112'ye Gelen Çağrıların Büyük Çoğunluğu Asılsız İhbar

Van'da 112 Acil Komuta Merkezine günde gelen ortalama 14 bin aramanın yüzde 90'nı asılsız çağrılardan oluşuyor.

112'ye Gelen Çağrıların Büyük Çoğunluğu Asılsız İhbar

Van'da 112 Acil Komuta Merkezine günde gelen ortalama 14 bin aramanın yüzde 90'nı asılsız çağrılar oluşturuyor. Asılsız çağrılar hastalara zamanında ulaşıma ciddi anlamda engel teşkil ediyor.

ASILSIZ İHBARLAR HAKKINDA HUKUKİ İŞLEM BAŞLATILDI

Van'da 2014 yılında 112 Acil Komuta Kontrol Merkezine 4 milyon 750 bin civarında çağrı geldi. Bu çağrıların yüzde 90'ı asılsız çıktı. Bu çağrılardan 289'u hakkında Kabahatler Kanunu'na göre hukuki işlem başlatıldı.

"14 BİN ÇAĞRI ALMAMIZA RAĞMEN 300 HASTAYA ULAŞABİLİYORUZ"

Asılsız çağrıların bu yılda azalmadan devam ettiğini aktaran Van İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Adem Demirel, "Günde ortalama 13 bin ile 14 bin arasında çağrı almaktayız, fakat çağrıların yüzde 90'nından fazlası asılsız çağrı olmakta. Biz 14 bin çağrı almamıza rağmen, ortalama 300 ambulans görevlendirmesi yapıp 300 hastaya ulaşabiliyoruz." diye konuştu.

TRAFİK SIKIŞIKLIĞINA MOTOSİKLETLİ ÇÖZÜM

112 Acil Komuta Kontrol Merkezinde 150 personelle yaklaşık 1 milyondan fazla nüfusa hizmet verdiklerini belirten Demirel, "Her yerde olduğu gibi trafik problemi Van'da da var. Özelikle şehir merkezinde trafiğin sıkıştığı anlarda ambulansın gecikmesine sebep oluyor. Bunun için çeşitli önlemler aldık. Van merkezde 2 tane motosikletli ambulansımız hizmet veriyor. Motosikletli ambulans olay yerine trafik kapalı bile olsa ara sokaklardan, araçların kenarlarından, boşluklu alanlardan geçerek ulaşarak ilk müdahaleyi yapıyorlar. Sonra trafik açıldıktan sonra, ambulans ne zaman gelirse ilk müdahale yapılmış bir şekilde ambulansa teslim ediliyor." bilgisini verdi.

EN FAZLA MÜDAHALE DOĞUM VAKALARINA

En fazla doğum vakalarına müdahale ettiklerini belirten Demirel, "İkinci sırada ise yeni doğan bebeklere müdahale ediyoruz. Sonra travma vakalarına, solunum sorunu hastalara, kalp hastalarını yoğun olarak müdahale ediyoruz. Aynı zamanda ilimizde bizim, helikopter ambulansımız da bulunmakta, Türkiye de toplam 17 ilimizde ambulans helikopter bulunmakta, bunlarda bir tanesi de Van'da görev yapmakta.

VAN 112, ÇEVRE İLLERE DE HİZMET VERİLİYOR

Van 112 aynı zamanda bölge il olduğu için Muş, Hakkari, Ağrı ve Bitlis'e de hizmet veriyor. Buralarda gelecek hastalara, yer ayarlamada yine biz koordinatörlük yapıyoruz, helikoptere ihtiyaç olduğu zaman, çevre illerde helikopter desteği sağlıyoruz. Acil bir durumda ilimizde yer bulunamazsa Ankara, İstanbul, İzmir gibi ana merkezlere sevk sağlanması gerektiğinde, uçak ambulans istiyoruz. Sıraya koyulduğu için, sıra bize geldikten sonra 1 saat içinde Van'da oluyor ve hastayı 1 saat içinde naklini gerçekleştirip diğer büyük illere sevk yapabiliyoruz." ifadelerini kullandı.

23.06.2015 - 17801Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]