlet büyüklerimizden başka hastanelerde iyi olmasını istiyoruz. Biz hastaneye yürüyerek gittik sedyeyle çıktık. Yürüyemiyor, ağrıdan duramıyor, hastanelere gidiyoruz bakan olmuyor" diye konuştu.

2.1.2018 1 - 30864

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Koronavirüs salgınında can kaybı 13 bin 746'ya yükseldi
30 Kasım koronavirüs tablosu açıklandı: 30 Kasım Türkiye'de bugün koronavirüsten kaç kişi öldü, kaç kişi iyileşti? 30 Kasım gerçek vaka sayısı kaç?
- Samsun'da yoğun bakım doluluk oranı her geçen gün artıyor
Kabine toplantısı sonrası açıklamalar neler? Kabine toplantısı bitti mi? Covid19 tedbirleri: Yeni yasaklar neler?
Vali Taşbilek "misafirliğe gitmeyin" çağrısını yineledi
Son dakika! Hastanede korona vakalarına karşı 'ek' önlem
SABİM'e "En İyi Kamu Hizmetleri" kategorisinde ödül
'Covid krizi İngiltere'de 700 bin kişiyi yoksulluğa sürükledi'
Covid: Reuters'a göre Türkiye'de hafta sonu sokağa çıkma yasağını sıkılaştırılması bekleniyor
Yapay zeka ile maske takmayan vatandaşlar böyle uyarılıyor
14 gün kapanma kararı alındı mı? 14 gün tam kapanma yasağı geldi mi? 14 gün tam kapanma nedir? 15 günlük sokağa çıkma yasağı olacak mı?

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]