11 Aylık Bebeğe Kafa Şekil Bozukluğu Ameliyatı

11 aylık bebeğe kafa şekil bozukluğu ameliyatı Kafa şekil bozukluğu ameliyatı olan küçük hastalar grubuna giren 11 aylık bebek, başarılı geçen operasyonun ardından yeniden sağlığına kavuştuHATAY - Hatay'da 11 aylık M.D kafa şekil bozukluğu ameliyatı oldu.

11 aylık bebeğe kafa şekil bozukluğu ameliyatı

Kafa şekil bozukluğu ameliyatı olan küçük hastalar grubuna giren 11 aylık bebek, başarılı geçen operasyonun ardından yeniden sağlığına kavuştu

HATAY - Hatay'da 11 aylık M.D kafa şekil bozukluğu ameliyatı oldu. M.D. bebek, başarılı geçen operasyonun ardından yeniden sağlığına kavuştu.

Doğuştan ve anormal bir hastalık olan Skafosefali hastalığından dolayı M.D, ailesi tarafından Antakya ilçesinde özel bir hastane götürüldü. Yapılan tetkikler sonrası 11 aylık bebeğin ameliyat edilmesine karar verildi

Küçük hasta, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Doç. Dr. Ahmet Duymaz ve Beyin Cerrahi Uzm Dr. Olgun Karazincir tarafından yaklaşık 3 saatlik bir operasyonla ameliyat edildi.

Ameliyat hakkında bilgi veren Doç. Dr. Ahmet Duymaz, "Kraniyosinostozsütürlerin erken kapanmasından kaynaklanan doğumsal bir anomalidir ve kafatası büyümesini bozar. Bazı olgularda kafa şekil bozukluğuna ek olarak artmış kafa içi basıncıda görülmektedir. Anatomik olarak doğumda kafatasında toplam beş adet kemik vardır ve bu kemikler birbirine sütür (oynamaz eklem) denen bağlantılarla birleşir. Sütürler belirli bir yaşa kadar beyinin büyümesine ve gelişmesine müsaade etmek için açık kalmalı ve beynin büyüme sürecine uyum sağlamalıdır. Erken kapandığı durumlarda kafatasında şekil bozukluğu kaçınılmazdır. Yalnız başına bir hastalık olabileceği gibi bir sendromun parçası olarak ta görülebilir. Bu tür durumlar da daha geniş tetkikler ve gerektiği zaman genetik taramalar da yapılmalıdır"dedi.

Kraniyosinostozun tedavisinin cerrahi olduğunu, genellikle Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah ve Beyin Cerrahı'ndan oluşan bir ekip tarafından uygulandığını ifade eden Duymaz, "Ameliyatta erken kapanan sütür açılır ve kafa kemiklerine normal bir şekil verilir. Ameliyattan sonra hastalara kafatası büyümesinin takibi amacıyla şekillendirilmiş özel bir kaskta önermekteyiz" diye konuştu.

24.11.2017 - 30154Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Makyaj Malzemeleriniz Kirliyse?
Makyaj Malzemeleriniz Kirliyse?
Sağlık Video Çamur Kürü Hangi Hastalıklar İçin Kullanılabilir?
Çamur Kürü Hangi Hastalıklar İçin Kullanılabilir?
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]