11.Ulusal Romatoloji Kongresi

Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneği (RAED) tarafından düzenlenen ve romatoloji alanında Türkiye'de düzenlenen en geniş kapsamlı kongre olan, "XI. Ulusal Romatoloji Kongresi", 13 - 17 Ekim 2010 tarihleri arasında Cornelia Diamond Resort, Belek Antalya'da gerçekleştiriliyor.

11.Ulusal Romatoloji Kongresi

11. Ulusal Romatoloji Kongresi bu yıl da, her yıl olduğu gibi Romatoloji alanında yeni bilgilerin aktarıldığı, deneyimlerin paylaşıldığı ve eski bilgilerin gözden geçirilerek yenilendiği bir kongre olma özeliğini devam ettirmektedir. Bu yıl Romatoloji Kongresinde 79 yurt içinden ve 16 yurtdışından öğretim üyemizin katkısıyla 39 konferans ve panel, 7 uydu sempozyumu ve 2 adet kurs programı düzenlendi. 550’nin üzerinde katılımcının yer aldığı kongrede bu yıl ilk defa Romatolojide Eklem Enjeksiyonları Pratik Kursu ile beraber Aile hekimlerine yönelik olarak Romatolojik Hastalara Pratik Yaklaşma Kursu düzenlendi.


Romatolojik hastalıklar ayrı bir uzmanlık alanıdır. İltihaplı eklem romatizmaları, omurga romatizmaları, gut, behçet hastalığı, ailesel akdeniz ateşi, vaskülitler, kireçlenme-osteoartrit, osteoporoz gibi birçok hastalık romatizmal hastalıklar sınıfına girer ve Romatoloji uzmanları tarafından takip edilmektedir.


Bu yıl onbirincisi yapılan Ulusal Romatoloji Kongresi’nde özellikle vaskülitler konusunda daha yoğun olmak üzere, yurtdışından ve yurt içinden katılan konusunda uzman bilimadamları pek çok konuda düzenlenecek panel, konferans ve sempozyumlarla yeni gelişmeleri katılımcılarla paylaşmaktadır.


Bilimsel çıtanın her zaman olabildiğince üst düzeyde tutulmasını hedefleyen derneğimiz bu yıl içinde "The LER " (Letter to the Editor, Rheumatology)  adıyla bir girişim başlatmıştır. LER, hakemli, uluslararası bir internet dergisidir. Kurucu editörler kurulunda  uluslararası düzeyde ünlü bilim insanları da yer almaktadır.


Nesnel gözlemlerimiz "Editöre mektup " kurumunun önemini, en yüksek etkenlik faktörlü dergilerimizde dahi, son yıllarda giderek yitirmekte olduğudur. Bilimin ilerlemesinde eş değerlendirme (peer review) çokça düşünüldüğü gibi yayınla bitmez. Esas olan yayın sonrası eş değerlendirmedir ki  onun da en önemli aracı editöre mektuptur. Diğer bir deyişle editöre mektup her bilim dalında olduğu gibi romatolojide de özgün ve eleştirel düşüncenin ana aracıdır. LER'i başlatmaktaki ana amacımız da budur.

 

Ülkemiz sağlık hizmetlerinin ve hekimlik mesleğinin giderek artan sorunları vardır. Romatoloji de bundan payını almıştır. Özellikle  "Performans " düzeni çok sorunludur. Sağlık Bakanlığı hastanelerindeki güncel uygulama ne halk ne de hekim sağlığına iyi gelmiştir. Şubat 2011 tarihinden itibaren üniversitelerde de uygulandığında zararlar daha da belirgin olacaktır. Kamuoyunun ve basının unuttuğu ise üniversitelerdeki tam gün çalışma uygulamasının tıp fakülteleriyle sınırlı  olmamasıdır. Tip fakülteleri dışındaki yerlerdeki hocalara acaba nasıl bir "performans " değerlendirmesi uygulanacaktır?


Esas ve ana sorununun temelinde ise birkaç yıl evvel başka bir açılışta altını çizmeye çalıştığım gibi ".herhangi bir sorun karşısında - dünya görüşümüz, politik safımız ne olursa olsun değişmeyen - işi hemen kestirmeden, merkeziyetçi, bireye en az güvenen, çok yönlülükten ise umacıdan korkar gibi kaçan o eşsiz ve bencil, tekdüzeci kolaycılığımız. " yatmaktadır görüşündeyim. 


Prof. Dr. Hasan Yazıcı

Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneği Başkanı


 

19.10.2010 - 2592Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip İle Soğuk Algınlığı Arasında Ne Fark Vardır?
Grip İle Soğuk Algınlığı Arasında Ne Fark Vardır?
Sağlık Video Gribin Belirtileri Nelerdir?
Gribin Belirtileri Nelerdir?
Sağlık Video Gripten Nasıl Korunuruz?
Gripten Nasıl Korunuruz?
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]