112'ye Gelen Çağrıların Yüzde 90'ından Fazlası Gereksiz"

Erzurum'da, İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren 112 Acil Komuta Merkezine geçen yıl yapılan 1 milyon 70 bin çağrının yüzde 90'ından fazlasının gereksiz aramalar olduğu bildirildi.

112'ye Gelen Çağrıların Yüzde 90'ından Fazlası Gereksiz

Erzurum'da, İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren 112 Acil Komuta Merkezine geçen yıl yapılan 1 milyon 70 bin çağrının yüzde 90'ından fazlasının gereksiz aramalar olduğu bildirildi.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 112 Acil Komuta Merkezi elemanlarının 30 Acil Sağlık İstasyonunda 2'si snowtrack, 5'i kar paletli, biri obez ambulansı olmak üzere 78 karasal ambulansla hastalara şifa dağıtmaya devam ettiği belirtildi.

Acil Sağlık ekiplerinin kentteki vakalara en fazla 10 dakikada ulaştığının aktarıldığı açıklamada, 2017 yılında 67 bin 26 vakaya gidilerek, hastaların en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırdığı bildirildi.

Acil çağrı hattı gereksiz meşgul ediliyor

İl Sağlık Müdürü Mahmut Uçar da konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, geçen yıl Erzurum'un ilçelerinden 101 hastanın ve çevre illerden de 94 hastanın helikopter ambulansla hastanelere taşındığını belirtti.

Taşınan hastaların 36'sının travma, 41'inin kalp ve damar hastalıkları, 53'ünün yenidoğan bebek, 12'sinin solunum sistemi, 9'unun gebe ve 8'inin kanamalı hastalardan oluştuğunu bildiren Uçar, Erzurum'da 2008 yılından itibaren hizmet veren ambulans helikopterin 2015'te 302, 2016'da 226, 2017'de ise 195 kez acil hastaların imdadına yetiştiğini dile getirdi.

Uçar, acil sağlık hizmetinde en önemli sorunlar arasında 112 Acil hattına yapılan asılsız ihbarlar ya da gereksiz çağrıların yer aldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Geçen yıl 112 Acil hattına gelen 1 milyon 70 bin çağrının yüzde 90'ından fazlası gereksiz. Bu da gerçek hastalara ulaşmada büyük engel teşkil etmekte. Yetkililere kısa ve anlaşılır cümlelerle doğru adres bildirmekle vakitten büyük tasarruf ediliyor. Vatandaşlarımız panik yapmadan hastanın durumunu 112 Acil çağrı elemanına bildirdiği andan itibaren ambulanslar, şehir merkezindeki herhangi bir vakaya kısa sürede yetişebilmekte."

Türkiye'nin sağlık hizmetlerinde gelinen noktada artık hiçbir acil hastanın kendi imkanlarıyla hastane yoluna düşmesine gerek olmadığını anlatan Uçar, şunları ifade etti:

"Hava ve kara ambulansları günün her saatinde vatandaşın hizmetinde. Hiçbir hasta kendi imkanları ile hastane yoluna düşmek zorunda değil, bir telefon ile istenilen yerden hasta alınıp istediği hastaneye götürülüyor. Sağlık Bakanlığımızın her türlü zorlu hava koşullarında kullanmamız için bizlerin hizmetine sunduğu donanımlı, yaz ve kış şartlarına uygun araçlarla kapalı yollara rağmen hastalara ulaşmamız büyük bir hizmet."

Uçar, bu hizmetin aksamadan sürdürülmesi için fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarına da teşekkür etti.

16.01.2018 - 31162Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]