10 Yaşında Olan Küçük Ayşe Sıla, 12. Ameliyatına Girecek

Elleri ve ayakları engelli olan 10 yaşındaki Ayşe Sıla Cengiz, kalbindeki delik nedeniyle 12'nci ameliyatına girmek için gün sayarken anne Sağlık Bakanı'ndan yardım istedi.

10 Yaşında Olan Küçük Ayşe Sıla, 12. Ameliyatına Girecek

Elleri ve ayakları engelli olan 10 yaşındaki Ayşe Sıla Cengiz, kalbindeki delik nedeniyle 12'nci ameliyatına girmek için gün sayıyor. Ailesinin maddi imkansızlıkları nedeniyle tedavisini gerçekleştiremediği Sıla, kendisine uzanacak yardım elini bekliyor.

İlköğretim 3'üncü sınıf öğrencisi olan Sıla Cengiz, rahatsızlığı nedeniyle çok sevdiği okuluna da ara vermek zorunda kaldı. Bir an önce sağlığına kavuşmanın hayalini kuran Sıla, "Okulumu çok özledim. Öğretmenimi ve arkadaşlarımı çok seviyorum" dedi.

"SIRTIMDA TAŞIDIM OKULA GÖTÜRDÜM"

Kızıyla yıllardır yaşam mücadelesi veren Anne Gülhan Cengiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kızının tedavisi için Hatay Erzin'den eşyalarını da satıp Ankara'ya geldiklerini söyledi. Sıla'nın bugüne kadar 11 defa ameliyat geçirdiği anlatan Gülhan Cengiz, "Üç defa ortopedi ameliyatı oldu. Gece gündüz 3 saatte bir sonda takıyorum. Bağırsaktan parça alınıp mesaneye takıldı. Pis kanla temiz kan birbirine karışıyor. Çocuğumun kalbindeki delik büyüdüğü için ölüm riski fazla olduğunu söylediler. Böbrek hastası, tansiyon hastası. Ayakları ve elleri içeri doğru. Yürüyemiyor sadece 5-10 adım atıyor. 3. sınıfa gidiyor. Sırtımda taşıyarak okula götürüyorum. Teneffüslerde çıkarıyorum orada da bırakamıyorum" diye konuştu.

"O ALLAH'IN BANA BİR EMANETİ"

Sıla'nın çok duygusal aynı zamanda da çok zeki bir çocuk olduğunu ifade eden anne Cengiz, "Derslerinde çok başarılıydı. Hem el yazısını öğrendi hem de düz yazıyı ama ben neden böyleyim diyor. O bana Allah'ın bir emaneti. Benim tek istediğim şey, çocuğumun sağlığına kavuşması. Gözünün içine bakıyorum. Sabah ezanına kadar dua ediyorum. 'Allah'ım sen bizi kanatlarının altına al' diyorum. 'Ne yavrumu benden ayır, ne de onu benden.' 9 yıl boyunca yeri geldi belediye kapılarında yattım. Eşyalarımı sattım sırf çocuğumun tedavisi için" dedi.

"BAKANA YALVARIYORUM..."

Kızının sırtında taşıyarak okula götürdüğünü anlatan Cengiz, Sıla'nın da bu duruma çok üzüldüğünü belirterek, "Ben onu sırtımda taşırken 'sen de benim yüzümden eziyet çekiyorsun' diyor. 'Yoruluyorsun' diyor. 'Allah'ım niye okul taşındı' diye üzülüyor. Pencereden baktığı zaman 'ben neden okuluma gidemiyorum' diyor. Allah kimseye evladı ile sınavdan geçirmesin" diye konuştu.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na gözyaşları içinde seslenen Anne Gülhan Cengiz, "Aramadığım yer kalmadı. Sağlık Bakanlığına sesleniyorum. Özellikle Sağlık Bakanına yalvarıyorum. Çocuğumun ölmesini istemiyorum. Ben onun yaşamasını istiyorum. Ben onu kaybedersem dünyada tutunacak hiçbir şeyim yok" ifadesini kullandı

"PARAM YETMEDİ"

Tedavi masraflarını karşılayacak maddi imkanını bulunmadığını belirten Cengiz, hayırseverlerin desteği ile ayakta durabildiklerine dikkati çekti. Anne Cengiz, ultrason çektirmek için hastaneye gittiğini ancak parasının yetmediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Çok bir şey istemiyorum. Sadece yavrumun, tedavisi için çok zorlanıyorum. Evim, param olmuş hiç bir şey. Şu an kalbinde delik var. O delik büyüyor. Temiz kan ve pis kan karışıyor. Doktorlar acil ameliyat olması gerekiyor diyor."

25.10.2015 - 19053Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]