14 Mayıs Dünya Eczacılık Günü

"Türkiye'de ilaç endüstrisinin gelişmiş ülkeleri aratmayacak donanımlara ve mekanlara sahip fabrikaları vardır."

14 Mayıs Dünya Eczacılık Günü

Üsküdar Üniversitesi Nörpsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tayfun Uzbay, Türkiye'de ilaç endüstrisinin gelişmiş ülkeleri aratmayacak donanımlara ve mekanlara sahip fabrikalar olduğunu belirterek, birçok ilacın hammaddesi temin edilerek dünya ölçütlerinde üretilip pazarlandığını bildirdi.  Uzbay, 14 Mayıs Dünya Eczacılık Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, eczacılığın doğrudan ilaçla ilişkili bir disiplin olduğunu kaydetti.

İlacın insanlık tarihi kadar eski olduğunu, bilimsel bilgi ve emekle üretildiğini aktaran Uzbay, tarih boyunca yeni ilaçların keşfedilmesi ve tedaviye girmesiyle insanların yaşam konforu arttığını, ortalama insan ömrünün uzadığını ifade etti. Uzbay, günümüzde kanser, şizofreni, alzheimer ve otizm gibi önemli sağlık sorunları için yeni keşifler yapmanın bunların patentini almanın ve ürüne, yani ilaca dönüştürebilmenin Türkiye'deki "bilimsel eczacılığın " temel hedefi olması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Ülkemizdeki ilaç endüstrisinin gelişmiş ülkeleri aratmayacak donanımlara ve mekanlara sahip fabrikaları vardır. Birçok ilaç, hammaddesi temin edilerek dünya ölçütlerinde ülkemizde üretilmekte ve pazarlanmaktadır. Yine birçok ilacın eşdeğeri de nitelikli bir şekilde üretilmektedir. Türkiye'nin bilimsel altyapısı, kaynakları ve yasal düzenlemeleri yeni bir ilaç geliştirmeye engel değilken yeni bir ilaç keşfi yapma ve bunu ürüne dönüştürme vizyonu ne yazık ki yetersizdir. "  Türkiye'de bilimsel eczacılık bağlamında üniversitelerin ve eczacılık fakültelerinin daha çok eğitim, yani eczacı yetiştirmeyle ilgili olduğunu aktaran Uzbay, endüstrinin ise daha çok iyi ilaç imal etme, iyi ilaç pazarlama, eşdeğer ilaç üretme gibi kuşkusuz önemli ancak çağın vizyonunun gerisinde kalan rutinlerle uğraştığını kaydetti.

Uzbay, küreselleşme ekseninde ekonomik rekabetin giderek sertleştiği bir dünyada güçlü ve saygın ülke olmanın yolunun nitelikli bilimsel bilgiye sahip olma ve bunu teknolojiye dönüştürme becerisinden geçtiğine işaret ederek, "Üniversitelerimiz ve endüstrimiz, yeni moleküller keşfetmeyi ve bunları tedavide işlevselliği olan ilaçlara dönüştürmeyi hedeflemeli ve bu vizyonla yoluna devam etmelidir. Türkiye'nin yeni bir ilacı keşfedecek ve bunu tedaviye sokacak altyapısı ve potansiyeli vardır " ifadelerini kullandı. - İstanbul

12.05.2014 - 14478Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]