12 İlde 2 Bin 283 Hasta Organ Bekliyor

12 ilde 2 bin 283 hasta organ bekliyor Doğu Anadolu ve Güneydoğdu bölgesindeki 12 ilde 2 bin 283 hasta organ nakli beklerken, bu bölgede kadavradan nakil oranının çok düşük olduğu bildirildiELAZIĞ - Fırat Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Dr.

12 ilde 2 bin 283 hasta organ bekliyor

Doğu Anadolu ve Güneydoğdu bölgesindeki 12 ilde 2 bin 283 hasta organ nakli beklerken, bu bölgede kadavradan nakil oranının çok düşük olduğu bildirildi

ELAZIĞ - Fırat Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Dr. Cem Özcan, bölge genelinde kadavradan alınan organ bağışının çok düşük olduğunu, 12 ilde 2 bin 283 hastanın organ nakli beklediğini söyledi.

Diyarbakır Bölge Koordinasyon Merkezine bağlı Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Elazığ, Diyarbakır, Van, Siirt, Bitlis, Şırnak, Hakkari, Mardin ve Batman olmak üzere 12 ilde 2 bin 283 hasta organ nakli bekliyor. Bölgede 3 bin 600 hemodiyaliz hastası görülürken bunlardan sadece bin 100 tanesi bekleme listesine kayıtlı olduğu öğrenildi. Yine 2 bin 283 hastadan 333'ü karaciğer ve 850'si ise kornea nakli bekliyor. Bölge genelinde yıllık 100 tane böbrek nakli yapıldığı ifade eden Fırat Üniversitesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi Koordinatörü Dr. Cem Özcan, Malatya'nın karaciğer naklinde önemli olduğunu ve yıllık yaklaşık 300 nakil yaptığını, Elazığ'ın bölgede yeni merkez olmasına rağmen bu yıl 6 nakil yaptığını dile getirdi.

Merkeze bağlı 12 il olduğunu aktaran Özcan, "Bunlar Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Elazığ, Diyarbakır, Van, Siirt, Bitlis, Şırnak, Hakkari, Mardin ve Batman'dır. Bugünün kayıtlarıyla bölgede bin 100 hasta böbrek, 333 hasta karaciğer ve yaklaşık 850 hasta ise kornea nakli beklemektedir" dedi.

3 bin 600 hemodiyaliz hastasının sadece bin 100 tanesinin bekleme listesine kayıtlı olduğunu vurgulayan Özcan, "Yaş skalası çok geniş olmakla beraber 11 yaşından tutup 85 yaşına kadar hemodiyalize giren hastamız mevcuttur. Elazığ'da 7 tane hemodiyaliz merkezi mevcut. Bunların 4 tanesi kamu, 3 tanesi özeldir"diye konuştu.

Elazığ bu yıl 6 nakil yaptı

Elazığ'ın daha yeni bir nakil merkezi olduğunu aktaran Özcan," Bu yıl içerisinde 6 tane nakil yaptık. Bölgemizde 5 tane böbrek nakil merkezi var. Bunlarda toplam yıllık 100 tane böbrek nakil yapılıyor. Karaciğer nakli içinde Malatya önemli durumdadır.Nakilde yıllık yaklaşık 300 hasta potansiyeli var. Bölgemizde Malatya'nın dışında Fırat Üniversitesi ve Harran Üniversitesi hastanelerinde de karaciğer nakli yapılıyor"diye bilgi verdi.

Bölge genelinde kadavradan alınan organın çok az olduğunu dile getiren Özcan, " Bölgemizde birinin beyin ölümü gerçekleştikten sonra ailesinin organ bağışlaması çok düşük bir oranda. Bölgesel olarak Türkiye standart ortalamasının çok altındayız. Böbrek hastalarımızın diyaliz gibi bir önemli lüksleri olabiliyor. Ama karaciğer, kornea veya diğer organ hastalarının böyle bir imkanları yok" şeklinde konuştu.

Hastalar organ bekliyor

Elazığ'da 5 yıldır haftada 3 gün diyalize giren Mehmet Sıddık Ararat, "Organ bağışları az olduğu için böbrek nakli eziyetini çekiyoruz. Benim böbreklerimi kaybetmemin sebebi hipertansiyon hastası olmamdı. Vatandaşların organ bağışı yapmasını önemle rica ediyoruz"diyerek organ bağışının önemine dikkat çekti.

Yine Elazığ'da 5 yıldır böbrek nakli beklediğini dile getiren Sait Bitkin ise, organ bağışı konusunda herkesin duyarlı olması gerektiğini kaydetti.

16.6.2017 - 27645Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]